Skocz do zawartości
sigreg

70 litrow, panel + reaktor glonowy ?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Musze zweryfikowac plany wznowienia morskiej przygody. Planowalem zbiornik z 170 litrami w obiegu - w tym sump. Mocno usmiechal sie do mnie zestad Reefer 170 z Red Sea. Ale.. finansowo wychodzi to juz znacznie, po drugie bylby problem z miejscem na zbiornik, a po trzecie - prawdopodobnie za jakies 2 lata czeka mnie daleka przeprowadzka (300 km), nie jestem sobie w stanie wyobrazic logistyki takich przenosin z tankiem 170 litrow z sumpem.

Aktualnie stanelo wiec na wystartowaniu znacznie mniejszym zestawem - nano rafka 70-80 litrow z panelem. Tutaj znowu patrze na red sea (nano, 75 litrow), ale rozwazam tez poskladanie zestawu we wlasnym zakresie, wzroujac sie jedynie na rozwiazaniach red sea.

Co chcialbym trzymac - marzy mi sie ukwial :) O ile w takim litrazu to ma sens. Wiadomo ze ukwial po dojrzewanu wejdzie jako pierwszy zeby znalazl sobie miejsce. Poza ukwialem z miekich byloby zoa, i glowny nacisk na LPS. Mam swiadomosc ze wiele tam nie wcisne - raz ze ukwial bywa wredny, a dwa ze litraz maly. Wiec calkowicie realnie planuje poza ukwialem max 5-6 korali tak porozsadzanych zeby mialy miejsce na wzrost. Jak sie rozrosna za bardzo trzeba bedzie oddac i zainteresowac sie mala szczepka.

Ryby - oczywiscie blazny. Ale nie mam tu cisnienia, nie chce meczyc zwierzat. Wiec moze zamiast blaznow inne rybki ktorych tak maly zbiornik nie bedzie ograniczal w ilosci "sztuk kilka", i ktorych nie zezre ukwial ! No chyba ze ukwialu nie bedzie. Druga opcja jest tylko jedna ryba gatunku  "czegos wiekszego" lub terytorialnego.

I teraz technikalia:

Zalezy mi na maksymalnej "bezobslugowosci" - nie mam problemow z ogarnianiem akwa, ale problemem jest moja praca - regularnie zdarzaja sie wyjazdy okolo 1 tydzien. No i w wakacja 2 tygodnie poza domem. Pozostali domownicy nakarmia ryby czy doleja co trzeba (o ile im przygotuje dawki np w strzykawkach) i to tyle.

Wobec czego chcialbym akwarium oprzec o "biologie", ograniczyc podmianki i jesli mozliwe uniknac odpieniacza. Od razu wiec patrze na prowadzenie akwa na dodatkach ATI Pro. Skaly za duzo dawac nie moge - w pierwszym akwarium (50 litrow) mialem poczatkowo podrecznikowe 20% objetosci w skale w glownym zbiorniku (10kg) - no to byl obled. Calkowite gruzowisko bez mozliwosci poukladania czegokolwiek. Skonczylo sie wywaleniem czesci cennej skaly zeby zdobyc choc troche przestrzeni. Wiec tym razem planuje okolo 10% - czyli jakies 7kg, plus piach na dnie zbiornika.

Dodatkowo chce wesprzec biologie "zasypem" w panelu - ceramika, siporax, itp. Komora "odpieniacza" bedzie wolna, wiec powinno byc calkiem sporo miejsca na media. No chyba ze odpieniacz bedzie konieczny... tu musze sie zdac na opinie bardziej doswiadczonych.

Chcialbym dodac tez refugium - ale czytajac kilka podobnych watkow na forum widze ze jest ogolnie z tym problem - w sensie refugium w panelu. Widzialem rozne pomysly, ale nie widzialem ich realizacji :) Wiec od razu mysle o innym podejsciu - zewnetrzny filtr glonowy. Albo gotowiec z jadwigi morskiej (dobra estetyka, mozna postawic za akwarium na szafce), albo reaktor DIY, albo "balkonik" z refugium z jakiejs kaskady czy podobnych wynalazkow. Na razie celuje w reaktor.

Pytanie - jak go "podlaczyc" ? Po prostu wezyk "zaciagajacy" z komory po siporaxie i oddajacy wode z reaktora do tej samej komory ? Albo moze zaciag bezposrednio ze zbiornika ?

Troche martwi mnie mozliwosc przelania. Jesli pompa powrotna w panelu stanie, to pompa reaktora przeleje komore i zaleje mi pokoj. A to skonczyloby sie eksmisja zbiornika i mnie razem z nim ;)

Czy taki setup ma sens ? Jak podlaczyc zewnetrzny reaktor zeby uniknac zalania ? No chyba zeby jednak olac reaktor/refugium i zostawic odpieniacz "bo tak bedzie najprosciej" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, sigreg napisał:

Pytanie - jak go "podlaczyc" ? Po prostu wezyk "zaciagajacy" z komory po siporaxie i oddajacy wode z reaktora do tej samej komory ? Albo moze zaciag bezposrednio ze zbiornika ?

W poprzednim akwarium (kostka 40x40 z panelem) miałem taki reaktorek glonowy

20200604_163949.thumb.jpeg.72b23587d3fea354e7216613bb077c35.jpeg

zrobiony z filtra przepływowego. Zasilała go druga pompa umieszczons w komorze pompy powrotu obok pompy głównej o wydajności 1000l/godz. Wylot umieszczony był bezpośrednio w akwarium. Wkurzające było jednak jej czyszczenie i usuwanie nadmiaru glonów (raz w miesiącu) - rozkręcanie i skręcanie oraz zalewanie ale było warto.

Refugium było siedliskiem wszelakiego mikrożycia i ciekawym obiektem do obserwacji. 

Jeśli chodzi, o odpieniacz.... miałem na kostkę lipową - wg mnie super sprawa i nie zabiera dużo miejsca w panelu.

W sprawie rybek. ... poczytaj o  Discordipinna greissinggeri.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Arek77

Dzieki wielkie ! Dokladnie o czyms takim myslalem, i w sumie to jest to co widze w ofercie jadwigi morskiej. Ale wychodzi na to ze zadnej filozofii w tym nie ma i wykonanie samodzielne to kwestia filtra i paska roslinnych ledow. Twoj sposob podlaczenia wyglada na "bezpieczny", co rozwialoby tez obawy w kwestii ewentualnego zalania. Przy awarii pompy glownej (powrotnej z panela) pompka reaktora dzialalby jak pompa glowna. Czyli wypompuje z panela tylko tyle ile sie do niego naleje.

Co do samego filtra glonowego czy tez reaktora - dla mnie to jest wlasnie takie refugium, z tym ze w osobnej tubie zamiast sumpa ktorego nie bedzie. No chyba ze sa jednak jakies roznice, ale na chlopski rozum dziala to dokladnie tak samo.

Czyli taki filtr nie ma jakiejs metody na "szybki demontaz" - trzeba go normalnie rozkrecic na czesci pierwsze, a pozniej uwaznie poskladac sprawdzajac czy nie cieknie ?

Rybka super - dzieki wielkie ! :) Piekna jest.. nigdy na nia wczesniej nie trafilem przegladajac rozne "morskie" katalogi. Trafia na sam szczyt ewentualnej obsady. Znalazlem tez inna bardzo ciekawa - Elacatinus oceanops. Tez babka, mam nadzieje ze sie nie beda gonily.

Ukwial ze wzgledu na maly litraz to temat delikatny. Popularny Quadri ze wzgledu na rozmiary odpada, wpadl mi w oko Cribrinopsis crassa, wg opisow nie rosnie do duzych rozmiarow i jest relatywnie malo uciazliwy dla otoczenia.

 

@Konrad_Wwa

Poczatkujacy nie ma latwo. Ja chcialbym zrobic wszystko co mozliwe zeby komplikacji uniknac, ale czytajac to i inne fora mam taki metlik ze glowa mala. Z jednej strony widze ze bez przynajmniej 5-8 tysi na start na kosteczke 50 czy 100 litrow to wogole nie podchodz, bo musi byc super wypasiony odpieniacz, pompy dozujace, hi-endowe oswietlenie led, spore refugium i DSB plus wypasione cyrkulatory i falowniki. A bez odpieniacza to wogole tylko eksperymentalnie jesli juz, na krotka mete. Do tego pellety, wódka i od groma innych metod i specyfikow. A ja po prostu chcialbym zalozyc niweielkie proste w obsludze akwarium. I .. ni cholery nie wiem jak.

Z drugiej strony czytam stare watki (jak taki jeden zatytuowany bodajze "wszystko zle") gdzie autor prowadzi akwa wrecz na wodzie z kranu, bez tego calego wypasionego osprzetu i.. dziala. Chociaz w kolejnych postach widze raczej zaciekawienie i "poblazliwosc" niz chec kopiowania takich rozwiazan.

Do tego mam wlasne bardzo zle doswiadczenia - 50 litrowa kostka sprzed 10 lat. Tez tylko z panelem, tez prowadzona bez odpieniacza (na podmiankach) ktora przez bodajze rok trzymala sie calkiem fajnie. Az zaczelo sie to wszystko chwiac z nieznanego mi powodu i zaczelo sie kombinowanie - bo pisza doloz odpieniacz, musisz lac mikroelementy, slaba filtracja, stosuj absorber itd. Skonczylo sie kompletna katastrofa, pomimo wdrozenia rad plagi nie tylko nie ustapily, ale przybraly na sile. A ostatecznie glony zamienily akwa w zielona łąkę porastajac dokumentnie wszystko lacznie z nielicznymi zywymi jeszcze koralami i muszlami slimakow. Pomimo staran i nie szczedzenia dostepnych mi wtedy srodkow akwarium ostatecznie zlikwidowalem, po rozdaniu pozostalego jeszcze zycia.

Nie chcialbym tego powtarzac, stad tez teraz pytam, kompiluje i staram sie znalezc jakies "optimum" - ale jak wspomnialem, nie jest to proste. Gubie sie wrecz w tych wszystkich metodach a czesto wprost sprzecznych radach i sposobach prowadzenia zbiornika ktore znajduje w roznych watkach.

Stad tez pomysl zeby postawic na "nature" - czyli pojsc za tymi kolegami ktorzy prowadza akwarium "prosto", bez odpieniacza, ale z rozbudowana filtracja biologiczna. Na ile mozna ja "rozbudowac" w akwarium bez sumpa, i tu jest zrodlo pomyslu zasypania komor paneli siporaxem i innymi mediami ktore moga byc skolonizowane przez bakterie i dodania zewnetrznego reaktora glonowego.

Moze to nie jest dobre podejscie - nie wiem, jak pisalem jestem wciaz (lub znowu) poczatkujacy, i staram sie w tym hobby odnalezc unikajac bledow na starcie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Zacznij od prostych metod które są "stałe". Czyli bakterie, złoże, regularne podmiany, spokój i cierpliwość. 

2. Nie idź na skróty. 

3. Hiendowy sprzęt nie uratuje zbiornika jak akwarysta okaże się d*pą... 

4. Zaczynaj powoli. 

5. Odpuść reaktor glonowy. To działa ale w takiej kostce więcej zachodu niż korzyści. Poza tym dochodzi problem suplementacji mikro, konieczność regularnego czyszczenia, itp. 

6. Zachowaj kolejność: czytaj, rozmyśl, zapytaj, przemyśl, doczytaj, pomyśl,  wprowadzaj w życie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj się @dadario dobrze mówi, polać Mu :). Wstaw odpieniacz (bezpieczeństwo dzięki wymianie gazowej), a jak chcesz i lubisz się bawić, to postaw sobie drugie akwarium, nawet w postaci mikrozbiornika, z samymi glonami, np. nad głównym akwarium, gdzie woda będzie spadała swobodnie, stale dostarczając z takiego rezerwuaru drobne życie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tymi mediami bym nie szalał, w sensie rodzajów, dałbym jeden rodzaj zamiast 3 czy 4. Co do porażek, no to chyba nie ma tu takiego co by jakiegoś potknięcia nie zaliczył:)
Ja bym również zrezygnował z refugium, ewentualnie może jakieś wolniej rosnące glony w głównym zbiorniku, sam mam teraz 2 rodzaje: gracilarie i caulerpa, u mnie jakoś ekspresowo nie rosną i planuję dodać jeszcze codium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.10.2021 o 13:52, dadario napisał:

Odpuść reaktor glonowy. To działa ale w takiej kostce więcej zachodu niż korzyści. Poza tym dochodzi problem suplementacji mikro, konieczność regularnego czyszczenia, itp. 

 

1 godzinę temu, Konrad_Wwa napisał:

Ja bym również zrezygnował z refugium, ewentualnie może jakieś wolniej rosnące glony w głównym zbiorniku, sam mam teraz 2 rodzaje: gracilarie i caulerpa, u mnie jakoś ekspresowo nie rosną i planuję dodać jeszcze codium

Tak dla sprostowania - swoją kostkę wystartowałem bez filtra glonowego i też bym nie zaczynał z glonami od startu. Refugium uruchomiłem po pół roku, po tym jak akwa się ustabilizowało. Fakt, z filtrem tym jest trochę "dłubaniny" co ok dwa tygodnie - odłączanie, rozkręcanie wyciąganie i płukania glonów, ponowne skręcanie że szczególnym uwzględnieniem dobrego ułożenia uszczelek i ponowny montaż i zalewanie - dobre 30 min. roboty. Ale moim zdaniem warto było - zanotowałem spadek NO3 I PO4 do niskich poziomòw, stabilizację pH w ciągu doby oraz rezerwuar wszelkiego drobnego życia. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.