Skocz do zawartości
benua

Spadek Kh do 3,3(sic!) prośba o radę

Rekomendowane odpowiedzi

!!!!Mam problem chyba przycięła się pompa Kh czego nie zauważyłem. Kh spadło drastycznie do 3,3(sic!). Dawka dzienna Kh bufora była 392 ml, akwarium 250 l, Kh trzymałem około 7,6. Pytanie do doświadczonych akwarystów jak teraz w miarę bezboleśnie dla korali wrócić do pierwotnej wartości ?

Edytowane przez benua (wyświetl historię edycji)

Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, benua napisał:

!!!!Mam problem chyba przycięła się pompa Kh czego nie zauważyłem. Kh spadło drastycznie do 3,3(sic!). 

A jak korale zareagowały?

U mnie po błędnym podłączeniu pompy kH spadło z 7,7  do ok 5. SBS Ca i Mg leciało przez tydzień zgodnie z planem a kH nic (wężyk nie był włożony do pojemnika.) Jak Dunka przestała polipować to zrobiłem testy, wtedy się kapnąłem co jest nie tak.  Przez następny tydzień co kilka godzin ręcznie dodawałem r-r kH,  aż poziomy w pojemnikach się wyròwnały (pojemniki wystarczają mi na miesiąc więc widziałem różnicę poziomòw) w ten sposób wyszło, że kH wzrastało o ok 0,5 dziennie.

Oprócz dunki reszta korali wizualnie tego nie odczuła.

Możesz spróbować też rak to zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi póki co jedna goniopora przestała polipować, ale przede wszystkim martwię się o acry. Ja póki co zmniejszyłem dawkę bufora z 392 do 100 ml, jutro zwiekszę dawkę i będę mierzył. Posiłkuje się kalkulatorem z reefhub.

Edytowane przez benua (wyświetl historię edycji)

Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, benua napisał:

Mi póki co jedna goniopora przestała polipować, ale przede wszystkim martwię się o acry. Ja póki co zmniejszyłem dawkę bufora z 392 do 100 ml, jutro zwiekszę dawkę i będę mierzył. Posiłkuje się kalkulatorem z reefhub.

A czemu zmniejszyłeś? Wg mnie powinieneś podawać dawkę dobową plus dodatkowo tyle aby kH rosło. I robić testy. No chyba, że kalcyfikacja całkowicie siadła, ale to wykażą testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszyłem żeby nie było skoku do góry teraz. Generalnie właśnie nie wiedziałem czy utrzymać aktualną dawkę i dodać dodatkową czy wyjść z założenia że 100 ml bufora zwiększa Kh o 2,6 w 100 l, z tym ze to znowu nie uwględnia konsumpcji. Stąd moje pytanie tutaj, bo pierwszy raz mi się coś takiego zdażyło.


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, benua napisał:

Zmniejszyłem żeby nie było skoku do góry teraz. Generalnie właśnie nie wiedziałem czy utrzymać aktualną dawkę i dodać dodatkową czy wyjść z założenia że 100 ml bufora zwiększa Kh o 2,6 w 100 l, z tym ze to znowu nie uwględnia konsumpcji. Stąd moje pytanie tutaj, bo pierwszy raz mi się coś takiego zdażyło.

Zaraz, zaraz. Te 392 ml, w przypadku Twohego akwa, nie zwiększa kH, tylko utrzymuje je na stałym poziomie (uzupełnia węglany konsumowane na bieżąco przez organizmy). Zmniejszając dzienną dawkę do 100 ml to mało, że kH nie będzie wzrastać to jeszcze spadnie i pogłębisz problem. No chyba, że te niskie kH zabije lub mocno osłabi korale i kalcyfikacja drastycznie spadnie....ale to wyjdzie na testach wody.... które ja bym robił nawet dwa-trzy razy dziennie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tutaj miałem dylemat z dawkowaniem,  stąd pytanie.


Szkło Reefmax;odpieniacz Hydor Slim Skim 135; obieg - firmware; cyrkulacja - Jebao rw4 + jvp 100; oświetlenie t5; skała - Real Reef Rock 15 kg + żywy piasek 4,5 kg Natures Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak kolega radzi, zostań przy aktualnym poziomie dawkowania i rób testy 2-3x dziennie żeby obserować czy KH wzrasta czy sie utrzymuje na stalym poziome, czy kalcyfikacja spadla czy została taka sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.