Skocz do zawartości
Hoom

Pomór acropor

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie dołożenie światła + zerowy molibden załatwiło praktycznie wszystkie sps

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem opinie ze to z powodu skaly RRR może być . Jezeli to prawda i ta skala coś oddaje to pozbywam sie korali i robie fish only. Ma tu ktoś akwarium oparte na skale RRR i trzyma SPSy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Całkiem możliwe bo akwarium w którym mi się to działo miało jakieś 50% rrr

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minutes ago, Hoom said:

Słyszałem opinie ze to z powodu skaly RRR może być . Jezeli to prawda i ta skala coś oddaje to pozbywam sie korali i robie fish only. Ma tu ktoś akwarium oparte na skale RRR i trzyma SPSy 

Ja mam.

Ale jeśli skała by coś oddawała to by wyszło na ICP. No chyba że oddaje jakieś pierwiastki którzych ICP nie uwzględnia np pluton :ph34r: :D

20210712_105423-01.jpeg


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Hoom napisał:

Słyszałem opinie ze to z powodu skaly RRR może być . Jezeli to prawda i ta skala coś oddaje to pozbywam sie korali i robie fish only. Ma tu ktoś akwarium oparte na skale RRR i trzyma SPSy 

 

14 minut temu, Tester napisał:

 

Ale jeśli skała by coś oddawała to by wyszło na ICP. No chyba że oddaje jakieś pierwiastki którzych ICP nie uwzględnia np pluton :ph34r: :D

 

Skała może oddawać jakieś szkodliwe związki organiczne, niewykrywalne na ICP.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem właśnie w sklepie i gość mi doradza użyć continuum power cleanse kurczę trochę sie boje eksperymentować . Zaraz mi podskoczy coś innego 

D60EDD4F-28AE-46D6-8F15-33E1E109EAAF.jpeg

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Hoom napisał:

Jestem właśnie w sklepie i gość mi doradza

:D Jasne:D Nie wiesz co się dzieje, więc wprowadź jeszcze kolejną niewiadomą. Było dobrze, nagle się zepsuło, więc musi być jakaś przyczyną, coś co się zmieniło.

Może jakiś oprysk od komarów Ci robili w okolicy albo coś... To można by węgiel.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minutes ago, Słony leszcz said:

:D Jasne:D Nie wiesz co się dzieje, więc wprowadź jeszcze kolejną niewiadomą. Było dobrze, nagle się zepsuło, więc musi być jakaś przyczyną, coś co się zmieniło.

Może jakiś oprysk od komarów Ci robili w okolicy albo coś... To można by węgiel.

Dlatego sie pytam . Doradzał mi gość ze ściąga metale . Narazie zacznę tylko ostro karmić . Nic nie zmieniam w akwarium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to RRR, :D witamy na Marsie.. 

Ludzie trochę powagi, snucie takich bredni tylko rozweseli to forum.

Zgaduj zgadula bo słyszałem,  też słyszałam że szczepionki są groźne i żyje...

Pozdrawiam  ;)

Edit, powinnam już mieć martwe akwarium :rolleyes:

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Beti napisał:

Tak to RRR, :D witamy na Marsie.. 

Ludzie trochę powagi, snucie takich bredni tylko rozweseli to forum.

Zgaduj zgadula bo słyszałem,  też słyszałam że szczepionki są groźne i żyje...

Pozdrawiam  ;)

Edit, powinnam już mieć martwe akwarium :rolleyes:

 

Moim zdaniem, istnieje prawdopodobieństwo, że dana partia skały kopalnej jest czymś zanieczyszczona. W czasach, gdy dana skala się tworzyła (na przestrzeni tysięcy lat) na pewno były wybuchy wulkanów, kataklizmy naturalne powodujące wypłynięcie naturalnie zanieczyszczonych wód na powierzchnie, bielenie całych połaci rad koralowych i to wszystko odkładało się w wapieniu. Pewnie trzeba mieć pecha aby trafić na taką partie skały ale może się to zdarzyć. Tak jak partie węgla kamiennego zawierają różne domieszki w zależności od pokładu z którego są wydobywane, tak pewnie skład wapienia nie jest jednolity.

A apropo szczepionek ...... też zdazają się powikłania i jest to jak najbardziej naturalne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

Moim zdaniem, istnieje prawdopodobieństwo, że dana partia skały kopalnej jest czymś zanieczyszczona. W czasach, gdy dana skala się tworzyła (na przestrzeni tysięcy lat) na pewno były wybuchy wulkanów, kataklizmy naturalne powodujące wypłynięcie naturalnie zanieczyszczonych wód na powierzchnie, bielenie całych połaci rad koralowych i to wszystko odkładało się w wapieniu. Pewnie trzeba mieć pecha aby trafić na taką partie skały ale może się to zdarzyć. Tak jak partie węgla kamiennego zawierają różne domieszki w zależności od pokładu z którego są wydobywane, tak pewnie skład wapienia nie jest jednolity.

A apropo szczepionek ...... też zdazają się powikłania i jest to jak najbardziej naturalne.

:D:thumbsup:


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem przyczynę czemu acry padają

jezeli to jest to to biore tydzień urlopu i wypije morze łychy . 
Miałem za duży przepływ wody w reaktorze ZEOvit . Nie wiem czemu taki ustawiłem ustawienia były do akwarium 1200 litrów w obiegu . Cholera jezeli sie okaże ze to było to  , to była to najdroższa moja pomyłka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Słony leszcz napisał:

RRR to zdaje się nie jest nawet skała kopalna, tylko produkt betoniarki;) Ale co kto lubi, "każde akwarium jest inne":rofl:

Masz rację.... myślałem, że to skała z kopalni. Zasugerowałem się skrótem RRR - real reef rock :baby:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na małe pocieszenie Metoda Zeovit  od zawsze ciągła za sobą niewyjaśnione sypanie sie zbiorników. Nie jest zła, czy niebezpieczną metoda tylko często i gesto wspolnym mianownikiem  tej metody jest nagłe bielenie korali.  Nie załamuj sie. Nie jesteś pierwszy i nie ostatni.

Czynik poczatkowy moze byc jeden ale zazwyczaj wywołuje reakcje łańcuchową

Akropory sa delikatne a przy Zeo ich tkanka jest wyjątkowo cienka. Odklejanie tkanki jest batdzo prawdopodobne przy takim wahaniu pH.

 

Druga sprawa to trzymanie stabilnych parametrow. Napewno jestem na tak i ciezko miec przyrosty przy wahaniach. Ale z tą  super stabilna temperaturą 25 to troche przesada. To jak wychowywanie sie sie w super sterylnych  warunkach a później byle bakteria i człowiek przyspawany do łóżka. Korale troche warto """trenowac"" i przygotowywac na zmiany. 

Trzymanje wszyyskiego super ksiazkowo i pedantycznie tworzy niepotrzebny stres nie tylko dla korali ale i dla nas samych.

Znam wiele przypadków gdzie przepraszam za slowo ludzie sie nie spuszczaja, chuchaja i cały para w gwizdek, a Ci co maja wywalone moją rezultaty.

P.S jesli przez dlugi okres maaz srednie dobowe pH nisko to przemysl ten proszek i docelwe pH 8.5

 

 

N

 

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomór acropor chyba zatrzymany . Od momentu mocnego karmienia żaden nie padł . A te które zaczęły wcześniej bielec zatrzymały sie . 
z moich obserwacji wynika ze winą był ZEOvit . A dokładnie ilość i przepływ . w dwóch słowach , oczywiście to tylko z mojej obserwacji . Jest zalecana pewna ilość zeo na 100L akwarium i naprawdę fajnie sie to sprawdza na początku później jak zwiększa sie masa koralowa która tez wyciąga z wody swoje , ilość zeo powinna być zmniejszana . 
Trzy tygodnie temu wyjąłem polowe zeo i leje ponad polowe mniej nitraphos minus (około 1,5 ml na dobę) a parametry nawet nie drgnęły PO4 zero wiec sie pytam po co tyle zeo . W ciągu półtora tygodnia wlalem łącznie 60 kostek zmiksowanych mrożonek o kilku łyżeczkach reef roids i amino nawet nie wspomnę a PO4 skoczyło tylko do 0,04 no3 nawet nie mierze bo na 100% jest poniżej jeden . W poniedziałek wyjmę jeszcze trochę zeo i jeszcze zmiejsze nitraphos minus . 
a teraz jaki objaw po zmiejszeniu ilości zeo i większym karmieniu . Żaden,  odpieniacz dalej nic nie wywala bo nie ma co , parametry dalej zerowe z tym ze korale przestały bieleć , wystawiły mega długie polipy . Lpsy napompowane jak nigdy 

@norbi2222co sądzisz o moich spostrzeżeniach , mam teraz 0,5 kg zeo w filtrze i są same zera 
 

Ps . Straciłem z 20 acropor najbardziej mi żal z 25cm acropory spathulata była mega duża jednak uratowałem dwie szczepki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Hoom napisał:

korale przestały bieleć , wystawiły mega długie polipy . Lpsy napompowane jak nigdy 

Myślę, ze główny wpływ na powyższe miało mocne karmienie...zawsze powtarzam, że korale trzeba mocno karmić i mieć mocny eksport - trzeba znaleźć złoty środek.  Efekt podskoczenia nutrientów dopiero przed tobą:P. Ja ostatnio testuje wyższe nutrienty (NO3 około 2 i PO4 około 0,06) i obserwuje jak reagują koralowce. Na razie prócz tego, że lekko pociemniały to nie widzę innych zmian.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, norbi2222 said:

Myślę, ze główny wpływ na powyższe miało mocne karmienie...zawsze powtarzam, że korale trzeba mocno karmić i mieć mocny eksport - trzeba znaleźć złoty środek.  Efekt podskoczenia nutrientów dopiero przed tobą:P. Ja ostatnio testuje wyższe nutrienty (NO3 około 2 i PO4 około 0,06) i obserwuje jak reagują koralowce. Na razie prócz tego, że lekko pociemniały to nie widzę innych zmian.

W jaki sposób podnosisz nutrienty , dozujesz coś? 
duze karmienie tez ma swoje wady , zatrzymał sie wzrost korali i kh idzie do góry 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Hoom napisał:

W jaki sposób podnosisz nutrienty , dozujesz coś? 
duze karmienie tez ma swoje wady , zatrzymał sie wzrost korali i kh idzie do góry 

Nic nadzwyczajnego nie robię. Dodałem ryb, co niesie ze sobą większe karmienie. Zmniejszyłem ilość pożywki dla bakterii i przeciągam wymianę kamieni do 8/9 tygodni.

Korale zatrzymały się z powodu stresu. Jak wszystko się ustabilizuje to znowu zaczną rosnąc i konsumować. Pilnuj nutrientów bo za chwilę będzie akcja w drugą stronę. Ja nie zmniejszałbym ilości kamieni tylko dopasował do ilości wody w zbiorniku. Powinieneś mieć około 1,2 l kamieni i maksymalny przepływ to około 480 l/h. A jak dalej trzepie wodę to należy jeszcze zmniejszyć przepływ lub zwiększyć karmienie. Jak pisałem powyżej, trzeba znaleźć złoty środek pomiędzy importem a eksportem.

W dniu 15.07.2021 o 21:28, Grzegorz Dyzma napisał:

Na małe pocieszenie Metoda Zeovit  od zawsze ciągła za sobą niewyjaśnione sypanie sie zbiorników.

Myślę, że nie problem jest z metodą tylko z błędami akwarystów. którzy zazwyczaj przedobrzają... 


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minutes ago, norbi2222 said:

Nic nadzwyczajnego nie robię. Dodałem ryb, co niesie ze sobą większe karmienie. Zmniejszyłem ilość pożywki dla bakterii i przeciągam wymianę kamieni do 8/9 tygodni.

Ale jezeli przeciągasz w czasie wymianę do 8-9 tygodni to masz duże skoki pomiędzy pierwszym a ostatnim tygodniem . Nie lepiej zmniejszyć ilość zeo i trzymać stały podwyższony  poziom . 

Przepływu zmniejszyć nie mogę mam już na min 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba sie pospieszyłem z tym ze pomór dobiegł końca . Dziś zaczęła bieleć następna acra . Po4 podskoczyło do 0,09 a no3 narazie nie mierze . PH nie spada poniżej 8 a kh stabilne 8. Wciąż jest konsumpcja kh ale nie widać by cokolwiek rosło . Gdzie wcześniej przyrost acropory green bali był min 1cm na tydzień . 
może korale muszą sie przyzwyczaić do nowych warunków . 
cos mi sie wydaje ze stracę wszystkie acry 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słyszeliście o czyś takim jak rapid tissue necrosis . Rozmawiałem dziś z gościem znawcą od morskiego . Opowiedziałem mu o tym jak bielały moje korale o on twierdzi ze to na 100% RTN i ze pomógł by mi ten srodek

https://marineaquatics.co.uk/shop/medication-health-pests/brightwell-additives/brightwell-coral-remedy/

@norbi2222slyszales kiedyś o RTN

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Hoom napisał:

Słyszeliście o czyś takim jak rapid tissue necrosis . Rozmawiałem dziś z gościem znawcą od morskiego . Opowiedziałem mu o tym jak bielały moje korale o on twierdzi ze to na 100% RTN i ze pomógł by mi ten srodek

https://marineaquatics.co.uk/shop/medication-health-pests/brightwell-additives/brightwell-coral-remedy/

@norbi2222slyszales kiedyś o RTN

Tak, jedynie nikt nie wie z czego wynika RTN. Są hipotezy, które mówią o pierwotniakach jako przyczynę występowania RTN . RTN to tylko objaw. 

To, czy ten środek zadziałałby, to nie wiem, może. W podobny sposób działania ma FWS + CB z KZ.

Tu jest "ciekawy" materiał. Oczywiście marketing pełną gębą...

https://coralrtn.com/

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie i znalazła się jakaś przyczyna?

Mi też 2 acry ( reszta ma się dobrze) zaczeły lecieć od spodu. Najpierw podwijają sukienke a potem leci cały koral.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.