Skocz do zawartości
xyz2017

Focustronic - Mastertronic Rewolucja w automatyzacji zbiornika juz jest?

Rekomendowane odpowiedzi

Zdaje sobie sprawę ze temat rewolucji w automatyzacji testów wody jest bardzo oklepany i był często poruszany. Ale Focustronic od Mastertronica może ta rewolucja byc i jakby tego było mało jest już dostępny na rynku - o innych urządzeniach tylko słyszymy ze maja się dopiero pojawić lub trwają testy. Zgodnie z zasadami forum sprawdziłem czy taki temat już istnieje i ku mojemu zdziwieniu go nie było (info dla administratorów ze ktos jeszcze pamięta regulamin ;)

 

Napiszcie co sądzicie i czy ktos ma doświadczenie z ta firma? Poważnie zastanawiam się nad zakupem komputera od bardzo długiego czasu, ale wydawanie dużych pieniędzy do mierzenia PH i ewentualnie KH jakoś nie było dla mnie przekonujące. Po oglądnięciu filmów jestem zachęcony.

 

Może ktos planuje zakup i zdałby relacje lub któryś ze sklepów chciałby zrobić zrobić sobie reklamę i sprzedać 1 szt z możliwością zwrotu po 2msc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zabieram się kupić od premiery... Czyli siakos od roku. Ale to jest spora maszyna i nie mam na nią fizycznie miejsca.

Znam kogoś kto to ma i jest zadowolony. Widziałem jak to pracuje i rzeczywiście urzadzenie robi wrażenie.

 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myśle ze ponad 10tys za zestaw

Jak wyglada prawidłowość pomiarów i stabilność urządzenia względem czasu używania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

To dla leniwych i bogatych , jeśli jest ktoś cały czas w domu , to zapytam , po co to?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Witam

To dla leniwych i bogatych , jeśli jest ktoś cały czas w domu , to zapytam , po co to?

Pozdrawiam

Przepraszam za wyrażenie, ale jak nie masz nic ciekawego/wartościowego napisania na dany temat to nie zużywaj sobie klawiatury na darmo i nie marnuj innych czasu wymuszając czytanie twojej wypowiedzi. Przez to robi się bałagan na forum….. [emoji2356] nic personalnego do twojej osoby, ale bardzo drażnią mnie OFFTOPY w tematach które zakładam. Nie będę ci się tłumaczył z moich pobudek do chęci zakupu.. jak chcesz to zaloz taki oddzielny temat i tam pisz dowoli default_).gif

Poniżej 7 tys widziałem w PL sklepie [emoji4] 

Napisałem 10 bo wydaje mi się ze trzeba dokupić sprzęt do dozowania/sterowania balonikiem/reaktorem. Dobrze myśle ze potrzebuje jeszcze Dosetronic?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@xyz2017 wyluzuj. JerzyB napisał swoją opinię a to forum do tego służy.

Co do Twojego pytania to owszem, Dosetronica jest przydatny ale nie niezbędny.

Musisz natomiast dokupić zestaw testów np saliferta do maszyny


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja sie długi czas zastanawiałem nad tym czy kupić mastertronic czy nie i po głębokim zastanowieniu doszedłem do wniosku ze jest to nieopłacalne . Koszt zakupu w Anglii to 1200£ . Koszt testu tritona 30£ . Wiec za sam koszt mastertonica mam co miesiąc testy tritona przez prawie 3,5 roku . A dojdzie do tego koszt odczynników wiec spokojnie mam co miesiąc tritona przez 4 lata . Posiadając mastertronic niestety będziemy musieli robić icp nie zmierzy on strontu lub jak mi wyszła cyna ostatnio . Wiec wyjdzie z 5 lat triton a w tym czasie podejrzewam ze rozwali sie mastertronic . Mierząc kropelkowo salifertem ca wystarczy mi zrobić icp co dwa miesiące by ustalić dawki magnezu , strontu , jodu itp

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Hoom napisał:

Ja sie długi czas zastanawiałem nad tym czy kupić mastertronic czy nie i po głębokim zastanowieniu doszedłem do wniosku ze jest to nieopłacalne . Koszt zakupu w Anglii to 1200£ . Koszt testu tritona 30£ . Wiec za sam koszt mastertonica mam co miesiąc testy tritona przez prawie 3,5 roku . A dojdzie do tego koszt odczynników wiec spokojnie mam co miesiąc tritona przez 4 lata . Posiadając mastertronic niestety będziemy musieli robić icp nie zmierzy on strontu lub jak mi wyszła cyna ostatnio . Wiec wyjdzie z 5 lat triton a w tym czasie podejrzewam ze rozwali sie mastertronic . Mierząc kropelkowo salifertem ca wystarczy mi zrobić icp co dwa miesiące by ustalić dawki magnezu , strontu , jodu itp

To zależy co masz w zbiorniku, wydaje mi się, że to super pod zbiorniki sps gdzie ważne są wartości, a raczej dzienne wahania/wzorsty/spadki po4 i no3 i kh, gdzie możesz reagować od razu nie np przy niedzieli jak robisz testy i kh z 8,3 spadło do 6. Przy drogich sps-ach jak walt Disney lub innych kolonii Goldów (jeden sklep ma teraz za chyba 7500) myślę że 6900 to nie jest dużo 

Edytowane przez gość100 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minutes ago, gość100 said:

To zależy co masz w zbiorniku, wydaje mi się, że to super pod zbiorniki sps gdzie ważne są wartości, a raczej dzienne wahania/wzorsty/spadki po4 i no3 i kh, gdzie możesz reagować od razu nie np przy niedzieli jak robisz testy i kh z 8,3 spadło do 6. Przy drogich sps-ach jak walt Disney lub innych kolonii Goldów (jeden sklep ma teraz za chyba 7500) myślę że 6900 to nie jest dużo 

Mastertronic nie mierzy kh a skoki PO4 i no3 tygodniowe są znikome . Jak dozuje balingato skoki ca i kh tez są rzędu 0,2 na tydzień jak dobrze dobiorę dawki . Do kh , PO4 i no3 Hanki są wystarczające . Regent do Hanki na kh to koszt około 6-7£ na 25 testów 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mastertronik mierzy kh,po4,no3,ca,mg spr na wariackim koralu lub YT i chyba mi się obiło o uszy że już może lub będzie mógł badać inne pierwiastki jak jod i sr np zamiast ca i mg, ale nie jestem pewien

po4 skoki tygodniowe zdarzają mi się od 0,03 do 0,09 (np przy wyczerpującej się rowie)

 i teraz pytanie czy powoli rośnie czy nagle lub czy czasem coś mi nie pyknie (np dodam za dużo rowy i wyzeruje po4) lub żarcie lewe (mogło być rozmrożone przy dostawie ze sklepu i ponownie zamrożone)

no3 czasem skoki około 5- 10 kiedy jak w sumie jak wyżej

kh różnie czasem tydzień bez zmian a czasem nagłe 0,5 przez dzień w dół lub w górę (obecnie spr 2 razy dziennie przez kh keeper) 

reasumując to co piszesz ma sens przy średnio wartych koralach (mam takie u syna) testy czasem robię jak mi się zachce - same miękkie plus montipory i 3 ryby 

ale jakbym miał sps-ów za 20tyś lub więcej w baniaku nie ryzykowałbym i nie przeliczał na ilość testów icp, jak pisałem wyżej jedna kolonia przekracza wartość urządzenia

twoje przeliczanie nie za bardzo ma sens, czy masz backup na awarię prądu? bo w sumie za urządzenie kupisz 200tyś kostek lipowych i baterii do napowietrzacza 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W DE za 1280€ można kupić + reszta . Trochę poczytałem i chwalą sobie . Ale też ma wady , ale mało informacji na niemieckich forach . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@gość100 do mierzenia kh jest alkatronic . Mastertronik zmierzy ci wszystko co mu podasz metodą kropelkową nie nadaje sie on do kh za mało jest dokładny . A jezeli masz skoki PO4 lub no3 to tylko dlatego ze raz karmisz więcej raz mniej . Przy stałym karmieniu skoków nie ma wcale . 
mnie zmierzysz mastertronikiem strontu , zasolenia , macro , metali ciężkich i jeszcze trochę by tego znalazł 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, Hoom napisał:

A jezeli masz skoki PO4 lub no3 to tylko dlatego ze raz karmisz więcej raz mniej . Przy stałym karmieniu skoków nie ma wcale

i tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Hoom napisał:

@gość100 do mierzenia kh jest alkatronic . Mastertronik zmierzy ci wszystko co mu podasz metodą kropelkową nie nadaje sie on do kh za mało jest dokładny . A jezeli masz skoki PO4 lub no3 to tylko dlatego ze raz karmisz więcej raz mniej . Przy stałym karmieniu skoków nie ma wcale . 
mnie zmierzysz mastertronikiem strontu , zasolenia , macro , metali ciężkich i jeszcze trochę by tego znalazł 

Mastertronic mierzy kh dokładnie tak samo jak alcatronik nie rozumiem wiec dlaczego miałby być niedokładny. Jako ze mam doświadczenie zarówno z alcatronikiem jak i mastertronikiem to uważam, że jest to bardzo ciekawa opcja dla ludzi którzy chcieliby mieć stały nadzór nad parametrami. Oczywiście można mówić , że po co skoro jest stałe karmienie i skoki nie występują, balling wysterowany i bez zmian. Pytanie tylko dlaczego negować coś co daje spokój tym którzy nie mają czasu by śledzić akwarium bardzo często, a inwestując w obsadę korali chcieliby mieć na bieżąco pewność, że nic złego w zbiorniku się nie dzieje. Zawsze jest szansa na jakiś zgon w zbiorniku lub awarię jakiegokolwiek urządzenia. Zmiana parametrów szybko zwróci naszą uwagę na występujący problem. 


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minutes ago, berklej said:

Mastertronic mierzy kh dokładnie tak samo jak alcatronik nie rozumiem wiec dlaczego miałby być niedokładny. 

Czyli mówisz ze mastertronic ma elektrodę pH jak alkatronic i mierzy on kh na podstawie pH . 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przepraszam mój bład pomyliłem z innym automatem

faktycznie mierzy kropelkowo co nie oznacza ze nie dokładnie

mam jeszcze nowego kh kippera i z nim mi sie pomyliło

co do dokładności to jak sprawdzić alcatronika czy dobrze mierzy? właśnie metodą kropelkową i kiedy się pokrywa wynik uznaje ze dobrze mierzy 

11 godzin temu, JerzyB napisał:

Witam

To dla leniwych i bogatych , jeśli jest ktoś cały czas w domu , to zapytam , po co to?

Pozdrawiam

a ja zapytam kto cały czas jest w domu?

Co do ceny to dla jednego 7 tys będzie dużo a drugi tyle płaci co miesiąc za serwis akwarium. 

Edytowane przez berklej (wyświetl historię edycji)

początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minutes ago, berklej said:

przepraszam mój bład pomyliłem z innym automatem

faktycznie mierzy kropelkowo co nie oznacza ze nie dokładnie

mam jeszcze nowego kh kippera i z nim mi sie pomyliło

co do dokładności to jak sprawdzić alcatronika czy dobrze mierzy? właśnie metodą kropelkową i kiedy się pokrywa wynik uznaje ze dobrze mierzy 

a ja zapytam kto cały czas jest w domu?

Co do ceny to dla jednego 7 tys będzie dużo a drugi tyle płaci co miesiąc za serwis akwarium. 

Porównywałem oba urządzenia bo znajomy je ma i błąd pomiaru kh przez mastertronica jest bardzo duży w porównaniu do alkatronica . A porównać możesz do Hanki lub icp . Testy kropelkowe mają to do siebie ze są nie dokładne . 
tak jak napisałem na początku to bardzo fajna zabawka ale za droga . Nie mierzy wszystkiego i nie eliminuje potrzeby robienia icp . Za te same koszty mam przez cztery lata ca miesiąc test tritona i to dla mnie oznacza nieopłacalność tego urządzenia . Gdybym miał jednak zbędne 1200£ napewno bym je kupił 

Ale bardzo ciekawi mnie porównanie alkatronica do kh keeper plus . Od dłuższego czasu zastanawiam sie nad automatycznym dozowaniem kh . Kh keeper z pompą wychodzi o  prawie 50% taniej niż alkatronic i dosetronic 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi sobie wyobrazić kalibrację i sprawdzanie alcatronika przez ICP. Druga sprawa czy to ICP jest takie dokładne? Mam zbiorniki które nie mają robione ICP miesiącami a wyglądają świetnie. Zgodzę się ze jest to urządzenie które traktować należy jako zabezpieczenie na nagłe zdarzenia nie zwalniające z obowiązku sprawdzania od czasu do czasu innymi metodami. Są akwaryści wydający na swoje akwaria sumy sprawiające zawrót głowy dla nich kupno takiego urządzenia to nic wielkiego i dla nich jest przeznaczone. Świadomy i sumienny akwarysta nie potrzebuje żadnego z tych urządzeń. 


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, berklej napisał:

Świadomy i sumienny akwarysta nie potrzebuje żadnego z tych urządzeń. 

Wyjątkowo się zgadzam.

Czytając takie tematy przypomina mi się powiedzenie o baletnicy i rąbku u spódnicy :) Zawsze można wszytsko zwalić na niedokładność testu w 9 miejscu po przecinku. 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim osobistym zdaniem dyskusja nad tym czy zakup tego urządzenia ma sen czy nie ma,do donikąd nie prowadzi.Pieniądze są po to żeby je wydawać,a na co to już każdy sam wie najlepiej.Dla mnie osobiście jest to fajny gadżet dla ludzi z nadwyżką gotówki w kieszeni,a czy to coś ułatwia i usprawnia to już sprawa dyskusyjna,na pewno bez tego "cuda techniki" da się prowadzić dobrze akwarium.Z doświadczenia wiem że istnieje pewne ryzyko spowodowane tym że człowiek już tak jest "zbudowany" że gdy zakupi sobie jakieś urządzenie które ma za niego wykonywać jakąś prace to wyłącza się mu myślenie, "bo przecież maszyna myśli za mnie" co często prowadzi do sporego rozczarowania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem zbiornik z 3000L prowadzony metodą tritona z potężnym refugium . Koleś miał alkatronik , mastertronic i z 3 dodetronik . Odgroma różnych butelek które dozował . Naprawdę piękny zbiornik z taką masą życia ze bałbym sie tam rękę wsadzić ale mimo tego i tak wysyłał raz na miesiąc icp tritona . 
wszystko co kto lubi jak ja pomyśle o tym ile czasu on poświęcał by raz na dwa tygodnie to kalibrować to już mi sie odechciewa tych bajerow .
Wczoraj sprawdzałem u siebie Hanką kh , PO4 i no3 od dwóch tygodni nic praktycznie sie nie zmieniło . Kh wciagu dwóch tygodni spadło o 0.2 . Sekunda korekty na pompie i dalej będzie chylać przez dwa tygodnie.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Hoom napisał:

Wczoraj sprawdzałem u siebie Hanką kh , PO4 i no3 od dwóch tygodni nic praktycznie sie nie zmieniło . Kh wciagu dwóch tygodni spadło o 0.2 . Sekunda korekty na pompie i dalej będzie chylać przez dwa tygodnie.  

A ten spadek to stała tendencja czy chwilowy? Bo tego rzędu wielkości to i okresowe mogą być. Ale nie o tym... Widzisz, Ty robisz świadomie pomiary i w określonym celu,  zbiornik działa normalnie, wystarczy kontrolnie sprawdzić. Te mierniki, testy czy monitory to są narzędzia, służące określonemu celowi. Można kupić młotek "bo fajny", ale jak się nie wbija wcale gwoździ, to pozostanie on tylko gadżetem. Owszem, ułatwi życie jeśli komuś taka wiedza o parametrach jest potrzebna. Ale nie jest to rzecz warunkująca ładny zbiornik.  Powiem więcej, widziałem tutaj już sporo tematów gdzie fajnie prowadzone i ładne zbiorniki wylatywały w kosmos z powodu błędu techniki. 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
41 minutes ago, dale said:

A ten spadek to stała tendencja czy chwilowy? Bo tego rzędu wielkości to i okresowe mogą być. Ale nie o tym... Widzisz, Ty robisz świadomie pomiary i w określonym celu,  zbiornik działa normalnie, wystarczy kontrolnie sprawdzić. Te mierniki, testy czy monitory to są narzędzia, służące określonemu celowi. Można kupić młotek "bo fajny", ale jak się nie wbija wcale gwoździ, to pozostanie on tylko gadżetem. Owszem, ułatwi życie jeśli komuś taka wiedza o parametrach jest potrzebna. Ale nie jest to rzecz warunkująca ładny zbiornik.  Powiem więcej, widziałem tutaj już sporo tematów gdzie fajnie prowadzone i ładne zbiorniki wylatywały w kosmos z powodu błędu techniki. 

Spadek stały , bo miałem problemy z acroporami i masę mi padło . Zbiornik powoli wraca do siebie to i konsumcja wzrasta . 
dlatego pisałem wcześniej ze po głębszym przemyśleniu wole testy icp co miesiąc niż mastertronic . Icp wykryło mi cynę a mastertronic nie wykrył by mi tego a miesięczne skoki ca i mg są u mnie żadne 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.