Skocz do zawartości
Adrian82

No3 nie do zbicia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Od 3 miesięcy nie mogę zbic wysokiego no3 (26ppm). Proszę o pomoc już nie wiem co mam zrobić. 

Akwarium 125 l ma 11 miesięcy  na kaskadzie tidal 110 . W środku kulki maxspect i siporax . Odpieniacz tunze 9004 . Lampa maxpect rsx 150 . Świece 12 godzin dziennie . Cyrkulacja 2 x Jeba SOW4 i maxpect Maxspect JUMP Gyre MJ-GF2K. 

Parametry wody 

Zasolenie 35ppm

No2-0

No3 -26

Po4- 0,04

Kh-9

Ph- 8.2

Ca-415

Mg- 1370

Co tydzień podmiana wody 10% bakterie biogro po podmianie . Dozuje codziennie red sea no3po4x (2ml). Ryb 8 sztuk karmie 2 kostkami dziennie . Baling ati essentials pro 5 ml dziennie. Skala D-D Aquascape Natural Aquarium Rock około 20kg .

Ostani test icp

Results_29308_pl (1).pdf

20210806_194921_copy_1008x756.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Adrian82 napisał:

Dozuje codziennie red sea no3po4x (2ml)

Od kiedy to stosujesz? 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od ponad miesiąca. 

Dodam tylko ze praktycznie z dnia na dzień no3 z poziomu 0 skoczyło do ponad 50 . Udało się zbic do 26 i stoi w miejscu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja aktualnie podaję polimery od AF (NP PRO). Podaję dwukrotnie większą dawkę niż zaleca producent i efekty pojawiły się dopiero po ok 6 tyg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bo brakuje po4 więc NO3 się nie ruszy. Spróbuj zwiększyć karmienie suchym pokarmem i zmniejsz ilość mrożonek. Po tygodniu sprawdź czy NO3 nie spadło. Możesz też bezpośrednio lac po4 do zbiornika proszkiem Na3PO4

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosowałem bakterie Microbe-Lift Special Blend , Brightwell Aquatics MicroBacter7 i też nic . Od tygodnia stosuje biogro.

Mam colombo phosphate plus ale narazie nie stosuje bo po4 skacze od 0,04 do 0,15 a już w jednym miejscu zaczynają pojawiać się glony nitkowe.

W kaskadzie mam jeszcze chemi pure blue nano i purigen .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Adrian82 napisał:

Stosowałem bakterie Microbe-Lift Special Blend , Brightwell Aquatics MicroBacter7 i też nic . Od tygodnia stosuje biogro.

Lanie samych bakterii nic nie da. Tu potrzeba węgla (pożywki) i idealnie by było - "kawałek miejsca" gdzie braknie tlenu. 

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stosuje no3po4x opinie ma bardzo dobre i w wielu przypadkach sprawdza się rewelacyjnie na zbicie no3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Arek77 napisał:

Lanie samych bakterii nic nie da. Tu potrzeba węgla (pożywki) i idealnie by było - "kawałek miejsca" gdzie braknie tlenu. 

Widać że nie masz pojęcia o vsv.

 

11 minut temu, Adrian82 napisał:

Stosuje no3po4x opinie ma bardzo dobre i w wielu przypadkach sprawdza się rewelacyjnie na zbicie no3.

Bo jest świetny tylko żeby zbić no3 potrzebujesz nadmiar po4 i odwrotnie. W Twoim przypadku musisz dodać po4 do systemu - najłatwiej przez pokarm suchy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Bo jest świetny tylko żeby zbić no3 potrzebujesz nadmiar po4 i odwrotnie. W Twoim przypadku musisz dodać po4 do systemu - najłatwiej przez pokarm suchy.
Dokładnie tak jak kolega Gr4b3Q piszę potrzebujesz Po4 a 0,04 jest za niskie. Jak podniesiesz Po4 to po dodaniu preparatu Red sea, VSV to spadnie. Najszybciej po wódce poleci w dół ale nie można przesadzić bo mleko się zrobi i nutrienty za szybko spadną.

Wysłane z mojego Mi 9 Lite przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku miałem no3 0 a po4 0,1 i sztucznie dodaje no3 plus dodatkowa porcja bakterii colombo. 

Efekt no3 1 salifert

po4 0 po hance

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok dziekuje za rady ale do jakich wartości muszę podnieść po4. Tak jak pisałem po4 nie zawsze wynosi 0.04. Karmie też suchym wartość po4 wówczas wącha się między 0.04 a 0.15.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym miezysz NO3 ze odczytujesz wynik 26?

Jesli taki jest wynik co brakuje zbiornikowi ze tak ostro walczysz?

Bez skutecznego odpieniania nawet podnoszac PO4 nie zbijesz NO3. Niestety jak lata temu  Tunze robiło mega sprzety tak seria odpieniaczy nano,(  wszystkie) jest żartem na poziomie fluval skimmer. Odpieniacze te bardzo słabo pienia. 

 

 

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No3 mierze mała Hanka hi782 pomiar dokładnie wskazuje 26.6 . Po4 mierzone również Hanka. Odpieniacz w mojej ocenie pieni dobrze jest to Model tunze 9004 dc . Codziennie cały kubek ciemnej mazi. Czego brakuje w zbiorniku pewnie niczego a w wręcz przeciwnie nie brakuje a jest za dużo i to właśnie jest no3 . Mam w zbiorniku sps-y i przy takim wysokim no3 może być różnie.  Wracając do odpieniacza to na rynku nie ma za wiele modeli do takiego zbiornika który jest bez sumpa na kaskadzie . Myślałem o deltecu mce 600 lub 400 ale odradzano mi że względu na to że może wyjałowić mi wodę.  Druga sprawa to taka ze po nowy roku jest plan na 300l i nie zamierzam już inwestować w to maleństwo. 

Dodam tylko jeszcze ze przy tym odpieniaczu i obsadzie jaka mam w tej chwili nigdy nie miałem problemów z no3 . Przez pierwsze pol roku no3 było 0 . Dodawałem colombo nitrate plus żeby było wykrywalne . Z dnia na dzień no3 poszybowało do ponad 50 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.08.2021 o 09:41, Adrian82 napisał:

No3 mierze mała Hanka hi782 pomiar dokładnie wskazuje 26.6 . Po4 mierzone również Hanka. Odpieniacz w mojej ocenie pieni dobrze jest to Model tunze 9004 dc . Codziennie cały kubek ciemnej mazi. Czego brakuje w zbiorniku pewnie niczego a w wręcz przeciwnie nie brakuje a jest za dużo i to właśnie jest no3 . Mam w zbiorniku sps-y i przy takim wysokim no3 może być różnie.  Wracając do odpieniacza to na rynku nie ma za wiele modeli do takiego zbiornika który jest bez sumpa na kaskadzie . Myślałem o deltecu mce 600 lub 400 ale odradzano mi że względu na to że może wyjałowić mi wodę.  Druga sprawa to taka ze po nowy roku jest plan na 300l i nie zamierzam już inwestować w to maleństwo. 

Dodam tylko jeszcze ze przy tym odpieniaczu i obsadzie jaka mam w tej chwili nigdy nie miałem problemów z no3 . Przez pierwsze pol roku no3 było 0 . Dodawałem colombo nitrate plus żeby było wykrywalne . Z dnia na dzień no3 poszybowało do ponad 50 

@ ale jaki jest powód że chcesz na siłę obniżyć no3 ?

Widząc po zdjęciu zbiornika, to ma się dobrze. 

;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powód jest taki że euphyllia ancora i glabrescens pięknie pompowały się przy niższym no3 . W tej chwili ancora prawie wcale nie polipuje a glabrescens na 30% tego co było.  I stało się to wtedy gdy mocno podskoczyło no3 i tak jest do tej pory . Nie szukam problemu na siłę i nie dążę do wyczyszczenia wody do 0 . Bo to cienka granicą . Zbiornik najlepiej się miał I wszystko było napompowaniu na maxa przy no3 (5) . Dlatego też chce zredukować to do najlepszej wartości przy których zbiornik wyglądał Super. 

Tak pompowały się przy niskim no3

20201119_134102_copy_784x1613.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam tu poprzednie wyniki icp . Cały czas mierze no3 mała Hanka.  I wtedy było 5. Jod i żelazo dozowalem przed wysłaniem próbki bardzo ostrożnie.  Ostatni miałem w nadmiarze . Ale widzę że wrócę do dawek jak wcześniej.  Ale co twoim zdaniem test icp wskazuje na coś złego w zbiorniku.

Results_25758_pl (2).pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troche zestresowsne korale mogą byc wynikiem  lania  pozywki dla bakteri ktora jest trucizną jesli nie jest konsumowana. A napewnwo nie jest konsumowana skoro patametry sie nie zmieniaja. 

Odpieniacz Tunze nadal uwazam ze jest kiespski pod metode z dozowaniem węgla nie dlatego ze nie masz porownania z innymi. Stosowalłem reef packa 9001 przerobionego , pozniej majac stycznosc z 9004 i patrzac na ilosc zwrotów  w firmie ciezko wyciągac inne wnioski. 

 

1. Gdyby to było moje akwarium zrobilbym test zwykłym salifertem przed wprowadzanirm jakichkolwiek zmian. Hanka na No3 to nowość i jak z nowosciami bywa moze byc roznie.

2. Zmierz pH, jego niski poziom ma wplyw na korale a duze wahania na prace bakterii.

 

 

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy też robiłem salifertem wyszło 25 więc hanna pokazuje Ok.  Co do ph to mam 8.3 w nocy spada do 8.1.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a masz może jakąkolwiek denitryfikacje? ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co dokładnie masz na myśli.  W kaskadzie mam 2kg kulek i siporaks przepływ 2000l więc na mój zbiornik to chyba wystarczy . Więc proces denitryfikacji zapewne zachodzi .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak przepływ  2000l jest dość sporo jak na denitryfikacje zwłaszcza przy takich mediach  

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, MayFly napisał:

no tak przepływ  2000l jest dość sporo jak na denitryfikacje zwłaszcza przy takich mediach  

 

W takim przepływie zachodzi nitryfikacja (przerabianie amoniaku do azotanów). Denitryfikacja zachodzi w miejscach ubogich w tlen - o słabym przepływie np w głębokich warstwach piasku lub specjalnie wydzielonej strefie w sumpie, panelu czy kaskadzie.

 

W dniu 7.08.2021 o 00:25, Gr4b3Q napisał:

Widać że nie masz pojęcia o vsv.

 

Bo jest świetny tylko żeby zbić no3 potrzebujesz nadmiar po4 i odwrotnie. W Twoim przypadku musisz dodać po4 do systemu - najłatwiej przez pokarm suchy.

Pojęcie mam....może nie mam dużego doświadczenia w tej sprawie.

Mimo wszystko nie odważyłbym się dodawać fosforanòw do akwarium.... azotany jeszcze, ale fosforanów nigdy. Wiem że dodatek węgla= wzrost masy organicznej (bakterii) =wyżerka dla i drobnego życia plus eksport nutrienów przez odpieniacz.  Ale mimo wszystko część fisforanòw osadza się na skale w postaci bezpiecznego fosforanu wapnia. Jednak w przypadku awarii w akwarium powodującego spadek pH z dnia na dzień mogą się one uwolnić i podbić PO4 do niebezpiecznych wartości. 

Jeśli się mylę to proszę o wskazanie w którym miejscu mój tok myślenia mija się z rzeczywistością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

W takim przepływie zachodzi nitryfikacja (przerabianie amoniaku do azotanów). Denitryfikacja zachodzi w miejscach ubogich w tlen - o słabym przepływie np w głębokich warstwach piasku lub specjalnie wydzielonej strefie w sumpie, panelu czy kaskadzie.

 

dokładnie o to mi chodzi 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.