Skocz do zawartości
Pawel7811

Ospa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Czy to ospa. Trwa już dobre 2 tyg. Brak ewidentnych białych kropek. Raczej takie bąble. Nic z obsady nie padło.

 

Z góry dzięki za pomoc,

P.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to ospa u mnie po 3 tyg białobrody padł, a później 90% obsady

Wysłane z mojego SM-G985F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety, 

Tak to jest z tą piękną rybą,  już nie jednemu położyła zbiornik ...

najczęściej przyczyną jest duży stres tej ryby w małym akwarium, po czym występuje ospa.

W poprzednim akwarium miałam tą rybę ale szybko się wyleczyłam. 

Do dzisiaj mam ochotę kupić tą rybę, ale boję się o ryby, a mam o co ;)

Jak wspomniał kolega @Mateusz140,prawdopodobnie położy większość ryb, a sama też padnie. 

Możesz próbować cudów na kiju, ale nie chcę krakać, widać zaawansowaną chorobę... szkoda rybek.

Ps.kiedys ktoś pisał że wyleczył ospę w tej rybie, ale jeśli chyba była w początkowym stadium choroby, te ryby często mają taką kaszkę i żyją,  ale trudno stwierdzić co ty tam masz w zbiorniku pokazując tylko tą jedną rybkę. 

Jak reszta obsady ???


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.10.2021 o 11:57, Pawel7811 napisał:

Witam,

 

Czy to ospa. Trwa już dobre 2 tyg. Brak ewidentnych białych kropek. Raczej takie bąble. Nic z obsady nie padło.

 

Z góry dzięki za pomoc,

P.jpg

Może się powtarzam ale odłów i w zbiorniku kwarantannowym Arechin 15-25 mg/l. Moim zdaniem to jedyna opcja. W głównym prawie na pewno padnie. No i od teraz lampa UV do głównego bo stracisz resztę wrażliwych ryb. Pozdr., tomko  

Ps. Dostępne w handlu preparaty na ospę odpuść, szkoda czasu i kasy.

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam białobrodego, który po każdej podmianie wody miał parę kropek ospy. Ale radził sobie z tym bez problemów, inne ryby nic nie miały. Ale pewnego dnia razem z loretką zawlokłem jakiś zjadliwy szczep ospy, loretka i 1/3 ryb padła. Próbowałem niepotrzebnie leczyć w głównym zbiorniku za pomocą leków reef Safe, nic to nie dało. Skuteczne było odłowienie ryb do innego zbiornika, jednoczesne leczenie niskim zasoleniem i chlorochiną. Główny zbiornik pozostał bez ryb przez pół roku, ospa zniknęła. Leczenie przeżył białobrody, chelmon i inne delikatne ryby. Teraz robię podmiany i białobrody jest zupełnie czysty, zero kropek. Ale każda nowa ryba to kwarantanna i profilaktycznie niskie zasolenie (1.009) i chlorochina.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak przedmówca stwierdzam reef safe nic nie dają. Ja wyleczyłem również w osobnym zbiorniku z miedzią (cupramine seachem - u nas nie ma ale z neta ściągniesz) zbiornik główny minimum 10 tygodni bez ryb  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@Pawel7811 I co z rybami , leczysz?

Pozdrawiam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Ciągnie się to już czwarty tydzień. Nic nie padło poza Leucoatenia (od której wszystko się zaczęło). Lineatus, Hapatus, Naso pojedyncze kropki. Natomiast Białobrody cały wysypany. Sypie Polyp lab medic (max dawka) co 12h. Wcześniej chodziła UV 80W 24h. Wszystkie ryby jedzą (Białobrody najwięcej). Więcej pomysłów nie mam. Odłowienie nie wchodzi w grę. Poza tym nie mam drugiego zbiornika.

 

Pozdrawiam,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli w jakimś stopniu choroba się zatrzymała, nie rezygnuj z UV będzie dobrze. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety sytuacja się pogarsza. Nadal podaje Polyp lab medic (2-3x zalecana dawka). Witaminy do żarcia. Dodatkowo algi z czosnkiem. Oczywiście mam krewetki czyszczące i doktorka. Lampa 80W (poza przerwami na podanie Polyp lab medic) 24h. Białobrody cały wysypany. Trudno zrobić zdj. Strasznie nerwowy. Naso i Hepatus pojedyncze kropki i zajęte oczy. Reszta jakoś się trzyma. Scopas np zupełnie czysty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skąd jesteś? Ja z Olsztyna. Od jakiegoś czasu skutecznie leczę ospę w sposób jaki opisywałem wcześniej, mogę spróbować ci jakoś pomóc, mam puste akwaria, chlorochinę…


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.