Skocz do zawartości
lukas79

Kostka nr 2 - 54l

Rekomendowane odpowiedzi

magnifica żyje i ma się dobrze - pływa by się nic nie stało, gania za żarciem, jak zawsze 

537490371_WhatsAppImage2021-06-24at11_59_25.thumb.jpeg.190574fffb010d87c473556dc8eb909c.jpeg

euphylla już powoli się zaczyna pokazywać 

w górnej kostce chyba wyjadą  patyki,  poszperam za jakimiś ładnymi LPSami - warunki na patyki raczej średnie w tych kostkach a nie chcę rezygnować z miękkich i bardziej mi na nich zależ w obsadzie z LPS  - wolę w ich miejsce np jakąś ładną dunce 

----- nawet o same parametry wody nie chodzi - to najmniejszy pikuś ....

brak miejsca a wolę jednak LPS, czy ładne miękasy

cyrkulacja - za mała kostka by porobić jakieś strefy, gdzie wieje mniej itd... 

światło ... - albo po LPS/miękasy, albo pod SPS .... też nie do pogodzenia .... by sobie porobić miejsca, gdzie mniej świeci i poupychać tam euphyllie np. jak z kolei rozkręcę światło to mi się euphyllie i miękasy pokazują do połowy ... 

 

 

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

679740768_WhatsAppImage2021-06-27at09_15_38.thumb.jpeg.518316caccada43546515ee924dcfd0a.jpeg

 

cyjano ? czy ki diabeł ? 

bardziej chyba mi to na jakiś glon wygląda

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, lukas79 napisał:

679740768_WhatsAppImage2021-06-27at09_15_38.thumb.jpeg.518316caccada43546515ee924dcfd0a.jpeg

 

cyjano ? czy ki diabeł ? 

bardziej chyba mi to na jakiś glon wygląda

A da się to łatwo zdmuchnąć? czyma się luźno czy przyrośnięte?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, lukas79 napisał:

niestety da...

czyli jasna sprawa,  że cyjano 

Dużo tego jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mala plamka była 

W jednym miejscu na skale 

Piach to mam czyściutki jak w szpitalu 

3 ślimaki i maleńka babka robią taka robotę, że w kopalnii by mogły dorabiać 

 

Póki co nic nie robię to młodziutkie akwarium i różne cuda mogą się dziać

Z rzeczy mnie trapiących to ta euphyllia padła już praktycznie... co od początku jej coś nie pasowało 

 

Póki co postawiłem ją za skałkę 

Ponoć potrafią odrastać i to wiele osób pisało na forum 

 

edit--- co ciekawe zaczęła się od podstawki przyklejonej na skale, więc chyba przytargałem ze szczepką

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po cyjano nie ma śladu,  zdmuchnąłem plamkę i temat się skończył - odpukać 

Dzisiaj miałem robić pierwszą podmiankę, ale tym razem w kostce 2 wywaliło glon (te nitkowe) - więc się z podmianką wstrzymam 

wiele tego nie ma, ale nie chce karmić dziadostwa, mam trochę czasu to się wezmę za ustrojstwo ze szczoteczką do zębów - w pierwszej kostce po tygodniu pucowania problem zniknął - zobaczymy tutaj 

z chinki jestem zadowolony - nawet mogę ją z czystym sumieniem polecić, jeśli ktoś myśli o pierwszej kostce (przełożenie jakość/cena) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie za 100pkt do mądrzejszych 

czy caulastrea podczas podziału przestaje się pompować ? - nigdzie nie mogłem się tego doszperać 

od kilku dni cisza, polipy na noc wyciąga wzorowo - ale porównuję z pierwszymi fotami i dochodzi pełno nowych główek (znaczy pełno, jak na tego kurdupla) chyba z 5 się doliczyłem  i kilka w trakcie podziału 

trochę mnie to jednak zastanawia, bo to ta, która siedzi bezpośrednio pod lampą i mam dylemat, czy spokojnie czekać, czy ją ewakuować gdzieś niżej 

w kostce są jeszcze 2 inne (niżej) i tam nic się nie dzieje 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siemka.

U mnie calustrea pompuje się cały czas. Podział główek mam cały czas.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki 

dam jej jeszcze kilka dni i najwyżej zjedzie niżej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

237666392_WhatsAppImage2021-07-05at15_49_19.thumb.jpeg.b80bc21a226748615efaa6ff6a03a912.jpeg

 

zarosła całą swoją skałkę i bym chciał ją ciut powiększyć 

wystarczy, że podstawię obok skałkę i sama "przejdzie" ?

ciachnąć i zrobić na tej skałce szczepkę ? (można na kropelkę ? - bo to różnie chyba z tymi miękasami)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rewelacja NO3 wywaliło coś około 30 ... PO4 z hanki 0,05 no i oczywiście glony i codzienne pucowanie szczoteczką do zębów 

w drugiej wzorowo NO3 między 5 a 10 a PO4 0,03 

karmione tak samo, filtracja ta sama, cyrkulacja itd., itd..... :)))

dolałem bakterii i zastanawiam się czy coś z tym fantem robić, czy przeczekać (zbiorniki młodziutkie i takie cuda raczej na tym etapie chyba dość normalne) 

w kaskadach jest świeży purigen, na PO4 nic nie mam wrzucone 

 

------edit 

jakąś opcją by było zrobienie 2x w tygodniu ciut większej podmianki 

o dostarczenie pożywki dla glonów to się zbytnio nie boję bo parametry wiele nie odbiegają od tego co napisane na wiadrze z solą 

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba się znalazł powód wysokiego NO3

dzisiaj dobrałem się do kaskady (nie zaglądałem tam od początku) myślałem, że będzie tam tona syfu (wymieniam watę tylko z góry) - nic z tych rzeczy, czysto jak cholera 

wziąłem cyrkulator i dmuchnąłem na tył kostki - masa śmiecia .... nie na podłożu, a gdzieś w skałkach 

byłem przekonany,  że tam temat ogarnia wlot do kaskady, jednak nie 

dołożyłem jeszcze jeden cyrkulator na stałe już chyba i muszę się za jakimiś małymi rozejrzeć, bo te mi pół kostki zajmują

 

----edit

ile tego tam było .... ciekawe do ilu wywalą teraz parametry, jak ruszyłem ten cały syf ...

na wszelki wypadek trzasnąłem bakterie i robię wodę, by mieć w razie "W" na większą podmiankę

 

glonowisko.thumb.jpeg.196f9d519c3182bc1e40086f07bf2b55.jpeg

wszystko pozamykane, bo co chwilę przedmuchuję ten syf - ale sytuacja wygląda już na opanowaną

jak możecie polecić jakieś małe falowniki z regulacją mocy to będę wdzięczny 

póki co NO3 trzyma się i nie wzrasta 

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 hours ago, lukas79 said:

jak możecie polecić jakieś małe falowniki z regulacją mocy to będę wdzięczny 

 

Ja mam u siebie dwa Jebao SW2, polecam bo są z kontrolerem :strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuję - poszperam 

powoli muszę myśleć by je wymienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko niestety idzie zgodnie z planem .... wywaliło NO3 w okolice 50 (kolor trochę jaśniejszy)

po koralach póki co nic nie widać, ale wiem, że te 50 to dużo za dużo 

i teraz zastanawiam co z tym zrobić ......

opcje są 2 (które znam)

1. trzasnąć z 2,3 podmianki tak co 2 dni z 20-30%

2. poczekać i zobaczyć w którym kierunku to pójdzie, jeśli jutro urośnie wracam do punktu 1 

purigen mam w kaskadzie, ale on to mnie się wydaje to raczej lipa z tym pochłanianiem NO3

jakieś inne pomysły ? - przyczyna znaleziona i wyeliminowana (tak mi się przynajmniej wydaje)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, lukas79 napisał:

purigen mam w kaskadzie, ale on to mnie się wydaje to raczej lipa z tym pochłanianiem NO3

Purigen nie pochłania NO3, purigen pochlania związki organiczne (na zasadzie adsorbcji) zawierające m. In azot. Tak więc sam purigen nie zmniejszy ilości NO3 w zbiorniku - tak jak to robi np Phosquard z PO4. Przy dużej ilości azotowych związkòw organicznych purigen nie zdąży ich wszystkich wyłapać zanim " zjedzą" je Bakterie i przerobią do NO3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To to już ustalone :)

pytanie co mam z tym zrobić ;) bo na dłuższą metę to trochę igranie z losem, przy tym stężeniu 

zacząłem lać bakterie częściej - syf już wyłapany (więc teoretycznie przyczyna wyeliminowana)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że zaraz odezwą się przeciwnicy podmiany w rakich momentach -  ja bym zwiększył podmiany ale max do 10-12 % tygodniowo. NO3 na poziomie 50 to jeszcze nie tragedia.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To ja miałem bardziej radykalny plan z podmiankami :)

Ja nie wiem co złego jest w podmiankach i co mogą nawywijac

Zwłaszcza przy prawie zerowej konsumpcji, gdzie podmieniam na wodę o bardzo zbliżonych parametrach

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem chyba sam się rozwiązał 

NO3 spadło do około 25 

z cyrkulacją jest dużo lepiej, przedmuchał dzisiaj pipetą wszystko i wszędzie czystko

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony ustępują powoli (nie ma ich już tyle, jak kilka dni temu - zdecydowanie mniej do szorowania)

NO3 spada powoli - dzisiaj już pi razy drzwi oko 20 

więc chyba kryzys zażegnany  - najprostsze rozwiązania okazują się, jak zawsze najskuteczniejsze 

wczoraj znalazłem ciekawego kartofla do tej kostki kartofel.thumb.jpeg.c2a44f23690889b40e0c1dcbb84a5646.jpeg

zielony fluo z długimi polipami - jeszcze nie napompowany do końca, ale wczoraj wieczorem dopiero go kleiłem 

chuligan.thumb.jpeg.1c1fd2ec2e15f6c7db75c9169d9b0110.jpeg

a to mój ulubieniec - chuligan, jakich mało :) uwielbiam tego rybsona - te wszystkie góry doliny to jego robota :)

jeszcze muszę kiedyś w nocy strzelić fotę, bo mam jednego błazna popaprańca totalnego, już go chciałem kiedyś utylizować .... bo myślałem, że trup 

to, że błazny często śpią w górnym rogu akwa to czytałem, pełen luz (na początku miałem z tym stresa), ale ten nie dość, że śpi w rogu, to jeszcze leży na boku i się nie rusza (wygląda, jakby wyzionął ducha) - śpi tak prawie zawsze 

w dzień gania po całej kostce i za płatki, czy mrożonki, to by się dał pokroić :)

 

------- edit

jeszcze taki pitol doszedł, ale nie dałem go w to bagno, tylko poszedł do drugiej kostki 

pitol.thumb.jpeg.7ec0e2e5eb02b001264c22dbd75f2350.jpeg

 

-----edit2 

glon już jest praktycznie niemiłym wspomnieniem, tak samo, jak NO3, które spada  

tak wiem, czyścik, ale uwierzcie, do wczoraj nim tu machałem 3x dziennie .....

nie przyrosło nic w ciągu dnia - jutro muszę wyczyścić cyrkulatory i grzałkę i resztki ze skały zniwelować

tak to teraz wygląda prawie finalnie (po roszadach między kostkami), choć jeszcze jakieś miejsce jest tutaj, by coś upchnąć 

oczywiście wielki kartofel cały czas gubi skórę i jest coraz większy 

caulastree, tak samo, jak w drugiej kostce bida straszna - no nic - czekam, bo generalnie to nic im nie jest, może się jakoś ogarną

glon.thumb.jpeg.ec2b20303b8c5db28dbefdd92b80154c.jpeg

 

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

absolutne zero glona drugi dzień, nie ma co skrobać :) i oby tak już zostało  - NO3 nadal spada 

w drugiej kosteczce stabilnie cały czas w okolicach 5-10 (bliżej 5) 

dzisiaj mierzyłem parametry, konsumpcja nadal oscyluje w okolicach podłogi więc w tym tygodniu pominę podmiankę

można uznać, że mała podmianka była już w tym tygodniu bo w obu szkiełkach podbierałem wodę do aklimatyzacji i potem to uzupełniałem świeżą solanka 

tu nie ma nic do śmiacia :) taka aklimatyzacja 3 korali, to jak solidna podmianka w takiej kostce :))))

wszystkie rybsony wcinają suche - zastanawia mnie dlaczego większość ma takie opory przed karmieniem suchym - przecież te płatki są tak zbilansowane, że dostarczają wszystkiego, łącznie z witaminami

zaraz padnie argument, że podnosi PO4 - dla mnie żaden argument, tak samo podnosi, jak mrożonki :) 

nie jestem przeciwnikiem mrożonek,  podaję je także - generalnie rano towarzystwo dostaje płatki (mam kilka rodzajów i dostają takie, które się trafią drogą losowania), wieczorem rozmrażam 2 kostki mrożonki w wodzie RO (także drogą losowania) i robię obchód po kostkach 

mrożonek nie płuczę (wręcz nie chcę zerowych nutrientów, jeśli zacznie skakać PO4 to zacznie się płukanie, słodkie i słone kostki dostają codziennie to samo - zarówno płatki, jak i mrożonki (stąd woda RO a nie solanka)

tak karmione rybsony w słodkich od lat żyją w świetnej kondycji i nie ma potem kłopotu z zostawieniem tego na samych płatkach podczas wyjazdów 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, lukas79 napisał:

 - przecież te płatki są tak zbilansowane, że dostarczają wszystkiego, łącznie z witaminami

Zgadzam się z tym stwierdzeniem w 100%.  Dobra karma jest tzw. paszą pełnoporcjową (jest to napisane na opakowaniu) dostarczającą rybom i koralom w pełni zbilansowany pokarm ze wszystkimi potrzebnymi makro i mikro w przeciwieństwie do mrożonek (na których powinno być [ i jest ] napisane pasza uzupełniajaca). Wiąże się to też, niestety, zwiększą zawartością związków azotowych i fosforowych trudniejszych do wypłukania niż w mrożonkami. I nie wszystkie ryby chętnie to jedzą - i nie chodzi tu o jej smakowitość lecz formę i kształt nieakceptowalny dla niektórych, dzikich z natury, stworzeń . 

27 minut temu, lukas79 napisał:

w drugiej kosteczce stabilnie cały czas w okolicach 5-10 (bliżej 5) 

Wierz mi, że w niektórych sps-owych zbiornikach NO3 w okolicy 10 to juz kosmos. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak, ale warto próbować - są przypadki, że to się nie udaje, są też takowe, że zajmuje to dłużej 

5 minut temu, Arek77 napisał:

Wierz mi, że w niektórych sps-owych zbiornikach NO3 w okolicy 10 to juz kosmos. 

ależ mam tego pełną świadomość, jednak uważam, że przy mojej obsadzie to nie są może jakieś optymalne parametry, jednak nie ma tragedii i są stabilne, co jest dla mnie najważniejsze 

50/50 miękkie z LPS (na nich mi najbardziej zależy) i jakieś pojedyncze, mniej wymagające patyki 

więc chyba nie ma potrzeby by coś z tym obecnie robić  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.