Skocz do zawartości
IceBreen

Koralowce twarde

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam pytanie czy na samych podmianach byłbym w stanie utrzymać jakiegoś prostego, pojedynczego koralowca twardego?  Akwarium 50 litrów 

Edytowane przez IceBreen (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, IceBreen napisał:

Witam mam pytanie czy na samych podmianach byłbym w stanie utrzymać jakiegoś prostego, pojedynczego koralowca twardego?  Akwarium 50 litrów 

Tak. Polecam dunkę (Duncanopsammia axifuga). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, IceBreen napisał:

Witam mam pytanie czy na samych podmianach byłbym w stanie utrzymać jakiegoś prostego, pojedynczego koralowca twardego?  Akwarium 50 litrów 

Talerzówki i montipory digitaty też


Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, IceBreen napisał:

dziękuje a czy Caulastrea by dała rade?

 

To nie jest tak, że jak nasz twardego korala to musisz już coś dozować czy lać ballinga. I w drugą stronę, jeśli masz dużo szybko rosnących miękasów to samymi podmianami trudno będzie zapewnić im wystarczającą ilość mikro (no chyba, że podmienisz 20% tygodniowo co przy 50 litrach nie jest jakimś dużym problemem).

Uważam, że Caulastrea, Euphylia a nawet jakaś prosta akropora będzie rosła w małym akwa bez dozowania mikro i makro elementów na samych  podmianach. No, może od czasu do czasu przydała by się jakaś kropelka jodu i/lub strontu:).

Sam prowadziłem przez ponad rok kostkę 64 litry zLPS-ami i paroma SPS-ami na samych podmianach i twarde rosły, w tym dwie akropory. Dozowałem tylko jod.

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

To nie jest tak, że jak nasz twardego korala to musisz już coś dozować czy lać ballinga. I w drugą stronę, jeśli masz dużo szybko rosnących miękasów to samymi podmianami trudno będzie zapewnić im wystarczającą ilość mikro (no chyba, że podmienisz 20% tygodniowo co przy 50 litrach nie jest jakimś dużym problemem).

Uważam, że Caulastrea, Euphylia a nawet jakaś prosta akropora będzie rosła w małym akwa bez dozowania mikro i makro elementów na samych  podmianach. No, może od czasu do czasu przydała by się jakaś kropelka jodu i/lub strontu:).

Sam prowadziłem przez ponad rok kostkę 64 litry zLPS-ami i paroma SPS-ami na samych podmianach i twarde rosły, w tym dwie akropory. Dozowałem tylko jod.

Dziękuję bardzo tak mi kiedyś pan w zoologicznym powiedział że bez specjalnej soli i ballinga to nawet jednej euphyli może zabraknąć i ona zginie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pan w zoologicznym zapewne miał i balinga i specjalną sól w mega hiper giga promocji 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, IceBreen napisał:

Dziękuję bardzo tak mi kiedyś pan w zoologicznym powiedział że bez specjalnej soli i ballinga to nawet jednej euphyli może zabraknąć i ona zginie

Hehe sklepikarze tak maja a jak poczują krew znaczy kasę u klienta to wtedy się bajera zaczyna i czyszczenie półek z zalegających  towarów ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bzdury piszecie. Na samych podmianach to można hodować miękasy. Jeśli chcemy mieć twarde, zapewnić im jakieś przyzwoite warunki, mieć jakieś przyrosty, wygląd, to bez przynajmniej suplementacji makroelementów się nie obejdzie. A im mniejszy litraż, tym wahania parametrów bez regularnej suplementacji będą większe. Ile litrów podmienicie w takiej kosteczce? 5? Ile w tych 5 litrach będzie wapnia i węglanu? Jak do swojej kosteczki zaczynałem dozować reef pack'a, to się niektórzy podśmiewali, że armata na komara. A zanim ustabilizowałem wreszcie kh, konsumpcja wyszła prawie 2dkh/dzień (teraz mam prawie 4) . Także, zdecydowanie tak, jeśli myślisz o koralach twardych, to powinieneś myśleć o jakimś balingu (choćby all for reef itp...). Chyba że "utrzymanie" ma się ograniczyć tylko do "żeby nie zdechł za szybko"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja to pogodzę co pisali przedmówcy i to co @Słony leszcz napisał. Można zaczynać z twardymi na podmiankach, ale warto z czasem dołożyć ballinga jak chcemy mieć rezultaty ;) Prosty all for reef nawet podawany z reki raz dziennie będzie lepszy niż podmianka raz na tydzień dwa ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, IceBreen napisał:

Witam mam pytanie czy na samych podmianach byłbym w stanie utrzymać jakiegoś prostego, pojedynczego koralowca twardego? 

Tylko kolega @IceBreen nie chce mieć lasu twardych korali tylko jednego. Czy kilku - główkowa caulastrea będzie złużywać takie ilości Ca czy Mg, że od razu musi lecieć balling? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Arek77 napisał:

Tylko kolega @IceBreen nie chce mieć lasu twardych korali tylko jednego. Czy kilku - główkowa caulastrea będzie złużywać takie ilości Ca czy Mg, że od razu musi lecieć balling? 

Teoretycznie masz racje ale to choroba gorsza jak rak i postępuje zaraz będzie chciał następne :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sith114 napisał:

Teoretycznie masz racje ale to choroba gorsza jak rak i postępuje zaraz będzie chciał następne :) 

A to  grozi przeżutem na większe szkło;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pytanie dotyczyło jednej sztuki

nikt tu nie poleca jechać akwa z twardymi na samych podmianach 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Arek77 napisał:

A to  grozi przeżutem na większe szkło;)

Jedyne co mnie w tej chwili powstrzymuje przed przeżutką na np. 100l to nie wiem czy domowa złota rączka potrafi zamątrować filtr ro bo jak teraz robię podmianki 5l+ mniej więcej na dolewkę i ewentualne przepłukanie czegoś 5 litrów no to jeżdżenie do sklepu zoologicznego raz na dwa tygodnie po 20 l jeszcze przeżyje to takie 15 czy 20 litrów na tydzień to tak nie koniecznie a szczególnie że Pan sprzedawca se 1.50 za litr liczy ale jakoś się da radę (chyba) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, IceBreen napisał:

Jedyne co mnie w tej chwili powstrzymuje przed przeżutką na np. 100l to nie wiem czy domowa złota rączka potrafi zamątrować filtr ro

Ja montuje filtr do wężyka od prysznica - odkręcam słuchawkę prysznica, wkręcam wężyk od RO i odkręcam zimną wodę. Odciek leci do brodzika a RO do kanistra.

Wszystko było w zestawie. Problem jest jeden- zajęty prysznic przez kilka godzin.

Można też dobrać końcówkę do umywalki, zlewu lub kupić trójnik i podpiąć przy pralce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam mam pytanie czy na samych podmianach byłbym w stanie utrzymać jakiegoś prostego, pojedynczego koralowca twardego?  Akwarium 50 litrów 
Przez 2 lata w moich 150l robiłem tylko podmiany w ilości 20l raz na tydzień.
Caulastrea i heliofungia rosły. Miękasy też oprócz jednego miękasa. Który ruszył dopiero jak wszedł baling.
Teraz daje ballinga w ilości 25ml, dzięki temu mam stałe kh i miękasy i reszta dużo lepiej wyglądają.
Warto dawać Ballinga by nie fundować skoków kh.
Ja kupiłem gotowe płyny po 5l razem z mikro, przy moim zużyciu to prawie na rok starczy.

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Arek77 napisał:

Ja montuje filtr do wężyka od prysznica - odkręcam słuchawkę prysznica, wkręcam wężyk od RO i odkręcam zimną wodę. Odciek leci do brodzika a RO do kanistra.

Wszystko było w zestawie. Problem jest jeden- zajęty prysznic przez kilka godzin.

Można też dobrać końcówkę do umywalki, zlewu lub kupić trójnik i podpiąć przy pralce.

Że też o tym nie pomyślałem dziękuję bardzo za podpowiedź 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.