Skocz do zawartości
Margolee

Jaka dawka dobowa kh

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Potrzebuję pomocy w określeniu dawki kh.

Akwarium w obiegu ma 800l, kh poleciało mi do 5,4.

Akwa świerze ma ok 1,5 miesiąca. Praktycznie 0 życia. Clavularia- kilka kwiatuszków( w ciągu tygodnia podwoiła ilość), 2 małe główki euphylli, i kilka zoa. 

Okrzemki zeszły, teraz są małe glony gdzie nie gdzie.

Na szybko soda oczyszczona bo czda zamówione.

Podałem 2x10 ml- kh nie drgnęło, dzień później  podałem 3x15ml- też zero nadal 5,4.

Dziś dałem 3x 25 ml. Jutro test.

Ile powinienem dawkować żeby to drgnęło?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, Margolee napisał:

Podałem 2x10 ml- kh nie drgnęło, dzień później  podałem 3x15ml- też zero nadal 5,4.

Jakiego roztworu  Kh buffer (kwaśnego węglanu sodu)? Zalecanego w metodzie ballinga 80g preparatu w litrze wody? 

20 ml takiego roztworu podniesie kH o 0,5 stopnia w 100 l czyli w Twoim przypadku aby podnieść kh o 0,5 powinieneś dodać 160 ml. Przy tych koralach możesz próbować podnosić o te 0,5 stopnia na dobę- choć euphyllia może trochę źle zareagować. Tylko pytanie skąd takie jiskie kh. Jaką sól stosujesz?

Edit - niedoczytałem, że to soda oczyszczona, ale to nie na znaczenia bo to to samo co kH buffer, tylko pytanie jaki przygotowałeś roztwór.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Arek77 napisał:

Jakiego roztworu  Kh buffer (kwaśnego węglanu sodu)? Zalecanego w metodzie ballinga 80g preparatu w litrze wody? 

20 ml takiego roztworu podniesie kH o 0,5 stopnia w 100 l czyli w Twoim przypadku aby podnieść kh o 0,5 powinieneś dodać 160 ml. Przy tych koralach możesz próbować podnosić o te 0,5 stopnia na dobę- choć euphyllia może trochę źle zareagować. Tylko pytanie skąd takie jiskie kh. Jaką sól stosujesz?

Edit - niedoczytałem, że to soda oczyszczona, ale to nie na znaczenia bo to to samo co kH buffer, tylko pytanie jaki przygotowałeś roztwór.

Dzięki za szybką odpowieć.

Zrobiłem 50 g w 500ml wody Ro/di. 

Czyli śmiało moge dać dawke 150 ml na dobe z tego co piszesz.

Sól to aquaforest reef salt, na początku kh było 8. Wydaje mi się że jak glony się pojawiły i algeascrubber też ruszył to wtedy zaczeło schodzić. 

Teraz mam lepszy test to będe tego pilnował. 

Apropo

Ca- 415

Mg- 1500

Edytowane przez Margolee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Margolee napisał:

Czyli śmiało moge dać dawke 150 ml na dobe z tego co piszesz.

Zoa, clavularia dadzą sobie radę na  bank.... a euphyllia... może się bardziej doświadczeni wypowiedzą, ja nie mam coś ręki do euphylli ;)

 

Tylko skąd takie niskie kh w prawie pustym baniaku.... jeśli to skała trochę pochłonęła to ok i powinno się ustabiluzować. A jakie nasz pH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Arek77 napisał:

Zoa, clavularia dadzą sobie radę na  bank.... a euphyllia... może się bardziej doświadczeni wypowiedzą, ja nie mam coś ręki do euphylli ;)

 

Właśnie po nich się zorientowałem że coś jest nie tak bo z dnia na dzień mniej się pompowała.

Dobra dam dawke dziś 3x40 i zrobie jutro test. Jak ruszy to zostawie. Jak nie to podniose na 3x50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Margolee napisał:

Dobra dam dawke dziś 3x40 i zrobie jutro test

Dodaj i zrób test godzinę po dodaniu. Zobacz czy będzie jakaś różnica....choć jedna kropelka, jeśli kH mierzysz testem kropelkowym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Arek77 napisał:

Dodaj i zrób test godzinę po dodaniu. Zobacz czy będzie jakaś różnica....choć jedna kropelka, jeśli kH mierzysz testem kropelkowym.

Pomysł całkiem trafny.

O 20 poszła mi dawka 25ml, zmieniłem już na 40ml ale dawka dopiero o 6 rano.

Zrobie test po tych 25ml zaraz. Zobaczymy czy coś drgnęło.

Testy robię Salifertem, przedtem zoolekiem. Pokazywał 8 potem spadło mi do 6 kropli i myślałem że test zrypany bo stary. Zakupiłem Saliferta no i potwierdził że zoolek dobrze pokazywał.

Przyznam szczerze że zdziwił mnie taki spadek kh. Akwa świerze , zero korali. Nie chciałem zasiedlać przed wakacjami bo 2 tygodnie mnie nie będzie i wole poczekać.

Właśnie zrobiłem test godz. 21.00

I pokazało 5,6. Czyli coś drgnęło.

Z tym że tak o 16 poszła dawka 25ml i o 20 też poszła 25ml.

Zmieniłem na dawke 3x 50 ml. Jutro zrobie test i napisze co z tego wyszło.

Edytowane przez Margolee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 hours ago, Margolee said:

Zrobiłem 50 g w 500ml wody Ro/di. 

Staraj siętrzymać rekomendowanych stężeń roztworów. 80g na litr. Wtedy łatwiej wyliczyć dawkę. Kalkulator akwarystyczny odpal i sobie wszystko policzysz.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, katani napisał:

Staraj siętrzymać rekomendowanych stężeń roztworów. 80g na litr. Wtedy łatwiej wyliczyć dawkę. Kalkulator akwarystyczny odpal i sobie wszystko policzysz.

Tak zrobię. To była akcja na szybko po pomiarach. Sode miałem to ogień. 

Dziś zrobie pomiary jak wróce z pracy i się odezwe.

Jest gdzieś ten kalkulator podpięty na nano reef  czy obojętne  jaki z neta na kh?

Edytowane przez Margolee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie sprawdziłem kh po powrocie i podskoczyło do 5.9 tak że jest dobrze. Zosrawie dawke 3x50ml. Zrobie ponowny test jutro.

Jeszcze raz dzięki za szybką pompc i za link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak po podaniu 3x50 ml test wykazał kh na poziomie 7. Duży skok z 5.9 ale nie mam prawie nic jeszcze w akwa więc co mi tam. 

Euphyllie od razu widać poprawe na plus nie zaszkodził im taki dobowy skok. Clavularia natomiast zmarniała- jej taki skok nieposłużył.

Zmniejszyłem dawke na 4x20 ml i wykonałem kolejny test dzisiaj i nadal utrzymuje się równe 7.

Zostawie tą dawke narazie i będę monitorował z kilka dni.

Poobserwuje clavularie czy stabilne kh coś ją ruszy po czym podbije do 7,7- 8.

Dziękuję jeszcze raz za szybką porade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.