Skocz do zawartości
Hoom

Pomór acropor

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o radę bo już straciłem nadzieje ze znajdę przyczynę . Zaczęło sie około trzech miesięcy temu od talerzowych . Rosły do pewnego momentu jak szalone az pewnego dnia  sie zatrzymały i zaczęły bielec . Następnie co pewniej czas od dołu zaczynaja mi bieleć acropory po jednej nie wszystkie naraz . Co tydzień -dwa muszę jakaś w kibel wyrzucić . Czesto jest tak ze nawet nie zdążę zrobić szczepek . Na początku bielaly te acry bez polipów ale wczoraj zaczęła bielec jedna z moich najładniejszych . Dobrze ze szybko zauważyłem to pociąłem ja na dużą ilość szczepek . 
temperatura jest u mnie 25 mam chłodziarkę . Zasolenie w normie . Zrobiłem w ciągu ostatniego miesiąca 3 bardzo duże podmiany wody , niestety nie pomogło . Wysłałem tez test n-doc tritona na biologię wyniki powinny być jutro . PO4 mam 0,018 a No3 0,6 , kh 8,6 stabilne bez skoków, pH spada mi najniżej do 7,6 ale zaraz zacznę lać magiczne płyny Norberta i podniosę je . Zamieszczę plik z ostatnim testem tritona z przed 1,5 miesiąca . Zastanawiam sie czy jest sens robić nowy skoro podmiany idą tak duże . Mam jeszcze 3 testy kupione i mogę wysłać w każdej chwili . Wciąż tez mam dużą konsumpcje czyli korale rosną , 

 

3EE88BCE-1C33-4085-BC46-FF724551B31A.jpeg

23FDA2A6-9A4C-416F-B43A-33CA9C180292.jpeg

1D5CEEC6-B8DF-479F-A987-991B77455628.jpeg

Moja ostatnia strata razem z 10 acropor mi poleciało 

87B2FD7C-02B6-4FC1-9CBF-FA38FA7EDACD.jpeg

Dziwne jest to ze padają te najłatwiejsze w utrzymaniu . Spathulata ma sie świetnie choć słabo przyrasta ale to chyba norma dla niej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mateusz140 napisał:

Bar masz strasznie wysoko .

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka
 

Wiem ze jest wysoko . Dużo osób ma bar wysoko i nic sie nie dzieje . Poza tym po takich dużych podmianach wody napewno jest niższy poziom 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań...

Czy jesteś pewien że nie masz pasożytów?

Czy nie przedobrzyles z bakteriami? Niedawne badania sugerują, że RTN/STN jest powodowane przez zachwiania w populacjach bakteryjnych.

Jak u Ciebie że stabilnością takich spraw jak zasolenie, pH, temperatura...?

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nocne skoki Ph przy reaktorze powodowały mi ogromny stres acropor szczegolnie fioletowa formosa się sliniła nocą jak wściekła - nie mogłem znaleźć przeczyny i co jakiś czas któryś patyk leciał i trzeba było łamać. Mi Ph leciało nocą do 7.4. Piotrek z Dąbrowy na reaktorze miał to samo i przez nocne skoki Ph zaczynało się bielenie. Piotrek był do tego stopnia sfrustrowany że chciał reaktor zlikwidować. W końcu odwrócenie cyklu dla refugium, bufor Ph, powietrze do odpieniacza z dworu i wyłączanie elektrozaworu CO2 na noc uspokoiło sytuację w zbiorniku zarówno u niego jak i u mnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Tester napisał:

Kilka pytań...

Czy jesteś pewien że nie masz pasożytów?

Czy nie przedobrzyles z bakteriami? Niedawne badania sugerują, że RTN/STN jest powodowane przez zachwiania w populacjach bakteryjnych.

Jak u Ciebie że stabilnością takich spraw jak zasolenie, pH, temperatura...?

 

Dozuje bakterie dwa razy w tygodniu . Odpieniacz chodzi mi teraz bez kupka na 100% i rurka jest za oknem . PH spada w nocy do 7.7 . Zasolenie jest ok kupiłem spławik JBL by potwierdzić optyczny i Hankę . Temperatura stała 25 mam chłodziarkę . Za kilka dni zacznę dozować płyny Norberta i podbije pH do 8,5

Rozmawiałem z Przemkiem czarnek i on sugeruje ze mogą to być robaki . Dziś kupię mikroskop . Po za tym może niski stront . Podniosłem go ale nie wiem jaki jest poziom jutro wyśle icp tritona jeszcze raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Hoom napisał:

pH spada mi najniżej do 7,6 ale zaraz zacznę lać magiczne płyny Norberta i podniosę je .

wszystko.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, katani napisał:

wszystko.

W dzień mam 8. 7,6-7-7 jest nad ranem 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaką masz sól? Masz ciut za niski stront, ale to na pewno nie przez stront.

Siarka nisko. Były osoby u których własnie to było głównym podejrzanym przy koralach twardych. Reszta jest luksus. Jakiś konkretny kolor leci, czy random?

Hoom. Przeczytaj mój temat. 3 lata się pałowałem z akwarium, LPS rosły jako tako, miękkie OK, twarde tragedia. Zaczałem mierzyć i kontrolować pH, rewolucja. Akwarium samograj. Czyścić szyby uzupełniac ballinga, wymieniać włókninę w rollermacie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kataniza chwile podniosę pH czekam tylko na pojemniki do balinga powinny być u mnie wtorek , środa i zaczynam lać kh & pH powder . Pompa i cała reszta już wisi i czeka do podpięcia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pH 7,6 to nisko i trochę się dziwię że aż tak ci  ono spada w lecie. Bar jest pomijalny ale nie przy takim przekroczeniu, w swoim czasie miałem 260 i niektóre acry zaczynały lecieć od końcówek - typowy STN, przy szybkiej reakcji koralowce do odratowania. Ciężko to wyprostować inaczej niż podmianami. Trzeba też uważać bo niektórzy producenci łączą buteleczki na stront z barem.


BK 250, 4 x SOW-20, LED 800W, TEC III NG, Deltec PF 601, ZEOvit-Filter Easy Lift Magnetic M

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Zaczałem mierzyć i kontrolować pH, rewolucja. Akwarium samograj. 

bardzo często niedoceniamy znaczenia odpowiedniego pH... 

Przy czym zauważyłem u siebie , że im wyższe pH - np 8.4 w dzień, tym gorzej korale znoszą spadki poniżej pH 8


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Hoom napisał:

@kataniza chwile podniosę pH czekam tylko na pojemniki do balinga powinny być u mnie wtorek , środa i zaczynam lać kh & pH powder . Pompa i cała reszta już wisi i czeka do podpięcia 

Pójdź do marketu po wodę demineralizowaną w piątkach i masz pojemnik za funta.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Hoom napisał:

zaczynam lać kh & pH powder

Co to za substancje?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Arek77 napisał:

Co to za substancje?

To nie do mnie pytanie,  @norbi2222 jest właściwą osoba by odpowiedzieć 

3 minuty temu, Arek77 napisał:

Co to za substancje?

https://reefgarage.pl/sklep/kh-ph-powder/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Tester napisał:

bardzo często niedoceniamy znaczenia odpowiedniego pH... 

Przy czym zauważyłem u siebie , że im wyższe pH - np 8.4 w dzień, tym gorzej korale znoszą spadki poniżej pH 8

Kiedyś również nie zawracałem uwagi na ten parametr do czasu jak zaczęły mi lecieć acropory i nie wiedziałem z jakiego powodu. Jak się dowiedziałem to pH potrafiło spaść do 7.4. Od ponad półtora roku trzymam pH od 8.1 do 8.5 i w końcu dowiedziałem się jak acropory mogą szybko rosnąć...:D. Bardzo szybko...

Też mam Bartek podobne obserwacje, że jak spadnie poniżej 8 to zaczynają lekko marudzić (zmniejsza się polipowanie). Dlatego staram się nie dopuścić do spadków poniżej 8.

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zwykły kalkwasser.

Ale jakoś tu nie popularne są stare metody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 1.07.2021 o 22:21, Tata napisał:

Wystarczy zwykły kalkwasser

ewentualnie scrubber Co2 .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam ph 8 czasami 8.1. W nocy spada nawet do 7.3 i nie zauważyłem marudzenia acropor. Mam wapno sodowona na wlocie powietrza do odpieniacza. Różnica taka, że nie mam ph poniżej 7.7 w ciągu dnia co przejawia się tym że spsy rosną 2x szybciej. Jak kropluje w nocy czy nad ranem polipy tak samo włochate jak za dnia.

Teraz patrze na wykres ph. Waha się od 7.28 do 7.84. Wiec nawet nie mam 7.9 w ciągu dnia obecnie. A rosną spsy jak głupie.

Edytowane przez Laszek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomór acropor trwa w najlepsze . Wczoraj padła przeogromna Acropora spathulata zbielala w jeden dzień w kilku miejscach naraz , wyglądało jak by z niej skóra schodziła  . PH podniesione do 8,4 i nic nie pomogło kupiłem tez microskop i oglądam zbielałe części zero robaków . Bielenie następuje mega szybko w kilku miejscach naraz . Pocięcie korala na części nic nie daje . Odcięte części bieleją po kilku dniach . Straciłem już z 20 acropor . Mega zły jestem bo wszystko w normie . W icp tylko lekko stront zaniżony reszta w normie 

Temperatura 25C stabilna 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może coś przyniosłeś z jakimś nowym sps ?


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie dokładałem ostatnio . Padają acropory które były u mnie od prawie roku . Pod microskopem nic nie widać 

4B8B103A-13DB-4DEF-9CD5-16AAC468421B.jpeg

05EC1133-BEC7-4C5D-9F53-546415410B0E.jpeg


https://www.triton-lab.de/en/showroom/icp-oes/142587
Ostatnie icp tritona 

https://www.triton-lab.de/en/showroom/n-doc/12961
I test na biologię tritona

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serce boli, jak się patrzy i czyta. Ale nie wiem co ci poradzić. Jak leci tkanka całymi płatami to musiało zajść coś, co szkodziło całemu koralowi. Raczej pasożyty bym odrzucił. jakaś infekcja bakteryjna? Ciężko powiedzieć.

Jakiś czas temu znajomy spod Wrocławia po czyszczeniu sumpa i piasku miał podobne objawy. Nagle korale zaczęły mu lecieć w całości. z hystrixa tkanka schodziła jak skóra z węża. Całymi płatami.

Przyniósł 3 lecące korale do mnie i proces ustał. na hystrixie  5x5x5 cm, został może 1 cm2 tkanki porwany na kilka kawałków po kilka mm każdy. Nie myślałeś, żeby namieszać czystej solanki do osobnego pojemnika, przenieść korale zacząć karmić i zobaczyć efekt? Cięcie i wkładanie do tej samej wody może nic nie dać.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwestia jest, to zmieniłeś? Mnie na myśl przychodzi światło, bo chyba jakiś czas temu pisałeś, że dowaliłeś konkretnie (lampy na max, dodatkowe belki). Może za szybko albo jakiś niedobór mikro się ujawnił? Już w tej chwili nie pamiętam dokładnie, co tam w redukcję stresu oksydacyjnego jest zaangażowane... jod, fluor, molibden...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłem wczoraj światło . Zrobię kilka podmian wody . Rozmawiałem z Sebastianem holcer i on mówi ze korale mogą mi głodować mam lać amino codziennie i dać raz w tygodniu zmiksowane morozonki po zgaszeniu światła 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.