Skocz do zawartości
uroplatus

oświetlenie dużego akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Potrzebuję porady. Muszę napisać specyfikację pod zamówienie osprzętu obsługującego akwarium o wymiarach 450 cm długości, 60 cm szerokości i 80 cm wysokości. Będzie to akwarium biotopowe słodkowodne. Na początek mam pytanie jakie zestaw oświetleniowy doradzacie do takiego dużego akwarium. Zależy mi oczywiście żeby to już był zestaw w pełni sterowalny.

Z góry dziękuję za wszystkie porady.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, uroplatus napisał:

Będzie to akwarium biotopowe słodkowodne.

To forum jest o akwarystyce morskiej:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiem, ale może ktoś potrafi doradzić. Poza tym dość często spotykałem wątki na tym forum dotyczące osprzętu do akwariów słodkowodnych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, uroplatus napisał:

Będzie to akwarium biotopowe słodkowodne.

Czyli jaki biotop ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, uroplatus napisał:

Będzie to akwarium biotopowe

Jaki biotop?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Jaki biotop?

Chyba się nie doczekamy na odpowiedź . A to podstawa , by doradzić . 

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zwłokę. Akwarium ma prezentować nasze polskie oczko wodne. Będzie częścią ekspozycji w centrum edukacyjnym (http://mazury.biol.uw.edu.pl/). Woda będzie chłodzona (około 15C). Głębokość wody będzie od 40 do 60 cm. W dużej części dość gęsto obsadzone roślinnością. Część roślinności będzie również wystawała na zewnątrz (trzcina). Oprócz tego dużego akwarium planujemy kilkanaście mniejszych akwariów i terrariów ale z nimi powinno być łatwiej. Testujemy różne rozwiązania od prawie roku jednak nie mam doświadczenia z tak dużym akwarium. Nie wiem czy wystarczy taki opis.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem planując takie przedsięwzięcie powinniście zlecić wykonanie projektu/koncepcji takiego zbiornika profesjonalnej firmie zajmującej tego typu inwestycjami. Dokument zawierałby specyfikację sprzętu ale jednocześnie dawał jakieś gwarancje powodzenia projektu. Ewentualnie można się skontaktować z ogrodami zoologicznymi np Wwa, Płock , które prowadzą duże zbiorniki słodkowodne. 


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I tak i nie. Sam zajmowałem się wiele lat półprofesjonalnie terrarystką. Oczywiście wiem że terrarystka to nie akwarystyka. Jednak z mojego doświadczenia wiem ze tzw. amatorzy, zapaleńcy mają nieraz większe doświadczenie niż niektórzy profesjonaliści. Problemem jest w tym, że w kosztorysie nie przewidziano pieniędzy na oddzielny projekt/koncepcję części dotyczącej żywych zwierząt. Całą ekspozycję musi być zrobiona jednym przetargiem. Wystawa to w dużej mierze ekspozycja edukacyjna z multimedialnymi i interaktywnymi eksponatami. Wiemy że firmy robiące takie wystawy boją się jak ognia żywych zwierząt (i biorą jako pod wykonawców nieraz kto się nawinie). Mało tego mało kto (a podejrzewamy że może prawie nikt) w Polsce ma doświadczenie w utrzymywaniu naszych polskich bezkręgowych zwierząt wodnych, a takie głównie maja być prezentowane. Wystawa ma pokazywać znaczenie małych zbiorników wodnych w środowisku. Stąd są zaplanowane małe (nano) akwaria zimne ze zwierzętami z naszych polskich "kałuż". Stąd zdecydowaliśmy się że większość weźmiemy na siebie jako pracownicy Centrum. Cały ten rok i następny planujemy testować różne rozwiązania. Oczywiście od początku zakładaliśmy, że w wielu miejscach będziemy się radzili osób z większym doświadczeniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy niższym baniaku polecił bym lampę t5 od ATI , a tak to HQI z t5 . Jak chcesz ledy , to tylko dobrych firm i wyjdzie X razy tyle za lampy . Bo musisz liczyć W/L lub więcej . Niestety ale jak ma być mocno zarośnięte to tak wyjdzie . Jeszcze można pomyśleć jedną stronę baniaka obsadzić roślinami i tam dać dużo światła , a druga strona słabiej oświetlona . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.