Skocz do zawartości
Tomek1987

Start 200l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem tutaj nowy, 07.05.2021 wystartowałem pierwszy zbiornik morski 200l, sprzęt który mam to filtr kubełkowy Aqua nova 1500, odpieniacz tunze 9004, 3 falowniki 2x 2000l/h i 1x 8000l/h, media w kubełku - matrix, phosguard, regularnie podaje do wody bakterie stability, dodatkowo uruchomiłem tez kaskadę fzn- 2 w której mam wrzucony denitrate. Parametry wody :

ph: 8-8,5

kh:10

no2: 0

no3: między 5-10,

po4: 0,25-0,5

Mam problem z testem GH, a mianowicie nie jest możliwy pomiar. Po 60 kroplach woda wciąż jest czerwona dosłownie jak burak. Wszystkie testy robię zoolekiem, w wodzie są obecne malzoraczki i glony na skale(skala żywa), piasek żywy, w akwarium 1 krab pustelnik, docelowo ma być akwarium rafowe, proszę o sugestie co dalej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Tomek1987 napisał:

Mam problem z testem GH, a mianowicie nie jest możliwy pomiar. Po 60 kroplach woda wciąż jest czerwona dosłownie jak burak. Wszystkie testy robię zoolekiem, w wodzie są obecne malzoraczki i glony na skale(skala żywa), piasek żywy, w akwarium 1 krab pustelnik, docelowo ma być akwarium rafowe, proszę o sugestie co dalej

A po co badasz twardość ogólną? Ponadto testy zoozolka nie nadają się do morskiego. 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To na tym forum się nie nadają, na drugim nikt nie mówił ze są złe

Wiec dobrze wiedzieć, a z czego testy mam nabyć ? Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, norbi2222 napisał:

Ponadto testy zoozolka nie nadają się do morskiego. 

Nadają się. Z tym, że test zooleka na kH ma rozdzielczość 1°. Sam poglądowo badam kH za pomocą zooleka. Raz na 3 tyg. robię dokładniejszy Salifertem.

Test Zooleka na NO3  też jest ok. Jest dokładny i jak do tej pory pokrywał mi się z Salifertem. Na PO4 słabo się nadaje bo zaczyna się od poziomu 0,25. 

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy zooleka nadają się do wody morskiej (oczywiście nie wszystkie - w ulotce jest napisane do jakiej wody, zazwyczaj i do słonej i do słodkiej, choć są wyjątki)

podstawowe testy wcale nie odbiegają skutecznością od saliferta, jbla -  ich podstawowym mankamentem jest kroplownik, który jest badziewny i stąd częste pomyłki 

KH  saliferta najbardziej mi pasuje

no3, ph  - nie mam zdania

no2, jak masz już 0 to możesz praktycznie o nim zapomnieć 

PO4 chyba najlepszym rozwiązaniem jest hanka 

 

---edit

tak samo na KH test jbla ma rozdzielczość 1 

Edytowane przez lukas79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, lukas79 napisał:

testy zooleka nadają się do wody morskiej (oczywiście nie wszystkie - w ulotce jest napisane do jakiej wody, zazwyczaj i do słonej i do słodkiej, choć są wyjątki)

podstawowe testy wcale nie odbiegają skutecznością od saliferta, jbla -  ich podstawowym mankamentem jest kroplownik, który jest badziewny i stąd częste pomyłki 

KH  saliferta najbardziej mi pasuje

no3, ph  - nie mam zdania

no2, jak masz już 0 to możesz praktycznie o nim zapomnieć 

PO4 chyba najlepszym rozwiązaniem jest hanka 

 

---edit

tak samo na KH test jbla ma rozdzielczość 1 

No3 polecam JBL. Przetestowałem wszystkie dostępne.  Pozdr., tomko


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, a co z tym krabem ? Nie padnie mi przy takich parametrach ? Dodam ze przechodził wylinkę po wpuszczeniu do zbiornika 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Arek77 napisał:

Z tym, że test zooleka na kH ma rozdzielczość 1°

I z tego powodu piszę, że się nie nadaje. Taka dokładność nie pozwala na badanie tendencji. A dla mnie tendencja jest istotniejsza niż konkretny wynik.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, norbi2222 napisał:

I z tego powodu piszę, że się nie nadaje. Taka dokładność nie pozwala na badanie tendencji. A dla mnie tendencja jest istotniejsza niż konkretny wynik.

To może jako bardziej doświadczony podpowiesz z czego korzystać jakie testy na konkretne parametry i które parametry badać. Oprócz tych, które wymieniłem w pierwszym poście. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Tomek1987 napisał:

To może jako bardziej doświadczony podpowiesz z czego korzystać jakie testy na konkretne parametry i które parametry badać. Oprócz tych, które wymieniłem w pierwszym poście. Pozdrawiam

Jest kilka firm, które produkują testy, np: salifert, Red sea, colombo, aqua forest. I fotometry hanna instruments, Milwaukee.

Moim zdaniem najistotniejszymi parametrami są: KH, nutrienty, Ca i na końcu Mg, które ja mierzę raz miesiącu. Co dwa tygodnie robię pomiar Ca, nutrienty raz w tygodniu, a KH dwa, a czasem trzy razy w tygodniu. KH i PO4 mierze Hanką, a pozostałe testy salifertem lub AF.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, dziękuje, a teraz pytanie odnośnie muszli dla kraba, czy mogę wrzucić muszle która moczyłam w wodzie ro, SLD jest z akwa ze słodka woda ?

Muszla po ślimaku słodkowodnym 

DAE6DB8E-895B-4C11-B9ED-9C6C92EC514E.jpeg

Coś robić z tymi glonami ? Czy same znikną ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, lukas79 napisał:

testy zooleka nadają się do wody morskiej (oczywiście nie wszystkie - w ulotce jest napisane do jakiej wody, zazwyczaj i do słonej i do słodkiej, choć są wyjątki)

To że się nadają może pisać! ale ich wiarygodność już nie!


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, lukas79 napisał:

@norbi2222 napisałeś, że testy zooleka się nie nadają i nie odwracaj kota ogonem 

 

Nie rozumiem Twojego komentarza...

Ja nie zmieniłem zdania i dalej tak samo uważam. Jak ktoś chce robić pomiary Zoozolkiem to jego sprawa i akwarium. Jedynie irytują mnie tematy "ratujcie..." a wcześniej oświecony nowicjusz twierdził, że on wie lepiej...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, norbi2222 napisał:

Nie rozumiem Twojego komentarza...

Ja nie zmieniłem zdania i dalej tak samo uważam. Jak ktoś chce robić pomiary Zoozolkiem to jego sprawa i akwarium. Jedynie irytują mnie tematy "ratujcie..." a wcześniej oświecony nowicjusz twierdził, że on wie lepiej...

Jeśli oświecony nowicjusz to ja - nigdzie nie napisałem, ze wiem lepiej , napisałem jedynie ze na innym forum o tematyce podobnej nikt nie mówił ze testy zooleka są złe, rozumiem ze chodzi o zakresy i chyba sposób pomiaru, nie wiem jak wyglądają inne testy bo używałem tych wymienionych wyżej, jeśli irytujące są dla niektórych tematy poruszane przez nowicjuszy to może nie trzeba się w nich udzielać żeby się niepotrzebnie nie irytować, zwłaszcza ze chyba dział wybrałem dobry i moje pytania są na miejscu. Nie traktuje tutaj Państwa jak wyroczni, a jedynie uzupełnienie tego co sam wynajde w necie i indziej, zdania są podzielone co do praktycznie każdej sprawy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Tomek1987 napisał:

Jeśli oświecony nowicjusz to ja - nigdzie nie napisałem, ze wiem lepiej , napisałem jedynie ze na innym forum o tematyce podobnej nikt nie mówił ze testy zooleka są złe, rozumiem ze chodzi o zakresy i chyba sposób pomiaru, nie wiem jak wyglądają inne testy bo używałem tych wymienionych wyżej, jeśli irytujące są dla niektórych tematy poruszane przez nowicjuszy to może nie trzeba się w nich udzielać żeby się niepotrzebnie nie irytować, zwłaszcza ze chyba dział wybrałem dobry i moje pytania są na miejscu. Nie traktuje tutaj Państwa jak wyroczni, a jedynie uzupełnienie tego co sam wynajde w necie i indziej, zdania są podzielone co do praktycznie każdej sprawy 

Mój komentarz nie był skierowany personalnie. Był skierowany do pojawiających się sytuacji, które czytam na forum i nie tylko tym.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Beti napisał:

To że się nadają może pisać! ale ich wiarygodność już nie!

no właśnie wiele się w tej materii pozmieniało, większość osób neguje zooleka słysząc samą nazwę, uważam, że większość ich testów obecnie nie odbiega jakościowo 

nie jestem ich fanem, nie jestem pracownikiem - czasami używam (w dziurze w której mieszkam nie da się od ręki praktycznie nic innego kupić) i OBIEKTYWNIE stwierdzam, że jakościowo (poza kiepskimi kroplownikami) nie odbiegają od czołówki 

porównywałem kilka testów (NH3, NO3, NO2, PH, Mg, Ca) czy to z salifertem, czy fotometrami  - zoolek nie nadaje się na KH (skala co 1, zresztą tak samo JBL) i słabo sobie radzi z PO4 (zresztą tutaj nie ma żadnej dyskusji i warto zainwestować w hankę)

 

tutaj macie też filmik (chyba jeden z sensowniejszych kanałów akwarystycznych - gość prowadzi i słone i słodkie)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:thumbup:

Pozwolisz, jednak zostanę przy swoim zdaniu co do testów kropelkowych. Bo między np colombo a zoolek to przepaść.

Ps.i wróćmy do tematu.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lukas79 napisał:

porównywałem kilka testów (NH3, NO3, NO2, PH, Mg, Ca) czy to z salifertem, czy fotometrami  - zoolek nie nadaje się na KH (skala co 1, zresztą tak samo JBL) i słabo sobie radzi z PO4 (zresztą tutaj nie ma żadnej dyskusji i warto zainwestować w hankę)

To w końcu nadaję się do słonej wody, czy nie? Pewnie w słodkiej jest wystarczający, ale słona woda to diametralnie inny roztwór chemiczny niż woda słodka mimo zbliżonej nazwy. Piszesz o najważniejszych testach, czyli KH i PO4, że się nie nadają, notabene potwierdzasz moją tezę. Moim zdaniem również nie nadaje się test na NO3, bo jego skala rozdzielczości jest mało dokładna. Dla mnie i mojego zbiornika informacja, czy NO3 jest 0, czy 2 jest wiele niewystarczająca jeżeli nawet jest dokładna. Porównanie na filmie również nie wiele wnosi, bo porównywania są wykonywane na wodzie słodkiej. 

Jeszcze potrzebujesz trochę czasu, aby zapomnieć o nawykach z akwarystyki słodkowodnej...życzę sukcesów w akwarystyce morskiej (to nie sarkazm):D.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Porównywałem na wodzie słonej - w słodkiej używam praktycznie tylko JBLa 

potrzebowałem na szybko kilku testów i nie było nic innego w zoologach niż zoolek, miałem o nim takie same opinie, jak Wy (co do słodkich też krążyły opinie, że to największy badziew i loteria, więc go nie tykałem)

wyniki zweryfikowałem salifertem, hankami i się bardzo pozytywnie zaskoczyłem ich dokładnością - testów colombo nie używałem jeszcze,  na bank zakupię 

KH mimo podziałki też ma jakiś sens - by na szybko zweryfikować, czy nic się złego nie dzieje, wykonani testu zajmuje pół minuty i on nie przekłamuje (zaznaczam kontrolnie, na szybko)

 

dla jasności ja się obkupiłem w kilka fotometrów,  nie wiem do kiedy jest promocja, ale obecnie każda mała hanka kosztuje 250 PLN na ich oficjalnej stronie  (nie mam pojęcia do kiedy ta obniżka, ale jeśli ktoś nie ma choćby PO4 to warto przynajmniej przemyśleć zakup - 60PLN piechotą nie chodzi)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, lukas79 napisał:

chyba jeden z sensowniejszych kanałów akwarystycznych

Podwodny ogród - Lublin ? Jeśli jest to powiązane ze sklepem o który pytam to ciekawostkę dostrzeżesz w dziale akwarystyka morska - testy wody.

Testy Zoolek'a Ca, Mg sprawdzałem kilka lat temu i ... być może obecnie to się poprawiło. Fajnie że to sprawdziłeś, podzieliłeś się spostrzeżeniem na forum. Miło gdy rodzima firma utrzyma wysoki standard i powtarzalność produkcji, a dla nas przełoży się to na powtarzalność opakowań i wyników.

Edytowane przez chwialek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, lukas79 napisał:

Porównywałem na wodzie słonej - w słodkiej używam praktycznie tylko JBLa 

potrzebowałem na szybko kilku testów i nie było nic innego w zoologach niż zoolek, miałem o nim takie same opinie, jak Wy (co do słodkich też krążyły opinie, że to największy badziew i loteria, więc go nie tykałem)

wyniki zweryfikowałem salifertem, hankami i się bardzo pozytywnie zaskoczyłem ich dokładnością - testów colombo nie używałem jeszcze,  na bank zakupię 

KH mimo podziałki też ma jakiś sens - by na szybko zweryfikować, czy nic się złego nie dzieje, wykonani testu zajmuje pół minuty i on nie przekłamuje (zaznaczam kontrolnie, na szybko)

 

dla jasności ja się obkupiłem w kilka fotometrów,  nie wiem do kiedy jest promocja, ale obecnie każda mała hanka kosztuje 250 PLN na ich oficjalnej stronie  (nie mam pojęcia do kiedy ta obniżka, ale jeśli ktoś nie ma choćby PO4 to warto przynajmniej przemyśleć zakup - 60PLN piechotą nie chodzi)

 

Myślę, że nie do końca się właściwie rozumiemy. To jest jeden z problemów zastępczej komunikacji mojego skrótowego sposobu pisania. Postaram się bardzie precyzyjnie wyrazić. Ja nie zarzucam testom zoolek braku dokładności w ostatecznym wyniku. Zarzucam mu dokładność w podziałkach, czyli dokładność na poziomie 1 stopnia, czy w mg/l. Moja reakcja na wynik poziomu KH uwzględniający różnicę 1 stopnia w interwale kilku dni, czy nawet tygodnia będzie znacznie inny jak w przedziale 0,1-0,5 stopnia. I moim zdanie z tego powodu testy zoolka się nie nadają do akwarium morskiego, szczególnie do takiego, w którym jest duża konsumpcja i potrzeba sporej stałości tego parametru. Dokładnie tak samo to wygląda z NO3 itp.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, chwialek napisał:

Jeśli nie to pamiętać należy iż bardzo często filmy ubitubi niestety ale często zawierają lokowanie produktu. Dlatego warto zachować rozsądny dystans do "twórców" kanałów. Często sprowadzają temat do opowieści cudownej treści, podczas gdy użyli produktu raz, lub tylko rozpakowali i powiesili celem nagrania "reklamy".

jest dokładnie tak, jak napisałeś, nie wiem skąd jest, lokowanym produktem na filmie jest hanka, więc powinien wszelkie kropelki zrównać z ziemią :)

jednak test jest przeprowadzony dość sensownie i wcale nie neguje istnienia "kropelek" - film raczej wkleiłem poglądowo, mam obecnie kilka testów zooleka i jak pisałem wyżej zawsze były opinie (czy przy słodkim, czy słonym), że jego pomiary są niedokładne (skala to osobna kwestia) 

@norbi2222 - jak ktoś się w słodkim bawi w wyszukane roślinki to również potrzebuje bardzo dokładnych pomiarów i sprawdza konsumpcję, jak przy solniczce i obsadzie SPS

kwestia co kto ma w szkiełku, powinien dobrać czy odpowiada mu ten poziom dokładności, czy potrzebuje mieć wszystko "po przecinku", chodziło mi o to, że wszyscy (łącznie ze mną) dostawali wysypki słysząc o testach zooleka, jednak wygląda na to, że  się mocno poprawiło w tej kwestii (porównałem go także w słodkiej z JBLem i też wszystko poprawnie pokazywało niestety nie mam fotometrów do słodkiej i porównywałem jedynie z kropelkami JBLa) cenowo to praktycznie połowa tych markowych - z ciekawości pobawię się tymi testami dłużej  i na bank ich nie skreślam 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, chwialek napisał:

Podwodny ogród - Lublin ?

To nie ten kanał, zanim zaczniesz oceniać obejrzyj film


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, andzior70 napisał:

To nie ten kanał, zanim zaczniesz oceniać obejrzyj film

Przyznaję rację nie dosłuchałem i oceniłem przedwcześnie... błąd. Wypowiedź edytowana aby była sprawiedliwą oceną materiału. Moja wina...
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.