Skocz do zawartości
PiotrMi

434 BRUTTO plus Sump

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy Forumowicze.

Ponieważ w moim 270l nie ma już prawie miejsca  (link do poprzedniego wątku: 

przyszedł czas na nieco większy zbiornik.

 

Na tapecie będzie teraz akwarium o wymiarach 124x70x50h z kominem zewnętrznym po prawej stronie na całej długości boku.

Sump 100x60x40h z komorą na refugium i dwoma węższymi komorami na media filtracyjne.

 

Jestem absolutnie pewien, że akwarium będzie bez piasku. Pytanie jakie mnie nadal męczy jest takie, czy pod akwarium przyklejać folię w kolorze białym czy może lepiej czarnym. Z jednej strony chciałem uzyskać efekt odbicia światła od dna i taki "udawana piasek" z drugiej strony obawiam się, że będzie bardzo widać zanieczyszczenia. Co myślicie? Ktoś coś takiego robił?

Finalny koncept jest taki, żeby dno całkowicie zostało pokryte prze koralowce no ale to wymaga nieco czasu..... 

Fotki poglądowe:

 

IMAG5480.jpg.d88f96ed3c2c194315b98f3af54153b2.jpg

IMAG5483.jpg.4dd91ffcd655e1aca5f7775e8964a642.jpg

IMAG5481.jpg.d7abf2bfe0a9f583559aa41a37cf73c4.jpg

 

PM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby dno pokryły koralowce to trzeba sporo czasu i sporo szczepek na dnie. Prędzej dno pokryją ci algi wapienne.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, grzechotnic napisał:

Prędzej dno pokryją ci algi wapienne.

Też może być ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dno jednak dałem czarne. Przymierzyłem białe ale przy dwóch czarnych szybach i czarnym sylikonie białe dno wyglądało dziwnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to się przeniosłem.

Cześć korali wylądowała na dwa-trzy dni do sumpa.

IMAG5549.jpg.a134306f74cf17e7683969b44ca60a62.jpg

 

Pierwsze ułożenie skały wygląda następująco.... Będą jeszcze zmiany.

IMAG5559.jpg.d927cdc620ac959e8a3e02da965cb751.jpg

W sumpie zostało jeszcze trochę prostych spsów

Pierwsze wrażenie po odpaleniu lampy 8x54w ..... O CHOLERA!!! Dużo światła.

 

Zobaczymy jak będzie się rozwijała sytuacja dalej.

 

PM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę gruzowisko takie. Skałą już docelowo tak poukładana?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, katani napisał:

Trochę gruzowisko takie. Skałą już docelowo tak poukładana?

Nie jest docelowo. Pewnie będę zmieniał jeszcze kilka razy. Aktualnie priorytetem jest umieszczenie wszystkich korali w zbiorników głównym, co nie jest łatwe przy ilości i rozmiarze kolonii z 270l... W 270l praktycznie wszystko dotykało się ze wszystkim i sam jestem zdziwiony ile tego "towaru" wyjąłem z akwarium. No ale teraz wiem skąd dość duża konsumpcja jak na 270l...

PM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę zmian za mną ale to jeszcze nie koniec. Kilka korali marudzić po przesiadce. Zdjęcie poglądowo.

 

IMG_20211009_194841.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30 X 2021r.

Ponieważ akwarium od kilku dni jedzie na zerowych nutrientach, zacząłem podawać  no3 i po4 sztucznie.

Aktualnie

no3 nieco ponad 0,2 mg/l 

po4 0,06 mg/l (zafałszowane bo mierzone po karmieniu)

kh 7,7

zasolenie 35

Dodatkowo postanowiłem powiększyć obsadę i doszło kilka chromisów viridis i dwa acanthurusy. 

Zdjęcie poglądowo:

1854474052_434tang.thumb.jpg.04346976adda465a28349e3d39d6c28e.jpg

 

PM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, PiotrMi napisał:

Ponieważ akwarium od kilku dni jedzie na zerowych nutrientach, zacząłem podawać  no3 i po4 sztucznie.

 

Pilnuj , bo ja też dozuje od kilku miesięcy , to tak wyglada , że najpierw jest zbyt mało , a potem akwarium się nasyci i wtedy łatwo przesadzić . Tylko ja mam glony i 2 dni i po temacie . Czego używasz ? Najpierw myślałem o Tropic Marin-NP plus , ale użyłem osobno ze słodkiego . Dobrze działa i mam kontrole na poszczególne elementy . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pilnuj , bo ja też dozuje od kilku miesięcy , to tak wyglada , że najpierw jest zbyt mało , a potem akwarium się nasyci i wtedy łatwo przesadzić . Tylko ja mam glony i 2 dni i po temacie . Czego używasz ? Najpierw myślałem o Tropic Marin-NP plus , ale użyłem osobno ze słodkiego . Dobrze działa i mam kontrole na poszczególne elementy . 

A których do słodkiego użyłeś jeśli to nie tajemnica.

spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, SHARK_2 napisał:

których do słodkiego użyłeś jeśli to nie tajemnica.

Ostatnio Aqua rabell kno3 i Po4  , wcześniej easy life i jeszcze ze 2 inne firmy . W starych tematach o glonach wyższych na tym forum też były stosowane produkty easy life włącznie z żelazem i carbo . W sklepach koło mnie nie ma żelaza , No3 , Po4 osobno do morskiego , jest tylko Tropic marin No3/Po4 w jednej butelce . Więc biorę to co jest . Nie tylko ja , bo na forach sporo znalazłem tematów .

Edytowane przez Ariel (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Ariel napisał:

Czego używasz ? Najpierw myślałem o Tropic Marin-NP plus , ale użyłem osobno ze słodkiego

Dokładnie TM plus-NP i oddzielnie jeszcze ATI Nutrition N i P.

Może kiedyś użyję coś do roślinnych. Kiedyś szedłem słodką (zieloną) drogą więc te tematy też nie są mi obce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10 XI 2021

Zasolenie 35

Fosfor 29 ppb

No3 5mg/l

Kh 7,3

Chelmon rostratus wczoraj został wyłowiony z sumpa. Infekcja bakteryjna (prawdopodobnie) postąpiła tak mocno, że ryba była w mojej ocenie nie do uratowania. Na rybie dokonałem eutanazji żeby skróci jej cierpienie i ograniczyć dalsze ryzyko przenoszenia choroby na inne ryby. Dzisiaj zauważyłem na A. Japonicus trochę białych kropek. To raczej ospa.

Aktualnie staram się dodawać więcej witamin do pokarmu. W akwarium są dwa doktorki i trzy krewetki czyszczące. Liczę na to że będę miał więcej szczęścia niż rozumu.

Nauczka na przyszłość: wydawało mi się, że wiem/umiem więcej niż w rzeczywistości. Nigdy więcej żadnego życia do zbiornika bez kwarantanny. 

Mam nadzieję, że nie będę miał zaraz ostrego ataku ospy. 

PM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 XI 2021

Zasolenie 35

Fosfor 5 ppb

No3 powyżej 5 mg/l

kh 8 (prawdopodobnie wzrost z powodu awarii dwóch białych świetlówek w lampie)

Na rybach nie mam śladów ospy. Może miałem więcej szczęści niż rozumu.

 

Wyjąłem okoli 350 ml węgla aktywowanego i po dwóch dniach od razu więcej glonów zielonych ale też lepszy wygląd lps (micro?).

 

PM

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

17 XI miałem trochę hałaśliwych gości przy akwarium. Siedzieli obok zbiornika kilka godzin.

Wieczorem zaglądam sam do zbiornika a Japonicus ma trochę kropek.... No ładnie, pomyślałem. Będzie po rybie.

Przybity tą informacją oraz kolejnym rokiem za mną dość obwicie nakarmiłem ryby ich ulubionymi pokarmami. Całe papu okrasiłem witaminami i olejami.

18 XI na Japonicusie w zasadzie niewielkie ślady wczorajszego ataku ospy (został może 3-4 kropli).

No3 powyżej 10 mgl

P  19 ppb

Kh 8,9

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

21 XI 2021

Kh 9,9

No3 powyżej 10 mgl

P 3ppb 

Zasolenie nieco ponad 35

Zmniejszyłem dozowanie ATI Pro o 10ml (rozcieńczone).

Zasolenie do obniżenia.

Zacząłem podawać ATI nutrition P w ilości 1 ml podzielonego na dwie dawki. W akwarium widać braki fosforu i chce zejść nieco z no3 do przedziału 5-10 mgl

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 XI 2021

Kh 9,2

No3 nieco poniżej 20

P 32 ppb 

Odpaliłem światło nad refugium.

Kubek odpieniacza zapełnił się w 2/3 urobkiem po tygodniu.

Trzeba nieco ograniczyć karmienie pokarmem suchym. Miękkie wyglądają super lps również. Moje sps jeszcze nie ściemniały.

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest z tym Ni P. Albo brakuje jednego, albo drugiego.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 21.11.2021 o 11:59, PiotrMi napisał:

Po4 3ppb

 

4 godziny temu, PiotrMi napisał:

P 32 ppb

Czym mierzysz fosforany z taką dokładnością?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Arek77 napisał:

Czym mierzysz fosforany z taką dokładnością?

Fosfor mierzę Hanna 736 i później albo sobie przeliczam na po4 albo nie. Obecnie wygodniej jest mi nie przeliczać.

8 godzin temu, katani napisał:

Tak to jest z tym Ni P. Albo brakuje jednego, albo drugiego.

No właśnie. Dokładnie tak mam, że mi się jedno z drugim rozjeżdża. Są ze sobą w dobrych proporcjach tylko jak są wyzerowane.

No ale jak nutrienty mam na zerach nieco dłużej to zaraz leci jakaś acana albo coś innego co nie jest spsem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, PiotrMi napisał:

No właśnie. Dokładnie tak mam, że mi się jedno z drugim rozjeżdża. Są ze sobą w dobrych proporcjach tylko jak są wyzerowane.

No ale jak nutrienty mam na zerach nieco dłużej to zaraz leci jakaś acana albo coś innego co nie jest spsem.

No właśnie nie są w dobrych proporcjach. Bo jak masz zera, to któregoś na pewno jest mniej niż drugiego i to na poziomie kompletnego niedoboru. I dlatego coś może polecieć.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1 XII 2021 

No3 około 10-15 

P 26 ppb

KH 8,6

Japonicus na dzień dzisiejszy bez żadnych kropek. Przyczyny jakie mogą powodować pojawianie się kropek u mojej sztuki:

- zbyt długa "obserwacja" akwarium przez głośnych gości

- wysokie no3

- światło w akwarium w nocy (światło w pokoju, światło z refugium zapalne w nocy)

- brak codziennej dawki alg

Dzisiaj postaram nie założyć sondę pH. 

Ważne, że no3 ma tendencję spadającą, bo chciałem je trzymać w granicach 5-10.

Nadal podaję ATI nutrition P (żeby nie zabrakło do zabicia No3).

Edit.

Sonda założona. pH notowane to 8,15. Zobaczymy jakie będą dobowe skoki.

Edytowane przez PiotrMi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Photo or it never happend ! :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Sagerrak1 napisał:

Photo or it never happend ! :P

Jutro, jak lampę włączę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.