Skocz do zawartości
Foxypawsy

Oświetlenie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam akwarium 250L na świetlówki T5 90cm.

Udało mi się bez problemu kupić świetlówkę Aquastar t5 90cm

 

Ale za chiny ludowe nie umiem znaleść Coralstar w tym rozmierze :(((

Wszędzie braki, nigdzie jej nie ma, tak samo podobną ATI Blue plus t5 90cm.

 

Bardzo proszę o pomoc gdzie taką świetlówkę dostane lub taką samą z innej firmy o tym rozmiarze T5 90cm (895mm)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz nietypowe świetlówki. Rozważ wymianę lampy. A tymczasem zobacz 


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problematycznie, mam lampe w pokrywie plastykowej :(

Znalazłem

 

Ale T8

 

Nie wiem czy to zgra ze sobą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.07.2021 o 09:36, Foxypawsy napisał:

Problematycznie, mam lampe w pokrywie plastykowej :(

Znalazłem

 

Ale T8

 

Nie wiem czy to zgra ze sobą

Jeśli masz t5 , to nie będą pasowały t8 . Musiał byś wszystko wymieniać , mocowania , startery i wszystko przerabiać . To już lepiej ściągnąć pokrywę i kupić lampę .

Ps : Juwel ma świetlówki t5 39W 895mm

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sam przerabiałem oświetlenie na T5, więc mam wszystko co potrzebne na t8. Pytanie tylko czy aquastar T5 bedzie dobrze swiecic z Coralstar t8.

Moge też pokombinować i skrócić miejsce po 2,5cm by pasowały świetlówki t5 85cm

Czy możesz podać nazwę lub link do świetlówek Juwel która by była taka sama jak Coralstar?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juwel ma tylko dwa rodzaje świetlówek do morskiego :

Białe :

Juwel Hi-lite marine 39W i 895mm

Niebieskie

Juwel Hi-lite blue 39W i 895mm

12 minut temu, Foxypawsy napisał:

Moge też pokombinować i skrócić miejsce po 2,5cm by pasowały świetlówki t5 85cm

To będzie lepsza opcja , nie będziesz miał problemu z kupnem świetlówek . T5 są wydajniejsze od t8

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli przerobienie lepsze. Spoko. Mam jeszcze takie pytanie

Czy sól morska taka z biedronki się nadaje?

 

Bo rodzice mi mówią że taniej mniento wyniesie, ale nie jestem przekonany co do tego....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie się nie nadaje . I jeśli chcesz mieć jeszcze morski baniak , to lepiej nie próbuj . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. Dziękuje za wszystko. Jak będę miał jakieś pytania  to się zgłoszę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik 250L, sól MARINE POWER REEF BASE SALT 10 kg, 5L wiadro

Jak to zrobić by było dobrze?

1. Wleje wode RODI do pustego akwarium z grzałką na 25st, potem wsypie odrazu z 6/7kg soli. Wymieszam to i włączę falownik. Potem salimetrem będę dosypywał soli tak aż będzie ok. I pozostawie tak zbiornik na tydzień po czym dam skałe i korale.

 

2. czy co innego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Foxypawsy napisał:

. Wleje wode RODI do pustego akwarium z grzałką na 25st, potem wsypie odrazu z 6/7kg soli. Wymieszam to i włączę falownik. Potem salimetrem będę dosypywał soli tak aż będzie ok. I pozostawie tak zbiornik na tydzień po czym dam skałe i korale.

Może nie 6 kilo tylko np po pół kilo, jak się rozpuści to następna porcja. Przynajmniej ja tak robiłem:)

Z tym, że skałę bym dał najpierw, chyba, że masz żywą - to wtedy po posoleniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś wielki neptun :D Nawet nie wiesz jak bardzo mi pomagacie :) Dziękuje wam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Foxypawsy napisał:

2. czy co innego?

Po pierwsze dział dla początkujących.

Po drugie popatrz na baniaki w twoim przedziale , czyli 250l . Od 200-300l to pomoże .

Syp po szklance , kubku , byle nie za dużo . Woda do prawie pełna w baniaku , minus to co skała zajmie . Podgrzej do 25 stopni i zacznij zasalać , tylko tak pomału . Bo może dojść do zbryleń , lub do wytrącenia wapnia . 

4 minuty temu, Foxypawsy napisał:

Jesteś wielki neptun :D Nawet nie wiesz jak bardzo mi pomagacie :) Dziękuje wam

Nie ciesz się , bo potem będziesz miał problemy , bez wiedzy .

I może napisz jaki sprzęt masz i jak chcesz prowadzić baniak , jakieś zdjęcia ?

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do prowadzenia to jeszcze daleka droga. Najpierw oświetlenie muszę przerobić. Ze sprzętu to 1 falownik i pakiet TUNZE Reffpack 250 bez sumpa. Głównie chcę się rafą zająć i koralami fluo bo świecą pięknie. Narazie to w akwarium podłoże jest z kamieni, i kamienie duże jako dekoracja. Planowo na wrzesień się szykuje by na spokojnie wszystko ogarnąć. Mamy przygotowany pewien budżet, aby w razie porażki totalnej, się nie zniechęcić i przejść na słodkowodne. Wszystko skrupulatnie zapisuje by się udało

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Foxypawsy napisał:

Narazie to w akwarium podłoże jest z kamieni, i kamienie duże jako dekoracja

Jakie kamienie? Wstaw fotkę jak one wyglądają?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego żarty sobie robisz? To jest jakiś szrot ze słodkiego... owszem można to na morskie zaadaptować, ale nie w takiej formie...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To znaczy to na dzisiaj tak wygląda i tak tego nie będzie.... Raczej o podłoże mi chodzi do morskiego z tych kamieni a nie te duże kamienie.

Do morskiego bardziej piasek z tego co wiem jest lepszy.

A wg Ciebie jakim cudem i w jakiej formie by te kamienie mogły się do morskiego przyjąć?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jako podłoże poecam aragonit - koszt ok 3-4 zł za kg. Podłoże w akwa morskim to nie tylko ozdoba, ale też jeden z elementòw, ktòry pomaga utrzymać zbiornik w dobrym stanie ma wpływ ba pH, Kh i stanowi waźny element filtracji biologicznej.

15 minut temu, Foxypawsy napisał:

A wg Ciebie jakim cudem i w jakiej formie by te kamienie mogły się do morskiego przyjąć?

Te kamienie do akwarum morskiego się nie nadają!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie odrobiłeś lekcji i teraz wyszło , że masz w sumie tylko akwarium . Ta jedna belka będzie za mało , a piasek i reszta ze zdjęcia się nie nadaje . 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yhm rozumiem. Z podłorzem rozumiem i zmienię. A jak z tym oświetleniem? Defakto tylko 2 świetlówki tak wchodzą. Można by dorobić na środek ale belkę led 90cm, czy to starczy? Jak tak to jakie barwy powiedzieć przy jek zamawianiu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Foxypawsy napisał:

A jak z tym oświetleniem? Defakto tylko 2 świetlówki tak wchodzą. Można by dorobić na środek ale belkę led 90cm, czy to starczy?

Ty tam potrzebujesz dodać jakieś 150-200 W :D . To już lepiej jak kupisz gotową lampę . Możesz szukać czegoś starszego jak Razor , kupić 2 Chinki i dodać po bokach t5 , lub poszukaj gotowej lampy t5 6-8x39W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Ariel napisał:

Nie odrobiłeś lekcji i teraz wyszło , że masz w sumie tylko akwarium . Ta jedna belka będzie za mało , a piasek i reszta ze zdjęcia się nie nadaje . 

 

W sumie, to nie ma nic :( bo nawet akwarium się nie nadaje ...

Ale OK, żeby nie było że tylko krytykuję... Pomogę bo szkoda mi człowieka, choć pewnie i tak zrobi po swojemu "bo taniej, szybciej i lepiej"

Kolego musisz zrobić następujące rzeczy:

1) wywalasz podłoże i demontujesz pokrywę

2) na bocznej ściance wklejasz panel o szerokości wewnętrznej 20 cm. Z dwoma komorami - spad wody do pierwszej, gdzie wstawisz odpieniacz Twistman integra 100, wylot dołem do przelewu i wlot górą do komory pompy - pompa klasy 3000-5000 (weź mniejszą gabarytowo) przelew ma być tak szeroki jak tylko możliwe - podaj szerokość akwarium) W przelew wkładasz kulki maxspecta.

3) Lampa - potrzebujesz, w zależności od obsady, ale co najmniej 2xt5 (statecznik i 4 gniazda) i moduł led - radiator, jakieś diody, driver i zasilacz. Tutaj ogranicza Ciebie jedynie budżet. Ewentualnie 6xt5

4) cyrkulator - z tańszych - jedna pompa jebao SLW  - idealnie było by gyre maxspecta (może być tańsza wersja typu glamour)

5) piasek aragonitowy i sucha skała (Salarias - skała nigdy mnie nie zawiodła, albo Jadwigamorska - równie dobra) - żadnych wynalazków typu beton z AF czy inny RRR...

6) testy - salimetr, na fosfor, azot, amoniak i kH

7) obsada - docelowo - maksymalnie - ukwiał, parka nemo, cintus krewetki czyszczące, grzybki, jakieś miękkie falujące, z twardych - montipory digitaty i milka. Jak się rozbuja zbiornik, wpuścił bym parkę gobidonów, pteropagonów i może mandarynów - jak będzie życie drobne. Rozgwiazda piaskowa, krabik, ślimaki ...

 

Ułożenie skały w dwóch wyspach - jedna z ukwiałem, przy panelu, w rogu, druga wyspa po przeciwnej stronie, z tyłu, pompa na bocznej ściance pomiędzy wyspą a przednią szybą, jak gyre, to w górnej części. 

Tylko pamiętaj, najważniejsza zasada - wybierz sobie jedną osobę która ma ładny zbiornik i jakoś sobie radzi i słuchaj się tylko jej. Będziesz słuchał się wielu doradców, będziesz miał burdel w baniaku. To niestety się zwykle sprawdza, bo ludzie zbyt panicznie reagują i chcą wyników na już.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

Dlaczego akwarium się nie nadaje?

1. Podłoże ok, nie ma problemu, z pokrywą gorzej. Mogę ze środka wyrównać pokrywę i zamontować od dołu na całą długość lampę 6xT5

2. Z panelem ciężko,  wymiary akwarium to 120x40x50, szerokość 40. Odpieniacz spoko. Cyrkulator 1 mam ale może być za słaby.

3. Lampa led czy 6xt5 to wydatek i tak z rzędu 2000 i jak chce i ma być to tego nie przeskoczy się

5. Czy nie lepiej mniej legalnie kupić żywą skałę od kogoś?

6. Testy mam, brakuje mi tylko na fosfor

 

Zapisałem sobie całego Twojego posta. Problem z tym że z okolic nie znam nikogo takiego. Okolice Żywca

Nie śpieszy mi się na gwałt. I chodź fakt chcę tanio, wykorzystać to co mam itp, to jednak nie po to wydaje kase na to wszystko by zaraz to umarło czy nie wyszło. Lepiej się nie śpieszyć z tym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Foxypawsy napisał:

Dlaczego akwarium się nie nadaje?

W sumie , to się nada , tylko by to miało ręce i nogi to dobrze jest wkleić panel . Każdy szklarz dotnie szyby i dużo nie zapłacisz . 
Tanio nie będzie , ale lepiej raz a dobrze . Skałę można od kogoś odkupić , ale musisz mieć sprawdzone źródło bo potem to same problemy . 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.