Skocz do zawartości
sigreg

Solniczka - podejscie drugie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W 2008 (o ile dobrze pamietam) mialem swoje pierwsze podejscie do slonej akwarystyki - byla to mikrorafka 40L w typowej kostce, z minimalna obsada. Bazowalem na podmianach wody. Baniaczek pod moja opieka miewal gorsze i lepsze dni, ostatecznie po okolo 3 latach zostal opanowany przez taka ilosc plag ze ciezko bylo mi sie z tym uporac. Trafilem tez na dwie partie felernej soli, a gwozdziem do trumny okazalo sie przywleczenie zarazy ktora wybila nieliczna osade. To byl koniec solniczki pomimo dlugiej walki i nie szczedzenia srodkow. Po tej porazce nie mialem sil ani motywacji zeby stawiac to na nowo. Sprzet pozostaly po smutnym koncu zostal wyprzedany.

Patrzac wstecz widze pewne bledy ktore wtedy popelnilem, oczywiscie niektore, jak najbardziej wciaz jestem nowicjuszem, i to ze strata akwarium "na koncie" :) Tak czy owak minelo pare lat, chcialbym sprobowac jeszcze raz, inaczej. Najpierw pytajac, liczac fundusze i planujac, a potem dzialajac.

Ogolne zalozenia - Akwarium o litrazu od 150 do 200... no max 220 litrow. Planowany jest sump, co prawda rozwazam tez panel zeby bylo "bardziej kompaktowo", ale czytajac aktualne watki widze ze sump daje znacznie wiecej mozliwosci. Mam kilka pytan, pozwolcie ze polecimy w punktach, bedzie latwiej.

1. Obslugowosc - to jest glowny (poza finansami) hamulec. W mojej pierwszej kosteczce caly czas bylo cos do zrobienia, wymagala ciaglej uwagi. Swoja droga biore to za jeden z punktow dlaczego sie nie udalo - za duzo mieszania, dolewania, suplementacji itd. W mojej aktualnej pracy normalnym jest ze przynajmniej raz w miesiacu nie ma mnie w domu przez tydzien - wtedy akwarium musi przetrwac pod minimalna obsluga pozostalych domownikow ktorzy nie maja duzego pojecia o morszczyznie. Nic nie doleja, nic nie przetestuja. Dadza rade wrzucic pokarm i ewentualnie oproznic kubek odpieniacza, i to tyle. Raz- dwa razy w roku beda wyjazdy po 2 tygodnie kiedy zbiornik bedzie pod opieka sasiada - osoby ktora kompletnie nic ale to nic nie wie w naszym temacie. I te 2 tygodnie zbiornik tez musialby przezyc. Da sie tak zorganizowac solniczke ? Jesli nie to niestety temat trzeba bedzie odlozyc na nieokreslona przyszlosc.

2. Obsada - bezposrednio wynika z punktu pierwszego. Chcialbym trzymac w akwarium miekasy i kilka SPSow - o ile wpisza sie w "bezobslugowosc" opisana powyzej. Z pozostalego zycia obsada czyszczaca (krewetka, krab, slimaki), ze dwa blazenki i obowiazkowo mandaryn - o ile po podsumowaniu wyjdzie ze mam odpowiednie warunki do hodowli. Ukwial - byoby fajnie. I to tyle. Za duzo, za malo ?

3. Skala. Dawno temu startowalem na zywej skale. Teraz jak widze to towar deficytowy i startuje sie na suchaj skale ktora sie "ozywia". Czy zalecenia sprzed lat typu - 20% litrazu (w kg) powinna zajac skala sa wciaz aktualne (dla 200 litrowego akwa byloby to 40 kg skaly) ?

4. System prowadzenia. Co zalecilibyscie do nowej solniczki, dla nowicjusza biorac pod uwage latwosc obslugi i odpornosc na bledy ? Tradycyjna filtracja przez zywa skale i odpieniacz ? Pamietam ze wchodzily tez jakies pellety, byla vodka method, dodatkowo stosowane refugium, DSB itd...

5. Biorac pod uwage punkty 1, 3 i 4, jak wyglada aktualnie start nowego baniaka ?  Wrzucam sucha skale, dolewam bakterii (lub wody z dzialajacego akwa) i czekam 3-4 miesiace az skala sie "ozywi" ? Czy w tym czasie akwa powinno byc oswietlone ? Czy powinien juz byc i dzialac odpieniacz (zakladajac ze wybieram metode z odpieniaczem) ? Jezeli odpieniacz i swiatlo nie sa wtedy wymagane to pozwoliloby mi to rozlozyc wydatki w czasie. Akwa ze skala moglbym odpalic juz teraz dokladajac swiatlo i opieniacz za 2-3 miesiace.

6. Jak czesto wymieniacie wode w swoich zbiornikach, w jakiej objetosci ? chcialbym tym razem pojsc w strone "minimum ingerencji". Czyli robic to co konieczne.

Ot i tyle na poczatek, Jak pisalem to wciaz na razie ogolne rozmyslanie niz konkretny plan z otwarta lista zakupowa w tym czy innym sklepie. Chce po prostu zebrac maksymalnie duzo info zeby ocenic czy dam rade tym razem.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojej skromnej opinii to:

1. Jeśli chodzi o minimalne zapotrzebowanie człowieka przy akwarium  to polecałbym prowadzenie akwarium na ati essential pro. Podłączasz pod pompe dwie butelki ze wszystkimi elementami jakie potrzebuje akwarium najprostrzą droga nie robisz podmian, raz w miesiącu wysyłasz wode na icp I wyrownujesz parametry pierwiastków śladowych. Raz w tygodniu robisz testy podstawowych parametrow by ewentualnie wyrównać ballinga.

2. Tutaj bym celował w to na co pozwoli akwarium. Jeśli po okresie dojrzewania okaże się że masz no3 I po4 na zerowym poziomie łatwiej będzie chyba trzymać spsy niż korale miękkie. I na odwrót. Po za tym przy takiej obsadzie ryb można się spodziewać zeerowych nutrientow.

 

3 skala najlepiej sucha naturalna. Oczywiście to moje zdanie. Z mojego krotkiego doświadczenia wiem że biologii na takiej skale jest wyjątkowo stabilna i pozwala na sporo błędów.

 

4. Ja swoją filtracje opieram na skale, niedużym odpieniaczu i refugium. Według mnie najmniej problematyczne systemy. Można jeszcze do tego dołożyć dsb

 

5 tutaj raczej się nic nie zmieniło. Wszystko znajdziesz praktycznie w każdym temacie o akwariach.

 

6 przy prowadzeniu akwa na ati essential pro od lipca wymieniłem wode 1 raz. Tylko dlatego że mi sol zalegała i szkoda było mi jej wyrzucać. 

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzieki @Pawkuuza Twoj wpis !

Ati Essentials... no jest to zdecydowana nowosc dla mnie. Po przebrnieciu przez kilka watkow na naszym i zagranicznych forach widze w wiekszosci pozytywne albo bardzo pozytywne opinie. Taki bardziej zaawansowany ale jednoczesnie uproszczony Bailing. Bardzo mi sie ten koncept podoba, zakladajac że zadziala jak ma działac. Zdecydowanie chcialbym pojsc w ta strone.

Czyli do potencjalnego sprzetu ktory na razie dobierany jest "ogolnie" nalezy dodac pozycje "pompy dozujące".

Co do ilosci skaly - przegladajac setupy roznych uzytkownikow naszego forum widze ze zasada 20% jest raczej rzadko przestrzegana. O ile dobrze licze to niektore baniaki swietnie dzialaja nawet na ilosci skaly rzedu 10% pojemnosci, wliczajac w to rowniez skale w sumpie. Czyli tu kwestia "indywidualna", w zaleznosci od setupu, litrazu, i obsady. Z mojej strony brzmi to calkiem ok - probujac umiescic w pierwszym akwa 20% skaly (wzgledem calkowitej objetosci, jako ze akwa bylo bez odpieniacza) zrobilo sie gigantyczne gruzowisko z cala masa martwych stref. Nie bylo mowy o jakims rozsadnym porozkladaniu poszczegolnych kawalkow - nie pozwalala na to sama ilosc kamieni. A nie mialem sumpa w ktorym moglbym rozlozyc nadmiar. Czyli moge przyjac ze w zaleznosci od setupu i obsady ilosc skaly to od 10 do 20% max.

Filtracja - tu widze zywo toczy sie dyskusja na temat odpieniacza i jego roli w systemie. Fajnie ze cos sie zmienia :) O ile przy pierwszym akwa prowadzenie bez odpieniacza bylo raczej wyjatkiem od reguly, teraz widze nawet duze zbiorniki prowadzone sa bez, opierajac sie na innej filtracji i mocnej biologii.

Jako ze zalezy mi na limitowaniu "obslugowosci" akwarium poszedlbym raczej w strone rollermata i setupu BEZ odpieniacza, jednakze tak projektujac sump zeby bylo przewidziane miejsce na jego dolozenie "w razie w". Rozwazam rowniez instalacje odpieniacza ale w wersji mocno "niedowymiarowanej", czyli rollermat i maly odpieniacz - widzialem w necie kilka tanków dzialajacych w takiej konfiguracji. Rozumiem ze decydujac sie na ATI Essentials powinienem rowniez raczej zrezygnowac z refugium ?

Na czym warto wiec oprzec filtracje zakladajac rollermata, i brak odpieniacza ? Dodatkowa skala w sumpie ? ceramika ? Cos dodatkowo ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.