Skocz do zawartości
mem_phis

Reaktor wapnia VS ATI Essentials Pro - Two part

Rekomendowane odpowiedzi

Kalibrowałem w kore pare dni temu sondy PH - pomiar KH mam teraz dokladniejszy (trzyma sie w ciagu doby pomiedzy 8.3 a 8.6 wychodzi na to) za to sondy miedzy sobą mają odchył 0,2 :/ wychodzi na to, ze zgodnie z moim recznym miernikiem, blizej prawdy jest sonda nr 2 - a ta mi pokazuje, ze aktualnie moje PH porusza sie pomiedzy 8,3 a 8,1 - i jakby tak faktycznie bylo, to powiedzialbym ze pieknie, wartosci dobre wahania małe. Mam jeszcze taki plan, żeby odpalać odpieniacz tylko na noc. Po pierwsze skoki PH będą jeszcze mniejsze ale chce sprawdzić czy krótsza praca odpieniacza nie wpłynie lepiej na korale (mikroelementy, aminokwasy, witaminy, bakterie itp. powinny zostawać w wodzie w większej ilości). Ale żeby nie zaburzać testów, zrobię to za jakies 2 tyg.

W ramach odpoczynku od pracy chciałem przeprowadzić symulacje kosztową o której pisałem. Oczywiście test jest po to żeby jakby najlepiej to wyliczyć i potwierdzić empirycznie, ale dane już można wstępnie wprowadzić. Postaram się, żeby w miarę prawdziwie podawać dane (a nie tak jakbym chciał żeby wyszło bo będzie lepiej ;) )

W tym zestawieniu, pominę dozowanie jodu i żelaza, gdyż dozowałem go też dodatkowo przy reaktorze i na razie nie liczę litu, bo trzeba będzie poczekać na wynik icp po ATI, a już wiem że przy reaktorze muszę go dozować bo mi bardzo spada. Pomijam cenę zakupu reaktora - każdy sobie to może wyliczyć w zależności jaka firma, jaka wielkość (reaktor, kolumna szlifująca, reduktor, butla co2, a najlepiej dwie na podmianke jak sie jedna skonczy w moim przypadku mixer do kalkwasser).

Koszty użytkowania reaktora AC3 Pro na podstawie półrocznego użytkowania. Liczymy koszty roczne

Zasyp mix 20l wraz z kolumną szlifującą
ARM Coarse 150zl x3, zasyp magnezowy zeomag 230zl 5kg + Aragonite Reactor 4 kg Korallen Zucht 80zł 4kg (te 2 mieszam razem i wtedy starcza na 2 pełne zasypy)
Czyli zasyp rocznie 150 x 6 + 230 + 80 = 1200zł - oczywiście można taniej, można drożej - ale to jest jakiś tam środek, którego ja używam
Mikroelementy z AF Component ABC bańki 2L - 254zł zestaw - 4 zestawy rocznie - 1000zł
Tropic Marin Kalkwasser 800g na podbicie PH - 75zl, kupilem ale nie zaczalem używac. Z kalkulacji z internetu szacuje, że taka puszka, mogłaby mi starczyć na 3m - 300zł rocznie
Prąd do pompy reaktora + pompy dozującej + wężyk do pompy - 150zł rocznie
Napełnienie butli co2 (wiem, że można to robić taniej ale jak mam swoja nowa butle idealnie do szafki i nabijają mi na miejscu to kosztuje mnie to 80zł) w ciągu 6m poszły mi 3 butle, 2 normalnie 1 na awarie :) - przyjmijmy rocznie 5szt po 70zł - 350zł

Total: 1200 + 1000 + 300 + 150 + 350 = 3k

ATI Essentials pro - przyjmiemy 3 wersje, optymistyczna, realistyczna i tą, która pewnie wyjdzie ;) - przy 10 zestawach powinienem zapłacić 4600zł

1. Optymistyczna - zużycie tak jak mam teraz (przyjmijmy, że porówno każdego z płynów 160ml na dobe), brak dozowania mikroelementów - 6 x 460zł = 2760zł

2. Prawdopodobna - zużycie 200ml na dobe, 30% Componentów vs reaktor - 3312 + 330zł = 3650zł

3. Tak może być - zużycie 240ml na dobe, 50% Componentow - 4000 + 500 = 4500zł

Ergo - nawet w najgorszym scenariuszu różnica wychodzi 1500zł rocznie, jeżeli efekty będą te same, a pracy będę miał tone mniej - biorę to nawet w takiej wersji :)

Errata - jest szansa, że pełne 2 zasypy reaktora w ciągu roku nie zostaną wykorzystane. Patrząc po tym ile fizycznie ubyło z reaktora po pół roku i ile do niego dosypałem po tym czasie - bardziej prawdopodobna wartość to 1,5 zasypu na rok czyli jakies 900zł - wiec total bylby w okolicach 2700zł. Niewiele osób to robi, ale jest możliwość (którą testowo wykorzystałem przy ostatnim zasypie), użycia swojego gruzu koralowego (ktory tak po prawdzie przy dobrze prowadzonym akwarium powstawac nie powinien). Ale jest z tym troche zabawy (suczenie, plukanie w celu usuniecia PO4) a oszczedność nie jest znaczna (100-150zł za 5kg markowego produktu) - wiec jest jako ciekawostka ale nie brane do kalkulacji.

Edytowane przez mem_phis (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ogarniam jednak af i ich ballinga. 

Na ATI wszystko pięknie zbilansowane pod kh mg ca. Przy kh 7 równo szły oba płyny. 

Daje od 2 tygodni af z ich strong ami i

Kh 100 ml dziennie

Ca 85 ml dziennie

MG 75 ml dziennie. 

Rozrzut masakryczny ale kij z tym ciekawe jak to wyjdzie z mikroelementami. Przecież każdy z płynów ma inne strongi. I zapewne były ustalane by równo to schodziło. 

Co o tym myślicie tj o stronach bo to że balling z af to rozpizdziach to już wiem. 

Już myślałem by wszystkie strongi dać do kh ale to że są 4 butelki to chyba nie przypadek. Pytanie jak zachowywolaby się siestrongi jakby wszystkie były w jednym płynie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.08.2021 o 20:01, mem_phis napisał:

...= 3k

ATI Essentials pro - przyjmiemy 3 wersje, optymistyczna, realistyczna i tą, która pewnie wyjdzie ;) - przy 10 zestawach powinienem zapłacić 4600zł

1. Optymistyczna - zużycie tak jak mam teraz (przyjmijmy, że porówno każdego z płynów 160ml na dobe), brak dozowania mikroelementów - 6 x 460zł = 2760zł

2. Prawdopodobna - zużycie 200ml na dobe, 30% Componentów vs reaktor - 3312 + 330zł = 3650zł

3. Tak może być - zużycie 240ml na dobe, 50% Componentow - 4000 + 500 = 4500zł

Ergo - nawet w najgorszym scenariuszu różnica wychodzi 1500zł rocznie, jeżeli efekty będą te same, a pracy będę miał tone mniej - biorę to nawet w takiej wersji :)

...

Że tak zaproponuję, nie pokuś się nawet o próbowanie 30% componentów przy ATI Pro, przesadzisz zdecydowanie z mikro.
Sprzedaj ten złom i będziesz miał rok ati "za darmo" :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja się zastanawiam nad czym innym. Na reaktorach widziałem świetne zbiorniki prowadzone nawet kilkanaście lat temu bez tych wszystkich magicznych dodatków z butelek. Czy widzieliście może jakieś fajnie zbiorniki prowadzone na ATI z koloniami koralowców a nie szczepkami? Pytam naprawdę bez złośliwości a z ciekawości.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dlatego na razie dozuje tylko ATI, żeby sprawdzic jak uzupelnia mikroelementy. Ale ten mój test idzie slabawo... ostatnio mam rollecoster :/

pare dni temu zaczelo mi spadac kh, podbilem do 180, spada dalej. Sprawdzam rurke czesciowo zaklejona.... no to ok, wyczyscilem dolalem extra 20ml i wrocilem do ustawienia 160. Kh podskoczylo do 9.3... zmniejszylem dozowanie do 80ml, zeby obnizyc delikatnie poziom kh bez dodatkowych skokow. Kh wzroslo do 9.5... wylaczylem dozowanie calkiem. Przez pierwsze 12h kh trzymało sie w okolicach 9.5, dopiero dzisiaj koło 12 spadlo do 8.5 :/ wlaczylem dozowanie na 80ml i bede obserwował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Próbuj może nie robić takich agresywnych ruchów. Ja u siebie zmniejszam/zwiększam podawanie o 10ml i co tydzień mierzę KH. Zazwyczaj albo nie musze zmieniać, albo właśnie te 10ml więcej co jakiś czas.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, grzechotnic napisał:

Ja się zastanawiam nad czym innym. Na reaktorach widziałem świetne zbiorniki prowadzone nawet kilkanaście lat temu bez tych wszystkich magicznych dodatków z butelek. Czy widzieliście może jakieś fajnie zbiorniki prowadzone na ATI z koloniami koralowców a nie szczepkami? Pytam naprawdę bez złośliwości a z ciekawości.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

No ja znam takie zbiorniki na ATI pro, na grupach FB mozna poogladac, oczywiscie akwaria z Polski :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 hours ago, mem_phis said:

No dlatego na razie dozuje tylko ATI, żeby sprawdzic jak uzupelnia mikroelementy. Ale ten mój test idzie slabawo... ostatnio mam rollecoster :/

pare dni temu zaczelo mi spadac kh, podbilem do 180, spada dalej. Sprawdzam rurke czesciowo zaklejona.... no to ok, wyczyscilem dolalem extra 20ml i wrocilem do ustawienia 160. Kh podskoczylo do 9.3... zmniejszylem dozowanie do 80ml, zeby obnizyc delikatnie poziom kh bez dodatkowych skokow. Kh wzroslo do 9.5... wylaczylem dozowanie calkiem. Przez pierwsze 12h kh trzymało sie w okolicach 9.5, dopiero dzisiaj koło 12 spadlo do 8.5 :/ wlaczylem dozowanie na 80ml i bede obserwował.

Może dlatego ati zaleca rozcieńczać te płyny 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 hours ago, grzechotnic said:

Ja się zastanawiam nad czym innym. Na reaktorach widziałem świetne zbiorniki prowadzone nawet kilkanaście lat temu bez tych wszystkich magicznych dodatków z butelek.
 

Dzisiaj coraz trudniej o naturalne zasypy. Zawsze jechałem na ARMie i było super. Kiedyś to były szczątki korali, a dziś jakieś bilansowane dolomity czy inne dziadostwo. 

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 hours ago, Tester said:

Dzisiaj coraz trudniej o naturalne zasypy. Zawsze jechałem na ARMie i było super. Kiedyś to były szczątki korali, a dziś jakieś bilansowane dolomity czy inne dziadostwo. 

 

Bartek a jak u ciebie zareagowały korale po przesiadce na ballinga 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, grzechotnic napisał:

Ja się zastanawiam nad czym innym. Na reaktorach widziałem świetne zbiorniki prowadzone nawet kilkanaście lat temu bez tych wszystkich magicznych dodatków z butelek. Czy widzieliście może jakieś fajnie zbiorniki prowadzone na ATI z koloniami koralowców a nie szczepkami? Pytam naprawdę bez złośliwości a z ciekawości.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 

large.IMG_20201222_130725780.jpg.a258d9c2e74a51ba26548ef276653a48.jpglarge.IMG_20210126_152644755.jpg.ce766b2cc261fbfe62da5040ba11ceed.jpgMoże d*py nie urywa, może ciasny... ale własny, wszystko od pojedynczych główek, malutkich szczepek. Ati nie pro
Cudzych zbiorników dużych widziałem też sporo, ale nie dzielę się fotkami cudzych. I bywały takie, że kh leciało tyle, że reaktor trzebaby przewymiarować.
Ati ma wlane magiczne buteleczki, na zwykłym balingu i osobno buteleczkach też mnóstwo fajnych zbiorników. 
Pytanie "nibyretoryczne" zatem z serii jak przed latami ... że na LED niby się nie da.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 hours ago, Hoom said:

Bartek a jak u ciebie zareagowały korale po przesiadce na ballinga 

Myślę że jeszcze reagują. Ale na razie wszystkie uśmiechnięte ;)

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od początku na ATI Pro. Zbiornik ma około roku. Korale w większości od małych szczepek.

IMAG5280.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam i ja . Jutro ja odpalam ati pro a z reaktora zrobię 20L filtr przepływowy 

B4F61F91-04FE-419E-B688-227379A2D85D.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem od 20ml na dobę po równo obie butelki  . Po powrocie z wakacji przy reaktorze  kh skoczyło mi na 10 , dało o sobie zmiejszenie świecenia . Po jednej dobie dozowania ati kh spadło do 9 zwiększyłem dozowanie do 30ml na 500L w obiegu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, to wracajac do tematu rurek i przydatnosci kh metrow. Minął tydzień, kh spada, rurka znowu zatkana :/

No i pytanie do tych którzy używają już Ati (badz innego stężonego ballinga), jak z sobie z tym radzić?? Mam w wodzie z dala od innych rurek, co tu jeszcze można zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, mem_phis napisał:

Mam w wodzie z dala od innych rurek, co tu jeszcze można zrobić?

Wyciągnij z wody i nie będzie się zatykać.

W dniu 14.08.2021 o 15:41, Hoom napisał:

Mam i ja . Jutro ja odpalam ati pro a z reaktora zrobię 20L filtr przepływowy 

Za dużo kombinujesz...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No co Ty :D a zawsze było trzymaj w wodzie bo sie zatka. Ale oczywiście sprawdze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam końcówki przycięte pod kątem i się nie zatyka, używam ballinga z AF

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 hours ago, norbi2222 said:

Za dużo kombinujesz...

Trochę nie mam wyjścia muszę uprościć całość . Reaktor działał fajnie i generalnie byłem z niego zadowolony ale jak zaczęły sie problemy z pH i zacząłem lać proszki i reaktor . Zrobiło sie to bardzo pracochłonne a całości dobiła awaria wylał mi sie środek na kh i kobita zrobiła mi awanturę bo okazało sie ze ma na niego chyba alergie ( problemy z oddychaniem )  o plamie nie wspomnę . 
po za tym po wyłączeniu reaktora nagle w domu zrobiła sie cisza . Nie wiedziałem ze ta pompa tak hałasuje . Po za tym koszty po dokładnym przeliczeniu okazało sie za ati essentials pro nie wyjdzie wcale dużo drożej . Koszt tylko dwóch elektrod pH to balling dla mnie na trzy miesiące a gdzie reszta . Gdybym miał zbiornik ponad 1000L zostawił bym reaktor przy 500 wydaje mi sie ze balling ma sens . Zresztą reaktora narazie nie wyciągam . Jak nie wyjdzie coś z ati wystarczy ze włączę pompę Milestone i z powrotem mam to samo co było 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie zobaczymy jak to bedzie z tym ATI. Reaktor gdyby nie PH i halas (tu jeszcze może bym coś zrobił) z componentami sie w miare sprawdzal. Ale dolozenie do tego proszkow powoli tracilo sens (mialo byc bezobslugowo). Ale tutaj jeszcze walcze z przesiadka i chorobami wieku dzieciecego.

Obcialem rurki, wyciagnalem nad wode, zwiekszylem dozowanie (znowu spada KH). Będę musiał jeszcze sprawdzic MG i CA gdyż - obcinajac rurke, zauwazylem ze na calej jej długosci az do pompy w środku wytworzyly się krysztalki, nie wiem o ile, ale mogło to też zmniejszyc przeplyw.

Ciekawi mnie Hoom jak to będzie u Ciebie. Przez ten ostatni wypadek z po4 na pewno jakos mi tam skacze konsumpcja, ale przez te przytykajace sie rurki, ciezko ustalic jak dokladnie (ale juz przestawialem pomiedzy 160 a 80 i teraz znowu jestem w okolicach 160...)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może warto rozważyć rozrobienie ATI Pro z RODI? Ja robię mieszaninę 1:1 i nic mi się nie krystalizuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.