Skocz do zawartości
MayFly

DSB na sterydach

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry dzień, zastanawiam sie jak mogę wspomóc cykl azotowy w moim mega obciążonym morskim akwarium i wpadłem na dziwny pomysł. Pewnie zastanawiacie sie czemu ten temat nie jest w metodach ale tu wchodzi siarka cała na biało. Czy ktoś myślał żeby połączyć DSB z reaktorem siarkowym? W sensie żeby warunki były bardziej kontrolowane dać do jakiegoś pojemnika powiedzmy 1l drobnego piasku argonitowego  i na samo dno dodać kilkanaście g siarki elementarnej żeby dodatkowo ulepszyć denitryfikacje. 

Przy okazji sie zapytał czy metoda probiotyczna jak np vsv wyklucza się z reaktorem siarki? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz szybko wyzbyć się azotanów to odpal reaktor glonowy. Dsb to super sprawa ale zanim zaskoczy, reaktor glonowy rozwiąże już problem. Co do dsb to trzeba o niego bardziej dbać niż o zbiornik zasadniczy. Ja go osobiście nie polecam, ale spełnia swoją rolę w dłuższej perspektywie czasu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z DSB jestem bardzo zadowolony. Jak już ruszyło jest bezobsługowe. Muszę tylko usuwać część spagetti pływające nad DSB - raz na dwa tygodnie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok chcesz wsypać siarkę  ? 

Jak działa siarka ? Taki granulat , jak ma się rozpuści i co wydziela . ? 

 

I w jakim celu przysipieez żwirkiem/ piaskiem argonitowym ? 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, AnT napisał:

Ok chcesz wsypać siarkę  ? 

Jak działa siarka ? Taki granulat , jak ma się rozpuści i co wydziela . ? 

 

I w jakim celu przysipieez żwirkiem/ piaskiem argonitowym ? 

Nie no siarka ma sie nie rozpuścić a elementarna siarka jest pożywką dla niektórych bakterii beztlenowych i pomyślałem że zamiast robić typowy reaktor siarkowy można dać troszkę siarki do DSB. A wiadomo w DSB warunki beztlenowe zachodzą w warstwach głębokiego piasku i tam bakterie konsumowały by siarkę i redukowały no3.  Ogólnie nie stosuje się już samej siarki ponieważ za bardzo obniża ona ph wody i do  reaktorów siarkowych sypie sie aragonit żeby reagował z kwaśną siarką i neutralizował jej ph. Stąd piasek w takim dsb miałby działanie:
1-rozproszenie tlenu żeby w jedno dolnych warstwach powstała strefa beztlenowa dla bakterii 
2-stanowiłby neutralizator dla kwaśnej siarki i oddzielałby ją od kolumny wody 
3-w jego porach znajdowała by sie przestrzeń dla bakterii.


https://reefs.com/2016/01/25/sulfur-nitrate-reators/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie zadałbym inne. Dlaczego nie chcesz zrobić refugium lub ewentualnie algae scrubbera? To najlepsze, w moim mniemaniu i wg. mojego doświadczenia, rozwiazanie, które nie tylko pomoże kontrolować parametry, ale też ograniczyć rozrost mikro alg na szybie, a także stworzy bogatsze i bliższy naturze ekosystem. Niektóre związki z wody może wyciągać, inne, również bardzo korzystne, oddawać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.