Skocz do zawartości
odan

Jaki cyrkulator do 200l?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

W nowym zbiorniku miałem ustalone, zaplanowane i prawie kupione dwa cyrkulatory Tunze nanostream 6055. Może to trochę dużo jak na 200l i 80cm najdluższego boku, jednak koniecznie chciałem dwa, ponieważ będę miał dwa przyłącza prądu z oddzielnymi bezpiecznikami i to zapewniłoby pewien bufor bezpieczeństwa w razie awarii. Jednak teraz widzę, że już sam obieg dość mocno dmucha na tyle żeby w razie awarii cyrkulacji, nic w zbiorniku nie padło, zatem pomysł dwóch cyrkulatorów nie jest już priorytetem.

W związku z powyższym zacząłem się zastanawiać nad inną opcją czyli MP40QD, ewentualnie Reefwave45 (starczyłby pewnie 25, ale różnica w cenie nie duża, a lepiej zawsze zapas). Niestety co do technologii Gyre mam pewne obawy jak to działa, sam mam Glamorce, która niestety wymaga bardzo częstego czyszczenia inaczej szybko traci moc, to samo słyszy się o Maxspectach. Nie wiem czy Redsea sobie jakoś z tym poradziło?

Z góry dziękuję za sugestię i dyskusję w kwestii co wybrać, co sami byście wzięli :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko traci na mocy jesli glony obrastają pompy, a zwłaszcza jeśli ostro walczy się z parametrami przy pomocy wódki, czy innych pożywek. Do twojego zbiornika miałem właśnie polecać Glamorca GP-02 :) pozdro

p.s.

RedSea także produkowany jest przez Maxspect. 


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, odan napisał:

MP40QD

Jeśli rozważasz tę ewentualność to do porównań powinna wchodzić w grę Gryre 350. Jedna i druga pompa da szeroki strumień a to jak zapewne wiesz dość istotny szczegół. Ważne też pod jakie korale planujesz system pod Acropora wydaje mi się iż Tunze 2x6055 może być za słabe choć pompy Tunze też dają szeroki strumień. Zmianę modelu na większy rozważ zwłaszcza dlatego iż ta niby unowocześniona wersja ze zintegrowanym sterownikiem to już nie to samo co starsza seria ze sterowaniem zewnętrznym. W Tunze celował bym raczej w 2x6095. Pod korale miękkie z kolei MP40QD może okazać się za mocna. Mocniejsza pompa z regulacją skręcona mocą da lepsze efekty dźwiękowe co w niektórych przypadkach bywa dość istotną sprawą.

6 minut temu, luft napisał:

Glamorca GP-02

Mam używam i ... przy długości 80cm nie jestem pewien czy fala dotrze zwłaszcza gdy po drodze napotka korale i skały. Przy 100% wykorzystania pewnie dała by radę, tylko Tylko kto ich używa z ustawieniem 100%. Poza tym system w oparciu o pompy z serii Gyre jest bardziej elastyczny - można je wykorzystać przy przesiadce dokładając do kompletu drugą pompę i mamy fajny zestaw. Glamorca, Jump niby podobne ale właśnie funkcjonalność owej rozbudowy systemowej daje sporą przewagę serii Gyre. Co w połączeniu z sugestią pompy Vortecha - stawia Gyre w zasięgu finansowym chyba nawet z pewnym zapasem. Dlatego w tej konfiguracji z udziałem Gyre 350 widzę sporo plusów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@odan - trochę filozofujesz :) i kombinujesz... 

Czy te dwa przyłącza masz zupełnie niezależne? Czy gdzieś za licznikiem się rozdzielają? Bo mi to wygląda na zbędną komplikację - z praktyki własnej.

2 godziny temu, odan napisał:

Niestety co do technologii Gyre mam pewne obawy jak to działa

I to na podstawie

2 godziny temu, odan napisał:

, sam mam Glamorce, która niestety wymaga bardzo częstego czyszczenia inaczej szybko traci moc

A nie zwróciłeś uwagi że to co Ty masz jest wynikiem prac księgowych od maxspecta? To tak samo jak by porównywać ethereala do jumpa. Stąd takie wnioski.

2 godziny temu, odan napisał:

 wymaga bardzo częstego czyszczenia inaczej szybko traci moc, to samo słyszy się o Maxspectach

Słyszy się też że teraz mamy rządy prawa i sprawiedliwości, a jak to się można pomylić. Wiesz, ja swojego gyre mam skręconego na (nie pamiętam dokładnie), ale koło 60% i czyszczę go raz na 4-6 miesięcy. Działa, dmucha i buja. Z praktyki.

Bierz oryginalnego gyre, będziesz miał jednolity przepływ po całym baniaku, bez martwych stref, sporo możliwości konfiguracyjnych i jeden kabel.

Nie idź w produkty budżetowe/zamienniki/kompromisy. To się z czasem zemści.

ps. pompę mam od wielu lat - jeszcze z pierwszą wersją sterownika, nigdy przesadnie często jej nie czyściłem, a chodzi bez zarzutu.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, luft napisał:

Wszystko traci na mocy jesli glony obrastają pompy, a zwłaszcza jeśli ostro walczy się z parametrami przy pomocy wódki, czy innych pożywek. Do twojego zbiornika miałem właśnie polecać Glamorca GP-02 :) pozdro

p.s.

RedSea także produkowany jest przez Maxspect. 

GP-02 właśnie mam i nawet nie chodzi o zanieczyszczenie siatek, ale o samo wnętrze, bo siatki można dość szybko wyczyścić. U mnie to wygląda tak, że pochodzi z 2-3 tygodnie na 30% a po dwóch miesiącach podnoszę moc do 60-70% żeby uzyskać tą samą moc co po czyszczeniu.

Co do redSea to nie wiedziałem, dzięki!

Również pozdrawiam! :)

3 godziny temu, chwialek napisał:

Tunze celował bym raczej w 2x6095

Jeśli zdecyduję się na tunze to chyba faktycznie wezmę jednak 2x6095. Obsada to raczej w większości LPSy, bo do nich najmocniej bije moje serce :). Ale w głowie tli się pomysł by na samej górze skał dać kilka SPSów.

 

3 godziny temu, chwialek napisał:

Mam używam i ... przy długości 80cm

Nie, Glamorci nie planuje, jak już wspomniałem wyżej, przed czyszczeniem chodzi u mnie na 60-70% mocy w 80L. Więc tu odpada.

2 godziny temu, dale napisał:

Czy te dwa przyłącza masz zupełnie niezależne? Czy gdzieś za licznikiem się rozdzielają? Bo mi to wygląda na zbędną komplikację - z praktyki własnej.

To nie do końca komplikacja, raczej trochę więcej spokoju, owszem nie mam dwóch liczników, z mojej strony był to trochę skrót myślowy. Przez analogie do kuchni, jeśli czajnik zrobi spięcie to bezpiecznik wyłączy mi całą kuchnie. Jeśli w kuchni wsadzę palce w gniazdko zadziała różnicówka. Efekt będzie taki, że przestanie działać cała kuchnia. A skoro i tak miałbym kupić np dwie dobrej jakości listwy zasilające do wolę dołożyć 50% i kupić dwie skrzynki z osobnymi bezpiecznikami. I nawet jeśli w praktyce szanse przydatności są małe, to spokój w głowie wart jest tych paru złotówek :)

2 godziny temu, dale napisał:

Słyszy się też że teraz mamy rządy prawa i sprawiedliwości, a jak to się można pomylić. Wiesz, ja swojego gyre mam skręconego na (nie pamiętam dokładnie), ale koło 60% i czyszczę go raz na 4-6 miesięcy. Działa, dmucha i buja. Z praktyki.

To raczej nie plotki, zresztą nie trzeba szukać daleko (mam na myśli pompy, nie rząd :) ):

Wiem że Glamorca to nie Maxspect, jednak pewien niesmak pozostał, szczególnie gdy odkryłem, że zbiera mi się rdzawy nalot na magnesie od jej mocowania. Także teraz mam lekki uraz do wszystkiego co jest w technologii Gyre. Wiesz, to może nie jest racjonalne, ale jak mam do wyboru dwa dobrej jakości produkty to zawsze wybiorę ten, z którym nie mam złych skojarzeń:)

3 godziny temu, dale napisał:

Nie idź w produkty budżetowe/zamienniki/kompromisy. To się z czasem zemści.

A tu nie rozumiem skąd to przypuszczenie, bo w zasadzie każdą możliwą pompę mogę brać pod uwagę :)

 

Dziękuję wszystkim za dotychczasowe sugestie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm... Ja osobiście uważam, że lokówki są dobre ale do dużych zbiorników gdzie ich gabaryt można zgubić. W przypadku małego zbiornika efekt wizualny nie porywa. Sam miałem w kostce 90x80x60 2x350gyre. Zamieniłem na mp40 x 2 i to była najlepsza rzecz jaką zrobiłem. Super ciche, banalne do programowania, jeszcze łatwiejsze do czyszczenia, małe, zgrabne i nie rzucają się w oczy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, odan napisał:

To nie do końca komplikacja, raczej trochę więcej spokoju,

Pod warunkiem że nie wyryjesz orła o przedłużacz :) Nie znam warunków lokalowych i rozkłądu gniazdek, ale jeśli ma to pomóc spokojnie spać, to nie widzę w tym nic złego, choć ja bym użył najbliższych gniazdek i ewentualnie listwę rozbudował o mniejsze różnicówki.

4 godziny temu, odan napisał:

To raczej nie plotki, zresztą nie trzeba szukać daleko

Ja trzymam piasek i ślimaki z dala od pomp, mam pompę z pierwszej serii - Mariusz może potwierdzić, ostatnio wymieniał mi płytkę w sterowniku bo była jeszcze z przed obsługi kontrolera wi-fi - więc starsza być nie może :) A wirnik ma nadal jak nowy. I mimo czyszczenia raz na kilka miesięcy, wydajności nie muszę zwiększać.  Ja tak żadnych problemów nie doświadczyłem.

4 godziny temu, odan napisał:

Wiem że Glamorca to nie Maxspect, jednak pewien niesmak pozostał, szczególnie gdy odkryłem, że zbiera mi się rdzawy nalot na magnesie od jej mocowania

No właśnie mówiłem o zamiennikach robionych przez księgowych, teraz zrozumiałeś :)?

I na tej podstawie

4 godziny temu, odan napisał:

Także teraz mam lekki uraz do wszystkiego co jest w technologii Gyre

A nie widzisz że to dwie różne serie ... Ale OK, Twoje prawo, Twoje wnioski i Twoja logika :)

4 godziny temu, odan napisał:

Wiesz, to może nie jest racjonalne, ale jak mam do wyboru dwa dobrej jakości produkty to zawsze wybiorę ten, z którym nie mam złych skojarzeń:)

Normalne, tylko dobrze, jakbyś to obiektywnie oceniał :) Widzisz, maxspect robi niższe serie, tańsze, a Ty na ich podstawie wyciągasz wnioski odnośnie flagowców. Sam kupiłeś tańszy produkt, wyszły wady, teraz skreślasz serię.

Sporo osób kupuje sprzęt używany, nie znając jego pochodzenia, potem mają pretensję do marki czy dystrybutora.

Ale spoko, Twój wybór, ważne żebyś nie zmieniał tego za chwilę :)

@dadario  ja w swoim mam jedną lokówkę ustawiona przy koronie , na bocznej ścianie i nie rzuca się w oczy ani nie jest za słaba. Dlatego dziwi mnie Twoja wypowiedź, zwłaszcza w zderzeniu przepływu laminarnego ze strumieniowym. Ale jak działa i jesteś zadowolony to "Twoja radość jest moją radością". Zaś co do głośności, to spotkałem się już z sytuacją gdzie dwa gyre zostały zamieniona na dwa vortechy, ale znam też przypadki że gyre było akceptowalne w systemach wymagających absolutnej ciszy.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale cieszę się że podzielasz moją radość. Ja dużo czasu obserwuję swoje akwarium z poziomu kanapy siedząc "niżej" dlatego gyre zawsze rzucało się w oczy. Nie mogłem go dać pod samą tafle bo zasysalo powietrze. 

Co do Vortecha. Nie wiem jak hamerykanie to zrobili ale moc tej pompy w porównaniu z generowanym strumieniem to bajka. Po pierwsze, nawet na niskich mocach woda spokojnie obmywa akwarium ale na pełnej mocy nie ma "ostrego" prądu. Nie jest to typowy przepływ laminarny, ale w zbiorniku robi fajne zamieszanie. Dwa to rozmiar. Jest malutka ale na tyle duża, że glony i nalot na sitku nie tłumią mocy. W połączeniu z łatwością czyszczenia daje to wysoką skuteczność (watty nie idą w gwiazdek). 

Nie traktujecie tego jak reklamy. Po prostu dzielę się swoimi spostrzeżeniami. Dla mnie po pół roku jedyny minus to cena. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest jakieś 4 cm pod lustrem wody. Ustawiłem klatki tak że nie zasysa, zaś odwrócenie biegu fajnie sprząta to czego nurt nie wydmucha. U siebie nie dał bym rady wsadzić żadnej innej pompy, bo z jednej strony mam ukwiały a z drugiej korale bardzo blisko szyby, jedyne wolne miejsce to właśnie górna krawędź, mógłbym też obrócić go o 90 stopni i wstawić z tyłu za skałę - w rogu, był by całkowicie niewidoczny, ale przeszkadzało by to rybom.

Też mam baniak wyżej niż kanapa czy fotele, ale chyba przyzwyczaiłem się już do niej bo "nie zauważam jej".  Zaś co do fenomenu ruchu wody tak nietypowego dla takich pomp (powiedzmy że innego niż byliśmy przyzwyczajeni), to może kwestia dobrego zaprojektowania pompy? Zbiera wodę bezpośrednio z szyby, wymusza ruch całej masy? Nie miałem jej więc nie mogłem na żywo przeanalizować ruchu wody. Ale fajnie że działa.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po wielu przemyśleniach zdecydowałem się ostatecznie na MP40QD, pod prawie wszystkimi względami będzie dla mnie najlepszym wyborem. Co prawda kalkulator na stronie Ecotecha podaje, że przy LPSach będę musiał go skręcić prawie na minimum, no cóż będzie duży zapas mocy.

Raz jeszcze dziękuję wszystkim za sugestie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.