Skocz do zawartości
Bocian

Pierwszy Słony Baniaczek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich!
Po wielu miesiącach zbierania wiedzy stwierdziłem, że bez praktyki to tak naprawdę nic się nauczę więc wreszcie założyłem pierwszy morski baniaczek.
Szukałem gotowych zestawów, chciałem też kompletować samemu, ale jako, że to pierwsza solniczka postanowiłem kupić coś w miarę kompletnego i taniego.
Wybór padł na zestaw Reefmaster 60 a to wykaz wszystkiego co mam:

-zbiornik 80-85l (ciężko powiedzieć przez wypukłą szybę) z panelem, oryginalną pompą i odpieniaczem,

-grzałka Newa Therm 100w ustawiona fabryczniena 25 stopni,

-oświetlenie to oryginalna świetlówka niebieska plus 2x leddy tube retrofit marine które trzeba oddzielnie podłączyć do gniazdka (muszę kupić włącznik czasowy),

-cyrkulator Jebao SW-2 i Koralia 900 którego używam tylko do robienia solanki,

-za filtracje robi 1l siporaxu i trochę ponad 1l jakichś oryginalnych "biobali" które są w zestawie. Cały zestaw ma 3 koszyki jednak używam tylko dwóch. Nie mam płytki zraszającej więc jeśli woda trochę opadnie to trzeci pojemnik na media byłby nad wodą. W ostatniej komorze za panelem w tej chwili nie mam nic.

-8kg skały ze szkieletów koralowców, 4.5kg żywego piasku Nature's Ocean Natural White, skała klejona Stone Fixem,

-sól to Sea Salt od Aquaforest,

-oprócz tego refraktometr lunetowy, miernik tds, wiltr RO4,

-na start leję Special Blend, Nite-Out II i "Nopox" od Red Sea. Wszystko według etykiety. 

Zbiornik został zalany i posolony w nocy 26 lipca (a raczej nad ranem 27 lipca :D ), piasek był dodany w nocy 27 a bakterie 28. Na początku było trochę mętnie, ale po kilku dniach się wyklarowało.
Niedługo minie tydzień. W zbiorniku świecę po 10h. Na oko nic się jeszcze nie zaczęło dziać, nie robiłem jeszcze żadnych testów.


Następne rzeczy do kupienia to testy i grzebienie przelewowe (btw. grzebienie do tego zbiornika są absurdalnie drogie).

W zbiorniku chcę mieć typowy zestaw dla początkujących czyli kilka rybek, ślimaków, krewetek i korali miękkich. Może kiedyś dam jakieś proste LPSy. Chcę wszystko prowadzić na podmiankach, nie myślę o pompach dozujących ewentualnie jakieś nawożenie "z łapy". Mam nadzieję, że z czasem gdy zbiornik się ustabilizuje będę przy nim grzebał najmniej jak to tylko możliwe.


Będę wdzięczny za wszystkie opinie i porady. 


large.20210727_194924.jpg.ca3bc74101cfae914e7e52388caadb33.jpglarge.20210731_090636.jpg.f4e154c21d216d3c73db95db170f4ae5.jpg

Edytowane przez Bocian (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefmaxik jak się patrzy:D Kilka moich spostrzeżeń

1 skała całkiem fajna wizualnie ale myślę, że będzie mało miejsca dla koralowcó i problem z klejeniem

2 koralie umieściłbym gdzieś za skałą, by wydmuchiwała syfek

3 oświetlenie z mojego doświadczenia to tylko do miekkich korali się nadaje. Retrofity moim zdaniem nadają się do podświetlania ewentualnie szafek. Dopiero po kupieniu maxspecta widzę mega rożnicę w świetle a to przecież podstawa

4 bakterie ok ale po co NOPOX- za wczesnie

5 biobale do wywalenia, nikła powirzchnia dla bakterii. Zainwestuj w jakieś dodatkowe media.

6 odpieniacz oryginalny to lipa straszna. Z czasem możesz pomyśleć nad wymianą na coś lepszego. Osobiście odrazu zmieniłbym pompę obiegową na mocniejszą

Generalnie nic tylko cierpliwie czekać ;)

Edytowane przez natan2012 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skały to myślę tak jak ty, ale problem jest taki, że strasznie wąski ten reefmaxik a nie chciałem nic kruszyć.
Oświetlenie to będzie jakieś 0,5W na litr. Zacznę od miękasów, jeśli będzie to za mało to dołożę jeszcze jedną tubę z aktyniką.

Dużo zastanawiałem się nad Nopox. Zrozumiałem, że działa trochę jak pożywka dla bakterii dlatego używam. Lepiej zrobię jeśli przestanę?
Sugestie co do dodatkowych mediów filtracyjnych?
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Bocian napisał:

Dużo zastanawiałem się nad Nopox. Zrozumiałem, że działa trochę jak pożywka dla bakterii dlatego używam. Lepiej zrobię jeśli przestanę?

Dobrze zrozumiałeś nopox działa jak pożywka ale służy do obniżania nutrientów . Teraz lej cierpliwie bakterie i czekaj na wszystkie plagi ;) Microbe Lift bardzo dobre, sam stosuję i jestem zadowolony. Nopox odstaw.

Godzinę temu, Bocian napisał:

Sugestie co do dodatkowych mediów filtracyjnych?

 Tu masz duże pole do popisu. Każdy chwali co innego a u mnie sprawdził się matrix seachema i kulki maxspecta. Pamietaj, że wszystkie media muszą być dość mocno obmywane przez wodę. Osobićie trzymałem je w siateczkach by łatwo je wyciągać i plukać. Pomyśl też nad filtracją mechaniczną, używam owaty tapicerskiej, super sprawa za przystępną cenę:D 

Warto zainwestować auto dolewkę, bez tego gadżetu nie wobrażam sobie prowadzenie morszczaka. Odpada upierdliwe dolewanie odparowanej wody i pomaga utrzymać parametry.

Jak byś potrzebował jakieś części to pisz na priv, coś jeszcze chyba zalega

Edytowane przez natan2012 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update.
W zbiorniku nic się nie dzieje. Po tym jak zobaczyłem glony na piasku byłem już przygotowany (psychicznie) na wielki syf w akwarium a dwa dni później glonów prawie nie widać. Jedyne co mnie zastanawia to jeden kawałek skały. Jest na nim kilka skupisk glonów które są praktycznie czarne. Wygląda to jakby ktoś węglem skałkę pomazał. Czy takie kolorki to coś normalnego?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejny update (z 19 sierpnia).

W tym tygodniu pojawiło się sporo glonów. Na piasku głównie zielone, na górnych częściach skały również brązowe. 

No2 spadło do poziomu 0,5-0,75 (ciężko u mnie z kolorami) gdzie 14.08 miałem wrażenie, że wynik nie mieścił się w skali.

Jadę na urlop więc następny update będzie około 30 sierpnia. Do tego czasu liczę na dalsze spadki No2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

V44WF6H.jpg

Tak właśnie wygląda zbiornik po powrocie z wakacji.

testy:
NO2- pomiędzy 0 a 0.025
NO3- około 40
PO4- 0.25

Rozumiem, że mogę powoli zacząć wpuszczać życie? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja dałbym już powoli jakieś ślimaki, niech czyszczą piasek i skałę. Testy co tydzień i przy no3 poniżej 10 i no2 =0 można myśleć o dalszym życiu. Od biedy za około 2 tygodnie możesz dać jakieś briareum co by już Ci oko cieszyło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W pierwszej kolejności usuń ile się da tego co wyrosło na skale i szybach, potem włąć maxymalną cyrkulację i przedmuchaj skałę. Wywal to co się osadzi na wacie.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób jak koledzy doradzali wyżej i zastanów się nad jakimś życiem typu ślimaki. Osobiście  wsadziłbym jakieś najtwardsze do ubicia korale miękkie, myślę, że sobie poradzą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Bocianpiona za odwagę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczyszczę i wpuszczę Turbo, lub Columbella jednak prawdopodobnie zrobię to dopiero pod koniec tygodnia, lub na początku następnego. Jeśli do tego czasu parametry się polepszą, albo przynajmniej nie pogorszą to może zaryzykuję jakiegoś miękasa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Bocian napisał:

zaryzykuję jakiegoś miękasa

Polecam pseudokorgonie i/lub capnellę. I jeśli planujesz to kraba pustelnika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Arek77 napisał:

Polecam pseudokorgonie i/lub capnellę. I jeśli planujesz to kraba pustelnika. 

Te dwa drzewka są na mojej liście :)

Nie jest przypadkiem tak, że kraby mogą mi polować na ślimaki, bo będą chciały w ten sposób zdobyć ich muszlę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bocian napisał:

 

Nie jest przypadkiem tak, że kraby mogą mi polować na ślimaki, bo będą chciały w ten sposób zdobyć ich muszlę?

Ja mam dość dużego kraba pustelnika - jak wyrósł z muszli upolował sobie największą Babilonię dla jej domku. Obecnie mam setki ślimaków i się nimi nie interesuje. Ale to też pewnie zależy od osobnika. Osobiście uważam, że to fajne i ciekawe do obserwacji zwierzątko i warte nawet kilku ślimaków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pustelniki pewnie wylądują w akwarium (jakiś mitrax pewnie też), ale na sam początek ślimaki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie było aktualizacji, bo niewiele się działo. Tydzień temu w lokalnym zoologu (brak akwarystyki morskiej) zobaczyłem 0,5kg ceramiki Aqua nova. Stwierdziłem, że nie zaszkodzi. Przed czyszczeniem szyb dodałem do filtracji gąbkę by trochę tego syfu wyłapywała.

09.09.2021- wiekopomna data. Do zbiornika trafiło pierwsze życie wielokomórkowe. Około 10 ślimaków Turbo różnej wielkości, jeden Nassarius, dość spora kolonia bardzo tanich i raczej mało ciekawie wyglądających Zoa i para polipów Utter chaos. Po tych kilku dniach czasem widzę jakieś ślimaki więc zakładam, że większość żyje a Zoa zdają się mieć główki większe z każdym dniem.

W akwarium nadal jest pełno glonów i chyba bakterii (gdyby był to zbiornik słodkowodny to powiedział bym, że sinice, ale tu nie jestem pewien). Na razie bardzo z tym nie walczę, bo zbiornik ma dopiero trochę ponad miesiąc.

Zastanawiam się kiedy zrobić pierwszą podmiankę. Gdzieś czytałem żeby wstrzymywać się z tym jak najdłużej. Akwarium będzie lepiej dojrzewać a miękasy i tak niewiele z wody wyciągają. Jak radzicie?

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, Bocian napisał:

Zastanawiam się kiedy zrobić pierwszą podmiankę. Gdzieś czytałem żeby wstrzymywać się z tym jak najdłużej. Akwarium będzie lepiej dojrzewać a miękasy i tak niewiele z wody wyciągają. Jak radzicie?

A co chciałbyś uzyskać podmianą wody?

Rybek nie masz abyś mysiał zbijać nutrieny, dużej masy koralowej też jeszcze nie, więc nie masz konsumpcji makro..... wg mnie szkoda wody i soli na podmianę w tym momencie. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyzwyczajenia ze słodkowodnego zbiornika. W każdym razie bie spieszy mi się do podmianek :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aktualizacji dawno nie było i będą one rzadkie pewnie do początku listopada (dużo pracy).

Jedyne zmiany jakie zaszły to 17.09 do zbiornika trafiło kilka małych miękasów. Sinularia, Sarcophyton, Cladiella i dwie kolonie zoa (jedna nawet bardzo fajna, niebieski środek i czerwona obramówka). Była też skałka z maleńkimi Discosomami, ale ciągle się odklejały i musiałem ich szukać w zbiorniku. Za każdym razem znajdywałem mniej aż w końcu nie mam żadnej. Dodałem też kilka Nassariusów.

Sinularia i Sarco zrzucały już raz skórę. W akwarium nadal dużo glonów i bakterii. Na razie nic sobie z tego nie robię czasem tylko zruszę piasek, bo robi się na nim zielony beton. Korale według mnie mają się dobrze. Sinularia po zrzuceniu skóry jest wyraźnie większa i ładnie się pompuje pomimo tego, że jest u mnie trochę ponad tydzień. Zoa które dodałem 09.09 też mają się nieźle. Utter Chaos nie ma więcej polipów, ale te które posiada bardzo urosły za to kolonia zielonych Zoa ma naprawdę sporo nowych główek. 

Do zbiornika nie było jeszcze nic lane, nic karmione ani nawożone i nie była podmieniana woda.
 

Jakieś sugestie co do tego co robić dalej z wyjątkiem dodawania życia? Czy może nie robić nic z wyjątkiem dodawania życia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

30.09 do akwarium trafiły
-dwa malutkie Błazenki
-Pterapogon
-kilka sporych Tectusów
-krewetka Lysmata amboinensis
-Pseudogorgonia

Przez pierwsze dni karmiłem tylko granulkami żeby przyzwyczaić ryby do tego pokarmu. Wszystko wypluwały. Wczoraj dostały solowca. Błazenki jadły a Pterapogon dalej grymasił. Dziś gdy wsypałem granulki wszystko pięknie zjadają a Pterapogon który wcześniej siedział w kącie pływa za granulkami po całym zbiorniku. Więc ogólnie ryby mają się dobrze. Krewetka chyba też pomimo tego, że drugiego dnia jakoś straciła pół jednego "wąsa" i jedną prawą nogę. 

Nadal nie podmieniałem wody i nic do niej nie lałem, ale zauważyłem, że mam problem z jedną kolonią Zoa. Pomimo faktu, że puściła sporo nowych główek strasznie zaczęła mi bieleć. Inne Zoa nadal mają kolory w jakich je kupiłem. Co z tym robić? Czy może podmienić już wodę? Czy może za mało światła (mam obok na tym samym poziomie innego Zoa który wygląda dobrze)?

Btw. w zbiorniku mam sporo glonów i cyjanobakterii a jedyne co z tym robię czasem podczyszczę skałkę szczoteczką do zębów i zruszę dno.

wyQIyJs.jpg 

Edytowane przez Bocian (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bocian napisał:

Nadal nie podmieniałem wody i nic do niej nie lałem, ale zauważyłem, że mam problem z jedną kolonią Zoa. Pomimo faktu, że puściła sporo nowych główek strasznie zaczęła mi bieleć. Inne Zoa nadal mają kolory w jakich je kupiłem. Co z tym robić? Czy może podmienić już wodę? Czy może za mało światła (mam obok na tym samym poziomie innego Zoa który wygląda dobrze)?

A jak parametry? pH, Kh, NO3 I PO4?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.