Skocz do zawartości
SmauG

(A jednak) 250L, panel wew. - kompletowanie sprzętu

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,
trochę czasu upłynęło od moich ostatnich pytań, jednak plan uległ zmianie - z 70L z panelem zmieniło się na 300L z sumpem, ale i ten plan uległ, z pewnych względów, zmianie. A ponieważ nie chcę tematu dalej odwlekać (bo znów coś wypadnie...) chcę ruszyć na zbiorniku który mam, po słodkim.

Założenie jest takie, że chciałbym ruszyć zbiornik dla początkującego, czyli same miękkie korale i kilka rybek, które (podobnie do miękasów) trochę początkującemu będą w stanie wybaczyć. Jeśli wszystko będzie szło jak należy przez minimum rok, zacznę planować większe (w innym miejscu, ze zbiornikiem technicznym, lepszym światłem, itd.), a to akwarium przejmie syn :) (wielkopolska, no przecież nic nie może się zmarnować ;) ) 

WAŻNE - ten konkretny zbiornik traktuję BUDŻETOWO. Wiem że tak też się da i jeśli komuś się takie podejście nie podoba, to proszę aby przestał czytać i zaoszczędził sobie nerwów. Jestem optymistą, także w kwestii startowania pierwszego morskiego, niemniej do nauki jazdy też nie kupię porsche ;) Wolę coś wolniejszego, gdzie ewentualne otarcie nie będzie aż tak boleć.
Tak jak pisałem powyżej - będzie dobrze dla mnie i dla zwierzaków, to będzie rozwój.


Sprzęt:
- szkło: 250L (100x50x50), OW z panelem wewnętrznym - jest
- cyrkulacja: 2xSW-8 - jest
- obieg: Jebao DSC-2000 - w drodze (czytając różne wątki doszedłem do wniosku, że skoro nie będzie podnoszenia to taka moc wystarczy)
- odpieniacz: brak
- grzałka: 200W, Eheim Jager - jest
- RODI: jest
- skała: Base Rock Indonesia (kupione w CH) - jest 10kg, chciałem najpierw sprawdzić (naocznie) jak to będzie objętościowo wyglądać. Dość ciężka jest ta skała (przyszło w 4 kawałkach: 5,8kg, 2,3kg, 1,3kg, 1kg) ale mi się podoba. Zacząłem robić przymiarki do układania i widzę, że śmiało mogę kupić drugie 10kg

IMG_0222.jpg.f35c3f81cef338f6364f58f9b93308ac.jpgIMG_0216.jpg.25ccd65d5b0d8f6e0b1ed96959789f63.jpg

- piasek: brak - rozważam BioSand od AQ. (Zastanawiałem się nad babką, ale nie wiem czy dla niej tak ok 1cm wystarczy, czy musiałoby być więcej.. Musze doczytać)
- oświetlenie: brak
- obsada korali: miękkie - w trakcie planowania
- obsada ryb: mało :) - w trakcie planowania, 


Kilka pytań, które w tej chwili najbardziej mnie nurtują:

1) PANEL WEWNĘTRZNY - proszę o opinie/uwagi/rady:

Zbiornik jest (i będzie) widoczny z 3 stron (długa, krótka, długa), więc na 4tej (krótkiej) ścianie chcę zrobić panel wewnętrzny - całość miałaby 15 x 50 cm. Myślę o pleksi i laserowym wycięciu otworów.

A więc przede wszystkim pytanie, czy dam radę dokleić pleksi do szyb bocznych? Bo widziałem w necie różne opinie/zdania (czasem wręcz kłótnie) na ten temat.. Jednym się to udaje i nie maja problemów, inni natomiast za nic nie potrafią tego do szkła przylepić..

1226964952_Zrzutekranu2021-09-27o14_49_13.png.db1324919965e31042a3cfcf52881cf5.png818704532_Zrzutekranu2021-09-27o14_49_32.png.d5ab7608e8197d5cb3afc3b3fc6f14f4.png

1 - komora zrzutu (20 x 15 cm) tu wyląduje odpieniacz, grzałka, może jakaś gruba gąbka pod grzebieniem do zbierania grubszego 'syfu' (taka do częstego czyszczenia)
2 - komora na media (ok 12 x 15 cm) - planuje tu np kulki maxspecta dać, biofil, te sprawy. Zastanawiam się czy nie będzie to za duże.. może zrobić ją mniejszą, a dać szerzej komorę nr 1
3 - komora na pompę obiegową (15 x 15 cm) - też nie wiem czy nie za duża, skoro moja pompa ma 10 cm.. No chyba że coś by tu kiedyś mogło też wylądować :)
4 - otwór do lock-line'a (22 mm) - czy jeśli dam go na wysokości 35 cm to wystarczy? Mój lock-line ma ok 20 cm długości. Skracać czy dawać taki długi?
5 - przepływ dolny (20 - 30 mm)
6 - przepływ górny - czy ok 40 mm poniżej dołu grzebienia wystarczy?
7 - grzebień przelewowy (całość na szerokości ok 18 cm) - otwory o szerokości 5 mm, wysokość 40 mm, odstępy nimi 2-3 mm, Może 2 mm by wystarczyło, wtedy byłaby większa powierzchnia otworów

 Czy regulacja wysokości grzebienia jest ważna? Bo musiałbym od razu przewidzieć taką opcję i się do niej przygotować.
 

2) ODPIENIACZ:
myślicie że np Tunze 9004 wystarczyłby przy niewielkiej obsadzie rybnej? Zależy mi też na (w miarę) cichym działaniu.. Jakieś opinie/rady? 

3) ŚWIATŁO:
JA WIEM co to hydra, WIEM co to tu_wstaw_kilka_znanych_nazw_producentów_lamp_za_miliony i wiem, że to najlepsze docelowe światła, ALE przy założeniu, że planuje tylko korale miękkie, myślę o jakiejś LEDowej chince (ok 160-180W) + 2x39W.
Jakieś 'sprawdzone' budżetowe wyjścia?

 

Z góry dziękuję za pomoc/opinie/uwagi. Niby 'wszystko' jest w necie, ale niestety jest tego już chyba aż ZA dużo :( zdania podzielone.. Ciężko wyciągać wnioski.
(Licze na wyrozumiałość ;) )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do wszystkiego się nie odniosę bo nie mam wiedzy ale:

Tunze 9004 da radę, mam używam kilka lat, można wyciszyć dając watę w tłumik ale nie za gruba bo spada pobór powietrza.

Grzebień zdecydowanie wyjmowany bo łatwiej wyczyścić jak zarośnie algami itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Konrad_Wwa napisał:

Do wszystkiego się nie odniosę bo nie mam wiedzy ale:

Tunze 9004 da radę, mam używam kilka lat, można wyciszyć dając watę w tłumik ale nie za gruba bo spada pobór powietrza.

Dzięki za odpowiedź :)

Jak często wymieniasz taką watę?

33 minuty temu, Konrad_Wwa napisał:

Grzebień zdecydowanie wyjmowany bo łatwiej wyczyścić jak zarośnie algami itp.

A widzisz, o czyszczeniu nie pomyślałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem tak, że panel jest ze szkła i do niego przykleiłem czarnym silikonem akwarystycznym dodatkową płytę plexi z wyciętym laserowo grzebieniem.

Trzyma się.893926524_szko.thumb.jpg.ed4398900e4f945eb48b3b384ab23a5c.jpg

plexi.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dwie kwestie:

1. Nie widzę info o dolewce

2. W kontekście powyższego, nie zmniejszają bardzo komory pompy bo woda paruje i właśnie tam obniży się poziom wody. Jak komora będzie mała to dolewka będzie bardzo często dolewać

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja zrobiłem tak, że panel jest ze szkła i do niego przykleiłem czarnym silikonem akwarystycznym dodatkową płytę plexi z wyciętym laserowo grzebieniem.


Zastanawiałem się nad tym, rozpatrując wytrzymałość plexi. Muszę też mieć czarne boki , żeby nie było widać co tam w panelu nieładnego siedzi, więc szkło musiałbym wkleić czarnym silikonem jakoś, choć pewnie i tak by było widać..
Ale z pewnością byłoby wytrzymalsze. Muszę to przemyśleć jeszcze raz
Jeszcze dwie kwestie:
1. Nie widzę info o dolewce



Do dolewki stanie z tyłu (obok rodi) osobny zbiornik, ale masz rację, nie wspomniałem o tym na mojej liście. Jeszcze nie mam.



2. W kontekście powyższego, nie zmniejszają bardzo komory pompy bo woda paruje i właśnie tam obniży się poziom wody. Jak komora będzie mała to dolewka będzie bardzo często dolewać


W sumie to mógłbym zmniejszyć środkową komorę (ona i tak będzie dość duża, a zawsze mogę coś położyć pod odpieniaczem) i zrobić 20/10/20. 10 x 15 x ~40h w zupełności by wystarczyło na media.
Dlatego też zastanawiam się nad wysokością przegrody która będzie regulować wysokość poziomu wody w tej ostatniej komorze . Nie wiem jaka wysokość powinna być w pierwszej komorze, żeby było dobrze do odpieniacza. Ile niżej od grzebienia powinna być?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom wody regulujesz 2gą przegrodą (licząc od komory spływu) pierwsza idzie do krawędzi panelu. Sam panel proponuje obniżyć względem krawędzi akwarium lub wzmocnień jeśli masz (widać to dobrze na zdjęciu kolegi Menatay)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poziom wody regulujesz 2gą przegrodą (licząc od komory spływu) pierwsza idzie do krawędzi panelu. Sam panel proponuje obniżyć względem krawędzi akwarium lub wzmocnień jeśli masz (widać to dobrze na zdjęciu kolegi Menatay)

15to centymetrowy panel akurat się u mnie mieści pomiędzy ścianką a wzmocnieniem default_).gif

Mogę go obniżać max o 2cm, bo akwarium z jednej strony jest wbudowane w ściankę i niezbyt ładnie by to wyglądało.

 

Posługując się zdjęciem kolegi

3ae264b7ffd8eec98f5d76921c0fe2e2.jpg

 

Powiedzmy że panel obniżam o 2cm, więc dół mojego grzebienia zrobiłbym na ok 43cm. Pierwsza przegroda będzie równo z wysokością panelu. Moja 2ga (tutaj 3cia, zaznaczona na zielono) przegroda musiałaby być o jakieś 2-3cm niżej od góry 1ej przegrody, powiedzmy w połowie wysokości grzebienia. Dobrze kombinuje?

 

Zastanawiam się jeszcze czy 5mm plexi wystarczy, czy lepiej (tak jak kolega) zrobić najpierw 'klatkę'że szkła, a potem zamaskować plexi?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu u kolegi masz ostatnia komorę na dolewkę nie jest częścią obiegu. Zobacz gdzie ma aż otwór na powrót pompy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:

Tu u kolegi masz ostatnia komorę na dolewkę nie jest częścią obiegu. Zobacz gdzie ma aż otwór na powrót pompy

Kurka faktycznie, nie dopatrzyłem się tego otworu (koniec z czytaniem na telefonie..).

 

13 godzin temu, Menatay napisał:

Ja zrobiłem tak, że panel jest ze szkła i do niego przykleiłem czarnym silikonem akwarystycznym dodatkową płytę plexi z wyciętym laserowo grzebieniem.

.893926524_szko.thumb.jpg.ed4398900e4f945eb48b3b384ab23a5c.jpg

Mam 3 pytania:
1) jaka jest wielkość Twojego akwarium? Cały czas myślę o tej szklanej przegrodzie i zamaskowaniu jej ciemna plexi. Ale mój panel będzie 'wchodził' w światło zabudowy i jakoś to musze estetycznie rozwiązać..
W sumie, jeżeli plexi doklei się bez problemu do szkła, to mógłbym dać cianką plexi (np 2mm) na ten widoczny bok, a dopiero niej szkło poprzeczne docisnąć i dokleić. Wtedy z boku nie było widać widać w ogóle szkła

2) jakie są wielkości poszczególnych komór w Twoim akwa? 

3) lockline - mój lock-line wygląda tak:

IMG_0233.thumb.jpg.26a790b7361233ce6c4c37a7c0f0b5dd.jpg

Czy trzeba dawać do tego jakieś uszczelki? (Jeśli tak, to są jakieś specjalne do słonego?) 
I jeszcze pytanie o przyłączenie kolanka - trzeba je kleić czy można na ciepło zrobić? Mam zgrzewarkę do rur PCV i chyba najlepiej by to trzymało

IMG_6026.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium małe:
Długość: 60 cm, Szerokość: 40 cm, Wysokość: 25 cm, Grubość szkła: 6 mm Do tego plexi czarna matowa grubości 3 mm.

Panel jak widać po całej długości 60 cm, szer. około 10 cm. 1 cm poniżej krawędzi zbiornika. Boki oklejone naklejką/okleiną czarną matową (próbowałem pomalować czarnym sprayem- nie wyszło zbyt dobrze). W panelu zrobione z plastikowej czarnej kratki stojaki/koszyki na media w 1 i 2 komorze. LockLine był już z uszczelka, ale bez też nic się nie stanie, kolanko bym skleił są specjalne kleje hydrauliczne.
Komory mniej więcej:
1- na spływ  grzebień i media filtracyjne (wata, phosguard i purigen) -długość 15 cm,
2- grzałka media biologiczne (Biosphere i małe kawałki marco rocks) - długość 12,5 cm
3- pompa powrotu - długość 12,5 cm
4- dolewka 20 cm

panel.jpg

panel 2.jpg

akwa.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak ma być porządnie, to polecam czarny lacobel klejony na warstwę czarnego silikonu. Grzebień typowy, nie klejony. Pamiętajcie że tworzywa łatwo się rysują, jeśli ktoś nie planuje zarośnięcie całego tła koralem, będzie niezadowolony - za jakiś czas oczywiście.

No, ale to małe zbiorniki, można je przenieść za jakiś czas. Co nie zmienia faktu że są fajne :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku padło na plexi z laserowym wycięciem grzebienia. Oczywiście wolałbym czarny lacobel, ale nikt nie chciał wyciąć  mi w tym grzebienia. Faktem jest, że można go wkleić.  Tło z alg wapiennych i innych brudów czyszczę gumowym skrobakiem jest matowe wiec nie wiem nawet czy jest porysowane. Plan pierwotny zakładał przyklejenie briareum i zarośnięcie tła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Menatay napisał:

przyklejenie briareum i zarośnięcie tła.

I to jest dobra koncepcja.

9 minut temu, Menatay napisał:

Oczywiście wolałbym czarny lacobel, ale nikt nie chciał wyciąć  mi w tym grzebienia

Ty tak poważnie? Czy żarty sobie robisz...? :) Takie rzeczy to tylko na chińskim jutubie pokazują.  Grzebień wycinany jest gorszy bo nie wyczyścisz, nie ustawisz wysokości, a jak niechcący wyłamiesz zęba... "popij wodą i żyj z tym dalej".


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Plan pierwotny zakładał przyklejenie briareum i zarośnięcie tła.


A co poszło nie tak z planem, jeśli można spytać? Bo ta opcja bardzo mi się właśnie podoba
Ty tak poważnie? Czy żarty sobie robisz...? [emoji4] Takie rzeczy to tylko na chińskim jutubie pokazują.  Grzebień wycinany jest gorszy bo nie wyczyścisz, nie ustawisz wysokości, a jak niechcący wyłamiesz zęba... "popij wodą i żyj z tym dalej".

No to u mnie stanie na pleksi z wklejonym grzebieniem i 'oblepianie' (kiedyś) Briareum.

Grzebień chyba ten:
53d4985deb14233c4efcb6a27584cb2d.jpg

Moja pierwsza komora będzie miała 20cm, chyba wystarczy tyle grzebienia, co?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzebień możesz wkleić za pleksą, więc nie będzie widać kieszeni, a to się odwdzięczy przy czyszczeniu. Zęby potrafią śluzem i glonami zarastać.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 28.09.2021 o 19:54, dale napisał:
Grzebień możesz wkleić za pleksą, więc nie będzie widać kieszeni, a to się odwdzięczy przy czyszczeniu. Zęby potrafią śluzem i glonami zarastać.


Praktyczna rada, dziękuję :)

Teraz będę musiał poczekać na grzebień, żeby móc zaprojektować plexi, żeby zobaczyć czy jest dość sztywne czy jednak będę musiał podeprzeć szkłem :D

Edytowane przez SmauG
podwojenie tekstu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No niestety, moim zdaniem będziesz musiał szkłem podeprzeć, zwłaszcza że jest problem z wklejeniem samej pleksy. Albo Możesz zamówić dwa kawałki szkła cienkiego - np. 4 mm, zasmarować je cienką warstwą silikonu czarnego i skleić, tylko wcześniej poćwicz na czymś. Efekt czarnej ściany i bez rys. Tyle że najpierw na kawałku sprawdź jak wychodzi.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, przyszedł grzebień (i kilka innych pierdółek) - można projektować front panela.
Wysokość grzebienia 6 cm, więc taki otwór zrobię w szkle i plexi - 6 x 20 cm.

Doszedłem do wniosku, że poszerzę komorę spadową i komorę z pompą obiegową - będą po 20 cm. Tak jak pisaliście, będzie się rzadziej załączała dolewka, a w spadowej będzie szerzej na grzebień oraz ogólnie więcej miejsca jakby ewentualnie trzeba coś włożyć.

Środkowa komora będzie ok 7 cm i spokojnie wystarczy mi na AF Life biofil, oraz na kuleki Bio-Sphere maxpect'a. Nawet przy 1kg kulek zostanie mi jeszcze troche miejsca na włożenie czegoś z nagła potrzebnego :)

Cały panel na szerokości będzie wsparty na 5mm szybie, a całość niżej o 1cm od brzegów akwarium. Środkowe przegrody ze szkła (też pewnie 5mm) a boczne plexi.
Wychodzi mi coś takiego:

1004138550_Zrzutekranu2021-09-30o19_11_42.thumb.png.7cd96933d441e49c67d8c483e8ef06d2.png

424977762_Zrzutekranu2021-09-30o19_12_14.thumb.png.615c63eebf072f0cc45a19cd88ccd946.png

 

Czy prześwit na dole pomiędzy komorą 1 i 2 (3 cm) nie będzie za wysoki?

Wyjście na lock-line'a dalem ok 8cm poniżej szczytu panela i 5 cm od boku. Czy, z jakiś względów, lepiej żeby to było z boku, na środku, czy obojętnie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak chcesz grzebień przykleić, tylko po krawędzi? Bo pewnie te 6cm to wysokość razem z zębami. Zrób wycięcie tak żeby od tyłu przykleić grzebień czyli wystają tylko zęby.

IMG_20210928_205221_copy_1280x961.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Konrad_Wwa napisał:

A jak chcesz grzebień przykleić, tylko po krawędzi? Bo pewnie te 6cm to wysokość razem z zębami. Zrób wycięcie tak żeby od tyłu przykleić grzebień czyli wystają tylko zęby.

A widzisz, zastanawiałem się nad tym i myślałem, że przykleję na dole i po bokach :D 
 

Czyli coś takiego jak na zdjęciu poniżej, że doklejam z tyłu plexi, równo tak jak przyłożyłem kartkę i powiedzmy po bokach zostawiam sobie z 1 cm.. albo nawet nie, bo to i tak na dużej powierzchni będzie przyklejone to się będzie trzymać, a zawsze to 1 cm więcej do przelewu. Dobrze myślę? Wtedy wycięcie w szkle zostawiłbym takie jak jest teraz, a dał mniejsze w samej plexi.

IMG_0252.thumb.jpg.990423c3765f8564968df9b499b0d60a.jpg

 

A ten sam grzebień to nie za krótki? Tylko 2 cm? Jak patrzyłem na zdjęcia, choćby na Twoje co wstawiłeś teraz to wygląda jakby tam samego grzebienia było w wodzie ze 2-3cm a jeszcze pewnie wystaje z min 1cm, nie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę zmierzyć ale już nie dziś ile tego wystaje, zrób tak żeby się tobie podobało:) ja mam szkło i lepiej jest czyścić szkło niż plastik co zresztą widać na zdjęciu:)

U mnie jest 30cm grzebienia, pompa 3000l/h idzie na maksa i spiętrza prawie do końca ale u mnie bardzo niskie akwarium jest bo słup wody ma ok 30cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było, że temat umarł, to coś zaktualizuję ;)

Małymi (bardzo - w związki z czasem) krokami kończę kompletować sprzęt (plan jest taki, żeby wystartować przed świętami).

W tym tygodniu dojedzie:

  • reszta skały (Base Rock Indonesia) - drugie 10kg
  • piasek (Aquaforest Bio Sand) - 7,5kg
  • sól (Aquaforest Reef Salt) - 2 x 7,5kg
  • startowa lampa (aqua connect) - używane 6x39W (myślę, że na start i jakiś czas da radę)
  • bakterie (ATM Colony) - chciałbym w jednej przesyłce z czymś, ale musze jeszcze ustalić czy mogą sobie spokojnie poczekać miesiąc do otwarcia. Nigdzie nie widzę inf jak to przechowywać PRZED, jak i PO otwarciu (jeśli kupiłbym wiekszą niż potrzebna na start ilość)

Zostałoby w zasadzie zlikwidowanie słodkiego (jeszcze ze 2 rybki jakieś do zbycia), porządne wyczyszczenie szkła, wstawienie panelu i.. można zalewać.

Z wyposażenia zostaje mi jeszcze kupno:

  • dolewki (pewnie szybko po zalaniu)
  • odpieniacza (niekoniecznie szybko po zalaniu)
  • testów (też chyba niekoniecznie szybko po zalaniu, bo do podstawowych testów mam jeszcze walizkę testów wszelakich po słodkim, więc na start wystarczy)

No i pozostaje zaplanować jakąś obsadę (coś na start żeby brudziło i jakąś docelową).

Muszę też popytać czy ktoś gdzieś w okolicy nie ma jakiegoś nadmiaru miękkich korali na zbyciu, żeby cos tam sobie zaplantować :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.11.2021 o 15:33, SmauG napisał:

bakterie (ATM Colony) - chciałbym w jednej przesyłce z czymś, ale musze jeszcze ustalić czy mogą sobie spokojnie poczekać miesiąc do otwarcia. Nigdzie nie widzę inf jak to przechowywać PRZED, jak i PO otwarciu (jeśli kupiłbym wiekszą niż potrzebna na start ilość

Mogą śmiało stać w zacienionym miejscu (nie trzeba ich pchać do lodówki). Nic im nie będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.