Skocz do zawartości
grzechotnic

Prowadzenie morszczaka na filtrze kubełkowym

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Ostatnio trafiłem na ciekawy filmik na YT z chłopakiem który prowadzi swoje szkło na filtrze kubełkowym i reaktorze glonowym. Jak powszechnie wiadomo połączenie kubełka  i słonej wody budzi wiele emocji. Postanowiłem się z Wami podzielić tym odkryciem. To chyba pierwszy zbiornik z patykami który fajnie wygląda i jest tak prowadzony na jaki trafiłem w necie. Oto on:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzisiaj oglądałem, dość ciekawy filmik i daje do myślenia. BRS tv też ostatnio poruszali ten temat i jednak wyszło, że się da ale najważniejsze jest by w filtrze nie upychać filtracji mechanicznej. Trzeba by było zastosować jakiś prefiltr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

CBR 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, AnT napisał:

CBR 

I to jest bardzo fajny pomysł, szczególnie jak kubełek ma prefiltr i można watę wymienić czy gąbkę przepłukać bez otwierania kubła. Cały kubełek masz siporaxem zapełniony? Tym grubszym czy drobniejszym? A może kawałki skały by były lepsze?

Tylko do takiego CBR to chyba zasilanie awaryjne bardzo wskazane...

I najważniejsze, jaki masz przepływ wody ustawiony? Faktycznie taki minimalny, jaki teoretycznie powinien być w cryptic zone?

Edytowane przez Słony leszcz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Raffy14 dokładnie Cryptic Biological Reactor ( CBR ) ja mam wersje po polsku na kubełku aquela . I ma te wszystkie  te bajery co Słony Leszcz  wymienił. Wielkie nicyje. 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Można również w sumpie uzyskać ten efekt  ;) ps . w połączeniu z Sponge Power daję czadu B) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kazda metoda jest sluszna jesli prowadzi nas do osobistego upragnionego celu.  Dla jednych celem bedzie efekt WOW dla inncyh np mniejsze koszty.

Jednak prawdzwy i obiektywny efekt WOW wg mnie sklada sie nie tylko z naszych osobistych odczuc ale i z opini innych osob.  Innymi slowy efekt WOW to efekt kolorow, kondycja, zwierzat,estetyka,  koszty zalozenia, czas eksploatacji i nakld pracy itp . Dochodzi do tego tez potencjalne awarie.

Chcialbym natomiast odniesc sie do samego filmiku dlaczego zakrawa troche na strzal w kolano z nuta hipokryzji.  Calkowncie pomine tu fakt braku odpieniacza bo autor stara sie uzyc tego jako argumnetu. Przy stosowaniu filtracji mechanicznej, wegala , zeovitu, filtracji glonowej oraz przy duzej biomasie korali nie jest to wymagane czy trudne. 

Bohater filmu zaprzecza troche sam sobie.  Porusza i podkresla zalety gdzie kubelek i filtr glonowy wygrywa z sumpem a na koncu jednak zglasza naprawde duze minusy. 

 

Czego nie bierze pod uwage. 

1. KOSZTY - cena filtra Oase Thermo 600 + filtr glonowy Tunze  przewyzsza koszty standatowego sumpa + pompa obiegowa + led halogen do refugium. 

2. CZAS OBLSUGI, BEZPIECZENSTWO-  Ktos kto mial filtr glonowy i nie mial komory refugium nigdy nie jest w stanie porownac czyszczenia i obslugi.  Ponadto przy refugium calkowcie mozna odpuscic sobie jakokolwiek filtracje mechaniczna.  Oase akurat jest fajnym filtrem z opcja pre filtra, ale inne kubelki wymagaja otwierania i zmaykania. Zuzycie mechanizmu zamykania, wycierania klipsow nastepuje bardzo szybko wiec i ryzyko zalania czy  calkowicie wypadajjacej nam z obiegu filtracji naprawde wzrasta. W przypadku zaniku pradu standartowe refugium wraz ze swoja bio roznorodnoscia nawet nie odczuje.  

3. CISZA I ESTETYKA. Autor nie jest w stanie zaakcepowac komina wewnetrznego tak jakby nie mozna bylo miec zewnetrznego jesli chodzi o estetyke. Natomiast zupelnie nie przeszkadzaja mu rurki i weze na zewnatz akwarium , dolewka, oraz instalacja do balinga ktora w przyadku sumpa cala miesci sie w szafce.  Bezpieczneistwo przed zalaniem i przelaniem....... ""okazuje sie ze szklane rurki sa bezpieczniejsze, estetyczniejsze i efektywniej zasysaja wode niz standartowy komin i i tak juz niewidoczna hydraulika.

 

ALE zeby to byla konstruktynwa krytyka a nie zruganie czyjegos projektu musze przyznc kilka plusow.  Metoda dziala, aquascaping mega fajny, autentycznosc zamiast  fotoshopa przemawia do mnie najbardziej. 

 

Kryptic Biological Reaktror to zwykla kpina z ludzi i skomercjalizowanie metody kryptic zone ktora nawet nie weszla powszechnie do zastosowania przez przecietnego akwaryste. Dlaczego? Tak jak i DSB, refugium, algae scruber,   kazda metoda naturalna ma wplyw na spowolnienie i zmniejsznie branzy akwarystycznej. Firmy jednak doksonale wykorzystuja naiwnosc oraz brak wiedzy poczatkujacego akwarysty. Kiedy rusza owczy bieg nikt juz nie mysli o genzie i zasadach dzialania """powstawnia nowych"" wynalazkow.   


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ma swoje plusy i minusy . Tak samo kubełek , kaskada, sump . Filmik fajny , baniak też . Zwróciłem jednak uwagę na gąbki i wodę w wiadrze po wszystkim . Wedłóg mnie właściciel się trochę przygotował .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem i uzywałem taki filtr glonowy . Nigdy więcej . Ten film to ściema . Po dwóch tygodniach to wyciągnął bym martwe glony . Co dwa dni musiałem go otwierać by płukać glony i czyścić szybę bo zarastała nalotem . Po drugie tak go nie otworzysz bo wyleci ci z niego woda . Trzeba go wkładać do miski z litr zawsze pocieknie . I po trzecie żeby on działał przy tym zbiorniku musiał by być z 4 razy większy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Hoom napisał:

Miałem i uzywałem taki filtr glonowy . Nigdy więcej . Ten film to ściema . Po dwóch tygodniach to wyciągnął bym martwe glony . Co dwa dni musiałem go otwierać by płukać glony i czyścić szybę bo zarastała nalotem . Po drugie tak go nie otworzysz bo wyleci ci z niego woda . Trzeba go wkładać do miski z litr zawsze pocieknie . I po trzecie żeby on działał przy tym zbiorniku musiał by być z 4 razy większy 

Jaki miałeś kubełek i co było w środku ?

Ale to musi być zaciemnione . 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Hoom napisał:

Ten film to ściema .

To tak jak z akwariami na wystawach... Tam wszystko działa i wygląda. Jak to akwarium jest codziennie czyszczone to i na kubełku poleci. przecież tam grama filtra bakteryjnego na powierzchni rurki nie widać...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minutes ago, AnT said:

Jaki miałeś kubełek i co było w środku ?

Ale to musi być zaciemnione . 

Zaciemniony filtr glonowy ? Ja miałem Alr 2 Algae Reactor on ma ledową listwę w środku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Hoom napisał:

Zaciemniony filtr glonowy ? Ja miałem Alr 2 Algae Reactor on ma ledową listwę w środku 

Nie było pytania z mojej strony . 

Pisałem o czymś innym. 

11 godzin temu, Hoom napisał:

Miałem i uzywałem taki filtr glonowy . Nigdy więcej . Ten film to ściema . Po dwóch tygodniach to wyciągnął bym martwe glony . Co dwa dni musiałem go otwierać by płukać glony i czyścić szybę bo zarastała nalotem . Po drugie tak go nie otworzysz bo wyleci ci z niego woda . Trzeba go wkładać do miski z litr zawsze pocieknie . I po trzecie żeby on działał przy tym zbiorniku musiał by być z 4 razy większy 

Piszemy o kubełku a ty o filtrze glonowym . Może by tak trochę poczytać a nie ......

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem eheima w środku matrix i pellety xl. Nawet 10 godzinny brak prądu nic złego nie zrobił. Jedyna wada to , że co miesiąc trzeba go wyczyścić.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 26.08.2021 o 14:04, AnT napisał:

@Raffy14 dokładnie Cryptic Biological Reactor ( CBR ) ja mam wersje po polsku na kubełku aquela . I ma te wszystkie  te bajery co Słony Leszcz  wymienił. Wielkie nicyje. 

Jakiego Aquela masz?

znalazłem w temacie zostawie dla potomnych Aquael  Ultramax 1000

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 godzin temu, slider napisał:

Jedyna wada to , że co miesiąc trzeba go wyczyścić.

i to przekreśla wg mnie używanie kubełka w akwarium morskim , kolejna rzecz do pilnowania i czyszczenia , dodatkowo ciągłe otwieranie i zamykanie kubełka na pewno mu nie służy ( niszczą się uszczelki plus klipsy ) dodatkowo ciągłe wystawianie medii , gąbek -zwierząt ( nie mylić z gąbkami do filtracji )  na działanie powietrza, ( no chyba że jakimś sposobem czyścicie to pod wodą ) dodatkowa uciążliwość to odpowietrzanie samego kubełka .

Cryptic Zone śmiało można uzyskać w sumpie , no jak już tak ktoś bardzo chce to i nawet w filtrze przepływowym ( bez napisu geo cryptic) dlatego bawienie się w kubełki moim zdaniem to przerost formy nad treścią i proszenie się o kłopoty.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Gdy bym miał szkiełko , tak do 100 l to na pewno bym spróbował na dużym filtrze np. Ultramax  2000.  Ze względu na prostotę .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcemy akwarium stosunkowo niewielkiego, które ma być minimalistyczne ze szkła Opti, to wtedy kubeł jest opcją do wykorzystania. Tak jak na filmie, gdzie mamy szklane rurki i filtr zewnętrzny.  Osobiście jednak wykorzystał bym instalację z filtrów narurowych wraz z zaworami, które by ułatwiały serwisowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, kichnu napisał:

Jeżeli chcemy akwarium stosunkowo niewielkiego, które ma być minimalistyczne ze szkła Opti, to wtedy kubeł jest opcją do wykorzystania. Tak jak na filmie, gdzie mamy szklane rurki i filtr zewnętrzny.  Osobiście jednak wykorzystał bym instalację z filtrów narurowych wraz z zaworami, które by ułatwiały serwisowanie.

Tu się zgadzam , zapomniałem o filtrach na rurowych. Z tym,  że kubeł  tylko jeden i wsio w środku.

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtry narurowe maja chyba jednak metalowe gwinty panowie :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, kichnu napisał:

Jeżeli chcemy akwarium stosunkowo niewielkiego, które ma być minimalistyczne ze szkła Opti, to wtedy kubeł jest opcją do wykorzystania. Tak jak na filmie, gdzie mamy szklane rurki i filtr zewnętrzny.  Osobiście jednak wykorzystał bym instalację z filtrów narurowych wraz z zaworami, które by ułatwiały serwisowanie.

Mam pytanie daje medium do kubła . 

Np. Matrix , Siporax , Pumex itp ???

Co ile je czyścić i dlaczego - powód ? 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, AnT napisał:

Mam pytanie daje medium do kubła . 

Np. Matrix , Siporax , Pumex itp ???

Co ile je czyścić i dlaczego - powód ? 

Ja w kaskadzie wstrząsem teoretycznie raz na 2 tyg praktycznie raz na miesiąc. Ale Ty masz prefiltr i to pewnie fajnie działa. Nie przejmował bym się zbytnio co jakiś czas otworzylbym kubeł zajrzał co i jak wstrząsnął i tyle. Nie wiem czy jest sens częściej niż raz na miesiąc. I

 

Co do takiego kubła kiedyś widziałem fajne konstrukcje filtrów z beczki to by mogłobyc fajne. Beczkę można kupić 20/30 czy nawet 100l. Kiedyś nawet o tym myślałem zamiast Tidala :) 

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, sith114 napisał:

Filtry narurowe maja chyba jednak metalowe gwinty panowie :) 

Nie koniecznie .Obudowy jak w filtrach RO

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, JerzyB napisał:

Nie koniecznie .

Te do ro to nie, ale tutaj średnia gwintu mała? Znalazłeś większe o gwintach nie metalowych?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.