Jump to content
uroplatus

oświetlenie dużego akwarium

Recommended Posts

Dzień dobry,

Potrzebuję porady. Muszę napisać specyfikację pod zamówienie osprzętu obsługującego akwarium o wymiarach 450 cm długości, 60 cm szerokości i 80 cm wysokości. Będzie to akwarium biotopowe słodkowodne. Na początek mam pytanie jakie zestaw oświetleniowy doradzacie do takiego dużego akwarium. Zależy mi oczywiście żeby to już był zestaw w pełni sterowalny.

Z góry dziękuję za wszystkie porady.

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 minuty temu, uroplatus napisał:

Będzie to akwarium biotopowe słodkowodne.

To forum jest o akwarystyce morskiej:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

wiem, ale może ktoś potrafi doradzić. Poza tym dość często spotykałem wątki na tym forum dotyczące osprzętu do akwariów słodkowodnych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
32 minuty temu, uroplatus napisał:

Będzie to akwarium biotopowe słodkowodne.

Czyli jaki biotop ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
33 minuty temu, uroplatus napisał:

Będzie to akwarium biotopowe

Jaki biotop?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Jaki biotop?

Chyba się nie doczekamy na odpowiedź . A to podstawa , by doradzić . 

Edited by Ariel (see edit history)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przepraszam za zwłokę. Akwarium ma prezentować nasze polskie oczko wodne. Będzie częścią ekspozycji w centrum edukacyjnym (http://mazury.biol.uw.edu.pl/). Woda będzie chłodzona (około 15C). Głębokość wody będzie od 40 do 60 cm. W dużej części dość gęsto obsadzone roślinnością. Część roślinności będzie również wystawała na zewnątrz (trzcina). Oprócz tego dużego akwarium planujemy kilkanaście mniejszych akwariów i terrariów ale z nimi powinno być łatwiej. Testujemy różne rozwiązania od prawie roku jednak nie mam doświadczenia z tak dużym akwarium. Nie wiem czy wystarczy taki opis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moim zdaniem planując takie przedsięwzięcie powinniście zlecić wykonanie projektu/koncepcji takiego zbiornika profesjonalnej firmie zajmującej tego typu inwestycjami. Dokument zawierałby specyfikację sprzętu ale jednocześnie dawał jakieś gwarancje powodzenia projektu. Ewentualnie można się skontaktować z ogrodami zoologicznymi np Wwa, Płock , które prowadzą duże zbiorniki słodkowodne. 


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Share this post


Link to post
Share on other sites

I tak i nie. Sam zajmowałem się wiele lat półprofesjonalnie terrarystką. Oczywiście wiem że terrarystka to nie akwarystyka. Jednak z mojego doświadczenia wiem ze tzw. amatorzy, zapaleńcy mają nieraz większe doświadczenie niż niektórzy profesjonaliści. Problemem jest w tym, że w kosztorysie nie przewidziano pieniędzy na oddzielny projekt/koncepcję części dotyczącej żywych zwierząt. Całą ekspozycję musi być zrobiona jednym przetargiem. Wystawa to w dużej mierze ekspozycja edukacyjna z multimedialnymi i interaktywnymi eksponatami. Wiemy że firmy robiące takie wystawy boją się jak ognia żywych zwierząt (i biorą jako pod wykonawców nieraz kto się nawinie). Mało tego mało kto (a podejrzewamy że może prawie nikt) w Polsce ma doświadczenie w utrzymywaniu naszych polskich bezkręgowych zwierząt wodnych, a takie głównie maja być prezentowane. Wystawa ma pokazywać znaczenie małych zbiorników wodnych w środowisku. Stąd są zaplanowane małe (nano) akwaria zimne ze zwierzętami z naszych polskich "kałuż". Stąd zdecydowaliśmy się że większość weźmiemy na siebie jako pracownicy Centrum. Cały ten rok i następny planujemy testować różne rozwiązania. Oczywiście od początku zakładaliśmy, że w wielu miejscach będziemy się radzili osób z większym doświadczeniem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Przy niższym baniaku polecił bym lampę t5 od ATI , a tak to HQI z t5 . Jak chcesz ledy , to tylko dobrych firm i wyjdzie X razy tyle za lampy . Bo musisz liczyć W/L lub więcej . Niestety ale jak ma być mocno zarośnięte to tak wyjdzie . Jeszcze można pomyśleć jedną stronę baniaka obsadzić roślinami i tam dać dużo światła , a druga strona słabiej oświetlona . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.