Skocz do zawartości
AnT

Fluval Flex Saltwater Aquarium Kit, 123 L (32.5 US Gal)

Rekomendowane odpowiedzi


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daniel to nie dla Ciebie. Nawet na to nie patrz. Nigdy więcej giętej szyby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Nokon napisał:

Daniel to nie dla Ciebie. Nawet na to nie patrz. Nigdy więcej giętej szyby.

Tam nie ma takiego problemu jak był w sera 60 , czy 120 . Wiem bo miałem sere , flex dwa 34 l , jeden 57 l i teraz mam 123 l . To mój czwarty zbiornik tego typu od tego producenta . I czyści się też dobrze .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.07.2021 o 21:44, cherrybloss napisał:

Pokrywa szczelnie dolega, jakie tam Ph będzie hmm :blink:

A odpieniacz widziałeś? Powiedz no mi Kolego, interesowałeś się kiedyś wymianą gazową w takich systemach? :) Policz sobie powierzchnię wody w akwarium, jej przepływ na jednostkę czasu, następnie zrób to samo dla powierzchni bąbelków - piany z odpieniacza (dane można znaleźć w sieci, wiem bo lata temu udało mi się - nawet gdzieś wrzucałem linkę).

To po pierwsze, po drugie, zauważyłem że na forum pojawiają się czasem demony. Demony które niszczą nam zbiorniki. Kiedyś były to azotany, potem fosfor, teraz konikiem jest pH i skoki kH - owszem, są to parametry istotne, ale w ogromnej większości nasze zbiorniki mają inne - dużo poważniejsze wady - np. brak równowagi wywołany przerybieniem i zbyt dużą ilością korali czy zbyt chaotyczne ruchy związane z suplementacją i metodami prowadzenia zbiornika.

 

Sam zestaw wydaje się być sensowny, oświetlenie i sprzęt w mojej ocenie pozwalają na spokojne prowadzenie akwarium lekko obciążonego - np. klasycznego "Nemo", czyli ukwiał w jednej części, para błazenków, do tego w drugiej jakieś popularne korale, może montipora digitata czy milka i do tego parka gobiodonów? Plus krewetki czyszczące/debeliusy, ślimaki - unikał bym krabów, chyba że mały pustelnik, jeżowców, ekspansywnych korali. 

W filtr wsadził bym dużo złoża (maxspecta kulki), do tego rowę i purigen, regularnie lał bakterie i majkiś suplement "allinone" plus jod i co dwa - trzy tygodnie podmianka 25-30% - przy założeniu że kH i zasolenie mamy bardzo zbliżone w soli i zbiorniku.

I jestem przekonany że zbiornik powinien działać.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, dale napisał:

Policz sobie powierzchnię wody w akwarium, jej przepływ na jednostkę czasu, następnie zrób to samo dla powierzchni bąbelków - piany

Weź nie powtarzaj tych pierdół o "powierzchni bąbelków" itd. Mam odpieniacz, można powiedzieć że pod względem ilości powietrza mocno przewymiarowany. Ale ile bym powietrza nie pompował, zza okna, przez wapno sodowane, nigdy nie da to takiego efektu na pH jak porządne wietrzenie mieszkania. Tak wygląda praktyka, nie teoria. U siebie masz pokrywę na akwarium, skoro polecasz takie rozwiązanie?

Negatywny wpływ pokrywy da się oczywiście łatwo wyeliminować montując solidne wiatraki, które będą wentylowały przestrzeń pod pokrywą. Tylko czy tu producent przewidział takie wiatraki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No cóż, dawniej byli ludzie którzy się kulom nie kłaniali, teraz pozostały tylko prawa fizyki...

Co do praktyki, to w moim akwarium, pomimo reaktora i odpieniacza bez żadnych cudów-wianków i stojącego w szafce, pH nigdy nie spadało poniżej 8 - a mam stały monitoring z historią, więc nie rozumiem tej waszej histerii.

Jeśli w Twoim akwarium tak to działa, to po prostu masz coś sp...ne i tyle.

 

ps. i rozumiem ze wszelkie te przyduchy po różnych chemicleanach itp, gdzie ludzie wyłączali odpieniacze, to też nie miały związku?

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, dale napisał:

No cóż, dawniej byli ludzie którzy się kulom nie kłaniali, teraz pozostały tylko prawa fizyki...

Ale policzyłeś tę powierzchnię bąbelków, albo widziałeś takie obliczenia zrobione przez kogoś? Czy tylko powtarzasz frazes wyczytany w internecie? Od powtarzania mitów do praw fizyki daleka droga.

19 minut temu, dale napisał:

Co do praktyki, to w moim akwarium, pomimo reaktora i odpieniacza bez żadnych cudów-wianków i stojącego w szafce, pH nigdy nie spadało poniżej 8 - a mam stały monitoring z historią, więc nie rozumiem tej waszej histerii.

Może masz mniejszą obsadę koralową, może masz dużo glonów, może miernik powinieneś skalibrować... trudno wnioskować o cudzym zbiorniku, którego nigdy się nie widziało. Odpieniacz masz w szafce, ok. Ale masz tę pokrywę na akwarium?

19 minut temu, dale napisał:

Jeśli w Twoim akwarium tak to działa, to po prostu masz coś sp...ne i tyle.

Jak to działa w moim akwarium każdy może zobaczyć, nie narzekam. Choć pH mogło by być wyższe. Widzisz, niektórych nie zadowala tylko "żeby nie zdechło"

19 minut temu, dale napisał:

ps. i rozumiem ze wszelkie te przyduchy po różnych chemicleanach itp, gdzie ludzie wyłączali odpieniacze, to też nie miały związku?

A co ma chemiclean do pokrywy na akwarium to już całkiem nie rozumiem. Jak ktoś się musi chemicleanem ratować, to ogólnie nie jest dobrze w akwarium, niezależnie od mania czy niemania odpieniacza.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 hours ago, dale said:

Policz sobie powierzchnię wody w akwarium, jej przepływ na jednostkę czasu, następnie zrób to samo dla powierzchni bąbelków - piany z odpieniacza (dane można znaleźć w sieci, wiem bo lata temu udało mi się - nawet gdzieś wrzucałem linkę).

Bardzo chętnie zobaczę takie wyliczenia.

 

7 hours ago, dale said:

W filtr wsadził bym dużo złoża (maxspecta kulki), do tego rowę i purigen, regularnie lał bakterie i majkiś suplement "allinone" plus jod i co dwa - trzy tygodnie podmianka 25-30% - przy założeniu że kH i zasolenie mamy bardzo zbliżone w soli i zbiorniku.

I jestem przekonany że zbiornik powinien działać.

Gotowa recepta na sukces @dale, tylko pogratulować :clapping

A tak poważnie to znajomy ma taki zestaw ale słodki, wykonanie Ok, natomiast lampe musiał wymienić, bo roślinki nie rosły. Ten z linku to dla mnie trochę zabawka, brak info co do lampy, oprócz 25 000 K, odpieniacz też pewnie tylko jest z nazwy. Jak dla mnie szkoda kasy na takie wątpliwe plug&play, lepiej kupić zwykły zbiornik i kaskadę albo zbiornik z panelem. Ale nie jestem ekspertem, być może da się z tego zrobić TOTM, kto wie ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Ale policzyłeś tę powierzchnię bąbelków, albo widziałeś takie obliczenia zrobione przez kogoś? Czy tylko powtarzasz frazes wyczytany w internecie? Od powtarzania mitów do praw fizyki daleka droga.

Kiedyś sprawdzałem takie wyliczenia - pierwowzór był znaleziony w sieci, na którymś forum anglojęzycznym - poszukaj wątków z okolic 2014 roku, z tego co  pamiętam swoje wyliczenia dla ówczesnego odpieniacza wrzucałem.

18 minut temu, cherrybloss napisał:

Bardzo chętnie zobaczę takie wyliczenia.

Jak wyżej :) wystarczy poszukać.

Obecnie nie zamierzam dla czyjejś rozrywki tego powtarzać. Poza tym, w takich wyliczeniach używamy wartości przybliżonych (często zaniżanych dla bezpieczeństwa) i nie zamierzam brać udziału w kolejnej gównoburzy o łyżeczkę soli w morzu.

3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Może masz mniejszą obsadę koralową, może masz dużo glonów, może miernik powinieneś skalibrować... trudno wnioskować o cudzym zbiorniku, którego nigdy się nie widziało. Odpieniacz masz w szafce, ok. Ale masz tę pokrywę na akwarium?

Miernik - Nemo, elektroda hydrometu, kalibrowana. Glonów mam duzo bo i w konikarium i w refugium. Pokrywy nie mam, ale miałem lampę zasłaniającą prawie całą koronę.

Obsadę mam znacznie przerybioną.

3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Jak to działa w moim akwarium każdy może zobaczyć, nie narzekam. Choć pH mogło by być wyższe. Widzisz, niektórych nie zadowala tylko "żeby nie zdechło"

Pisałeś że musiałeś wystawić za okno, dodać jakieś magiczne pochłaniacze a i tak wietrzenie - czyli wymiana gazowa powierzchni 35x35 cm+ panel daje więcej niż odpieniacz. Bardzo ciekawe i nieprawdopodobne.

3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

A co ma chemiclean do pokrywy na akwarium to już całkiem nie rozumiem. Jak ktoś się musi chemicleanem ratować, to ogólnie nie jest dobrze w akwarium, niezależnie od mania czy niemania odpieniacza.

A to, że skoro wymiana gazowa poprzez powierzchnię jest większa niż w odpieniaczu, ba, rzekłbym tak marginalna jak sugerujesz (skoro u Ciebie nie wpływa znacząco na pH), to w sytuacjach deficytu tlenowego wywołanego działaniem chemicleanu, w warunkach wyłączonego odpieniacza, nie powinno dochodzić do śmierci zwierząt. A takie wypadki bywały, i to mimo zwiększania cyrkulacji powierzchniowej.

28 minut temu, cherrybloss napisał:

A tak poważnie to znajomy ma taki zestaw ale słodki, wykonanie Ok, natomiast lampe musiał wymienić, bo roślinki nie rosły. Ten z linku to dla mnie trochę zabawka, brak info co do lampy, oprócz 25 000 K, odpieniacz też pewnie tylko jest z nazwy. Jak dla mnie szkoda kasy na takie wątpliwe plug&play, lepiej kupić zwykły zbiornik i kaskadę albo zbiornik z panelem. Ale nie jestem ekspertem, być może da się z tego zrobić TOTM, kto wie 

No tutaj lampa jest pod morskie. Do roślin potrzeba innego spektrum. A miał kolega co2? Nie wiem czemu, ale w obecnych czasach jakoś te rośliny są bardziej wybredne - poważnie - kiedyś co2 było luksusem rzadko spotykanym, dziś duża część je ma. Poszukaj innych stron, jest podana liczba i rodzaj diod, ilość lumenów i pompa. Sporo też mówią części zamienne.

Nie wiem jaki to jest odpieniacz, ale jaki by nie był, do wymiany gazowej sporo wniesie.  Cena zestawu w $$$ też nie jest duża, a to że nasi rodzimi sprzedawcy ją podwoją, to już inna sprawa.  Zbiornik z kaskadą o tej pojemności to duże wyzwanie. Panel - zależy jak zaprojektowany. Ten zbiornik ma fajny i funkcjonalny panel, ale nie oszukujmy się, im więcej życia, tym większe zaplecze przy takim litrażu. Zaś co do TOTM'a - to kwestia wyłączenie doświadczenia, sprzęt jest mocno drugorzędny. Owszem ułatwia i umożliwia  uzyskanie zakładanych warunków, ale jeżeli za punkt wyjścia przyjmiemy estetykę i zrobimy zbiornik z polotem,  żeby robił wrażenie, nie musi mieć patyków za grube tysiące. Liczy się efekt.

moim zdaniem, w segmencie gotowców typu "All In One" - jest to dobry wybór.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze coś dodam , ponieważ zbiornik mam . Co prawda dostałem go i panel był odklejony , oraz pokrywa uszkodzona ( pęknięta w połowie ) to mogę się jako tako wypowiedzieć . Lampa nie jest zła , ma tylko sporo białego i na pełnej mocy nie ma niebieskiego koloru w baniaku . Akwarium ma 123l brutto i jeśli ktoś chce wymagające korale , to musi dodać drugą lampę co da już 84W na środku baniaka , sterowanie lampy działa bardzo dobrze . Ja swoją lampę podwiezione na linkach i dodałem 2 x 24W t5 i było pięknie . Jednak zawsze widziała mi się inna lampa i ją kupiłem . Z tyłu jest panel , ja swój wkleiłem i ma sporo miejsca . Orginalne gąbki wywaliłem , bo się szybko zapychają  i zastąpiłem je paskiem o większych oczkach .Pompę wymieniłem na AM 2000 ten nowy model z Wifi . Orginalna pompa ma bodajże 770l/h , w panel weszła mi grzałka i czujniki od Tunze osmolator , czujnik temperatury , kamień napowietrzający , uchwyt na węże od pompy dozującej , około 2,5 l ceramiki i jeszcze mam miejsce na węgiel , lub coś innego . Jeśli miał bym pozostać przy pokrywie , bardziej zastanawiał bym się nad temperaturom , bo nie mam klimy w chacie i dodał bym drugą lampę . Z tyłu po ściągnięciu pokrywy panela dało by radę zamontować wiatraki , a w pokrywie między belkami można wywiercić otwory , co pozwoli na wydmuchiwanie powietrza przez wiatraki . Co powinno utrzymać prawidłową temperaturę wody ( miałem podobnie w mniejszej wersji baniaka i działało ) . Ja swoje akwarium planowałem pod rożnego rodzaju makroglony i ukwiały . Mam 2 pompy cyrkulacyjne po 4000 l/h każda skręcone na minimum . Obydwie są zabezpieczone przed wciągnięciem ukwiałów . Bo ma ich być dużo , a baniak mały . Więc prawdopodobieństwo zmielenia ukwiałów jest więcej jak 100% . Z baniaka jestem zadowolony , choć jeszcze przebiega dojrzewanie . Młody baniak więc mam trochę cyjano . A co do słodkiej wersji , że koledze nie rośnie , to wszystko zależy jakie rośliny tam ma z kąd i co dozuje . Bo te małe fluvale flex mają oświetlenie do słodkiego i mi makroglony rosły , po przejściu na słodkie i dodaniu jeszcze jednej lampy fluval również wszystko rosło . Ale nawóz , żelazo , co2 w płynie ( węgiel ) , No3 i Po4 musiałem dozować . Teraz leje to samo , tylko bez Po4 . 
PS : tego odpieniacza od fluvala nie miałem , ale stare wersje były głośne i słabo pieniły . W panel wejdzie Tunze 9001 i jeszcze kilka innych odpieniaczy .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.