Skocz do zawartości
mem_phis

Reaktor wapnia VS ATI Essentials Pro - Two part

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 27.07.2021 o 13:59, pj007 napisał:

Wysoko trzymać kh jakiś cel w tym masz? 

Tego nie zauwazylem. Tak mam :) po pierwsze, wyższe KH to wyższe PH ale ważniejsze to bufor bezpieczenstwa. Jezeli nawali sprzet mam czas na reakcje zanim z 8.5-9 spadnie w niebezpieczne rejony. Jak trzymałem 7.5-8 i coś nawalilo, kh spadalo do 6-6.5 i był dramat w zbiorniku. Nie słyszałem w sumie żeby wyzsze kh szkodziło, a niższe na pewno ;) niektórzy nawet trzymają 10-12 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minutes ago, mem_phis said:

po pierwsze, wyższe KH to wyższe PH

Nie do końca tak jest. A właściwie tak nie jest. Wyższe KH to potencjalnie niższe wahania pH. 

Wyższe KH bardzo szkodzi jeśli nutrienty są zerowe przez dłuższy czas.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Tester napisał:

Wyższe KH bardzo szkodzi jeśli nutrienty są zerowe przez dłuższy czas.

Możesz rozwinąć temat? Od jakiej wartości zaczyna się to mogące szkodzić kH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tester napisał:
4 godziny temu, mem_phis napisał:

po pierwsze, wyższe KH to wyższe PH

Nie do końca tak jest. A właściwie tak nie jest. Wyższe KH to potencjalnie niższe wahania pH. 

Hehe, no i to też dobre, a jestem pewien że nie tak dawno czytałem artykul gdzie nawet był wykres jak wygląda wzrost PH przy podnoszeniu KH.... ale nawet jeżeli to będzie bufor do mniejszych wahan to też fajnie. 

 

3 godziny temu, Tester napisał:

Wyższe KH bardzo szkodzi jeśli nutrienty są zerowe przez dłuższy czas.

O tym do teraz nawet nie słyszałem, faktycznie tak pisza, z tym że ja staram się trzymać takie parametry żeby no3 i po4 były wykrywalne jako, że z aktualnymi trendami zerowanie wcale nie jest porządane (chyba ze ktos trzyma zera i przy tym mocno karmi korale - to ok).

Wracajac do testu. Niestety będę musiał wydluzyc okres z 30 dni do 60. Przyszlo dzisiaj icp więc punkt odniesienia jest, ale coś się zdrowo wydarzylo z po4 (2 tyg nie chodził odpieniacz bo przelewal po chemiclean, chyba padl mi naso gdzieś w skalach :/ i nie wiem czy jeszcze "popsute" bakterie nie pomogly). W poniedziałek po4 miałem 0,15 ! Wlozylem absorber, wlalem bakterie, dzisiaj mam 0,19 !! (Wlozylem więcej absorbera...). W zwiazku ze wzrostem po4, spada przyrost koralowcow, a tym samym zuzycie mikro i makro. Obniżyłem dozowanie obydwu butelek, teraz jest tak pomiędzy 100 a 120 w zaleznosci od chwili, bo KH mi wzrastalo nawet w środku dnia w momencie najwiekszego poboru.

A wlasnie bo zapomnialem, PH sie powoli podnosi, dzisiaj po raz pierwszy od niepamietnych czasow nie spadlo ponizej 7.9 a w dzien dobilo do magicznych 8.2 :) zobaczymy czy jeszcze podskoczy czy to już będzie limit. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, mem_phis napisał:

Hehe, no i to też dobre, a jestem pewien że nie tak dawno czytałem artykul gdzie nawet był wykres jak wygląda wzrost PH przy podnoszeniu KH.... ale nawet jeżeli to będzie bufor do mniejszych wahan to też fajnie. 

Tak, przy podnoszeniu jest wzrost pH, później pH wraca do "normy" a podwyższony poziom kH wcale nie ma takiego dużego wpływu na stabilność pH.
Tzn, że i w teorii i w praktyce co miałem przyjemność weryfikować - jeśli masz problemy ze skokami pH 7,6-8,0 przy utrzymywaniu kH na poziomie 7, to będziesz miał po pewnym czasie dokładnie takie same skoki i wartości pH przy kH rzędu 9. Dopiero bardzo niskie wartości kH rzędu 5,5-6 zaczynają mieć widoczne braki w zdolności buforowania i wartość skoków się rozszerza. 

Co do samego kH i jego skoków - to właśnie wg mnie jest odwrotnie niż rozumowanie większości, jak przyzwyczaisz koralowce do kH 12, a spadnie im do 8-9 - to odczują to bardzo mocno. Ja przestałem już liczyć ile razy bez konsekwencji negatywnych dopuściłem do kH rzędu 5... z tym, że ja utrzymuję stale około 7. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to u mnie spadek z 8 do 6.5 mial zawsze negatywne reperkusje, bielenie korali, smierc euphylli itp. Ale możliwe ze przy okazji to wplywalo na cos i dlatego tak sie dzialo. Na razie trzymam tak w okolicach tych 8.5 i wszystko wygląda dobrze od roku czasu a ja sie czuje lepiej, ze mam daleko do 6.5 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To taki updacik:

Kompletnie nie wiem co sie nawydarzalo w zbiorniku ale bylo to tak...

26.07 - PO4 - 0,15 hanka (0,161 icp)
29.07 - PO4 - 0,19 ! hanka
31.07 - PO4 - 0,44 !! hanka
02.08 - PO4 - 0 Colombo test i 0.00 Hanka......

30 tego, poza absorberami w filtrze, ktore zdawaly sie nie pomagac, przypomnialo mi sie ze mam w szafce Microbe-Lift Phos-Out 4 w plynie, ktorego nigdy nie uzywalem, wiec 1x na dobe podawalem 40ml (sie wystraszylem 1 razem jak wlalem, wracam za 3min a cale akwarium "we mgle" - ale tak ma byc). No nie wiem kompletnie co sie namieszalo, ale wylaczylem dzisiaj filtr fluidyzacyjny, uzupelnilem braki żelaza z icp (znaczy czesciowo) i zrobiłem resztę pomiarów.

Aktualnie leci 160ml #1 i 140ml #2

KH - okolice 8,3-8,6
PH - od 8,17 do 7,93
CA - 450
MG - 1350
Jod - 0,1 test colombo (w teorii wyszlo tyle przed icp, i icp potwierdzilo ten wynik - wiem ze za duzo, ale wczesniej bylo blisko zera i tak równałem, ze teraz sie trzyma taki wynik)

czyli przy obecnym stanie koralowców (ciekawostka, mam 3 te same zielone montipory talerzowe w roznych miejscach, 2 stracily kolor sa szare a jedna piekna zielona...) jest jakby stan equilibrium. Jak sie nic nie wydarzy, to nastepny pomiar gdzies za tydzien.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ATI działa, 

Lantan też :)

Więcej wniosków poza niewiadomym stanem montipor nie powinnismy wyciągać, tak ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy tej ilości lantanu nie mogło być inaczej...Ponadto podawanie bezpośrednio do zbiornika też jest niefortunne. Jak ja podawałem lantan w kostce to podawałem go bezpośrednio do odpieniacza i wielu małych dawkach w ciągu doby. To pozwalało na to aby nie robić szoku...i nie powodować odkładania się związanego fosforanu. Przedawkowanie również jest szkodliwe dla ryb. Takie nagłe skoki PO4 dla koralowców również są mało przyjazne.

Ja sporo czasu używałem lantan do kontroli PO4, jednak robiłem to tak jak napisałem powyżej.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ja tez nie zbijałem nigdy więcej na raz niz 0,05ppt lantanem. 

@norbi2222 wiesz coś na temat warunków w jakich fosforan lantanu mógłby uwolnić fosfor/fosforany? Wg opisu produktów używanych do zbijania fosforu w jeziorach (też chlorek lantanu) - związany odkłada się w warstwie mułu i nie ma szans na uwolnienie fosforanów przez zakwaszenie/zasady czy nawet silną oksydację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Sagerrak1 napisał:

No właśnie ja tez nie zbijałem nigdy więcej na raz niz 0,05ppt lantanem. 

@norbi2222 wiesz coś na temat warunków w jakich fosforan lantanu mógłby uwolnić fosfor/fosforany? Wg opisu produktów używanych do zbijania fosforu w jeziorach (też chlorek lantanu) - związany odkłada się w warstwie mułu i nie ma szans na uwolnienie fosforanów przez zakwaszenie/zasady czy nawet silną oksydację.

Tak jak piszesz, ponoć jest nierozerwalny w naturalnych warunkach. Nie znalazłem innych informacji.  Mnie najbardziej irytował biały osad z fosforanu lantanu i z tego powodu podawałem go do odpieniacza. Ponoć z gęstą skarpetą też dobrze działa.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marcin ty to lubisz swoim koralom fundować atrakcje !

Ciekaw jestem dalszych wyników eksperymentu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No kurde, a skad ja miałem wiedziec ze to tak skutecznie dziala.... wlozylem litr phosguardu, stezenie idzie do gory, 250ml phosbondu, do gory, wlalem pierwsza dawke phos out - 0.44 a po 2 kolejnych 0.....

Wiec, albo ten wynik 0.44 był bledny i wszystko na to wskazuje albo nie wiem jak to sie stalo..

Swoja droga, jak to jest tak skuteczne (a z tego co piszecie lantan jako proszek a nie wyrob akwarystyczny powinien być tani) i niby bezpieczne, to zamiast placic grube pieniadze za absorbery to moze faktycznie po troszeczke na dobe wystarczyloby dozowac lantanu i efekt ten sam....

No nic, będę co 2 dni monitorowal po4 i jezeli zacznie wzrastac to odpale filtr z weglem i absorberami. No i na przyszlosc wiem, ze z tym phos out trzeba uważać bo skuteczne to piorunstwo strasznie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, mem_phis napisał:

... za absorbery to moze faktycznie po troszeczke na dobe wystarczyloby dozowac lantanu i efekt ten sam...

Kiedyś często stosowana metoda, w słodkich też podobno popularna. Ja miałem pozytywne wyniki, korekta łatwa do policzenia, ale jakoś się tak zapętliło że musiałem podawać coraz częściej i więcej. Mam zatem mieszane odczucia , nie wiem co mi podbijało fosforany stale  ale stąd pytanie do @norbi2222 o uwalnianie. Co ciekawe, woda pobrana po 5 dniach od dawki chlorku lantanu na ICP pokazuje 0 lantanu. Czyli albo odpieniek ładnie wywalał, albo skutecznie osiadało .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To przy okazji jeszcze takie pytanie. Lecę sobie moje ostatnie wyniki z icp i tak porownuje jak to się zmienialo z biegiem czasu i podnoszeniem dawek Componentow abc i praktycznie wszystko sobie ladnie wzrasta, poza litem. On regularnie spada. Sprawdzilem, żaden z componentow nie zawiera litu w składzie. Pytanie jak wazny jest to pierwiastek i czy ktoś też cierpi na braki i suplementuje to ?

Z innych ciekawostek. Przy pracy reaktora, zauwazylem ze powoli ale regularnie, obniza mi się poziom MG i CA

Luty Ca - 474, Mg - 1363

Lipiec Ca - 444, Mg - 1273

Może nie jest to jakis mega powazny problem, bo wystarczy dosypac więcej wkładu magnezowego, a Ca raz na pół roku skorygowac z reki, no ale tak mi wpadlo to w oko...

Z tego co sprawdzilem to ATI zawiera 25 mikroelementow w tym lit. To jest tak z 2x wiecej mikro niz jest w AF component abc. Ale pomijajac już stezenia, to znalazlem w ATI jeszcze takie rzeczy jak, N, P, Sn, Cu.. ciekawe ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, mem_phis napisał:

To przy okazji jeszcze takie pytanie. Lecę sobie moje ostatnie wyniki z icp i tak porownuje jak to się zmienialo z biegiem czasu i podnoszeniem dawek Componentow abc i praktycznie wszystko sobie ladnie wzrasta, poza litem. On regularnie spada. Sprawdzilem, żaden z componentow nie zawiera litu w składzie. Pytanie jak wazny jest to pierwiastek i czy ktoś też cierpi na braki i suplementuje to ?

To pisze Fauna Marin o licie:

https://www.faunamarin.de/en/knowledge-base/lithium/


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli z Litem niewiele wiedza...

Chcialem powoli przygotowac, jakies wyliczenia reaktor vs Ati (takie wstepne). No i okazuje sie ze jest pewien problem. Brak dostepnosci Ati na polskim rynku :) moge gdzies tam kupic 1 czy 2 zestawy, ale chcialem negocjować hurt 10 kompletow. To nawet dystrybutor nie ma :/ a to troche komplikuje temat..... (i to nie tylko z testem, ale pozniejszym funkcjonowaniem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konkurencja na rynku niewielka to i chęć niewielka do negocjacji cen co pozwala trzymać wysokie marże w sklepach czyli słabe ceny dla nas konsumentów. Swoją drogą ciekawy jestem jak wyglądają umowy dystrybucyjne w tej branży skoro dystrybucja nie ma 10 kompletów jednej linii produktowej w niskim segmencie cenowym. Czyżby ATI się tak słabo sprzedawało w PL czy też negocjowałeś kontrakt na opakowania powyżej pojemności cystern [emoji3]

 

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dystrybutor ma 2 zestawy zarezerwowane do jutra, te same chyba co erybka (bo mi odpisala ze maja 2 zestawy :), wiec z grubsza wychodzi na to ze w Polsce z baniek 10l mogą być u wszystkich te same 2 zestawy :) w takiej sytuacji faktycznie ciezko cos z cena negocjowac :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 hours ago, mem_phis said:

No dystrybutor ma 2 zestawy zarezerwowane do jutra, te same chyba co erybka (bo mi odpisala ze maja 2 zestawy :), wiec z grubsza wychodzi na to ze w Polsce z baniek 10l mogą być u wszystkich te same 2 zestawy :) w takiej sytuacji faktycznie ciezko cos z cena negocjowac :/

Skontaktuj sie z @norbi2222 on powinien ci w tym pomoc 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, grzechotnic napisał:

Konkurencja na rynku niewielka to i chęć niewielka do negocjacji cen co pozwala trzymać wysokie marże w sklepach czyli słabe ceny dla nas konsumentów.

Marże nie są wcale tak wysokie jak wszystkim się wydaje. Sklepy RTV, które przewalają mnóstwo towaru mają znacznie wyższe marże, czemu mało kto negocjuje, a jak już to jaki jest efekt tych negocjacji... Zakup zwierząt w europejskich hurtowniach, szczególnie koralowców powoduje to, że trzeba je sprzedawać po kosztach bo nikt ich inaczej w Polsce nie kupi. A gdzie praca, którą trzeba włożyć w utrzymanie tych zwierząt i straty, które zawsze są. Problemem nie są marże sklepów tylko siła nabywcza Polaków. 

Edytowane przez norbi2222 (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pomijajac chwilowo cene finalna zestawu 10szt (ta sie klaruje ;) ) udalo mi sie zakupic zestawik 2x10 do dalszych testow w rozsadnych pieniadzach - wiec walczymy dalej.

Ale przy okazji mam inne pytanie :) Mianowicie kupilem sobie FE z AF i uzupelniam braki. Postanowilem w tym celu zakupic sobie test, zeby wiedziec jakie moge miec zuzycie i ile tego faktycznie powinienem lac. Wybralem Colombo, dzisiaj przyszedl i tutaj taki zonk... Wyciagam wszystko z pudelka, patrze na kartke z kolorami a tam wartosci, 0,05 - 0,1 - 0,15 itd.... mysle kurde cos tu mi nie gra. Sprawdzam na stronie AF Lab tam podaja przedzial 0,002 - 0,006 mg/l (a gdzies na stronie swojej 0,006-0,012 - ale to malo istotne). Mysle sobie, moze kurde zamowilem do slodkowodnego, ale z boku na pudelku napisane ze jest do morskiego i ! zalecany poziom żelaza w akwarium to 0,15 mg/l. Sprawdzilem jednostki - te same. A rozbiezność w zalecanych stężeniach jest mniej więcej 100 krotna ! o co tu chodzi (pomijajac ze test moge wyrzucic do smieci)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marże nie są wcale tak wysokie jak wszystkim się wydaje. Sklepy RTV, które przewalają mnóstwo towaru mają znacznie wyższe marże, czemu mało kto negocjuje, a jak już to jaki jest efekt tych negocjacji... Zakup zwierząt w europejskich hurtowniach, szczególnie koralowców powoduje to, że trzeba je sprzedawać po kosztach bo nikt ich inaczej w Polsce nie kupi. A gdzie praca, którą trzeba włożyć w utrzymanie tych zwierząt i straty, które zawsze są. Problemem nie są marże sklepów tylko siła nabywcza Polaków. 
Nie wiem jakie są marże na produkty RTV w halach ale wiem jakie są marże na IT w takich sklepach. Najczęściej to 3-5 procent np na notebookach z wyłączeniem akcji promocyjnych które dopala producent. W marketach budowlanych marza 20 procent to towar z niską marżą. Myślę, że jednak w sklepach z morszczyzna pracujecie na sporo wyższym procencie niż wspomniane hale z elektroniką.[emoji3]

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W marketach budowlanych nie kupuje się rzeczy w ilościach dużych :).

 

Hurtownie dużo tańsze. 

 

Taki off topik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.