Skocz do zawartości
mem_phis

Reaktor wapnia VS ATI Essentials Pro - Two part

Rekomendowane odpowiedzi

@mem_phiszrobiłem icp ati . Bez podmian wody przez miesiąc i na samym ati essential pro . Wydaje mi sie ze jest niezle . Oprócz ati dozuje potas aquaforest 1,4 ml , stront tritona 2,8ml  i jod tritona 0,8 ml 

wynik chyba niezły wreszcie stront nie wyszedł mi mega zaniżony a wręcz przeciwnie . dozuje już 60ml z każdej butelki na dobę po równo 

269CE189-EF79-4119-91BA-55EC8A1CCE90.jpeg

45617CDC-EED4-4048-BDAD-B97F3294C618.jpeg

62E50E4A-B42A-474B-B1B3-0AAF3A01A5AC.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że makro o których piszesz może są ważnym elementem ale w zasadzie  na chwilę obecną w wynikach jakie zaprezentowałeś jest bardziej rzucający się element którym warto się zainteresować... Zwróć proszę uwage na cynę, ktora pojawiła się w wodzie. Jak na wyniki jej poziom jest strasznie wysoki. Negatywny wpływ cyny na bezkręgowce jest już obserwoway przy 10ug/l - Twój wynik jest jeszcze wyższy i zastanawia mnie czy nie obserwujesz stresu w obsadzie. 

Walczyliśmy niedawno z kumplem (Krzysiek) z cyną ale jego poziom był 10x niższy niż twój a niestety korale już się stresowały i pojedyncze paru letnie kolonie losowo leciały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@sumka33   Dzięki przeoczyłem to . Cztery miesiące temu nie było nic . Muszę przeglądnąć wszystkie pompy . Zona mi powiedziała ze z miesiąc temu wpadła jej do akwarium folia zaklejająca mrożonki ale tam chyba cyny nie ma .

Ja miałem problem z acroporami leciały mi jedna za drugą ale wtedy cyny nie było . Jadę dziś po nową sól i zrobię szybko kilka podmian wody 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U kumpla źródłem cyny była nieszczelność i zalanie silnika jednego z elementów systemu. W foliach zamykających mrożonki nie spotyka sie w składzie cyny - to raczej w 99% glin a inne zanieczyszczenia to głownie krzem (poniżej procenta) i żelazo (również poniżej procenta), pozostałe zanieczyszczenia stanowią mniej niż promil ale nie znajdziesz wśród nich cyny. 

5 godzin temu, Hoom napisał:

@sumka33   Dzięki przeoczyłem to . Cztery miesiące temu nie było nic . Muszę przeglądnąć wszystkie pompy . Zona mi powiedziała ze z miesiąc temu wpadła jej do akwarium folia zaklejająca mrożonki ale tam chyba cyny nie ma .

Ja miałem problem z acroporami leciały mi jedna za drugą ale wtedy cyny nie było . Jadę dziś po nową sól i zrobię szybko kilka podmian wody 

Musisz znaleźć źródło, bo (biorąc pod uwagę twój wynik) napewno coś jest zalane i się sączy. 

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj wyslalem nowe icp, jak przyjdą wyniki to sie rozpisze cos wiecej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem CupriSorb jutro powinienem go mieć i zrobię jutro dużą podmianę wody 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W poprzednim icp cyna była u mnie 0 - wiec na pewno to nie Ati, musi być cos ze sprzetu.

Jedno co, jak nigdy nie mialem brakow litu, to tym razem było go o polowe za malo 0,08 - nie wiem czy to moglo byc spowodowane uzyciem lantanu, czy lit bierze udzial w tej reakcji, czy co sie stalo, ale reszta była na zielono.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minutes ago, mem_phis said:

W poprzednim icp cyna była u mnie 0 - wiec na pewno to nie Ati, musi być cos ze sprzetu.

Jedno co, jak nigdy nie mialem brakow litu, to tym razem było go o polowe za malo 0,08 - nie wiem czy to moglo byc spowodowane uzyciem lantanu, czy lit bierze udzial w tej reakcji, czy co sie stalo, ale reszta była na zielono.

Mówisz o moim teście ? 
narazie z ati jestem mega zadowolony . PH mam już 8,3-8,1 . Jutro będę walczył z cyną 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Hoom napisał:

Kupiłem CupriSorb jutro powinienem go mieć i zrobię jutro dużą podmianę wody 

Miedź doprowadza do wyrzutu zooksanteli i śmierci głodowej kolonii natomiast przy zanieczyszczeniu cyną niestety następuje nagła niekontrolowana nekroza. Widać że miedź również Tobie podniosła się do wykrywalnego poziomu (co świadczy o zalaniu jakiegoś elementu elektronicznego) natomiast cyny nie wyprowadzisz w inny sposób niż podmianą (niestety nie znana jest mi skuteczna substancja/metoda adsorbujaca). Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom jeśli masz czujnik temperatury w wodzie sprawdź stan powłoki termistora, to też częste źródło cyny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, Sagerrak1 said:

@Hoom jeśli masz czujnik temperatury w wodzie sprawdź stan powłoki termistora, to też częste źródło cyny.

Mam aquamedic kontroler temperatury . Kiedyś miałem cynę i wszystko sprawdzałem tylko o czujniku nie pomyślałem . Jak wrócę do domu sprawdzę . 

 

50 minutes ago, sumka33 said:

Miedź doprowadza do wyrzutu zooksanteli i śmierci głodowej kolonii natomiast przy zanieczyszczeniu cyną niestety następuje nagła niekontrolowana nekroza. Widać że miedź również Tobie podniosła się do wykrywalnego poziomu (co świadczy o zalaniu jakiegoś elementu elektronicznego) natomiast cyny nie wyprowadzisz w inny sposób niż podmianą (niestety nie znana jest mi skuteczna substancja/metoda adsorbujaca). Pozdrawiam 

Bartek twierdzi ze cuprisorb idealnie wyciąga cynę . Wrzucę go do akwarium i zrobię duże podmiany 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Hoom napisał:

Mam aquamedic kontroler temperatury . Kiedyś miałem cynę i wszystko sprawdzałem tylko o czujniku nie pomyślałem . Jak wrócę do domu sprawdzę . 

 

Bartek twierdzi ze cuprisorb idealnie wyciąga cynę . Wrzucę go do akwarium i zrobię duże podmiany 

Widzę na zagranicznych forach informacje ktore to potwierdzają - cieszę się że udalo się czesciowo zidentyfikować problem i jakoś temu zaradzić. Należy jeszcze znaleźć źródło... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 hours ago, sumka33 said:

Widzę na zagranicznych forach informacje ktore to potwierdzają - cieszę się że udalo się czesciowo zidentyfikować problem i jakoś temu zaradzić. Należy jeszcze znaleźć źródło... 

Czujnik temperatury wyglada na dobry . Sprawdziłem tez cyrkulatory . Tez wyglądają na dobre , mam dwa gyre 350 i Ecotech Vortech MP40 . Zastala jeszcze tylko pompa obiegowa i odpieniacz maxspect . Mogę nie znaleść . Dziwne jest to ze 9 lipca robiłem test tritona i cyna była zero . Czyli tak musiało podskoczyć przez dwa miesiące . Jedyne co zrobiłem to wywaliłem reaktor i zacząłem dozować ati 

No chyba ze z magnesów z półek twistman , ofragowalem galaxe . Więcej nic sie nie zmieniło 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.09.2021 o 22:51, Hoom napisał:

Czujnik temperatury wyglada na dobry . Sprawdziłem tez cyrkulatory . Tez wyglądają na dobre , mam dwa gyre 350 i Ecotech Vortech MP40 . Zastala jeszcze tylko pompa obiegowa i odpieniacz maxspect . Mogę nie znaleść . Dziwne jest to ze 9 lipca robiłem test tritona i cyna była zero . Czyli tak musiało podskoczyć przez dwa miesiące . Jedyne co zrobiłem to wywaliłem reaktor i zacząłem dozować ati 

No chyba ze z magnesów z półek twistman , ofragowalem galaxe . Więcej nic sie nie zmieniło 

Sprawdź proszę dokladnie pompy... Poniżej przesylam link:

https://reefclub.pl/index.php?/topic/1080-testy-icp/&do=findComment&comment=29382

Ten temat z powyższego forum to nie pierwsze doniesienie o takich niespodziankach. Gdzieś sam natrafiłem również na podobny problem i komuś również coś z maxspecta sie rozszczelniło. 

I znalazłem :

https://nano-reef.pl/forums/topic/107278-maxspect-gyre-350-opis-problemów-poprzednich-serii/?do=findComment&comment=1116308

Jak wertuje Ty również gdzieś tam coś w nim pisałeś... 

https://youtu.be/BscfrYKMr-A

I w końcu można znaleźć @Panoramiks200:

 

Hmmm ale jakoś się to nie spina... 

A to nasze (Krzyśka) źródło cyny - silnik rolermata DIY:

 

IMG_20211002_015259_255.jpg

Edytowane przez sumka33 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba Znalazłem skąd jest rdza :( . Wszystkie pompy przeczyscilem i nic az ty dziś robiłem żarcie dla korali zacząłem miksować w blenderze mrożonki i patrzę a na nożykach w środku jest rdza . Pasowało by to , bo karmie tak od dwóch miesięcy a dwa miesiące temu nie było cyny 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stosuje tritona podobno 7 krotnie stężony. :) obecnie na ok 450 L w obiegu dozuje 58ml. normalnego balinga AF  lałem ok 380ml

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ehhhhh - no to tak.......

Dlugo nic nie pislem bo po prostu juz nie mam sily i mi sie nie chce.... Po tej ostatniej wtopie, oczywiscie znowu polecialo mase rzeczy i pomimo ze od dluzszego czasu parametry sa dobre, to dalej jest lipa - jeszcze nigdy nie bylem tak blisko decyzji zeby to posprzedawac.... zobaczymy co mi jeszcze padnie i jak bardzo mnie to wku.....rzy :/

zeby bylo smieszniej, wczoraj mi sie przypomnialo o testach, ktore wyslalem (od 2 akwariow na raz) i odpalam, a tam, akwarium na szczepki pieknie, domowe dramat. I UWAGA!! masa cyny w wodzie!!! - no to rece mi opadly

Dzisiaj rano na spokojnie przegladam jeszcze raz wyniki na kompie, porownuje ze starymi, robie dochodzenie i - prawdopodobnie (tak na 90%) pomylilem probki. Niedobory i cyna w szczepkarium, w domowym wszystko jest na zielono ! To tylko taki maly plusik, bo dalej wszystko wyglada srednio. Ale przynajmniej parametry sa ok :/

Czyli tak - jezeli chodzi o ATI, nie moge jednoznacznie powiedziec jak wyglada temat zuzycia i kosztow - bo u mnie nadal skacze to jak szalone, ostatnie 2 tyg mialem na 130ml na dobe, aktualnie jest na 100 :/ Ale jezeli chodzi o uzupelnianie mikro i makro to jest pieknie. Nie wiem skad mi sie pojawil poprzednim razem niedobor litu, ale go uzupelnilem i jako ze mam refugium to musze dolewac zelazo (poprzednio tez na czerwono). Poza tym nie leje jodu i nie leje strontu a wszystko jest w normie (wszystkie parametry na karcie na zielono. PH tez bardzo stabilnie - pomiedzy 8.3  a 8.1

Czy bede zawijal ten kramik czy nie - ATI u mnie zostaje, reaktor do sprzedania. Wyglada na to, że faktycznie jest tak jak pisza, a jezeli chodzi o mikroelementy, to jest bardzo dobrze. Kazdy system jest inny, wiec jest szansa, ze raz na jakis czas, cos trzeba bedzie uzupelnic, badz dozowac odrobinke, czy to jodu czy strontu, czy jak u mnie zelaza, ze wzledu na refugium. Jezeli chodzi o koszty, pomijajac sam zakup sprzetu, to z moich wyliczen wychodzi ze powinno to wygladac bardzo podobnie, ewentualnie niewiele drozej na ATI, za to komfort jest duzo wiekszy.

Jezeli ktos ma reaktor i wszystko mu dziala. PH nie wariuje (badz nie przeszkadza mu dozowanie dodatkowych prochow), mikroelementy sie zgadzaja - no to nie ma co zmieniac. Ale jezeli ktos walczy zeby to wszystko dzialalo jak nalezy, badz ktos jest przed dylematem czy inwestowac w reaktor - to moja odpowiedz brzmi - absolutnie nie. Wyjatkiem moga byc naprawde duze, badz gesto obsadzone spsami zbiorniki gdzie faktycznie lanie ATI moze nie wyjsc ekonomicznie.

PS. ATI mi nie placilo za polecenie ich produktu :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@mem_phis No ja tez z ati jestem bardzo zadowolony i nie zamienię tego na nic innego . A te twoje wtopy maja coś wspólnego z przesiadką na ati ? Płyny dozujesz po równo ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna tak, opisane wcześniej wlanie litra na raz czy coś koło tego :) 6 lat i ciągle sa nowe fuckupy.... niesamowite

Wyliczylem sobie, że jak sprzedam całość na czesci, to będę mógł sobie za to kupić Jaguara XKR cabrio, albo motion sim 6 osiowy z okularami vr ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minutes ago, mem_phis said:

Jedna tak, opisane wcześniej wlanie litra na raz czy coś koło tego :) 6 lat i ciągle sa nowe fuckupy.... niesamowite

Wyliczylem sobie, że jak sprzedam całość na czesci, to będę mógł sobie za to kupić Jaguara XKR cabrio, albo motion sim 6 osiowy z okularami vr ;)

A Ja ten bym kupił . czas by spróbować coś japońskiego 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom właśnie z Krzyśkiem również zbiornik prostujemy po wpadce z cyną i jest jakaś lipa. Były bardzo duze pidmiany i tak się zastanawiam czy cyna również mogłaby ługować do podłoża podobnie jak miedź... Bo u nas jest podobnie. Zbiornik jakoś nie może zaskoczyć mimo fajnego już ICP z cyna na 0 i dalej stres, bielenie i taka du.. . Tak chodzi mi po glowie czy moze cuprisorb nie potrzymac przez jakąś chwilę... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, sumka33 said:

@Hoom właśnie z Krzyśkiem również zbiornik prostujemy po wpadce z cyną i jest jakaś lipa. Były bardzo duze pidmiany i tak się zastanawiam czy cyna również mogłaby ługować do podłoża podobnie jak miedź... Bo u nas jest podobnie. Zbiornik jakoś nie może zaskoczyć mimo fajnego już ICP z cyna na 0 i dalej stres, bielenie i taka du.. . Tak chodzi mi po glowie czy moze cuprisorb nie potrzymac przez jakąś chwilę... 

Ja już dałem sobie spokój z SPSami . Bieleją mi następne i kompletnie nie mam pomysłu co dalej robić . Na cynę dałem cuprisorb a na bielenie SPS coral remedy brightwell aquatics . Nic nie pomogło bielenie idzie dalej . Został jeszcze restart i wymiana skaly lub likwidacja akwarium lub przerzucić sie na miękkie . Chyba zrobię to ostatnie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak w celu podsumowania wynikow testu po kolejnym ICP. Poza FE calosc jest w zielonej strefie. Ilosci sie zmieniaja z testu na test, czasami lekko rosly, czasami lekko spadaly. Aktualnie jod był dosc nisko ale nadal w strefie zielonej, poprzednim badaniem byl w gornym zakresie zielonego pola. Tym razem dodalem kropelki jodu tak bardziej w celu poprawienia ogolnej kondycji niz bo byl niedobor. Wlalem w sumie już jakies 12l ATI od poczatku testu. Do reaktora juz nie wracam to 100%. Ph trzyma sie cały czas pomiedzy 8.1 a 8.3. Jedyne czego nie udalo mi sie dokladnie sprawdzic to zuzycie. Ze wzgledu na rozne przeboje, nie było optymalne, ale trzymało sie w zakresie 110-140ml czyli duzo ponizej poziomu jaki zakladalem - czyli ekonomia też jest na wysokim poziomie - wygoda - kosmos!

Odnośnie jeszcze tych "roznych przebojow". Zastanawialem sie czy zakladac do tego nowy watek, ale na razie poczekam jak sie sprawy potocza i jak sie sprawa skonczy. Jakis czas temu mialem przygode z wlaniem 1l ATI do baniaka, no to teraz polecialo jakies 600ml.... kore 7th PS wdozowalo dwukrotnie plyn do akwarium i za zadnym razem nie mialo to nic wspolnego z syfonem (tym bardziej ze 2gim razem rurki były nad akwarium). Dzien przed wyjazdem do Egiptu montowalem Redsea reefdoser (o tym napisze gdzie indziej), a PS na ta chwile zostal już tylko jako tester KH. Po powrocie wysylam go na gwarancji i albo mi zwracaja kase za niego albo robia rabat i zostawiam go jako tester kh.

Nie wiem jak czesto to sie zdarza na innych dozownikach (ale nawet raz na 3-5 lat przy takim koncentracie jak ATI i odpowiednio duzej butelce - moze zabic cale aqa) - wiec wymyslilem patent żeby temu zapobiec. Kupujemy tani dozownik 2-4 pompowy np. Jebao. Bierzemy 2 butelki, np 2l, dozujemy do nich np 50-100ml kazdego z płynu. Do tych butelek podpinamy 2gi dozownik (np takie redsea) i ustawiamy dozowanie do aqa. Ustawiamy dozowania w miare tak samo na obu. Wiec jebao uzupelni tylko tyle ile trzeba i jezeli przeleje to zlapie to butelka. Musialyby obydwa w tym samym czasie przelac zeby sie faktycznie zrobil problem. Wersja pro - buteleczki 0,5l i powyzej polowy butelki rurka zwrotna do glownego zbiornika ATI, wtedy maksymalnie moze sie przelac 250ml (mozna ustawic poziom jaki sie chce) i powaznie mysle czy by tego nie zrobic :/ 300zl ekstra i troche zabawy ale ochrona 100%...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.