Skocz do zawartości
Raff 2020

Komu wierzyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Na ICP AF Lab PO4 wyszły 0.26 a na Colombo 0,03 :blink:

Jakieś dobre słowo?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, Raff 2020 napisał:

Na ICP AF Lab PO4 wyszły 0.26 a na Colombo 0,03 :blink:

Jakieś dobre słowo?

Powiem tak, co do ICP i wyniki po4 już tu wielokrotnie pisałam...

W dniu pobrania fiolki na hance wyszło 0.08 a icp 0.21 po 3 dniach od wysyłki hmm..:( wnioski...?

Proponuję kupić hanke i tego się trzymać, ICP jest dobre pod inne parametry, co do po4 jakoś nie mogę się przełamać o wiarygodność tego wyniku.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu, u mnie na Hance 0,06 a icp 0,12 i za każdym razem zasolenie u mnie 34 a icp 36.
Tak miałem już 3 razy co do innych parametrów nie zauważyłem zmian

Wysłane z mojego SM-G986B przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

9 minut temu, Beti napisał:

Powiem tak, co do ICP i wyniki po4 już tu wielokrotnie pisałam

Nie sądziłem, że ktoś miał już taki problem. Następną razą się poprawie:) i będę bardziej dociekliwy. 
I już sobie wyobrażam, jak ta próbka w tym nagrzanym dostawczaku się kisi

Beti dziękuję

7 minut temu, Alcoholik napisał:

za każdym razem zasolenie u mnie 34 a icp 36.

Nawet mi nie pisz takich rzeczy…:shock:!

U mnie było zasolenie 36 a na ICP 30 Przekalibrowalem salimetr i przez ostatni tydzień podbiłem zasolenie o 6, to ile teraz mam???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Raff 2020 napisał:

Nie sądziłem, że ktoś miał już taki problem. Następną razą się poprawie:) i będę bardziej dociekliwy. 
I już sobie wyobrażam, jak ta próbka w tym nagrzanym dostawczaku się kisi

Beti dziękuję

Hehe  @Raff 2020źle zrozumiałeś mnie..napisałam że wielokrotnie o tym wspominałam, ale nie że ty nie możesz, to dobrze ze piszesz, cieszę się bo inni też wyciągną wnioski.

Właśnie trzeba pisać ;)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehe 

Wiem, wiem @Beti napisałem to z odrobiną przekory, taką niewykrywalną ;)

Bo pisać tu trzeba. Odkąd śledzę to forum zauważyłem, że jest wielu pasjonatów, ale niestety anonimowych. Sam nie bardzo się udzielam, ale muszę przyznać, że im dalej w las… ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Raff 2020 napisał:

było zasolenie 36 a na ICP 30 Przekalibrowalem

Do kalibracji refraktometru kup płyn np. Saliferta, wtedy bedziesz miał dobrze go skalibrowanego. A co do fosforanów to na teście Colombo miałem 0.02 a hanka pokazała mi 0.3, więc te testy nadają się wg mnie tylko do śmietnika.

Edytowane przez andzior70 (wyświetl historię edycji)

577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie testy kropelkowe są trudne do odczytania w niskich zakresach. Jestem w stanie odczytać trzy zakresy   wspomagając się trzema testami:

poniżej 0,1 - test Saliferta prawie biały, Colombo lekko niebieski, test Zoolek - brak zmiany barwy.

Zakres 0,1-0,2 - test saliferta lekko niebieski, test Colombo mocno niebieski, test Zoolek - brak zmiany barwy (czas na zakup nowej porcji adsorbera)

Powyżej 0,2 - testy Colombo i Salifert mocno niebieskie, test Zooleka widoczna zmiana barwy (czas na wymianę adsorbera)

To jestem w stanie odczytać swoim okiem i I  to mi się pokrywa z wynikami ICP- różnica w odcieniach niebieskiego w zakresach 0,01- 0,1 jest dla mnie nie do odczytania. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, andzior70 napisał:
16 godzin temu, Raff 2020 napisał:

 

Do kalibracji refraktometru kup płyn np. Saliferta, wtedy bedziesz miał dobrze go skalibrowanego

A woda RO się nie nadaje?

Myslisz ze różnica 6%  wynika z nieodpowiedniego płynu do kalibracji?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Raff 2020 napisał:

A woda RO się nie nadaje?

Myslisz ze różnica 6%  wynika z nieodpowiedniego płynu do kalibracji?

też używam wody Ro do kalibracji, wyniki ICP potwierdzone zgodnie, nigdy nie miałam różnicy w zasoleniu, jedynie nieszczęsne Po4


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, andzior70 napisał:

A co do fosforanów to na teście Colombo miałem 0.02 a hanka pokazała mi 0.3, więc te testy nadają się wg mnie tylko do śmietnika

Nie dobrze. Gdyby to była różnica 0,1-0,3 to pal licho, ale 0,02-0,3 naprawdę rozpierdziela system

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

takim testem na Po4 kropelkowym uważam że salifert jeszcze w miarę zbliżał do pokrycia się hanką, ale też nie jest to coś rewelacyjnego, uważam trzeba przyjąć jeden test np hankę i tego się trzymać.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Beti napisał:

też używam wody Ro do kalibracji, wyniki ICP potwierdzone zgodnie, nigdy nie miałam różnicy w zasoleniu, jedynie nieszczęsne Po4

Przyjmuję do wiadomości, ze zasolenie najdokładniej pokazuje ICP i tego będę się trzymał. Zaś Po4, tak jak napisała @Beti jest wartością zmienną w czasie i zdecydowanie dokładniej wyjdzie na testach, tylko teraz jakich? :huh:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wątpliwości co do dokładności ICP odnośnie zasolenia. Ja przynajmniej miałem 37 ppt wg. testu ICP, kalibracja wg. płynu Salifeta i refraktometru - powinno być 35. Refraktometr zgodnie z instrukcja powinien być kalibrowany na RODI. I tak nie było to zgodne z Salifertem. Dzisiaj używam płynu referencyjnego Fauna Marin 35 ppt, jest najbardziej zbliżony do kalibracji zalecanej przez producenta refraktometru (H2Ocean). Płyn Saliferta tez wykazywał odchylenia. Sprawdzenie w sklepie nic nie dało  ( Milwaukee Instruments, w specyfikacji ma +/- 2 ppt ). 

Reasumując - taki podstawowy parametr jak zasolenie, a tez  nie wiem "komu wierzyć".

Obecnie trzymam się jednego płynu referencyjnego, wychodząc z założenia, że najważniejsza jest stabilność

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Raff 2020 napisał:

Przyjmuję do wiadomości, ze zasolenie najdokładniej pokazuje ICP i tego będę się trzymał. Zaś Po4, tak jak napisała @Beti jest wartością zmienną w czasie i zdecydowanie dokładniej wyjdzie na testach, tylko teraz jakich? :huh:

Przyjedź z wodą do mnie to Ci zmierzę zasolenie za 1/5 ceny ICP, kalibrowanym fabrycznie z certyfikatem sprzętem :)  


Akwarium od WRZEŚNIA 2006, DIY reaktor a'la dastaco2.

https://drive.google.com/drive/folders/183aOu0N6pyqhFT6OfeNn0e6RBBvPDdJc

SPS = Stability Promotes Success, BEZ=bez zbędnych kosztów

Be wary of advice coming from those who will not show you the fruits of their success!

It’s not complicated, unless you choose to make it that way 

Pozdrawiam HAPPY REEFING!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zasolenie mierzę super dokładnym spławikiem ,  nie muszę kalibrować .

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@JerzyB a masz może fotkę tego spławika?

2 godziny temu, Jacek56 napisał:

Przyjedź z wodą do mnie to Ci zmierzę zasolenie za 1/5 ceny ICP, kalibrowanym fabrycznie z certyfikatem sprzętem :) 

Matko święta :shock:!!! Nie wiedziałem, że mam takiego debeściaka w sąsiedztwie. Właśnie oglądałem fotki Twojego baniaka.

Pewnie, że przyjadę . Wezmę próbkę wody i worki na szczepki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super artykuł Bartka o zasoleniu

https://reefhub.pl/refraktometr-kontra-splawik-wady-zalety/

 

@JerzyB a masz może fotkę tego spławika?

Wpisz w google  Tropik Marin Hydrometr precyzyjny.

 

 

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na ICP nie ma co zwracać uwagi na wynik PO4 z powodu zbyt długiego czasu jaki próbka wody dociera do badania. Z tego powodu wynik jest niemiarodajny

 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z kolei inne doświadczenie z testami icp (af). Co prawda robiłem je na razie tylko dwukrotnie, lecz w obu przypadkach wszystkie wyniki, które robię w domu (w dniu pobrania wody do icp)  praktycznie idealnie pokrywały się z icp ( idealnie tj. np: ca w domu 415  - icp  410, po4 hanka 0.04 - icp 0.02 itd). 

Za pierwszym razem wodę wysłałem zwykłym listem (wyniki po 5 dniach, pn - pt), za drugim razem poleconym priorytetem (wysłałem w poniedziałek, wyniki w środę).

 

Nie twierdzę, że to nie przypadkowo. Po prostu przedstawiłem swoje doświadczenie z testami icp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A zastanawiał sie ktoś jak z wiarygodnością testu tritona n-doc na biologię . Skoro PO4 przekłamuje po 2-3 dniach to co z tritonem . Test robią w półtora tygodnia od wysłania 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, DiabLen napisał:

 

Ja mam z kolei inne doświadczenie z testami icp (af). Co prawda robiłem je na razie tylko dwukrotnie, lecz w obu przypadkach wszystkie wyniki, które robię w domu (w dniu pobrania wody do icp)  praktycznie idealnie pokrywały się z icp ( idealnie tj. np: ca w domu 415  - icp  410, po4 hanka 0.04 - icp 0.02 itd). 

 

Ueeeghhhh no to namieszałeś…

Już sobie w głowie poukładałem, że nie będę zwracał uwagi na pomiar po4 w ICP a tu dowód na zaprzeczenie teorii. A może tylko potwierdzenie reguły?
Może udało Ci się wysłać próbki w idealnych warunkach - niska temperatura, wybity wahacz, badanie w pierwszej kolejności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie. Czy fosfor z próbki zniknie? Dlaczego miałby icp być niewiarygodny? Nawet jeśli byłby związany lantanem (popularny atrament do usuwania po4) to wynik fosforu będzie taki sam. Icp nie bada w jakich związkach dany atom się znajduje, tylko ile tego atomu w próbce jest. Co innego Hanna czy testy kropelkowe. One opierając się na reakcji mierzą poziom związku który w tej reakcji bierze udział. Więc zgodnie z prawem zachowania masy w przyrodzie. Nic nie zniknie jedynie zmieni właściciela. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, dadario napisał:

Czy fosfor z próbki zniknie?

Bakterie Drogi Watsonie... zeżrą, rozłożą, a same nie zdążą paść i się rozłożyć.

Ale poczekajcie, idzie do mnie hanka na azot, mam na fosfor i mam dwa różne testy ICP, zrobię doświadczenie, pobiorę próbkę wody do testów, zmierzę hankami, pobiorę po dwie kuwety wody, przetrzymam je w ciemnym miejscu, szczelnie zakręcone i zrobię jeden pomiar w okolicach dojścia przesyłki do adresata i drugi, następnego dnia, a jak znajdę jeszcze kuwety zapasowe, to będzie próbka na trzeci pomiar. Powinieniem utrafić w dzień testów ICP, sprawdzimy wyniki, porównamy, może coś się wyjaśni. Oczywiście dane wrzucę na forum.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Naukowcem nie jestem, ale staram się uważnie słuchać ekspertów w danej dziedzinie. Badanie na ICP to nie jest top topów, a maszyna dzięki której możliwa jest interpretacja wyników w krótkim czasie czyt. Badanie wody jest adekwatne do swej ceny. Np Triton szczyci się wielopokoleniowym doświadczeniem... Ta sama próbka wody poddana analizie przez 2 roznych ludzi może dać odmienne wyniki za sprawą ich interpretacji. 

Jesli dobrze pamiętam trzeba być geniuszem aby przy pomocy ICP podać prawidłowa wartość ołowiu w badanej wodzie... Żeby mieć bliższe prawdy wyniki badanie trzebaby zrobić dla różnych pierwiastków na 3 różnego typu urządzeniach. 

Podsumowując post: dobrze ze sa badania ICP. Są przydatna wskazówką lecz nie wyrocznią. 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.