Skocz do zawartości
slec21

Pierwsza solniczka.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nigdy nie miałem akwarium morskiego/słonowodnego (posiadam 3 zbiorniki słodkowodne 54l, 30l i 25l od około 3lat)

Tu pada moje pytanie czy jest sens startować z 30l lub 50l. Chcę spróbować jednocześnie nie chcę wydawać wagonu pieniędzy.

Czy nano reef duo ze swoją słabiutką lampą ma w ogóle sens? Czy lepiej składać samemu? (Tu chciałbym zaznaczyć że znalazłem ten zestaw Aquaela za 400zł)

Jakie lampy są teraz polecane, bo szukałem "aquaknight" i innych polecanych tu wcześniej na forum jednakże albo nie są już produkowane albo nie są nigdzie dostępne (fajnie jeśli oświetlenie dało by się zamknąc w + - 400zł)

Co do samego akwa raczej skłaniam się ku 50l i dużo piasku (5-6cm) + 6-7kg skały jeśli dam radę tyle upchnąć, na sam start jakieś miękasy + 2-3 mało wymagające ryby tu widziałem ktoś polecał taką jaskrawoczerwoną małą babkę nie pamiętam nazwy gatunku i chwilowo nie mogę znaleźć + ekipa sprzątająca (małe kraby filtrujące)

 

Jako alternatywę myślałem nad zestawem aquael glossy 135l cube + dokupić ich ledy actinic i marine, tylko tu niestety jest problem z dodatkami, ciężko o sensowny filtr, najlepiej sump ale znowu... koszta, koszta, koszta a nie chcę ładować dużo pieniędzy w coś co może mnie nie wciągnąć.

Za wszelkie porady z góry dziękuję :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oto moja propozycja.

Akwarium 50x63x50(wysokość) zamòwione u szklarza w tym panel 13 cm (zostaje kostka 50x50x50 dla obsady). 

Ceny sprzętu używanego w dobrym stanie 

Oświetlenie - dwie chinki 165W ok 500- 600zł za obie.

pompa typu Jebao ok 3000-5000 l/godz. Ze sterowaniem  Koszt ok 200 zł

Cyrkulator ok 8000 l/godz. Ze sterownikiem  Ok 150 zł Plus wspomagający ok 4000l/godz. może być bez sterowania. Ok 40-50 zł.

Grzałka (nowa ) 100W ok 50 zł 

Odpieniacz na kostkę lipową (osobiście bardzo polecam tego typu odpieniacz) plus pompka powietrza (nowe) - razem ok 60 zł.

Myślę, że sprzęt do bujania i obsługi wody do takiego akwa nie powinien znacznie przekroczyć 1000 zł. 

 

 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żadnego nano duo !!!!! 

i ja bym unikał kwadratu (uważam, że jest mniej ustawny - skała/korale) i dużo ciężej cyrkulację ustawić

to co napisał Arek jest OKi - ja bym tylko nie szedł w kwadrat 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za szybką odpwoiedź! : )

@Arek77

"Oświetlenie - dwie chinki" - możesz sprecyzować o co dokładnie chodzi (jakie dokładnie lampy ew. link do aukcji), bo nie za bardzo ogarniam ten żargon :D

@lukas79

Właśnie skłaniam się ku kostce jako że miejscem u siebie na zbiorniki nie grzeszę, jest to niestety smutna konieczność : )

Edytowane przez slec21 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

są prześliczne kosteczki w kwadracie (zachęcam do przejrzenia tematów z akwariami użytkowników, tam masz wszystko)

ja to raczej nie mam tutaj prawa z racji na moje doświadczenia w morskim doradzać nikomu

piszę jedynie co po tych kilku miesiącach mi po głowie chodzi 

mam 2 kostki (jedną zestaw nano duo (odradzam i tak lampę musisz wymienić, kupić cyrkulację itd...) i jedną w kwadracie o takim samym litrażu 

prostokąt mimo, że jest niższy jest dużo bardziej ustawny - możesz jakieś ładne koraliki wyeksponować z przodu na piachu (albo szybie, jak nie chcesz piachu) 

w kwadracie nie ...  

tak samo mam klopot, by dobrze w tym kwadracie dobrać cyrkulację - ma większe skłonności do robienia się "pralki" (oczywiście to wszystko kwestia cyrkulatorów, ułożenia skały itd)

taka 50 już daje pogląd na morszczyznę - da się pobawić - jest wiele przepięknych kostek w tym litrażu - ale jest też niedosyt ;)

przy takich mikrusach to kaskada w kwestii filtracji wystarcza, odpieniacz też zbędny 

30 to ja bym raczej odpuścil i nie brał pod uwagę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te lampki chinki są w różnych wersjach jeśli chodzi o obslugę typu WiFi i bez -  pokrętło nanualne, z dwoma lub jednym wejściem na zasilacz. Rzeczywista moc tej lampy to ok 100 W bo diody są wysterowane na 2W. Są dwa kanały- niebieski i biały z kolorami. Ja miałem takie  dwie i pół lampy nad akwa o wymiarach 120x58x56 i byłem zadowolony (te pół lampy to lampa z jednym sprawnym kanałem- niebieskim). Obecnie mam maxpecta i .... dużej różnicy nie ma jeśli chodzi o wrażenia wizualne. Zaletą przy kostce 50x50 będzie to, że pokryje Ci całą powiedzchnię rozproszonym światłem. Przykładowego linka masz na priv.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.06.2021 o 20:55, Arek77 napisał:

Przykładowego linka masz na priv.

Podesłał byś mi też ?? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 29.06.2021 o 17:25, slec21 napisał:

koszta, koszta, koszta a nie chcę ładować dużo pieniędzy w coś co może mnie nie wciągnąć.

Jeżeli lubisz gapić się w słodkie akwaria to morskie na 100% wciągnie. @Arek77 dobrze mówi, ja bym jeszcze dodał, żebyś kupił skałę od kogoś z baniaka. Jak kupisz suchą, która bez przygotowania nie nadaję się do startu, to będziesz bujał się z plagami minimum rok. Są ludziki, którzy ożywiają skałę, jest ona droższa, ale warto

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.