Skocz do zawartości
dale

"Wynalazki" - w zakresie odmulania ?

Rekomendowane odpowiedzi

Koleżanki i Koledzy, wiem że odmulanie najskuteczniejsze jest przy podmianie wody, że nutrienty przechodzą do roztworu i potem pozostają w wodzie...

Ale mimo to zapytam czy ktoś stosuje odmulacze oczyszczające wodę i zwracające ją do zbiornika.  Chętnie, raz na jakiś czas bym odmulił cały piasek w obu zbiornikach, ale w tradycyjny sposób oznaczało by to podmianę ponad 150 l wody. Uważam że przy moim zbiorniku (dużo glonów i wydajny odpieniacz), mógłbym spróbować część wody oczyścić na bieżąco - poprzez filtrację mechaniczną i rowę czy węgiel. czy ktoś z Was może myślał o podobnym rozwiązaniu? Bądź testował jakieś odmulacze tego typu? Są na rynku przynajmniej dwa takie.  Nie chcę wyważać otwartych drzwi, no i mam też wątpliwości bo widzę pewne wady takiego rozwiązania. 

Byłbym wdzięczny za dyskusję w tym temacie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do minusów dodał bym jeszcze apokalipsę drobnego życia w piasku, jak odmulisz wszystko naraz, oraz spadek pH przez uwolnione z osadów kwasy.

Gdyby jednak, to na pewno odpuścił bym wszelkie odmulacze na baterie ze skarpetą na wylocie czy różne zewnętrzne prefiltry do kubełków. Pożądny filtr kubełkowy, załadowany w całości wkładami "mechanicznymi" (gąbka gruba, gąbka drobna, wata, włóknina...), choć zmętnienia przy pojedynczym przejściu wody przez filtr i tak się w całości nie wyeliminuje.

@inmar gdzieś pisał, że odmula przez rolermat (gdzieś chyba wstawiał nawet zdjęcie swojego "odkurzacza" - tak mi się to skojarzyło dokładnie:-), ale czy sprawdzi się to przy odmulaniu całości? No i trzeba mieć rolermat... choć kubełek też trzeba mieć.

Nutrientami bym się aż tak nie przejmował. Większa podmiana i bakterie powinny załatwić sprawę w zdrowym akwarium. Mnie się czasem zdarza mocno pogrzebać w piachu i nigdy nic złego z tego nie było. Bardziej może być problem przez spadek pH po ruszeniu całego piachu.

Właśnie wg mnie lepszym rozwiązaniem jest systematyczne wzruszenie piachu niż odmulanie go, a już szczególnie odmulanie wszystkiego naraz.

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piach w swoim czasie czyściłem, również w obiegu zamkniętym i odszedłem od tego zabiegu. Jeśli już to robię to po kawałku, nie więcej jak 15x15cm dna, chyba, że odsysam poza akwarium to wtedy 2-3 razy tyle. U siebie po jednym z takich rozległych zabiegów zauważyłem spadek pH o ponad 1 w ciągu ledwie kilku godzin. Całe szczęście spadło z grubo ponad 8 do ponad 7, ale gdybym miał pH wyjściowe w okolicach 7.8-8.0, to mogłoby się bardzo źle skończyć.

Znajomy akwarysta z Wrocławia po gruntownym czyszczeniu piasku i sumpa stracił całe życie, oprócz kilku korali, które do mnie na ratunek przywiózł. On twierdził, że to przez PO4. Ale ja PO4 miałem już w swoim akwarium ponad 1.04 i nie miałem żadnych zgonów korali. Przypuszczam właśnie, że wina leżała po stronie nagłego spadku pH i wyrzutu do wody dużej ilości toksyn z piasku i skały.

18 minut temu, Słony leszcz napisał:

Nutrientami bym się aż tak nie przejmował. Większa podmiana i bakterie powinny załatwić sprawę w zdrowym akwarium. Mnie się czasem zdarza mocno pogrzebać w piachu i nigdy nic złego z tego nie było. Bardziej może być problem przez spadek pH po ruszeniu całego piachu.

Czarek dobrze pisze, PO4 i No3 moim zdaniem mają zaniedbywalny wpływ jako efekt uboczny. Inne rzeczy mogą być szkodliwe. 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuszna uwaga z tym pH, choć to częściowo można łagodzić poprzez wyższe kH - czyli większy bufor.  o filtrze kubełkowym myślałem, nawet miałem jakiś zbędny kiedyś, ale w sumie więcej było problemów z czyszczeniem jego niż odmulaniem. Chyba faktycznie będę musiał czyścić piasek po kawałku i podmieniać wodę.

No i dopuścić ślimaków kopiących kilka...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie w piasku raczej mocnego syfu nie mam bo często na noc w nim grzebię,tak dodatkowo karmię korale.Był czas,że brałem skarpetę,którą wkładałem do rolermatu i czyściłem piasek wysokim cylindrem a woda wracała przez skarpetę i rolermat do baniaka,ale od jakiegoś czasu przy podmianie odciągam do wiadra i do kibla.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.07.2021 o 10:05, dale napisał:

Koleżanki i Koledzy, wiem że odmulanie najskuteczniejsze jest przy podmianie wody, że nutrienty przechodzą do roztworu i potem pozostają w wodzie...

Ale mimo to zapytam czy ktoś stosuje odmulacze oczyszczające wodę i zwracające ją do zbiornika.  Chętnie, raz na jakiś czas bym odmulił cały piasek w obu zbiornikach, ale w tradycyjny sposób oznaczało by to podmianę ponad 150 l wody. Uważam że przy moim zbiorniku (dużo glonów i wydajny odpieniacz), mógłbym spróbować część wody oczyścić na bieżąco - poprzez filtrację mechaniczną i rowę czy węgiel. czy ktoś z Was może myślał o podobnym rozwiązaniu? Bądź testował jakieś odmulacze tego typu? Są na rynku przynajmniej dwa takie.  Nie chcę wyważać otwartych drzwi, no i mam też wątpliwości bo widzę pewne wady takiego rozwiązania. 

Byłbym wdzięczny za dyskusję w tym temacie.

Wiem, że ten odmulacz https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ebi-profi-cleany-263-111291-odmulacz-na-baterie-do-dna-akwarium-2422 może Ci się sprawdzić, bo działa właśnie w zbiorniku bez konieczności spuszczania wody. Kolega ostatnio kupił i mówił, że sprawdza się bardzo fajnie. ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, SohaPixy napisał:

Wiem, że ten odmulacz https://www.akwarystyczny24.pl/produkt/ebi-profi-cleany-263-111291-odmulacz-na-baterie-do-dna-akwarium-2422 może Ci się sprawdzić, bo działa właśnie w zbiorniku bez konieczności spuszczania wody. Kolega ostatnio kupił i mówił, że sprawdza się bardzo fajnie. ;) 

:) może w kostce 27 l :) W normalnym morskim musiał by to być kombajn o większym przepływie i większej rurze reakcyjnej - dłuższej, bo taka dobra jest ale do żwirku i odmulania punktowego w słodkim.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja taki nawet mam niestety - zupełnie się nie sprawdza, nawet w kostce. A do tego jest tragicznie tandetny, nawet jak na chińskie standardy powala. Dlatego odrazu pisałem, że cuda na baterie ze skarpetą się nie nadają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bardziej myślałem o czymś takim tyle że z pompką powrotną

images?q=tbn:ANd9GcQdSDORqAVBwxLA1g5Xo_T


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, dale napisał:

Ja bardziej myślałem o czymś takim tyle że z pompką powrotną

images?q=tbn:ANd9GcQdSDORqAVBwxLA1g5Xo_T

Może midikani , czy coś w tym stylu i pompa założona na powrót . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja bardziej myślałem o czymś takim tyle że z pompką powrotną
images?q=tbn:ANd9GcQdSDORqAVBwxLA1g5Xo_THeppl_DnQ6QzSBPKnRby-SRzR7cJd9DeT_MgXoANivlckT7jbgQ4s&usqp=CAc

Mam taki i pompka jest na powrocie (nad gąbką). Niestety całość jest mało wydajna i wciągnie tylko „delikatny/lekki” syfek.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, SHARK_2 napisał:


Mam taki i pompka jest na powrocie (nad gąbką). Niestety całość jest mało wydajna i wciągnie tylko „delikatny/lekki” syfek.

Może wystarczyło by pompę zmienić na mocniejszą . I tak wydaje mi się to dużo lepszym rozwiązaniem od tych odmulaczy na baterie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, SHARK_2 napisał:

Mam taki i pompka jest na powrocie (nad gąbką). Niestety całość jest mało wydajna i wciągnie tylko „delikatny/lekki” syfek

A jak by do tego dołożyć różnicę wysokości? To znaczy Ustrojstwo stoi na podłodze a powrót jest do sumpa? I pompa aquaelowska od minikani (ta mocniejsza), plus wkład filtrujący duży, ale nie za gęsty? Np. na siatce w środku rozpięty?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyobrazam sobie zabiegu odmulania, ale gdyby mnie ktos zmusił to w syumpie zakladam uchwyt i skarpete , przypinam wąż jaki stosuje sie w oczkach wodynych ( sa bardzo elastyczne), na koncu plartikowy odmulacz i heja. Różnica poziomow, robi swoje.

 

Edytowane przez Grzegorz Dyzma (wyświetl historię edycji)

Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I za jakieś 30 sekund - do minuty, skarpeta przelewa górą :) testowane było to już kiedyś :) To musi być duża powierzchnia robocza, bo zapycha się bardzo szybko - rollermat by pewnie podołał. Problem jest w takim dobraniu szybkości przepływu, do średnicy rury odmulającej, by spływał detrytus i odpady a nie piasek.

Przy podmianie zawsze sciągam wodę z dna, ale to są spore ilości - nawet do 1/4 całego systemu. A to rusza stabilność parametrów.

Na razie "głośno myślę", nie wiem czy będę szedł w tą stronę, bo woda musiała by być naprawdę czysta.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To zalezy o jakiej srednicy  i długosci skarpety mówimy. 

 

Fluval robi odmulacz z regulacją, zaworem pod kciukiem

41Vlq51tsBL._AC_SY580_.jpg


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem, bo mam właśnie taki, musiałem tylko pompkę wywalić bo nie wiem czemu, ale miała chyba jakiś feler - szybko muł ją przytykał.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można zlać część wody z mułem zlać do bańki odczekać kilka-kilkanaście minut, syf osiądze na dnie, a górną część wody (supernatant) wlać spowrotem do akwarium. Niestety przez ten czas obieg musi być wyłączony. Tak robiłem w słodkowodnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.