Skocz do zawartości
akwa144

Glony na szybie.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was Rafowi Budowlańcy. Poszukuję przyczyny wzrostu glonow na szybie jak z linku. Cały czas czyściłem czybe by nie dopuścić do takiego zaglonienia. Zastanawiam się jaka może być przyczyną ich wzrostu. Co ciekawe w innym miejscu mam odkryta dolna szybę. I tam nic nie rośnie. Poproszę o podpowiedź co u mnie jest nie tak że tylna szyba pokrywa się glonem a nie algami. 

IMG_20211010_173847_copy_750x1000.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, akwa144 napisał:

że tylna szyba pokrywa się glonem a nie algami

Zrób zdjęcie całości tak aby było widać lampę.

Algi=glony.

Pewnie chodziło Ci o algi wapienne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Zrób zdjęcie całości tak aby było widać lampę.

Algi=glony.

Pewnie chodziło Ci o algi wapienne.

Wapienne kulka jak błędnie nazwałem je algami to sory. Cały czas czyściłem wszystkie szyby poza dolna, która miejscami jest odkryta. Na niej nie ma zielonego glona. Tylko te wapienne koła. Przestałem czyścić tylna szybę z myślą że pokryje się podobnie jak dolna tymi wapiennymi. Światło mam 9x24w T5 a zbiornik 80x50x50 wychodzi skromny 1w/l brutto. Korale rosną, i nie dostrzegam większych problemow dopuki nie zaprzestałem czyścić tylniej szyby. Podejrzewam że nie powinien pajawicac się taki glon i coś ma na to w pływ w moim systemie. 

IMG_20211008_233505_copy_1000x750.jpg

IMG_20211009_162345_copy_750x1000.jpg

IMG_20211008_233452_copy_750x1000.jpg

IMG_20211009_162302_copy_750x1000.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na akwa w Twoim wątku

Cyrkulatory i powrót wody nasz zainstalowane na tylnej szybie. Może to jest powodem- słaba cyrkulacja przy szybie....

albo nasz białe światło jako ostatnią świetlówkę przy ścianie- zobacz jaką masz smugę bez glonòw pod cyrkulatorem.

A jak z parametrami?

Masz jakieś ślinaki?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Arek77 napisał:

Patrząc na akwa w Twoim wątku

Cyrkulatory i powrót wody nasz zainstalowane na tylnej szybie. Może to jest powodem- słaba cyrkulacja przy szybie....

albo nasz białe światło jako ostatnią świetlówkę przy ścianie- zobacz jaką masz smugę bez glonòw pod cyrkulatorem.

A jak z parametrami?

Masz jakieś ślinaki?

Dobra sugestia. I pewnie to będzie to. Mamy tak rozmieszczone lampy i A to sylvania 28w 10000. Mogą to by one.  Parametry N 1 P nie wykrywany na salifrcie. Kh 8 ca 425 mg 1340. Stront jod itp. Pewnie w granicach choć icp będę mieć wyniki pod koniec tygodnia. Ślimaków jest  wuchta. Dałem tak lampy i takie  ponieważ żona ma problem z niebieskim światłem, oraz zimnym białym. 

IMG_20211011_075157_copy_1600x1200.jpg

Edytowane przez akwa144 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 11.10.2021 o 08:49, akwa144 napisał:

Dobra sugestia. I pewnie to będzie to. Mamy tak rozmieszczone lampy i A to sylvania 28w 10000. Mogą to by one.  Parametry N 1 P nie wykrywany na salifrcie. Kh 8 ca 425 mg 1340. Stront jod itp. Pewnie w granicach choć icp będę mieć wyniki pod koniec tygodnia. Ślimaków jest  wuchta. Dałem tak lampy i takie  ponieważ żona ma problem z niebieskim światłem, oraz zimnym białym. 

I jak sytuacja z glonami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Arek77 napisał:

I jak sytuacja z glonami?

Zmieniłem ustawienie świetlówek tak by były bardziej na środku i zostawiłem tylko 3 1000k na dnie nic nie rośnie a tylnia szybę i komin czyszczę równo z innymi szybami. I trochę boję się znowu przestać ich czyścić bo straciłem 3 wieczory by doprowadzić je do porządku. Może jak wymienię świetlówki z 1000k na coral plus to ponownie pozwolę za rosnąć tylnej szybie i zobaczę wtedy. Jak na razie budżet jest przeznaczony na inne zakupy jak Sol bakterie testy icp. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.11.2021 o 22:13, Arek77 napisał:

I jak sytuacja z glonami?

Lampy od ponad 9/6 miesięcy zmieniłem świetlówki na barwę biała  do tego poprawiłem filtracje  teraz 10 000 pompa obiegowa działa na 50%. 2 falowniki 10 000, odessałem piasek. Niestety gdy tylko przestanę skrobać tylną szybę problem powraca.  Kto ma pomysł dlaczego rosną u mnie te glony? 

g_1200x12001.JPG

rfm_1200x12001.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy te glony rosną tylko na tylnej szybie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

Czy te glony rosną tylko na tylnej szybie?

Tak tylna, komin, i nieśmiało na szybie dna w jednym miejscu. No zeczywiscie w tych miejscach jest mniejsza filtracja. Tylko że w moich 200 litrach jest czysto i woda zapierdziela. Ale jeśli miałbym to wykluczyć na 100% to ustawie tak falowniki by wiały na tylna szybę. Chyba że masz inny pomysł. 

Edytowane przez akwa144 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I bardzo Tobie  to przeszkadza? Zawsze to jakieś urozmaicenie ekosystemu, siedlisko dla mikrożycia impokarm dla niektórych mieszkańców.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Arek77 napisał:

I bardzo Tobie  to przeszkadza? Zawsze to jakieś urozmaicenie ekosystemu, siedlisko dla mikrożycia impokarm dla niektórych mieszkańców.

 

Tak bardzo mi to przeszkadza i szukam rozwiązania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, akwa144 napisał:

Kto ma pomysł dlaczego rosną u mnie te glony? 

 

Rosną bo mają warunki, światło, co2 i składniki pokarmowe. Jesli nie będzie im dobrze to nie będą rosły. 

Pośrednio roślinożerną rybę zakup. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Syrius177 napisał:

Rosną bo mają warunki, światło, co2 i składniki pokarmowe. Jesli nie będzie im dobrze to nie będą rosły. 

Pośrednio roślinożerną rybę zakup. 

Rosną bo mają warunki tak też myślałem światło śmiecić się musi a świetlówki wszystkie są ati to bym wykluczył jako powód bezpośredni. Składniki pokarmowe zastanawiam czy coś mam nie tak no ale salifert No3 i Po4  pokazuje na 0. Co do  CO2/ ph to sobie nie pomyślałem a bez pienidła może to być  katalizatorem do rozwoju .

A co do ryby na glony to myślałem jedna z dwóch jak mówicie był by to dobry wybór  Salarias Ramosus czy Salarias Fasciatus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, akwa144 napisał:

A co do ryby na glony to myślałem jedna z dwóch jak mówicie był by to dobry wybór  Salarias Ramosus czy Salarias Fasciatus

Ta która się Tobie bardziej podoba:) I w jednym i drugim przypadku można trafić na osobnika, któremu te glony zasmakują lub nie. Ja nam S. ramonsus i Esceniusa bicolor i z obserwacji wynika, że Escenius jest bardziej glonożerny i przez większość czasu skubie skałę, a salaris czeka na bardziej treściwe kąski typu mrożonki lub granulki suchego pokarmu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.