Skocz do zawartości
AnT

Celnicy przejęli prawie 900 koralowców. Trafiły do zoo, część nie przeżyła

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, MayFly napisał:

Ja widzę jeszcze inny problem. Zaledwie kilka sklepów wyraziła chęć ściągania korali na zamówienie. Większość mimo wszystko ma wywalone na wiadomości z pytaniami 

Jest to o tyle trudne, że stany u exporterów zmieniają się z dnia na dzień. Zamawiasz konkretny gatunek ryby dla klienta, a w dzień wysyłki już jej nie ma bo fale były, albo nurek się rozchorował albo ryby były w słabej formie.

Oczywiście ty (jako importer)  masz już zapłacone za tą rybę i tylko saldo rośnie na przyszłe dostawy.

Z koralami to jeszcze inaczej bo sklep nigdy nie wie co dostanie, jaki kolor i wielkość - nie dostaje zdjęć WYSIWYG, albo dostaję i tak inne niż na zdjęciach. Potem ty jako klient oglądając korala, nie kupujesz bo jednak kolory nie te albo kształt inny.

 

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale wiesz przynajmniej można próbować zawsze potencjalnie troszkę kasy na plusie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta Celnik otworzył Boks i zobaczył LPSa skurczonego zamkniętego  w worku foliowym . Odrazu poznał że to zagrożony gatunek . 

Dobre  :D

Przecież to jasne, że ktoś komuś coś szepnął iż idzie transport nie do końca legalny . 

 

Edytowane przez rafik73 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przecież nikt się nie przyzna że to on ściągał


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, =Fresz= napisał:

Też mi się tak wydaje, zwykłe niedopatrzenie. A koralowce tam gdzie teraz trafiły na pewno nie będą miały lepiej heh Zoo jest zadowolone bo ma w akwariach nowe "atrakcje".

Cytat

Według zgłoszonych do odprawy dokumentów przesyłka o wadze półtorej tony miała zawierać między innymi różne zwierzęta morskie. Rewizja pierwszych kartonów wykazała jednak rozbieżności, wskazujące na niezgodności z deklaracją importera i zezwoleniami konwencji waszyngtońskiej CITES.

To nie do końca jest tak, wysyłający, z tamtego rejonu, na kwitach napiszą Ci wszystko co chcesz, kwestia kasy tylko i znalezienia mniejszej firmy. A w imporcie, przy odprawie, "i tak głupi celnik się nie zna" przechodziło wszystko. Tak to działało jeszcze dobrych kilka lat temu, kiedy na rynku w Polsce było bardzo mało graczy, przychodziły takie cuda, że bardziej cywilizowani zachodni sąsiedzi nam zazdrościli. Potem firma się raz czy dwa (nie pamiętam już dokładnie) się sparzyła, no i import nie przeszedł. Oczywiście nie obyło się bez "drobnej podpowiedzi" dla "celnika" - że towar nie do końca koszerny. No, ale w miłości i handlu wszystkie chwyty dozwolone. Starzy akwaryści może nawet pamiętają te sytuacje.

Jeśli ja miałbym wyłożyć kasę na taki towar, to musiał bym być bardzo bogaty żeby nie zadbać o prawidłową papierologię. Nie zostawiał bym nic przypadkowi. Moim zdaniem był to kolejny wałek.

Nie wiem czy pamiętacie jak kiedyś byłą afera że jeden ze znanych sklepów miał przemycać rafę na wschód. A prawda wyglądała tak, że dwóch ukraińców kupiło kilka boksów, prosto z frachtu, w sklepie, jeszcze oklejonych naklejkami adresowymi sklepu, kupiło legalnie, na fakturę - jak się potem okazało... tyle że zamiast wywalić papiery przed wjazdem na Ukrainę i tam odprawić się "tradycyjnie", wywalili kwity jeden szlaban za wcześnie...

Z resztą, jeszcze nie tak dawno, tacy klienci byli bardzo poszukiwani przez sklepy, bo płacili za towar tyle samo co Polacy, tylko Polak płacił 80 złotych za koral (przykładowo) a Ukrainiec 80 dolarów lub euro...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, dale napisał:

...

pamiętam, problemy były też z klientami z kierunku Kaliningrad (bo opuszczasz obszar celny unii)

Jeżeli faktycznie przecieki mówiące o Wielkopolsce są prawdziwe to kto tam jest? 

Aquamedic i Aqua-nature, z czego 1,5t wody wskazywałoby na większego gracza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda kwestia przewozu korali wewnątrz UE? Czy będąc w innym kraju mogę kupić i przywieść szczepki do Polski? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś, jak UK była w uni, to przewoziłem razem z kumplem korale, które kupiliśmy w sklepie w PL. Paczka była u kumpla w torbie i przed odlotem z głośników popłynął komunikat żeby właściciel torby zgłosił się do celników. Ale mieliśmy kopie CITES sklepu i fakturę zakupu, tak więc nie było problemu. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.06.2021 o 08:17, Kerado napisał:

A jak wygląda kwestia przewozu korali wewnątrz UE? Czy będąc w innym kraju mogę kupić i przywieść szczepki do Polski? 

Kontroli granicznej, jako takiej już nie ma ale zawsze warto mieć papiery na potwierdzenie legalnego pochodzenia.

Nawet faktura ze sklepu już nas  ratuje, jak są wymienione gatunki, a sklep legalny.

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Tester napisał:

Zgadzam się. Jeździłem troche po świecie i odwiedzałem oceanaria. Są lepsze i gorsze, ale w żadnym nie widziałem takich zbiorników jakie trafiają się wśród prywatnych akwarystów. 

Nie komentuję tekstu, bo jest zdecydowanie napisany przez pismaka będącego laikiem w temacie, ale nie podoba mi się narracja sugerująca, że to przemyt i że dzielni celnicy wykryli wielkie przestępstwo umożliwiając biednym koralom, życie w cudownych warunkach Wrocławskiego Zoo. 

Szkoda, że do Bałtyku nie wypuścili...

Bartek za redakcję łódzką i warszawską tej stacji odpowiada akwarysta co prawda nie morski, ale kontakt z nimi ma, prawdopodobnie nie przechodziło to przez jego ręce dlatego jest jak jest :) Natomiast ogrody zoologiczne zawsze chętnie przyjmują takie prezenty, a co się potem z nimi stanie to już można się tylko domyślać :) Gdybym był cudotwórcą to postawił bym rękę na Morzu Czerwonym, wydzielił bym kąpieliska tak żeby nie było dostępu do życia, tylko sama woda i piasek dlatego że dzieciaki często takie stworzenia męczą. Do rafy miały by dostęp tylko osoby które znają temat, potrafią to środowisko szanować, czyli wiadomo że Akwaryści, Nurkowie, Naukowcy, a reszta brak dostępu czy zgodził bym się na robienie przycinki, pewnie tak bo czasami mogą koralowce przerastać i eliminują się wzajemnie, ale mam na myśli tylko małe szczepki, nigdy bym się nie zgodził na wyrwanie całego dorosłego Korala. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brak słów,ale do rzeczy.... Trochę mogę wyjaśnić.

Kolega rafik73 i dale prawie wyjaśnili.  Nie zgadzały się kwity z ładunkiem,cześć nie powinna w ogóle się tam znajdować.Co do warunków nawet się nie wypowiem.Istna mieszanka,co dla niektórych osobników skończyło bądź skończy się śmiercią(powrzucane były ukwiały...)Większość z Was jest w błędzie te transporty są dość szczegółowo sprawdzane,i za przemyt nawet małych szkieletów "staramy się dowalić' maksymalną karę. Rarytasy kosztują,dlatego opłaca się kombinować z papierami.

Co do sklepów-Uderz w stół a nożyce same się odezwą.....Nikt nie jest głupi,kombinacje takich zakupów przez "inne" sklepy akwarystyczne czy zoologiczne(bo mają 3 akwaria z rybkami,czy nawet plastiki z bojownikami,o złotych rybkach w kulach nie wspominając) są normalne i to nie tylko w naszym kraju-SG działa sobie w całej Polsce Panie i Panowie,więc wizyta po cywilnemu w sklepie celem weryfikacji to nic nadzwyczajnego:ph34r:, stąd wiadomo że odbiorcą jest kto inny już ze "zrobionymi papierami"

Po części jest też to wina Nas samych.... Sklep widząc duże zainteresowanie danym "niedostępnym" osobnikiem czy osobnikami próbuje ściągnąć oczywiście podbijając cenę.Pewnie nie jeden z Nas chciał coś zdobyć pomijając nawet legalność aby mieć ten jeden jedyny osobnik,więc czasami warto się zastanowić Pa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ktoś się orientuje co to za zakazane korale były? Za wiele takich objętych całkowitym zakazem nie ma... Czy po prostu były to zwykłe koralowce twarde, tylko ilość i/lub gatunki się nie zgadzały z papierami?

@Nuke
nie przesadzasz troszkę z tymi kontrolami sklepów przez SG? Zdaje się, że SG działa na granicy i terenie przygranicznym, a na pozostałym terenie może kontrolować pojazdy i dokumenty osób w nich podróżujących. Uprawnienia do kontrolowania wszystkiego wszędzie to chyba mają celnicy, a Ci średnio są zainteresowani CITES. Ale może coś zdążyli zmienić...

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś gdzieś czytałem, że nawet dunka jest na liście zakazanych gatunków. Możliwość sprzedaży dotyczy tylko okazów z hodowli w warunkach sztucznych.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, katani napisał:

Kiedyś gdzieś czytałem, że nawet dunka jest na liście zakazanych gatunków. Możliwość sprzedaży dotyczy tylko okazów z hodowli w warunkach sztucznych.

Możliwe. Też chyba xenia, korale czarne,... Nie to, że nie ma zakazanych, ale zdaje się że acropory, scolymnie, euphylie itp "chodliwe" korale podlegają standardowym restrykcjom. Ale może jest inaczej, właśnie ciekaw jestem co to za rarytasy mogły być

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xenia na pewno nie bo to gatunek inwazyjny w wielu morzach i ogólnie jest problem. Jeśli masz racje co do korali czarnych to sie nie dziwię czemu tak ciężko mi zdobyć wymarzonego Cirrhipathes  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się ta xenia kołacze po głowie... Generalnie gatunki inwazyjne też są objęte ograniczeniami w którymś tam załączniku. Ale przyznaję szczerze, że dla mnie CITES i jego implementacje lokalne to czarna magia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Słony leszcz napisał:

Coś mi się ta xenia kołacze po głowie... Generalnie gatunki inwazyjne też są objęte ograniczeniami w którymś tam załączniku. Ale przyznaję szczerze, że dla mnie CITES i jego implementacje lokalne to czarna magia

Nawet pioch, skałki czy muszelki są objęte ograniczeniami jak chcesz je wywieźć z innego kraju ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Słony leszcz napisał:

A ktoś się orientuje co to za zakazane korale były? Za wiele takich objętych całkowitym zakazem nie ma... Czy po prostu były to zwykłe koralowce twarde, tylko ilość i/lub gatunki się nie zgadzały z papierami?

@Nuke
nie przesadzasz troszkę z tymi kontrolami sklepów przez SG? Zdaje się, że SG działa na granicy i terenie przygranicznym, a na pozostałym terenie może kontrolować pojazdy i dokumenty osób w nich podróżujących. Uprawnienia do kontrolowania wszystkiego wszędzie to chyba mają celnicy, a Ci średnio są zainteresowani CITES. Ale może coś zdążyli zmienić...

Wiele się zmieniło,szczególnie to że starzy poszli w papier a młodzi na "polowania" hiihi. SG działa wszędzie to nic nowego,skąd ta myśl że tylko przy granicy,wspólne patrole z innymi służbami,pomoc w sytuacjach kryzysowych. A takie sobie wejście do sklepu da wiele do sprawy tym bardziej że można określić czy np właśnie sklep prowadzi tak jak w tym przypadku akwarystykę morską czy jednak towar przechodzi dalej.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Nuke napisał:

skąd ta myśl że tylko przy granicy,

Z przepisów. Nie tak dawno w sumie SG dostała dopieto uprawnienia do kontroli pojazdów poza strefą przygraniczną, stąd moje wątpliwości co do uprawnień do kontrolowania sklepów. I nie mówię o jakichś wspólnych z policją czy służbą celną akcjach, czy że jak się ktoś uprze to ściągnie patrol policji i na swoim postawi, tylko o scenariuszu jak napisałeś. Wstaje sobie jakiś funkcjonariusz SG rano i poprostu idzie do sklepu, macha legitymacją i zaczyna sprawdzać zawartość akwariów oraz papiery. Śmiem wątpić. W każdym razie nie słyszałem o takich nalotach SG na sklepy akwarystyczne czy zoologiczne. Jeśli gdzieś służby wkraczały, to była to policja i to też na podstawie cynku od jakiegoś ekologa czy innej traszki, a nie w ramach wyrywkowych kontroli.

No ale nie poruszyłeś najważniejszej kwestii. Chodziło o brak kwitów na "zwykłe" korale, czy o jakieś gatunki całkowicie zakazane (i jakie)?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra ale niech w końcu ktoś powie jakie to były korale bo mnie ciekawość zżera 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Słony leszcz napisał:

Z przepisów. Nie tak dawno w sumie SG dostała dopieto uprawnienia do kontroli pojazdów poza strefą przygraniczną, stąd moje wątpliwości co do uprawnień do kontrolowania sklepów. I nie mówię o jakichś wspólnych z policją czy służbą celną akcjach, czy że jak się ktoś uprze to ściągnie patrol policji i na swoim postawi, tylko o scenariuszu jak napisałeś. Wstaje sobie jakiś funkcjonariusz SG rano i poprostu idzie do sklepu, macha legitymacją i zaczyna sprawdzać zawartość akwariów oraz papiery. Śmiem wątpić. W każdym razie nie słyszałem o takich nalotach SG na sklepy akwarystyczne czy zoologiczne. Jeśli gdzieś służby wkraczały, to była to policja i to też na podstawie cynku od jakiegoś ekologa czy innej traszki, a nie w ramach wyrywkowych kontroli.

No ale nie poruszyłeś najważniejszej kwestii. Chodziło o brak kwitów na "zwykłe" korale, czy o jakieś gatunki całkowicie zakazane (i jakie)?

W uzasadnionych przypadkach miała prawo do kontroli pojazdów jak i pomieszczeń,po stwierdzeniu nieprawidłowości był obowiązek wezwania odpowiednich organów ścigania np Policji czy Służby Celnej,obecnie mają pełne prawa do działania,jedynie w przypadku budynków mieszkalnych powinno się wezwać asystę Policji.Przeczytaj jeszcze raz co napisałem,ponieważ nie napisałem że wchodzi i macha legitymacją..... zwyczajna wizyta rozpoznawcza,wchodzi rozejrzy się zapyta czy jest taki towar na miejscu,czy da radę załatwić itp i przekazuje info dalej.Jeśli nie,a Firma widniała na dokumentach to wiadomo że trzeba się zainteresować i zrobić nalot.Obecnie w służbach liczy się statystyka którą młodzi i wyrywni podbijają hihihi a za ujawnione przestępstwo można dostać wiele......

Wszystkie korale są niezwykłe :) Nie zgadzały się ilości poszczególnych gatunków,a niektóre tak jak np.większość ukwiałów czy sps/lps nie było w ogóle na liście,bo były pomieszane w innych boxach/workach czy choćby nawet zawartość inna niż wskazywał na nich opis.Było kilka "ukrytych" krabów,krewetek czy korale wraz z odłamanymi dużymi kawałkami rafy.Szczególnym "zainteresowaniem" były Favie,Cynaryny jakieś Scolymie oczywiście euphyllie i kilka ciekawych nowych akr

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No OK ale w tym przypadku namieszał eksporter, czy może to importer działał z premedytacją?

Bo jeżeli to faktycznie, duży sklep z Wielkopolski, to nie chce wierzyć, ze kombinował umyślnie.

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Nuke napisał:

obecnie mają pełne prawa do działania

... czyli szukania nielegalnych imigrantów i cudzoziemców pracujących na czarno, bo takie cele kontroli SG w lokalach i środkach transportu zdaje się podaje ustawa. Ok, może też wejść "na podstawie przepisów kodeksu karnego", czyli w przypadku uzasadnionego podejrzenia przestępstwa (dowolnego), ale sam fakt że to sklep z akwarystyką morską to trochę mało na " uzasadnione podejrzenie ". Papierów też zdaje się, że SG może się domagać od firmy w terminie 7dni, a nie " Gdzie CITES na tę acroporę? ". No ale mniejsza z tym.

Czyli żadne perełki, a po prostu bajzel w papierach i transporcie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Słony leszcz napisał:

 po prostu bajzel w papierach i transporcie.

 ... nie pokrywa się w 100% z listą zadeklarowaną... kto by pomyślał...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.