Skocz do zawartości
Niko235

Powrót wody z sumpa do akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam szybkie pytanko odnośnie powrotu wody do akwarium a mianowicie, przyjęło się że powrót winien być jak najkrótszą drogą a ja chciałem zrobić to tak jak na rysunku, czy jednak odwrócić sump i zrobić to tak jak mówi teoria. Dodam że pompa to dcp 8000, powrót na fi32, do tego poszłyby tam łuki 90°a nie kolanka a na wylot kolanka 45°, podejrzewam że i tak nie wykorzystam pełnej mocy tej pompy. Akwarium 130x50x55, wysokość około 160cm.

IMG_20210824_082714275~2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej będzie obrócić sump,po co sobie utrudniać i robić pompie zbędne obciążenie.A moc pompy możesz wykorzystać do cyrkulacji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wg.mnie może zostać, też tak mam a pompy i tak nie chodzą na 100% mocy, następnie to powrót będzie i to dwoma rurkami kręcił w dół? przecież spływ nie powinien być w tą samą komorę. 

Możesz zastosować kolana 65° będzie łagodniej. ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem początkowo tak jak Ty na rysunku i pomimo mocnej pompy okazało się, że te kilka kolanek i ogólnie wydłużony powrót mocno tłumi przepływ. W trakcie modyfikacji szafki wstawiłem nowego sumpa z komorą powrotu pod samym kominem i teraz pompa chodzi na dużo mniejszej mocy, a i tak przepływ jest większy niż poprzednio. Na Twoim miejscu jak masz jeszcze możliwość to bym obrócił.


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne rozwiązanie do Twojego. Pompa pewnie zużywa parę watów więcej, ale była dobierana z zapasem więc nie mam obaw. Teraz procuje na ok 70%.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, R3BEL napisał:

... i teraz pompa chodzi na dużo mniejszej mocy, a i tak przepływ jest większy niż poprzednio...

Zastanawia mnie jak Wy to mierzycie. Przepraszam za generalizację "Wy" ale to nie pierwszy raz, kiedy mierzę się z teoretyczną ogromną stratą ciśnienia na kolanach w rurociągach o niskich ciśnieniach przepływu. O ile dla wysokich ciśnień mamy metody pomiaru, tak dla niskich, gdzie można spodziewać się, że przepływ turbulentny odpowiadający za stratę ciśnienia na kształtkach jest znacznie mniejszy ... no nie wiem, ktoś to sprawdził? Jakiekolwiek linki do realnych testów, filmy, cokolwiek nieorganoleptyczne? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Zastanawia mnie jak Wy to mierzycie.

Np. przy pomocy czujnika przepływu.

FS-100.JPG.jpeg


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, R3BEL napisał:

Np. przy pomocy czujnika przepływu.

FS-100.JPG.jpeg

Konkretne wyniki masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, R3BEL napisał:

Np. przy pomocy czujnika przepływu.

Wykonywałeś taki pomiar? Pytam, bo zaraz stawiam akwarium ponad 400l i też się zastanawiam nad ustawieniem sumpa. Jak duża jest to strata?

Wolałbym ciągnąć z kolankami jedną rurkę z pompy niż dwie (spływ i rewizja). 

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Konkretne wyniki masz?

12 minut temu, PiotrMi napisał:

Wykonywałeś taki pomiar? Pytam, bo zaraz stawiam akwarium ponad 400l i też się zastanawiam nad ustawieniem sumpa. Jak duża jest to strata?

Niestety koledzy nie podam Wam konkretnych wyników, ponieważ czujnik montowałem już po zmianie hydrauliki na nową. Jednakże to jaki mniej więcej przepływ był wcześniej mogę Wam opisać na podstawie posiadanego rollermata, który do prawidłowej pracy wymaga pewnego, nieprzekraczalnego przepływu (w tamtym wypadku było to max 3k L/h). Przy tej samej mocy pompy na starych ustawieniach (z czterema kolankami 90st i 2,5m długością rur) rollermat pracował prawidłowo (czyli przepływ był poniżej 3k L/h), natomiast po ustawieniu pompy bezpośrednio pod kominem (z jednym kolankiem 90st na wyjściu powrotu z komina i 1,5m rur tylko w pionie) rollermat zaczął bardzo szybko przelewać (rolka w zasadzie przesuwała się co minutę). Dopiero zmiana rollermata na wersję obsługującą przepływ do 5k L/h rozwiązała problem. Obecnie pompa pracuje na "niższych obrotach niż wcześniej", a i tak przepływ mam ponad 3k L/h).


Akwarium 500L [brutto]. Filtracja: odpieniacz OCTO Regal 200-S, rollermat RedSea Reefmat 1200, media LR + Kulki + Life Bio Fil, Algae Scrubber DYI. Sprzęt: pompa obiegowa OCTO VarioS 8, cyrkulacja 2x Ecotech VorTech MP40qd + AI Orbit4, oświetlenie Orphek Atlantik iCon + 2x OR3 Blue Sky 90, reaktor wapnia OCTO CalReact 200 + Kamoer FX-STP2, komputer Neptune Systems Apex + Trident. 

https://nano-reef.pl/forums/topic/108597-360l-moja-pierwsza-rafa/

https://nano-reef.pl/forums/topic/121977-500l-fafarafa-ver2/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, R3BEL napisał:

Jednakże to jaki mniej więcej przepływ był wcześniej mogę Wam opisać na podstawie posiadanego rollermata

Dzięki za informację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Pretorian

Jeżeli zmiana stronami nie utrudni ci obsługi odpieniacza oraz innych operacji wraz okresowym wyciąganiem pienidla zrob odbicie lustrzane rozwiazamia z rysunku. 8000 pompa przy 350l akwarium to oooogromny zapas.

Sam przepływ mozna zmierzyc prostym sposobem mierząc  czas napełniania np wiaderka podstawionego pod spływ. 

Na moim przypadku 5 litrowe napełnia sie w 9.5 sek

Godzina to 3600 sekund  podzielic przez 9.5 daje około 379 napełnień 

378.9 x 5l = 1894 

W zaokrągleniu 1900l to ponad trzykrotna pojemność mojego akwarium. Akurat w tym przypadku nie ma sensu wiecej pompować.

6000l pompa Sicce SDC jest skrecona na niecałe 50%.

Pobór mocy 26W na 750l wody  obiegu.

 

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Grzegorz Dyzma napisał:

Sam przepływ mozna zmierzyc prostym sposobem mierząc  czas napełniania np wiaderka podstawionego pod spływ. 

Kiedys w starym akwarium tak mierzyslem gdy wymieniałem chrdaulike z 25 na 32. Wierzcie lub nie ale przepluw zwiększył się prawie dwa razy. Co do kolanek nie testowalem


Zbiornik 150x50x60 450l sump 211l.obieg maxspect 10000 l/h, cyrkulacja 2x sow8 8000l/h, maxspect mjk4 15000l/h. Lampa 300w led 2x t5 54w 2x orphek blue sky. Filtracja: 40kg mixu suchych skał, 10kg żywej w sumpie, 4kg Kulek maxspect i 3l life bio fil w reaktorze, buble King 250. Balling ati pro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, jeszcze nie kleiłem rurek dlatego zawsze warto dwa razy spytać niż raz skleić;). Jeszcze takie pytanie czy ktoś próbował zamiast kleju do rur, teflonu stosować silikon akwarystyczny do takich podłączeń. Większość połączeń ciasno wchodzi i jakby zastosować taki silikon tylko do uszczelnienia to podejrzewam, że zawsze będzie można później takie połączenie zdemontować, ale to tylko takie moje przypuszczenia, nie robiłem tego w praktyce:D.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Najlepszy klej , a jak nie chcesz kleić , to taśma teflon .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu nie zrobiłbym takiego połączenia (na wcisk) na teflon czy silikon. Nie znasz dnia ani godziny kiedy to puści. Przy kleju prawdopodobieństwo takiej awarii zdecydowanie maleje. No i po to stosuje się złączki skręcane gdzie się tylko da, aby w każdej chwili można było całość rozpiąć.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja miałem na wcisk i spałem spokojnie. Wszystko zależy jak się to zrobi. Napisałem najlepiej skleić .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o połączenia hydrauliki to tylko i wyłącznie klej. A jeśli o ustawienie pompy i sumpa to tak jak naszkicowałeś będzie ok. Ja w poprzednim akwa na tej rurze, która idzie od pompy zamontowałem dwa bajpasy;). Takie rozwiązanie pozwoli ci podłączyć np. filtr przepływowy, lampę UV bez potrzeby używania dodatkowych pomp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko pytałem z tym silikonem;), w poprzednich baniakach miałem klejone rurki i teraz też tak będzie tym bardziej że wszystko mam już kupione odnośnie hydrauliki łącznie z klejem i złączkami. A wracając do mojego projektu też o tym myślałem 

48 minut temu, pawellb napisał:

Ja w poprzednim akwa na tej rurze, która idzie od pompy zamontowałem dwa bajpasy;)

 

Edytowane przez Pretorian (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.