Skocz do zawartości
odan

Akwarium "Na szybko"

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Dopadło mnie to szczęście/nieszczęście, że będę robił remont w salonie, gdzie obecnie stoi moje 81L. Mimo że akwarium małe, to jakoś nie widzę jego przenoszenia, na czas remontu, także nie myśląc długo, postanowiłem postawić zbiornik tymczasowy u siebie w pracowni. Początkowo miał być tylko trochę większy od poprzedniego o 10-20 litrów, żeby korale miały miejsce, ale zacząłem liczyć i wyszło, że mogę postawić ok 200litrów. Czasu do remontu mam jeszcze sporo, bo będzie dopiero w zimę, ale nie jestem zwolennikiem szybkiego przenoszenia zwierzaków do świeżego zbiornika, także akwarium mam zamiar uruchomić w ciągu 2-3 tygodni i potem niech się kręci z 3-4 miesiące. 

Całość nie jest jakoś mocno przemyślana, ponieważ potrzeba postawienia przyszła szybko, decyzja zapadła szybko, projekt powstał szybko, wszystko na szybko, chyba tak właśnie nazwę ten temat "na szybko".

Tak wygląda projekt:

spacer.png

spacer.png

Za obieg w akwarium będzie odpowiadała Jecod DCS5000.
Za cyrkulacje SunSun JVP-130, przynajmniej w początkowej fazie, potem wejdą dwie Tunze 6055.
Odpieniacz to Starfish RS-N130 Plus
Myślałem o rollermacie, ale rozważam ciągle plusy i minusy i nadal nie wiem czy będzie.
W środkowej komorze sumpa będzie małe refugium z namorzynami, obecnie rosną sobie w akwarium szczepkowym.
Jedna wąska komora na media, szczerze mówiąc jeszcze nie wiem na czym oprę filtrację, do tej pory używałem Life Bio Fill'a, ale chyba spróbuję Xport NO3 Cubes.

W ostatniej komorze lekkie ułatwienie, czyli komora do podmian wody.
Pompy dozujące i dolewka (grawitacyjna) będą poza "szafka" choć nie wiem na ile do końca to będzie zabudowane, aby móc to nazwać szafką. Z jednej strony chciałbym zabudować całość, z drugiej to pracowania, w dodatku tymczasowa, z której i tak się wyniosę za ok 2-3 lata, więc mało odwiedzane i reprezentacyjne miejsce, a nie ukrywam lubię mieć widok na sumpa.

No to czas zaczynać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, odan napisał:

Witam

Dopadło mnie to szczęście/nieszczęście, że będę robił remont w salonie, gdzie obecnie stoi moje 81L. Mimo że akwarium małe, to jakoś nie widzę jego przenoszenia, na czas remontu, także nie myśląc długo, postanowiłem postawić zbiornik tymczasowy u siebie w pracowni. Początkowo miał być tylko trochę większy od poprzedniego o 10-20 litrów, żeby korale miały miejsce, ale zacząłem liczyć i wyszło, że mogę postawić ok 200litrów. Czasu do remontu mam jeszcze sporo, bo będzie dopiero w zimę, ale nie jestem zwolennikiem szybkiego przenoszenia zwierzaków do świeżego zbiornika, także akwarium mam zamiar uruchomić w ciągu 2-3 tygodni i potem niech się kręci z 3-4 miesiące. 

Całość nie jest jakoś mocno przemyślana, ponieważ potrzeba postawienia przyszła szybko, decyzja zapadła szybko, projekt powstał szybko, wszystko na szybko, chyba tak właśnie nazwę ten temat "na szybko".

Tak wygląda projekt:

spacer.png

spacer.png

Za obieg w akwarium będzie odpowiadała Jecod DCS5000.
Za cyrkulacje SunSun JVP-130, przynajmniej w początkowej fazie, potem wejdą dwie Tunze 6055.
Odpieniacz to Starfish RS-N130 Plus
Myślałem o rollermacie, ale rozważam ciągle plusy i minusy i nadal nie wiem czy będzie.
W środkowej komorze sumpa będzie małe refugium z namorzynami, obecnie rosną sobie w akwarium szczepkowym.
Jedna wąska komora na media, szczerze mówiąc jeszcze nie wiem na czym oprę filtrację, do tej pory używałem Life Bio Fill'a, ale chyba spróbuję Xport NO3 Cubes.

W ostatniej komorze lekkie ułatwienie, czyli komora do podmian wody.
Pompy dozujące i dolewka (grawitacyjna) będą poza "szafka" choć nie wiem na ile do końca to będzie zabudowane, aby móc to nazwać szafką. Z jednej strony chciałbym zabudować całość, z drugiej to pracowania, w dodatku tymczasowa, z której i tak się wyniosę za ok 2-3 lata, więc mało odwiedzane i reprezentacyjne miejsce, a nie ukrywam lubię mieć widok na sumpa.

No to czas zaczynać :)

Powodzenia. 

Tylko nie bardzo wiem po co ta przegroda w środkowej części sumpa...(druga od prawej).

A i jeszcze..... po co Ci cztery otwory w kominie? Będą dwa powroty?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Arek77 napisał:

Powodzenia. 

Tylko nie bardzo wiem po co ta przegroda w środkowej części sumpa...(druga od prawej).

A i jeszcze..... po co Ci cztery otwory w kominie? Będą dwa powroty?

Dzięki!

Ta druga komora to moje "mega wielkie" refugium. Na wizualizacji wydaje się małe, ale w rzeczywistości można tam sporo upchnąć, jest wąskie ale dość głębokie.

Tak, ten drugi otwór to drugi powrót. Początkowo planowałem jeden, ale po lekkie sugestii, stwierdziłem że to nie głupi pomysł, szczególnie że zawsze chciałem mieć zapasową pompę obiegową, w zasadzie o ile to możliwe chciałbym mieć większość rzeczy zduplikowaną, dla bezpieczeństwa :). Początkowo oba powroty będzie jedna pompa obsługiwała, a po likwidacji obecnego zbiornika przełożę stara i podepnę pod ów drugi powrót, a pomiędzy jeszcze podłączę lampę UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, odan napisał:

Ta druga komora to moje "mega wielkie" refugium. Na wizualizacji wydaje się małe, ale w rzeczywistości można tam sporo upchnąć, jest wąskie ale dość głębokie.

Czyli rozumiem, że pierwsza komora od prawej to magazyn dolewki, potem spływ, refugium, komora na media i pierwsza od lewej (wizualnie największa) komora pompy powrotu.... tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Arek77 napisał:

Czyli rozumiem, że pierwsza komora od prawej to magazyn dolewki, potem spływ, refugium, komora na media i pierwsza od lewej (wizualnie największa) komora pompy powrotu.... tak?

Trochę inaczej :) Pierwsza komora od lewej to spływ (wiem, jest po przeciwnej stronie niż otwory wychodzące z komina, ale wole mieć pompę bliżej niż spływ), i w tej komorze również odpieniacz. Druga komora to media filtracyjne, potem bubble trap, następnie refugium, potem pompa obiegowa z dolewką, i ostatnia komora to komora do podmian wody, to pomysł zaczerpnięty od kogoś z tutejszego forum, niestety z pamięci nie podam nicka. Jeśli miałbym wskazać jedna rzecz, której nie znoszę w prowadzeniu akwarium to podmiany wody. Dlatego staram się to maksymalnie uprościć. Do tej komory z głównego zbiornika będzie trafiała również woda ze spływu, jak będzie potrzeba zrobienia podmiany, odcinam tą komorę, osuszam komorę pompą bezpośrednio do kanalizacji, zalewam RO, wsypuję sól, mieszam(małą pompą cyrkulacyjną która tam będzie na stałe) włączam obieg i mam nową wodę w systemie. Czy to zadziała? Możliwe, a jak nie to zrobię tam sobie drugie refugium :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, odan napisał:

potem pompa obiegowa z dolewką

Dolewka automatyczna? Czy będzie osobny zbiornik? Wywal ten buble trap, w tym miejscu do niczego nie jest potrzebny. Usuń trzecią przegrodę od lewej, tą która dotyka podłogi. Ewentualne powietrze zatrzyma się przy pierwszej przegrodzie na mediach, a woda do powiększonego refugium wpadnie od dołu bez bąbli. Dodatkowo w twoim rozwiązaniu na dnie komory z mediami zbierać będzie się masa syfu do którego praktycznie nie będzie dostępu. Buble trap daj na komorze pompy bo to tam woda przelewająca się przez przegrodę powoduje że pojawiające się bąbelki zasysane są przez pompę. Ja dałem kawałek pleksy która leży sobie pod kontem opierając się o pompę. Sprawdza się świetnie i łatwo wyczyścić komorę.

Media daj w koszyku który można będzie wyciągać lub na kratce opartej na paskach doklejonego szkła

large.20180617_103531_resized.jpg.2c658fccff1fbc5b8e94d33fa5782ecf.jpg

 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Darek85 napisał:

Dolewka automatyczna?

Będzie osobny zbiornik i dolewka grawitacyjna.

Jeśli chodzi o bubble trap, to musi być, w zasadzie bąble powietrza mnie mało interesują, chodzi w tym o to, żeby woda wpadała od góry, jest to związane z tym że w refugium będzie również piasek, więc wlot od dołu odpada.

Co do zbierania detrytusu masz racje, tutaj zastosuje kratki rastrowe/koszyki i w nich będą dopiero media filtracyjne, tak żeby było łatwo wyciągać. Planowałem jakieś podpory do nich żeby je unieść, ale Twój pomysł z doklejonym szkłem wydaje się dużo bardziej sensowny, także chyba skorzystam z rady :)

Dziękuję oczywiście za wszystkie sugestie!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i przybył stelaż 60x90 wysoki na 80cm. Piękny kawałek stali nierdzewnej :)

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, odan napisał:

Piękny kawałek stali nierdzewnej

Na bogato! Pewnie przeżyje i akwarium, i Ciebie:-) Skąd stelaż że tak nie dyskretnie zapytam?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, odan napisał:

Piękny kawałek stali nierdzewnej

Nie podda się korozji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Słony leszcz napisał:

Na bogato! Pewnie przeżyje i akwarium, i Ciebie:-) Skąd stelaż że tak nie dyskretnie zapytam?

Stelaż po znajomości z moim tatą:) , który pracuje w firmie zajmującej się obróbka stali kolorowej i w ramach pracowniczych przywilejów mogą sobie drobne rzeczy wykonywać, cena też nie duża, bo w przybliżeniu tyle co na złomie, więc żal było nie skorzystać.

10 minut temu, chwialek napisał:

Nie podda się korozji?

Nie przy tym gatunku stali nierdzewnej, musiałaby siedzieć non stop w słonej wodzie żeby się coś zaczęło dziać, także raczej będę spał spokojnie, o ile spokojny sen jest możliwy posiadając akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Słony leszcz napisał:

ja tam uwielbiam delikatny chlupot wody.

To nie o chlupot wody chodzi tylko o wszelkie możliwe katastrofy, no chyba że przez "delikatny chlupot wody" masz na myśli zalany dom :D

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, odan napisał:

To nie o chlupot wody chodzi tylko o wszelkie możliwe katastrofy, no chyba że przez "delikatny chlupot wody" masz na myśli zalany dom :D

Odkąd mam dolewkę "WC" - zero stresu pod tym kątem:-) Polecam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a liczyłeś czy przy tak ustawionych przegrodach w sumpie zmieści się woda w razie co ?

Po rysunku wydaje się, że za wiele tam do góry miejsca już nie ma, ale to może takie wrażenie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Słony leszcz napisał:

Odkąd mam dolewkę "WC" - zero stresu pod tym kątem:-) Polecam

Tylko takiej używam :)

3 minuty temu, Tadoris napisał:

Po rysunku wydaje się, że za wiele tam do góry miejsca już nie ma, ale to może takie wrażenie

Miejsca jest mało na wodę, ale zmieści się. Po wyłączeniu obiegu bardzo mało wody będzie wracać, jest taki prosty patent, czyli nawiercenie rur powrotnych, na wysokości tafli wody, wtedy nastąpi szybkie zapowietrzenie rur i minimalna ilość wody wraca do sumpa. Oczywiście biorę pod uwagę, że te otwory mogą się zapchać wtedy więcej wody zleci, ale i w takim wypadku poziom w sumie powinien się zatrzymać na 2-3 cm od krawędzi szyby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i stanęło :)

spacer.png

A teraz etap, który strasznie lubię, czyli hydrauliczne klocki lego!

spacer.png

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

System zalany (kranówką)! Przecieków prawie nie było, a te co były załatałem :D . Największy problem był przy śrubunkach, jakbym ich nie dokręcił ciągle coś się sączyło, ostatecznie posmarowałem uszczelki silikonem i pomogło. Teraz duże wyzwanie czyli spuszczenie całej wody :)

spacer.png

No i czas również na najbardziej twórczy etap czyli aquascaping, 15kg Fiji Pukani, użyję pewnie jakieś 2/3 z tego, bo raczej więcej nie wejdzie. A nie lubię też mieć za dużo skały.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak braknie prądu to woda zmiesci się w sumpie?

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, wally napisał:

Jak braknie prądu to woda zmiesci się w sumpie?

Tak, już wczoraj testowałem odłączenie pompy obiegowej, zadziałały otwory zapowietrzające pod rurami powrotnymi, więc minimalna ilość wody spadła do sumpa. Ale mój błąd, że jednak nie dałem trochę więcej miejsca w sumpie, bo mi woda minimalnie się rozchlapuje, więc nie wykluczam doklejenia kawałka szkła.

A tu już gotowy aquascaping. Jeszcze nie kleiłem, dlatego kilka elementów gałęzi z tyłu zamiast być przymocowanych do skały leży na podłodze.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz pokazać gdzie i jak nawierciles otwory

Wysłane z mojego SM-G965F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, odan napisał:

 

A tu już gotowy aquascaping. Jeszcze nie kleiłem, dlatego kilka elementów gałęzi z tyłu zamiast być przymocowanych do skały leży na podłodze.

spacer.png

spacer.png

spacer.png

Pamiętaj, że pomiędzy bocznymi szybami a skałą musi zmieścić się czyścik do szyb.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Pamiętaj, że pomiędzy bocznymi szybami a skałą musi zmieścić się czyścik do szyb.

Między skałą, a szybą się zmieści, jak zwykle potem problemem stają się korale :) Ostatecznie będzie jakies 5-7cm między szybą, a skałą. Może nawet trochę upchnę skałę w centrum żeby zrobić go jeszcze więcej...

3 godziny temu, wally napisał:

Możesz pokazać gdzie i jak nawierciles otwory

Otwory są pod "górna" rurką, przez kolankiem po lewej stronie, widać cieknącą wodę.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zatem 14 września, zalałem zbiornik wodą RO, odczekałem jeszcze dwa dni czy coś nie zacznie się złego dziać i w dniu dzisiejszym posoliłem. Ułożenie skały poddane zostało jeszcze lekkiej korekcie, głównie dołożyłem kawałki skał pod całą konstrukcję, bo okazało się, że wszystko sięga na jakieś 1/3 wysokości zbiornik, więc po dosypaniu piachu raczej nie dużo skały było by widać.

spacer.png

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium leniwie się kreci, woda płynie z góry w dół, lub z dołu w górę, zależy jak patrzeć. A ja projektując obecnie mocowanie do lamp, pomyślałem, że dołożę do pierwotnie planowanych dwóch chińskich lamp ledowych, dwie świetlówki T5. Tylko szczerze mówiąc nie mam nawet punktu zaczepienia co wybrać. Czy dać aktynikę i doświetlić cieplejszymi ledami czy odwrotnie. Świetlówek nie mieszałem nigdy z ledami i nie wiem co wybrać, byłyby to dwie 39W rury jedna z przodu druga w tyle i między nimi ledy. Jeśli ktoś ma jakieś sugestie będę bardzo wdzięczny :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.