Skocz do zawartości
dale

Czy ktoś stosuje jakiś tani zamiennik adsorbentów fosforanów?

Rekomendowane odpowiedzi

Być może będę potrzebował czegoś na dłuższą chwilę do baniaka, czy ktoś zna może i używa jakiś bezpieczny zamiennik adsorbentów fosforanów? Bo firmowe są co prawda skuteczne (niektóre) ale cena też jest spora. Nie pogniewał bym się też o coś takiego na azotany...

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tani - wódeczka .

Leci na zero PO4 aż miło . 

Wręcz muszę się to opanowywać . 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem sposób z wełna stalową wsadzana do sumpa zawinięta w gazę. Chodzi w tej metodzie o produkcję tlenku żelaza czyli rdzy.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wełną stalową bym się nie odważył, z wódką - myślałem, ale nie wiem czy mi to zadziała.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z wełną testował Duch reefer ( do znalezienia na YT )jeżeli dobrze pamiętam i spadało. Co do wódki ja używam VSV robionego własnoręcznie. Wcześniej używałem nopoxa od redsea. Działa. Wódka to chyba najprostsza metoda. Z jakiej wartości chcesz zbić PO4 do jakiej? No i jakie masz NO3?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory za offtop ale u mnie niestety vsv pięknie zbija NO3 a fosforanów praktycznie nie rusza


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.09.2021 o 23:02, andzior70 napisał:

Sory za offtop ale u mnie niestety vsv pięknie zbija NO3 a fosforanów praktycznie nie rusza

Mam dokładnie tak samo. NO3 z 25 zbite do 2,5 a PO4 ledwie z 0,33 na 0,23, a teraz skoczyło na 0,44. Od dziś kręci się FO36 w reaktorze, zobaczymy jaki będzie efekt.


de1c89e836a1904c6acee4e1c5622207u1839a16

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.09.2021 o 18:51, pawellb napisał:

Spokojnie sprawdzi ci się zeomix 

Śmiem wątpić, po pierwsze, to AF a po drugie tego rozwiązania - opartego na zeolitach, nie mam odwagi stosować jako samodzielny element. systemy ULN muszą być komplementarne, a ja nie znam się na tyle dobrze żeby żonglować tak łączeniem metod.

W dniu 11.09.2021 o 09:29, grzechotnic napisał:

Z jakiej wartości chcesz zbić PO4 do jakiej?

Nieco ponad 0,4, azotu nie podaję, bo testy kropelkowe w moim wykonaniu są mało dokładne - dlatego w niedzielę zamówiłem małą hankę na azotany - wysoki zakres (czemu nikt nie pisał że już jest? Jak tak, to robią gównoburzę o byle szczepionkę czy podwyżki naszych dzielnych polityków... a tu pojawia się takie nowum i cisza...)

W dniu 11.09.2021 o 23:02, andzior70 napisał:

Sory za offtop ale u mnie niestety vsv pięknie zbija NO3 a fosforanów praktycznie nie rusza

Żaden offtop - o czymś to świadczy. Ja zamówiłem glikol propylenowy powinien być bardziej skuteczny przy tej samej dawce (w domyśle, mniej lać niż wódki - ma więcej węgla)

ps. doraźnie zbijam Microbe Lift Phos-out - zbija niesamowicie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dale napisał:

doraźnie zbijam Microbe Lift Phos-out - zbija niesamowicie

Tez stosowałem i faktycznie zbija pięknie tylko stwierdziłem że mam dość lania chemi do akwa i teraz kombinuje z vsv i jakimiś absorberami fosforanów ( nie jestem chemikiem ale chyba tak to się nazywaB)) i jeszcze po kilku latach kiedy mam akwa morskie stwierdzam że jestem głupszy niż myślałem i, jak to powiedział jeden mądry człek : wiem że nic nie wiem.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumie to dobre rozwiązanie, tylko dobry adsorbent też swoje kosztuje, no i trzeba pilnować go, poza tym trudno ustawić w niektórych systemach żeby nie wyżerał do końca :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytrynian żelaza , tanio i idzie wyregulować sobie ilość lanego preparatu 


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://nano-reef.pl/...-tam-trojkacik/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest też tańszy zamiennik Phosqard-u - Fossil clear.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, junior13 napisał:

Cytrynian żelaza , tanio i idzie wyregulować sobie ilość lanego preparatu 

Ale to nie do końca typowy adsorbent. Działa on tak samo jak np. Phos-out Microbe Lifta - wiąże fosfor i pozostaje częściowo w zbiorniku (częściowo wypienia się).

8 godzin temu, junior13 napisał:

Cytrynian żelaza

Nie znam specyfiki reakcji i właściwości powstałego związku (kompleksu?), ale z ogólnej charakterystyki obawiał bym się odwracalności reakcji.

Fajnie było by fosfor eksportować poza system, a nie dozować coś, żeby się odkładało, bo wymusza to duże podmiany.

8 godzin temu, Arek77 napisał:

Jest też tańszy zamiennik Phosqard-u - Fossil clear.

Poczytałem... trzeba byu sprawdzić wydajność i skuteczność. Być może pójdę w tą stronę. Wszystko zależy od reakcji na metodę "pożywkową".


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, dale napisał:

Fajnie było by fosfor eksportować poza system, a nie dozować coś, żeby się odkładało, bo wymusza to duże podmiany.

Wg. mnie jedynym i pewnym sposobem na eksport fosforanów poza system są adsorbery. Wypelni się i wywalasz poza system. Wszystkie inne mogą stanowić małą bombę zegarową, która jednak może nigdy nie wybuchnąć. Np. metoda probiotyczna - ok nadmiar bakterii jest wywalany przez odpieniacz lub osad na włókninie (skarpeta, rollermat). Jednak część fosforu kumuluje się w postaci fosforanów i masy bakteryjnej. W przypadku jakiejkolwiek awarii ( dłuższy brak prądu (brak cyrkulacji spowoduje śmierć bakterii w głębszych częściach skały i mediach) czy spadek pH, może spowodować nagle uwolnienie dużych ilosci fosforu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Prawda. Przy metodzie probiotycznej trzeba suplementować również mikro, ale przy dobrym odpieniaczu (a ja taki mam) i jego odpowiednim ustawieniu, można osiągnąć stabilność której adsorbent nie da. U mnie też ważne jest minimalizowanie gratów w sumpie.

Ale to o czym piszesz jest tym bardziej groźne, że mamy tam efekt reakcji łańcuchowej.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie najlepszy jest phosguard z seachem. Fossik u mnie nie działa a cytrynian żelaza jest strasznie niebezpieczny.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testuje od kilku miesiecy nowość, która ma sie pojawić w Polsce ok połowy listopada

http://csfrey.pl/phosphree.html

 

 

 

 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, luft napisał:

testuje od kilku miesiecy nowość, która ma sie pojawić w Polsce ok połowy listopada

http://csfrey.pl/phosphree.html

 

 

 

 

A to nie będzie to samo co F036? 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz a jaka cena będzie tej żywicy i czy można ją regenerować?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Piotr1 napisał:

Mariusz a jaka cena będzie tej żywicy i czy można ją regenerować?

beda 2 wielkosci ceny podaje niepotwierdzone pi x drzwi :)

500 ml ok 130zl

250ml ok 70zl

testowalem dawke 250ml w ponad 500L systemie, gdzie fosforany na salifercie byly 1. Po kilku tyg wklad sie nasycił a wynik stanał na 0.1 

- a jako, ze tak mało dostałem do testu, a bardzo spodobał mi sie produkt to spróbowałem go zregenerować chlorem. zrobie testy w tym tyg i dam znać, czy regeneracja przywróciła właściwości pierwotne...

 

1 godzinę temu, MayFly napisał:

A to nie będzie to samo co F036? 

szczerze to nigdy nie wpadł mi do reki w/w produkt mimo, ze czytalem o nim kilka razy na forum

wielkosc ziaren i zapach przypomina świeży wilgotny purigen - dlatego pokusilem sie o test regeneracji. 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
szczerze to nigdy nie wpadł mi do reki w/w produkt mimo, ze czytalem o nim kilka razy na forum
wielkosc ziaren i zapach przypomina świeży wilgotny purigen - dlatego pokusilem sie o test regeneracji. 

Jak z oddawaniem aluminium do wody?? Ja jadę na Phosquard i po ICP mam 0.0969 mg/l, wywaliłem wkład z kaskady to mi PO4 do 0.08 podskoczyło przy prawie nie wykrywalnym NO3, teraz mam zagwozdkę ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Bouli napisał:

Ja jadę na Phosquard i po ICP mam 0.0969 mg/l, wywaliłem wkład z kaskady to mi PO4 do 0.08 podskoczy

Ja stosuję Phosguard od ok 8 miesięcy i Al mam obecnie na poziomie ok 0,08. Przez 9 miesięcy sukcesywnie rosło od ok 0,04 (po ok 0,02 mg na kwartał). Z tym, że za bezpieczny poziom tego pierwiastka przyjąłem 0,15 mg w litrze więc mam jeszcze trochę "zapasu". Glin nie jest jakimś za specjalnie reaktywnym i toksycznym pierwiastkiem. Nie kumuluje się ani w tkankach, ani w skale. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, Bouli napisał:


Jak z oddawaniem aluminium do wody?? Ja jadę na Phosquard i po ICP mam 0.0969 mg/l, wywaliłem wkład z kaskady to mi PO4 do 0.08 podskoczyło przy prawie nie wykrywalnym NO3, teraz mam zagwozdkę ;)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Produkt nie jest oparty ani na tlenku żelaza, ani tlenku glinu

wg badań ICP Maxspect Phosphree nic nie oddaje do wody

 

13 godzin temu, Arek77 napisał:

Ja stosuję Phosguard od ok 8 miesięcy i Al mam obecnie na poziomie ok 0,08. Przez 9 miesięcy sukcesywnie rosło od ok 0,04 (po ok 0,02 mg na kwartał). Z tym, że za bezpieczny poziom tego pierwiastka przyjąłem 0,15 mg w litrze więc mam jeszcze trochę "zapasu". Glin nie jest jakimś za specjalnie reaktywnym i toksycznym pierwiastkiem. Nie kumuluje się ani w tkankach, ani w skale. 

w phosguardzie kluczowe jest zeby nie kręcił się mocno w filtrze fluidyzacyjnym bo wtedy się wyciera i spędza sen z powiek wystraszonym wysokim poziomem na teście ICP. 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mariusz a czy możesz dowiedzieć się od dystrybutora czy ta żywice Maxpect będzie można regenerować?


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.