Skocz do zawartości
Engell1

Balling jednoskładnikowy . . .

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po 3 latach przerwy ( musiałem się rozwieźć z żoną :D) wracam do mojego hobby ( jutro zamawiam RedSea Reefer XL 525 ) i widzę iż pojawiły się nowe produkty do Ballinga. Ja stosowałem ATI Essentials ( 3 butelki) i byłem raczej zadowolony a teraz widzę, że są już w ofercie od kilku producentów preparaty dwuskładnikowe a nawet jedno!

RedSea, Aquaforest, ATI, Fauna Marin - 3 składnikowe

Oceamo, ATI Pro - 2 składnikowe

TropicMarin All for Reef - 1 składnikowe ??

 

Mógłby ktoś proszę po krótce powiedzieć jaka jest róznica między tymi preparatami i ewentualnie za/przeciw ?

 

z góry dzięki

 

pozdr

Przemek


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten produkt Tropic marin nie ma nic wspólnego z ballingiem. Przede wszystkim nie ma KH. Po drugie to kompleks raczej do uzupełniania Ca i Mg + micro.

Balling 2składnikowy zazwyczaj nie zawiera SBS.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ati essencial Pro - super sprawa


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, katani napisał:

Ten produkt Tropic marin nie ma nic wspólnego z ballingiem. Przede wszystkim nie ma KH. Po drugie to kompleks raczej do uzupełniania Ca i Mg + micro.

Balling 2składnikowy zazwyczaj nie zawiera SBS.

 

Jak nie ma KH jak ma kolego to jest bardzo dobry produkt ;)
500 ml ALL-FOR-REEF contain 20,000 mg calcium, 950 mg magnesium, 390 mg strontium, 2,800 °carbonate hardness and 17 mg iodine.

@Engell1
Jak byłeś zadowolony z Ati 3 butelki to z 2 też będziesz zadowolony ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I jak będziesz uzupełniał KH skoro ten składnik ma 8 x tyle Ca co KH?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, katani napisał:

I jak będziesz uzupełniał KH skoro ten składnik ma 8 x tyle Ca co KH?

Nie rozumiem, nie staję w obronie All for reef bo nie znam i nie wiem jak skomponowali ALL IN ONE, ale normalny balling to też około:
2800dkH na litr
20000ppm Ca na litr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam produkt nie zawiera wodorowęglanów ani wodorotlenków. Zawiera za to mrowczany które są w akwarium zamieniane przez bakterie na KH właśnie w takiej ilości żeby bilansować Ca.

Katani 2800 to jest sumaryczne "KH" w zdaje sie jednostkach meq, a nie ma miligramach.

Produkt jak najbardziej działa, ale ma spora bezwładność w suplementacji KH. To znaczy dodajemy teraz, a podnosi się za kilka godzin. Z tym, że problem nie istnieje jeśli stosujemy ten płyn ciągle dozując pompa.

Dodatkową zaletą jest dozowanie organicznego węgla - właśnie mrowczanow - czyli taka metoda probiotyczne i ballinga w jednym 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przyznam, że temat mnie zaciekawił 

póki co całość w moich kostkach (obie około 40l netto) załatwiają podmiany, jednak gdzieś tam w tyle głowy mam, że kiedyś będzie trzeba coś zacząć lać

nie ukrywam, że z braku sumpa i skromnej ilości miejsca taki jednoskładnikowy by był zbawieniem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, lukas79 napisał:

przyznam, że temat mnie zaciekawił 

póki co całość w moich kostkach (obie około 40l netto) załatwiają podmiany, jednak gdzieś tam w tyle głowy mam, że kiedyś będzie trzeba coś zacząć lać

nie ukrywam, że z braku sumpa i skromnej ilości miejsca taki jednoskładnikowy by był zbawieniem 

Używałem na początku przygody i byłem zadowolony :) badałem kh lalem i obserwowałem przyrosty. Teoretycznie to co @Tester wspomina może być jeszcze wiekszym kluczem do sukcesu podawanie w większej ilości dawek w ciągu całej doby. Ja podawałem rano i wieczorem i tez dawało rade. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki 

 

małą pompkę i flaszkę to upchnę za baniaczkiem, jeden wężyk też jakoś wpatolę, nawet to w kaskadę pewnie jakoś by dało radę wpakować , tak by nie było nic widać

temat godny uwagi 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dozuje All for reef w 30 litrach. Daje dziennie 2ml i kh 8 , Ca 300
Jak podbije na kh 10 to Ca 330
Akwarium młode więc mogą dziwne rzeczy się dziać. Dlatego na razie nie przejmuje się niskim Ca. Produkt na pewno podbija kh

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Używałem na początku przygody i byłem zadowolony [emoji4] badałem kh lalem i obserwowałem przyrosty. Teoretycznie to co@Tester wspomina może być jeszcze wiekszym kluczem do sukcesu podawanie w większej ilości dawek w ciągu całej doby. Ja podawałem rano i wieczorem i tez dawało rade. 
W ilu litrach stosowałes i w jakiej ilości ?

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, krzysiekob napisał:

Ja dozuje All for reef w 30 litrach. Daje dziennie 2ml i kh 8 , Ca 300
Jak podbije na kh 10 to Ca 330
Akwarium młode więc mogą dziwne rzeczy się dziać. Dlatego na razie nie przejmuje się niskim Ca. Produkt na pewno podbija kh

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
 

W ilu litrach stosowałes i w jakiej ilości ?

Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka
 

w 125l dobiłem jakos do 25ml i przeskoczyłem na ATI

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

TM ALL FOR REEF dodaje pompą cogodzinne w nocy 4ml na 80L LPS/miękkie (1ml co godzinę od północy)
Po 2 miesiącach  ustabilizowało mi się na KH = 7.7 / Ca =460 / Mg=1410
Żadnych innych balingopodobnych nie daje, bakterii również.
Korale zadowolone, bardzo stabilnie się zrobiło w zbiorniku (żadnych plag/glonów)

PS 

polecam proszek 800gr = 5L płynu (oczywiście rozrabiam sobie dawkę na 0,5L płynu dla mojego małego akwarium)

Edytowane przez Felix (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba pora poszukać jakiejś malusiej pompiki :)

 

tak orientacyjnie patrzę - jeśli Ty podajesz 4ml na 80l to u mnie wyjdą szacunkowo 2 ml 

pompki z tego co patrzyłem dozują minimum 1 mln - to wielce dzielić się tego nie da i rozkładać w czasie :) - ale nie wyobrażam sobie pamiętać o tym codziennie i dolewać systematycznie o zadanej porze 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, lukas79 napisał:

chyba pora poszukać jakiejś malusiej pompiki :)

 

tak orientacyjnie patrzę - jeśli Ty podajesz 4ml na 80l to u mnie wyjdą szacunkowo 2 ml 

pompki z tego co patrzyłem dozują minimum 1 mln - to wielce dzielić się tego nie da i rozkładać w czasie :) - ale nie wyobrażam sobie pamiętać o tym codziennie i dolewać systematycznie o zadanej porze 

Ilość płynu na litraż akwarium, zależy od konsumpcji korali, ich ilości i gatunków. W takich 80L spokojnie można dojść i do 20ml na dobre.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jasna sprawa 

takie szacunki tylko - by znać chociaż skalę - obsadę mamy dość podobną 

wody netto mam połowę mniej 

póki co to ja jeszcze dość długo nic nie wleję, bo konsumpcja obecnie bardzo niska - ale mniej więcej trzeba już wiedzieć w jakim kierunku iść 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Dzięki wszystkim za komentarze. Na Amazonie jest 100 pozytywnych opinii nt. All for Reef więc myślę, że ludzie piszą z własnych doświadczeń.

Ja wystartuję na tym cudactwie i dam znać co i jak  . . .ale to jeszcze potrwa, myslę że sierpień lub wrzesień. Na razie kompletuje sprzęt .. . i tu właśnie zaraz napiszę nowy temat odnośnie komputerów mierzących Kh, Mg, Ca . . . bo chciałbym coś takiego 

 

pozdr 


Eheim Incpiria 400 ( 130x55x65 optiwhite + sump 58x43x40cm - ok 420 litrów w obiegu)

2 x Aquatlantis LED 70 W ( Marine and Reef i Marine Blue ) zmiana na Maxspect RSX 300 ( 03.01.2018)

odpieniacz: Deltec SC 1456

cyrkulacja : 2 x Tunze 6055

obieg : Eheim Compact+ 3000

start 24.05.16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Warto inwestować w coś takiego nie mając wymagających SPS i robiąc podmiany? 

Generalnie w zbiorniku będzie przewaga LPS ale chciałbym dobrze o nie zadbać mam na myśli kondycję korali i ich wybarwienie. 

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, brT napisał:

Warto inwestować w coś takiego nie mając wymagających SPS i robiąc podmiany? 

Generalnie w zbiorniku będzie przewaga LPS ale chciałbym dobrze o nie zadbać mam na myśli kondycję korali i ich wybarwienie. 

Pozdrawiam

"Niewymagające" sps i lps właśnie rosną jak głupie, jeśli im się zapewni choćby tylko przyzwoite warunki. Właśnie przy montiporach, seriatoporach czy caulastreach baling jest bardziej niezbędny, niż przy jakiejś rachitycznej szczepce super marudnej acropory, która przez rok urośnie milimetr.

Myślisz o koralach twardych, myśl o suplementacji makro, bo Cię to nie minie, chyba że korale będą zaledwie wegetowały.

A już zupełnym nieporozumieniem jest przechodzenie na drogocenne sole "pro", " reef", z podbitymi Ca i KH, żeby tylko samymi podmiankami się dało uzupełnić braki. Lepiej kupić lepszą (bo bardziej zrównoważoną) tańszą sól "zwykłą", a za to co zostanie - jakiegoś "balinga" I choćby strzykawką, co kilka dni (przy małej konsumpcji) dozować. Lepsze to, niż w akwarium z KH 6 (bo pewnie tak będzie na samych podmianach) robić podmiany solanką o KH 12.

Choć ja polecam pompę dozująca. Róznica w komforcie akwarysty podobna, jak po zamontowaniu automatycznej dolewki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czarek @Słony leszcz bardzo dobrze radzi najlepiej jak już inwestować pompa + balling można zacząć od 1 składnikowego a jak przestanie sie kalkulować lub zachcemy zmian przeskoczyć na coś innego ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakąś sensowną pompkę możecie polecić ? 

ja planuję zacząć od tego jednoskładnikowego - jednak pompkę to chyba już sensowniej kupić na 3 kanały, bo znając życie lepiej wydać teraz i mieć pole manewru ....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, brT napisał:

Warto inwestować w coś takiego nie mając wymagających SPS i robiąc podmiany? 

Generalnie w zbiorniku będzie przewaga LPS ale chciałbym dobrze o nie zadbać mam na myśli kondycję korali i ich wybarwienie. 

Pozdrawiam

Czy warto? najzwyczajniej może się to okazać najwygodniejsze wyjscie.

Takie sps-y jak ruszą zaczną konsumować makroelementy w szybkim tempie (bo przyrosty będą duże w krótkim czasie) i podmiankami nie dasz rady...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, lukas79 napisał:

jakąś sensowną pompkę możecie polecić ? 

Ja mam jebao dp4 i sobie chwalę. Do balinga super. A kanałów nigdy za wiele:-)

 

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.