Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Z tym zmniejszeniem wydajności i brakiem zapowietrzenia nie do końca się zgodzę, może się okazać, że niższy przepływ nie będzie efektywnie usuwał pęcherzyków powietrza i będzie się zapowietrzać tak samo lub nawet szybciej.

Na rurkę do odpowietrzania można dodatkowo dać zaworek przeciwzwrotny.

UPS fajna sprawa ale w przypadku pudełka po pierwsze należy zadbać o to aby zawsze przy ponownym uruchomieniu obiegu startowało bez problemu, jeśli tak nie jest coś jest źle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zanim przewierciłem dno w słodkim i wstawiłem komin, miałem u siebie alternatywę dla pudełka przelewowego (cały czas leży gdzieś w garażu :) ) taką jak na tym filmiku (wersja szklana).


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

A jakby takie coś? https://modularmarine.com/collections/overflow-boxes/products/800-gph-low-profile-overflow-box-with-removable-weir

W zasadzie prawie ideał, tylko trzeba by otwory wywiercić w szybie.

No i ta cena jakby nie patrzeć drogie to ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, sith114 napisał:

No i ta cena jakby nie patrzeć drogie to ;) 

To był tylko przykład koncepcji, nie koniecznie żeby zaraz kupować:-) A cena? 5 stówek na coś takiego vs 350 na AT... hmmm... W każdym razie, podoba mnie się coś takiego.

PS. Nie wiem, czy patrzyłeś, ale tam nawet otwornicę do szkła i szablon do wiercenia otworów masz w zestawie;-)

Inny producent, ale podobna konstrukcja: https://www.fijicube.com/products/low-profile-external-overflow-box-800pgh

Mnie to właśnie po głowie od początku chodzi takie coś, tylko z u-rurkami zamiast otworów w szkle

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Słony leszcz napisał:

A jakby takie coś? https://modularmarine.com/collections/overflow-boxes/products/800-gph-low-profile-overflow-box-with-removable-weir

W zasadzie prawie ideał, tylko trzeba by otwory wywiercić w szybie.

Też kiedyś o tym myślałem . A jak by coś podobnego u szklarza zamówić ? Cena znacznie by spadła .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Serio zamawiacie szkło pod morski zbiornik bez odpływu, a potem się zastanawiacie jak to zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słony jak zamawiałeś szkiełko pod wymiar, to dlaczego od razu komina nie robiłeś? 300l można postawić na szafce z MDF ze wzmocnieniami, bez żadnych kombinacji dodatkowych. Sam byś taką szafkę zrobił z formatek zamówionych w casoramie/necie. Wstawiłbyś sump, byłoby łatwo i wygodnie.

Tak czy ianczej, fajnie, że rozwijasz akwarium, trzymam kciuki.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, katani napisał:

Słony jak zamawiałeś szkiełko pod wymiar, to dlaczego od razu komina nie robiłeś? 300l można postawić na szafce z MDF ze wzmocnieniami, bez żadnych kombinacji dodatkowych. Sam byś taką szafkę zrobił z formatek zamówionych w casoramie/necie. Wstawiłbyś sump, byłoby łatwo i wygodnie.

Tak czy ianczej, fajnie, że rozwijasz akwarium, trzymam kciuki.

Bo miał zrobić panel a nie kombinować z sumpem :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Słony leszcz jakby co, to wiesz, mam blisko firmę co Ci komin ładnie doklei :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jeśli mogę wtrącić swoje 3 grosze :P to @Słony leszcz zamiast kombinacji z kubełkiem przelewowym to bym poszedł bez chwili zawahania w dorobienie komina i  otworów , spałbym spokojnie , tak jakoś nie przemawiają do mnie te kubełki :huh:no ale twoja piaskownica i twoje zabawki ;)mimo wszystko fajnie że zwiększasz litraż , życzę powodzenia i trzymam kciuki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium też musiałem zaadaptować ze słodkiego na morskie .Na początku myślałem założę pudełko przelewowe i będzie wszystko ok.,ale na samą  myśl, że jak pudełko się zapowietrzy i zaleje mi cały dom ,szybko zrezygnowałem z tego pomysłu .Przewierciłem dwa otwory Fi 55mm przez bok akwarium i przykleiłem dwa kominy zewnętrzny i wewnętrzny.Komin wewnętrzny został zrobiony ze szkła dymionego czarnego. Cały obieg wody funkcjonuje bardzo dobrze ,nie miałem z nim najmniejszego problemu.

BuuPs8a.jpg

 

 

CaI406K.jpg

yF7oJFA.jpg

tHZVI0A.jpg

L2b8Lf8.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek ile cm ma komin wewnętrzny (ile odstaje od szyby), w otwory dawałeś śrubunki czy woda leci bezpośrednio przez otwory do komina zewnętrznego?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Konrad_Wwa napisał:

Krzysiek ile cm ma komin wewnętrzny (ile odstaje od szyby), w otwory dawałeś śrubunki czy woda leci bezpośrednio przez otwory do komina zewnętrznego?

Komin wewnętrzny ma wymiary(bez grzebienia) 40 x 24 x 6cm od szyby .Zrobiłem taki wymiar aby mógł zamontować na nim od środka uchwyt magnetyczny od pompy.Przez otwory woda leci bezpośrednio do komina zewnętrznego, a wywierciłem dwa otwory ze względów bezpieczeństwa , gdyby się jeden przytkał zawsze zostaje drugi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Krzysiek K. napisał:

Moje akwarium też musiałem zaadaptować ze słodkiego na morskie .Na początku myślałem założę pudełko przelewowe i będzie wszystko ok.,ale na samą  myśl, że jak pudełko się zapowietrzy i zaleje mi cały dom ,szybko zrezygnowałem z tego pomysłu .Przewierciłem dwa otwory Fi 55mm przez bok akwarium i przykleiłem dwa kominy zewnętrzny i wewnętrzny.Komin wewnętrzny został zrobiony ze szkła dymionego czarnego. Cały obieg wody funkcjonuje bardzo dobrze ,nie miałem z nim najmniejszego problemu.

BuuPs8a.jpg

 

 

CaI406K.jpg

yF7oJFA.jpg

tHZVI0A.jpg

L2b8Lf8.jpg

I właśnie coś takiego chodziło mi po głowie . Ale zawsze przerabiałem normalnie , czyli otwory w dnie i Konin wewnętrzny . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No jak tam kolega wyżej napisał - pierwotnie miał być panel. Ale przyszło szkło i zacząłem się w głowę drapać, że może by jednak...

@Krzysiek K.
Ładnie zrobione, właśnie o taki efekt mi chodzi - minimalizm wewnątrz.

 

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Krzysiek K. napisał:

Komin wewnętrzny ma wymiary(bez grzebienia) 40 x 24 x 6cm od szyby .Zrobiłem taki wymiar aby mógł zamontować na nim od środka uchwyt magnetyczny od pompy.Przez otwory woda leci bezpośrednio do komina zewnętrznego, a wywierciłem dwa otwory ze względów bezpieczeństwa , gdyby się jeden przytkał zawsze zostaje drugi.

Jak masz to wyregulowane, żeby cicho było?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Jak masz to wyregulowane, żeby cicho było?

Wszystko działa jak zwykły komin zewnętrzny ,a w nim mam spływ ,powrót i rewizję która  ustala poziom wody w obydwu kominach.Poziom wody w obydwu kominach jest taki sam,metoda  naczyń połączonych.

Edytowane przez Krzysiek K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Krzysiek K. napisał:

Wszystko działa jak zwykły komin zewnętrzny ,a w nim mam spływ ,powrót i rewizję która  ustala poziom wody w obydwu kominach.Poziom wody w obydwu kominach jest taki sam,metoda  naczyń połączonych.

Proste i praktyczne. Właśnie sie zastanawiałem, czy swobodnie woda się przelewa, bo wtedy by hałasowało.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mnie to się podoba ten patent z przelotami i kominem wewnętrznym "na wcisk" w nie montowanym. Trzeba wyczyścić czy coś, to po prostu wyciągasz z akwa i robisz co chcesz. A jeszcze jakby tam do środka wmontować sitko spływu i rurkę do rewizji, żeby regulowała poziom, to nawet by komina zewnętrznego nie trzeba było doklejać, tylko od razu hydraulika w przeloty.

Jedna sprawa mnie zastanawia. Czy wywiercenie dwóch otworów w tylnej ściance nie osłabi jej za bardzo? Szyba 120x50 10mm grubości. Takie dwa otwory 45mm, 15cm od górnej krawędzi, powiedzmy 40cm odstępu pomiędzy nimi - szyba wytrzyma?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Słony leszcz napisał:

Jedna sprawa mnie zastanawia. Czy wywiercenie dwóch otworów w tylnej ściance nie osłabi jej za bardzo? Szyba 120x50 10mm grubości. Takie dwa otwory 45mm, 15cm od górnej krawędzi, powiedzmy 40cm odstępu pomiędzy nimi - szyba wytrzyma?

Znajomy ma 120x60x60 już dwa lata , na tylnej szybie 15cm od boków dwa otwory 45mm . Wcześniej miał na bocznej też dwa otwory w akwarium 250x50x50 . Ja miałem jeden w 60l i jeden w 120 . Hodowle też mają otwory tak porobione .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Żeby trochę zaburzyć [emoji14]



Wysłane z mojego LG-H815 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, =Fresz= napisał:

Żeby trochę zaburzyć

Widziałem. Tylko widzisz, ja lubię wygodne rozwiązania. Gdyby nie kwestie praktyczne, to bym tam walnął 3 kaskady, zawieszany odpieniacz i gwizdał na sumpy i kominy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
10 minut temu, Słony leszcz napisał:

zawieszany odpieniacz

A po co odpieniacz? :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, =Fresz= napisał:

A po co odpieniacz? :P 

No jak, a co by ten zielono-brązowy syf z akwarium wywalało? :clowning

Krzysiu, ja tam się w żadne wojny religijne nie daję wciągać. Odpieniacz po to, że chcę się przekonać, jak to będzie. Zawsze mogę wyłączyć i puste miejsce załadować skałą. Z resztą, jak kasy zabraknie, to będzie bez z konieczności:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.