Skocz do zawartości
Tadoris

Mój wycinek oceanu - 400l

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejna aktualizacja ze zbiorniczka.

Najpierw testy:

Zasolenie 1,025

PH 8,2

NO3 0,5

PO4 0,03

KH 7,7

Ca 445

Mg 1500

Jod 0,10 - trzeba będzie na kilka dni przystopować kropelki

 

Co do życia zaszło kilka zmian, z tych pozytywnych:

 - doszedł 5.01 jeżowiec piaskowy - Moretia Planulata,

- 1 szt. ślimaka porcelacki,

oraz trochę nowych korali:

- goniopora fioletowa, 

- acropora spathulata rainbow,

- acropora milleopora sunset

- acropora formosa blue jeans - całkiem spory już koral

- obecnie najlepszy cukiereczek w akwarium - euphyllia glabrescens dragon soul - 2 główki 

 

ze strat z niewyjaśnionych przyczyn odeszła na wieczną rafę Gramma Loreto, nie było mnie w święta 3 dni (więc był to okres bez karmienia) i być może to było powodem. Za jakieś 2-3 mc zrobię kolejne podejście do nie. 

 

Z planów na najbliższe kilka tygodni to:

- utrzymywanie obecnych parametrów

- pozbycie się resztek glonów na piasku  - głównie z tyłu akwarium

- dołożenie kilku kolejnych acropor (pod warunkiem,  że nic złego nie będzie działo się z obecnymi oraz kolejnej euphyllie glabrescens - toxic green

- dokładanie światła - obecnie świecę 6-cioma świetlówkami 54w przez 12 h (w tym przez 6h świeciło 8x54W). Plan jest aby przez kolejne 3 tygodnie dokładać po 1h do osiągnięcia 9-10h świecenia 8x54w)

- dalsze dozowanie fito w ilości 150 ml dziennie - widać efekty w postaci rozrostu życia w sumie jak i głównym zbiorniku. 

 

Kilka fotek:

 

20220109_202148_copy_416x556.jpg

20220109_202112_copy_421x560.jpg

20220109_202048_copy_437x584.jpg

20220109_202057_copy_414x553.jpg

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta euphyllia dragon jest cudowna :D


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Chrusciik napisał:

Ta euphyllia dragon jest cudowna :D

Zgadza się, póki co stoi w półcieniu, ale jak coś dojdzie korali na górę to trafi w docelowe miejsce razem z innymi glabrami :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja:

  • Parametry wody utrzymują się na podobnym poziomie, testy z dziś:
    • Zasolenie - 1,025
    • PH - 8,0 - tu lekki spadek, może to kwestia rzadszego otwierania szafki, docelowo trzeba będzie pomyśleć o jakiś wiatraczkach
    • NO3 - 0,5
    • PO4 - 0,04
    • KH - 7,9
    • Ca - 440
    • Mg - 1500
    • Jod - 0,09
  • Wczoraj doszły 4 nowe rybki - 3 chromisy viridis i babeczka Valenciennea Sexguttata, póki co bardzo spokojnie przekopuje piasek koralowy (mam ten gradacji 3-4mm).
  • Ponad 10 dni temu doszło trochę nowych szczepek:
    • Acropora hyacinthus red planet
    • Acropora Valida
    • Acropora Tenuis Blue
    • Acropora milleopora yellow green
    • Acropora gemmifera orange green
    • Acropora green
    • Acropora sp. - chyba jakaś odmiana deepwater bo bardzo cienka oraz mało polipów ma
    • Pocillopora purple bird
    • Montipora Peltiformis
    • Montipora zielona talerzowa
  • Ati Essential Pro czeka w zanadrzu, ale póki co nie ma spadków KH, CA, MG
  • Acropora Formosa Blue Jeans zaczyna całkiem nieźle rosnąć - już większość odnóży zaczyna rosnąć. Jedna która ruszyła jako pierwsza poszła około 1 cm w miesiąc - co uważam, za dobry wynik
  • Nowe szczepki powoli oblewają podstawkę, a po niektórych widać kilku mm przyrosty
  • Akwarium powoli zmierza do dojrzałości, choć jeszcze trochę drogi zostało. Zaczynają pojawiać się pierwsze glony wapienne na tylnej szybie, małe - ale cieszą, bo to dobra oznaka. 
  • Pojawiło się jakieś 2 tyg temu odrobinę dino, ale odeszło po 3 dniach.
  • Zastopowałem na 2-3 tyg podawanie Fito - trochę zachowawczo, aby te z i populacja wirków nie rosła
  • Oprócz standardowego karmienia ryb dodaję: 1 kroplę dziennie jodu AF (z rana), 1 kroplę dziennie Strontu AF oraz AF Build  (wieczorem)
  • Mam ostatnio wysyp malutkich ślimaków, głownie turbo ale są też Nossariusy i Trochusy 

Cel na luty:

  • Dodanie do obsady mandaryna - liczę, że zagustuje w wirkach, bo kilka/kilkanaście sztuk zauważyłem na kawałku skały i szybie
  • Dalsze utrzymanie parametrów
  • Podłączenie za kilka dni CO2 Scrubbera - kupiłem używkę od kolegi z forum. Zobaczymy jak będzie kształtowało się PH

20220130_185839.jpg

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Tadoris napisał:
  •  
  • Jod - 0,09

 

5 minut temu, Tadoris napisał:

dodaję: 1 kroplę dziennie jod

Czym mierzysz jod? Testy kropelkowe są mocno niedokładne przy tym pierwiastku.

Jeśli faktycznie masz 0,09 to trochę za dużo. Jod jest toksycznym pierwiastkiem i przy poziomie ponad 0,15 może więcej zrobić złego niż jego niedobór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Arek77 napisał:

 

Czym mierzysz jod? Testy kropelkowe są mocno niedokładne przy tym pierwiastku.

Jeśli faktycznie masz 0,09 to trochę za dużo. Jod jest toksycznym pierwiastkiem i przy poziomie ponad 0,15 może więcej zrobić złego niż jego niedobór.

Testem colombo. 

Realnie pewnie jest 0,06-0,07 bo testy robiłem dziś o 11, a koło 9 standardowo poszła 1 kropla z buteleczki AF

W najbliższym tygodniu będę dozował co 2 dzień - zobaczymy w kolejną niedziele jaki będzie poziom

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robiłeś kiedyś test ICP?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są kupione w domu, ale jeszcze nie robiłem.

Za tydzień w poniedziałek planuje wysłać próbkę do analizy. 

Dodatkowo przy przedawkowaniu jodu acropory powinny ciemnieć, a mają żywe kolory 

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do obecnego oświetlania 8x54w doszły 2 belki led blue (chińczyki). 

Święcę nimi solo głownie wieczorami i jedynie 30 min na zakładkę z t5.

Efekt wizualny naprawdę fajny, zważywszy na na koszt zakupu w wysokości 1/4 tego co Orphek.

 

Doszedł dziś nowy podopieczny - Nemateleotris magnifica, a z tydzień powinien dojść jeszcze Synchiropus sycorax.

Jutro testy to zobaczymy czy trzeba będzie powoli ruszać z ballingiem, bo acry oblewają powoli podstawki i na kolejnych pojawiają się przyrosty. 

 

Dodatkowo kupiona jakiś czas temu acropora red/pink (u właściciela matecznik był w jednym kolorze) u mnie zaczyna się przynajmniej na moje oko ciekawiej wybarwiać (prawdopodobnie będzie to red planet). Poniżej fotka przy wieczornych belkach led.

 

20220205_211442.jpg

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Standardowa niedziela - testy i podmiana 40l.

  • Zasolenie - 1,024
  • PH - 8,2 - scrubber co2 przynosi efekty (chodzi niecałe 3 dni)
  • NO3 - 2 - skok z 0,5 spowodowany prawdopodobnie działaniem babki kopiącej w piasku 
  • PO4 - 0,06
  • KH - 6,7 - czyżby powoli zaczynała się konsumpcja w związku z wzrostem korali, tylko znów Ca w miejscu, po podmianie na wieczór również jest 6,7
  • Ca - 440
  • Mg - 1485
  • Jod - 0,06 - powstrzymałem się cały tydzień z dozowanie, teraz plan jest 1 kropla co 3 dni i zobaczymy za tydzień

Dziś doszła kolejna mała porcja korali:

  • Montipora digitata zielona
  • Montipora Star Wars (tak mi się przynajmniej wydaje)
  • Milka
  • Fungia zielona 

Plan na kolejne dni:

  • Codziennie testy KH - zobaczymy ile spadnie w ciągu 1 dnia wówczas ustalę dawkę, celem niwelowania dobowej konsumpcji z niewielkimi zapasem - celem dobicia w ciągu 2 tyg. do poziomu około 7,5
  • Zwiększenie częstotliwości testów na NO3 do 2-3 razy w tygodniu - asekuracyjnie czy nie idzie dalej
  • Jeżeli wraz z dostawą w kolejnym tygodniu trafią do sklepu (Acropory w Warszawie) Chelmony i będą po kwarantannie wcinały mrożonki to zakupie kolejnego mieszkańca mojego zbiornika, a chwile wcześniej dojdzie też wspomniany wczoraj Synchiropus sycorax
  • Jak się trafią jakieś Glabry, Goniopory, Alevopory lub Acry w dobre cenie to pewnie znów coś kupię ;) 
  • Cały czas rozglądam się za Żółtkiem, nawet miałem zarezerwowany, ale osobie udało się sprzedać cały zbiornik, więc szukam dalej :D

Wrzucam również kilka fotek zrobionych podczas dzisiejszej podmiany - na samych belkach led - made in china :D 

 

20220206_120241_copy_569x760.jpg

20220206_120131_copy_565x753.jpg

20220206_120147_copy_528x705.jpg

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.11.2021 o 15:37, Tadoris napisał:

W akwarium  już jest trochę życia:

- parka błażenków

- parka Pteropogonów Kauderni

- 3 krewetki Lysmata amboinensis

- 3 krewetki Lysmata debelius (doszły 2 sztuki w piątek, wcześniej jedna była już od około miesiąca)

- Labroides dimidiatus (doszedł w ten piątek)

- malutki Paracanthurus hepatus (doszedł w ten piątek)

- rozgwiazda piaskowa

- wężowidło Ophiolepis superba

- różnego rodzaju ślimaki

 

45 minut temu, Tadoris napisał:

Jeżeli wraz z dostawą w kolejnym tygodniu trafią do sklepu (Acropory w Warszawie) Chelmony

 

Ile rybek docelowo planujesz? W tym dużych?

Edytowane przez Arek77 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Arek77 napisał:

 

Ile rybek docelowo planujesz? W tym dużych?

Póki co z tych co będą duże jest Hepatus (obecnie 5-6 cm) oraz Borsuk (około 8-9 cm).

Z większych w planach jest jeszcze:

  • Chelmon
  • Żółtek

i na tym koniec. 

Z mniejszych też już za wiele nie będzie dochodziło - bo:

  • Synchiropus sycorax
  • może jakiś 1 wargacz (ale to nie na 100%)
  • 1-2 malutkie gabiodony, jak acry się rozrosną
  • myślałem jeszcze zrobić drugie podejście do Loretki, ale chyba odpuszczę bo podobno lubią się ganiać z Nemateleotris magnifica
  • mandaryn wspaniały, ale to nie wcześniej niż za rok

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Tadoris napisał:
  • NO3 - 2 - skok z 0,5 spowodowany prawdopodobnie działaniem babki kopiącej w piasku 
  • PO4 - 0,06

 

Godzinę temu, Tadoris napisał:

Zwiększenie częstotliwości testów na NO3 do 2-3 razy w tygodniu - asekuracyjnie czy nie idzie dalej

Przy 4 dużych rybach trudno będzie utrzymać niskie nutrieny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

 

Przy 4 dużych rybach trudno będzie utrzymać niskie nutrieny.

Zdaje sobie sprawę, że będzie to pewne wyzwanie. Z drugiej zaś strony miejsca w sumpie na media jeszcze trochę mam. Ewentualnie opcja jeszcze pozbycia się skały, którą przełożyłem z kostki do sumpa, a w to miejsce wsadzenie 10 l np. Life Bio Fill. Dodatkowo mam jeszcze zapas na pompie obiegowej (chodzi na 60%), i mam dodatkowy zawór z wolnym miejscem na podpięcie, więc najwyżej zwiększę przepływ przez sam sump. 

Wspomniany skok no3 przypuszczam, że jest związany z ruchami w piasku - jeżowiec, ślimaki oraz rozgwiazda robiły to po samym dnie szkła. Babeczka jak ruszy to niewielki pyłek się podnosi. Ostatni tydzień też prawie codziennie oprócz mrożonek dawałem szczyptę płatków ze spiruliny, co pewnie też miało znaczenie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Tadoris napisał:

Ewentualnie opcja jeszcze pozbycia się skały, którą przełożyłem z kostki do sumpa, a w to miejsce wsadzenie 10 l np. Life Bio Fill. Dodatkowo mam jeszcze zapas na pompie obiegowej (chodzi na 60%), i mam dodatkowy zawór z wolnym miejscem na podpięcie, więc najwyżej zwiększę przepływ przez sam sump. 

Większa ilość mediów nie rozwiąże problemu z NO3 I PO4. Pomyśl raczej nad refugium lub, w przyszłości, nad którąś z metod probiotycznych.

Wstaw aktualną fotkę sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Arek77 napisał:

Wstaw aktualną fotkę sumpa.

Tak wygląda aktualnie. W wolnej chwili jak kiedyś będę płukał media, będę chciał to może lepiej ułożyć. 

20220206_225221.jpg

20220206_225135.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Tadoris napisał:

Tak wygląda aktualnie. W wolnej chwili jak kiedyś będę płukał media, będę chciał to może lepiej ułożyć. 

20220206_225221.jpg

 

No I masz w środkowej komorze piękne miejsce na refugium.:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Arek77 napisał:

No I masz w środkowej komorze piękne miejsce na refugium.:)

Miałem spagetii - raptem miesiąc :D i wywaliłem. 

Plus ogromny był poprzez rozkwit życia w sumpie - teraz kiełże i inne robactwo biega po mediach i tej skale.

Wkurzały mnie kawałki małe które dostawały się do głównego zbiornika. Próbowałem z różnymi koszyczkami z dziurkami, ale to znów woda za bardzo stała w tym koszyku. 

Nie mówię w przyszłości definitywnie nie, ale jak już to chyba jednak inny makroglon - ewentualnie jakąś kratkę na to wydrukować na drukarce 3d

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja po 3 tygodniach.

Najpierw testy:

  • Zasolenie - 1,025
  • PH - 8,2 (mierzone standardowo z rana)
  • NO3 - 1 
  • PO4 - 0,05
  • KH - 6,4
  • Ca - 435
  • Mg - 1500
  • Jod - 0,05 

Pozostałe spostrzeżenia i efekty ostatnich 3 tygodni:

  • Cały czas dość spora konsumpcja KH. Początkowo dozowałem wyłącznie pierwszą butelkę ATI Essential Pro, ale Ca w miejscu stoi, więc czasowo przeszedłem na KH buffer. powoli zwiększam dawki, aby podbić do wyższego poziomu, ale stoi w miejscu, choć SPS wyraźnie ruszają już ze wzrostem. Obecnie leci 120 ml dziennie. 
  • Z korali nic nowego przez te 3 tygodnie nie dochodziło.
  • Doszły dwie nowe rybki - planowany Synchiropus sycorax oraz spontaniczny (na prośbę córki) Ecsenius midas - super rybka
  • Z korali wszystko wolniej lub szybciej rośnie, strat żadnych nie ma
  • Zasyp do scrubber co2 starcza na 2 tyg

Plany na marzec:

  • dołożenie nowych korali - 1-2 glabry i kilka acropor
  • może uda się kupić chelmona - póki co czekam na dostawę
  • dalszy monitoring codzienny KH - może powoli uda się podbić do około 7,5 i za jakiś czas będę mógł przejść na ATI PRO

 

 

Przyrostami jednej z acropor mimo jej łatwości jestem jednak miło zaskoczony. Poniżej fotka świeżo po przyniesieniu do zbiornika oraz po miesiącu i niecałym tygodniu:

 

20220205_210126_copy_594x793.jpg

20220227_195121_copy_605x807.jpg20220227_193134_copy_523x698.jpg

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyrosty super. Fajna acropora.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja:

  • Zasolenie - 1,025
  • PH - 8,2 (mierzone standardowo z rana), 
  • NO3 - 0,5
  • PO4 - 0,06 (wczoraj było karmienie reef raid)
  • KH - 6,9
  • Ca - 430
  • Mg - 1500
  • Jod - 0,05 

Z uwagi na obecną sytuację znacznie ograniczam wertowanie Internetu w poszukiwaniu nowych szczepek. W dniu wczorajszym doszła mała porcja korali:

  • Kolejna acropora
  • Acanthastrea
  • Rico (przy okazji zakupu dwóch powyższych wpadło w oko i jest)

KH buffer - obecnie leci 175 ml.

Co 3 dzień mam zamiar karmić korale drobną mrożonką. 

Poniżej fotki nowych nabytków:

 

20220306_210910_copy_580x773.jpg

20220306_210903_copy_600x801.jpg

20220305_205837_copy_665x888.jpg

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.01.2022 o 20:39, Tadoris napisał:

 

- obecnie najlepszy cukiereczek w akwarium - euphyllia glabrescens dragon soul - 2 główki 

20220109_202112_copy_421x560.jpg

 

 

czyżbym kojarzył tą piękność ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, Przemek79 napisał:

czyżbym kojarzył tą piękność ? ;)

Zgadza się. To ta od Ciebie ;)

Tak się zbieram do Ciebie wpaść już od jakiś 2 tyg, ale z czasem ostatnio było cienko. Myślałem że może w tym tygodniu się uda to znow jakieś przyziebienie mnie rozłożyło wczoraj, więc będę odzywał się jak się wykuruję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Tadoris napisał:

Zgadza się. To ta od Ciebie ;)

Tak się zbieram do Ciebie wpaść już od jakiś 2 tyg, ale z czasem ostatnio było cienko. Myślałem że może w tym tygodniu się uda to znow jakieś przyziebienie mnie rozłożyło wczoraj, więc będę odzywał się jak się wykuruję

Cieszę się że jest gwiazdą akwarium :D Jakby co zapraszam po kolejne główki bo dopiero przy 5-7 głowkach robi wrażenie :) a są nowe szczepki m.in. catalenphylie i acany poseidony no i wiadomo toxic i sporo acropor

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolejne 4 tygodnie zleciały w mgnieniu oka.

Dzisiejsze testy:

  • Zasolenie - 1,025
  • PH - 8,2 (mierzone standardowo z rana), 
  • NO3 - 1,5
  • PO4 - 0,04
  • KH - 6,7
  • Ca - 425
  • Mg - 1425
  • Jod - nie mierzyłem bo skończył się test kropelkowy - ale plan jest aby kontrolować kwartalnymi ICP (tak się zbieram, aby wysłać pierwszy - może się zmobilizuje i jutro poleci do sprawdzenia)

Wydarzenia z ostatnich 4 tygodni:

  • Uruchomienie ATI Essential Pro - po dzisiejszym podkręceniu leci obecnie 45ml/dzień roztworu 1 (KH) oraz 30 ml/dzień roztworu 2 (Ca+Mg). Dozować powinno się wprawdzie po równo, ale w ciągu kilku tygodni może zużycie się wyrówna.
  • Doszła kolejna większa porcja korali - tu podziękowania dla  @Przemek79 :
    • Acanthastrea echinata
    • Favia joker
    • Euphyllia Glabrescens Toxic Green 
    • 4 kolejne Acropory
  • Pteropogony znów zostały rodzicami - tym razem przynajmniej uzbroiłem się w kotnik, ale jak na złość młode zostały wypuszczone jak musiałem na kilka godzin wybyć z domu. Efektem czego udało się odłowić jedynie 3 sztuki z komina.
  • Zmodyfikowałem dwa elementy skalne - z jednego kilkanaście centymetrów z góry wylądowało w sumpie, z drugiego zostały zdjęte i umieszczone w wolnej szczelinie. Zmiana dokonana 2 tyg temu. Obawiałem się, że poskutkuje to jakimś zachwianiem parametrów, ale tak się nie stało. 
  • Od 2 dni świecę belkami led nie tylko z rana i wieczorem, ale i w ciągu dnia jako dodatek do t5. Zobaczymy czy i jak podskoczy konsumpcja ATI. Obecnie światła jest 1,35W na L - biorąc pod uwagę pojemność brutto baniaka.
  • Nie obyło się też bez strat:
    • Chelmon po 2 tygodniach niestety odszedł na wieczną rafę :( Samica pteropogona nie dawała mu spokoju i ganiała nawet przy zgaszonym świetle (tylko 1 dnia skubał u mnie mrożonki - w sklepie nie jakoś łapczywie, ale jadł), może też pechowo trafiło na okres jak samiec inkubował małe - czego nie wyłapałem przed zakupem. Plan jest, aby zrobić jeszcze jedno podejście, tym razem zakupując Chelmona w Acroporze (czekam na dostawę). Dodatkowo przegrodzę cześć akwarium plastikową kratką oraz dla rozłożenia zainteresowania Pteropogonów (samica zawsze gania mi nowe ryby) dołożenie jednocześnie mniejszej Zebrasomy Desjardinii/Valifiererum (ale raczej będzie to ta pierwsza) - planowałem żółtka, ale to może jak ceny spadną do akceptowalnego poziomu. 
    • Zeszła zielona Tracha. Możliwe, że spadł na nią z najwyższego punktu na skale duży Trochus/Tectus bo nagle miała nadpęknięty szkielet i w kilka dni tkanka tylko coraz bardziej się cofała. Inna możliwość to Borsuk lub Chelmon ją skubneli - ale to raczej mało prawdopodobne bo nigdy takiego zachowania nie obserwowałem. 

 

Plan na kolejne tygodnie:

  • Drugie podejście do Chelmona + Zebrasoma
  • Próba odchowania tych malutkich Pteropogonów
  • Dołożenie kolejnych 3 szczepek acropor  (Milleopora red, Prostrata rose red, lokani purple tip) - są już zaklepane, tylko kwestia odbioru. Wówczas będzie łącznie 21 odmian Acropor. Dobije finalnie do 25, ale te 4 zostawię za jakiś czas na coś trudniejszego - np. Pikachu, Strawberry etc.
  • Zrobienie szczepek zoasów bo porosły już spore kolonie Sunny D, Lord of the Ring, Ice Phantom, Mind Trick

20220403_205339_copy_738x984.jpg

20220403_205334_copy_709x946.jpg

Edytowane przez Tadoris (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.