Skocz do zawartości
misiopysio73

Dobór pompy obiegowej i odpieniacza do litrażu zbiornika

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem eksperci.

Jestem na etapie doboru sprzętu do nowego zbiornika. Według planu będzie to 500 litrów w zbiorniku głównym i około 120 w sumpie. Pojawia się pytanie o wydajność pompy obiegowej w stosunku do wydajności odpieniacza. Gdzieś czytałem, że pompa obiegowa powinna mieć wydajność x10 ilości wody plus kilkanaście procent zapasu na straty związane z podniesieniem słupa wody. Na fejsbookowej grupie zadałem takie pytanie i pojawiły się dwie skrajne odpowiedzi. Moje pytanie dotyczyło sensowności zakupu pompy mającej 7500 l/h.

Czyli właściwie wystarczającej do podanego na wstępie założenia. Jedni koledzy pisali o tym, że na dobrą sprawę wystarczyłoby i 5000 l/h bo na takich mają zbiornik i "korale wyłażą z baniaka",  pompa skręcona z wydajności, A woda i tak zostanie przetłoczona przez media wielokrotnie w ciągu każdej godziny. Drudzy zaś mówili że woda musi zaiwaniać przez media filtracyjne zatem patrzenie na coś co ma mniej niż 11.500 l/h  nie ma najmniejszego sensu. 

Obecnie mam zestaw Aquamedic z panelem z tyłu i jest tam pompa z kompletu, innej nie da się wpasować zatem problemy doboru sprzętu mnie nie dotyczyły. Aż do teraz gdy postanowiłem zwiększyć litraż... 

W różnych źródłach czytałem, że wydajność odpieniacza musi być również spasowana z wydajnością pompy. Za dobre pieniądze udało mi się kupić pienidło Maxspect AD600. I jak teraz patrzeć na dobór pompy obiegowej gdy odpieniacz może przepuścić 2400l/h wody i 1500l/h powietrza?

Bardzo chętnie poznam Wasze opinie na temat. Coś co wynika z praktyki jak i z założeń teoretycznych.

Pozdrowił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zerknij w ostatnie wpisy w tym temacie...https://nano-reef.pl/forums/topic/108366-maxspect-jump/?do=findComment&comment=1190869

 okolice końcówki 2 strony i początku 3 strony. To nieco Ci wyjaśni w co celować pompą.

Z tym że woda ma przepływać się zgodzę, ale hydraulika ma umożliwić jej przepływ w górę i w dół, oraz weź pod uwagę iż wydajność pomp spada wraz ze wzrostem wysokości podnoszenia wody. Przy standardowym zbiorniku gdzie sump jest pod akwarium w stelażu to wysokość podnoszenie wyniesie około 1,5m .
Zbiornik planujesz 500 litrów sam celował bym w jump 8000l/h przy hydraulice spływ/powrót/rewizja 32mm i zawór membranowy będzie pracował na 50% mocy. Przy 40mm spływu/rewizji musiał byś się dopytać @Jukos

Sam posiadam jump 8000 i złego słowa o niej nie mogę powiedzieć, posiadałem jebao DC ostatniej litery nie pamiętam :) pompa miała sterownik ze słupkami również 8000 i była słabsza niż jump pracowała na 80+%mocy. To tak celem zobrazowania iż 8tys nie zawsze oznacza to samo.

Montaż locline - o nieodpowiednio dobranej średnicy da strumień, ale stłumi tym samym pompę.

Woda ma płynąć ale nie gońmy cyferek tylko dobierajmy pompę do możliwości systemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo @chwialek, Z pewnością poprzeglądam tamten wątek. Zbiornik jaki planuję ma mieć 130x65x60, czyli tylko odrobinę mniejsze od Twego aktualnego. I tak jak napisałeś - sump będzie w szafce pod zbiornikiem. Powiem szczerze, że ten właśnie Jump 8000 był pierwszą pompą na jaką patrzyłem gdy zaczynałem myśleć o kompletowaniu sprzętu. 

Jeśli nie będziesz miał nic przeciwko, to jeszcze w przyszłości zawrócę Ci głowę pytaniami 

//J 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, misiopysio73 napisał:

Jeśli nie będziesz miał nic przeciwko, to jeszcze w przyszłości zawrócę Ci głowę pytaniami

Pytaj na forum, kto znajdzie czas i siły ten odpisze po to są właśnie fora... a są tutaj ludzie z dużo większą wiedzą niż moja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, chwialek napisał:

Przy 40mm spływu/rewizji musiał byś się dopytać @Jukos

Widzę, że zostałem wywołany do tablicy :)

U siebie mam na powrocie i rewizji rurę 40 mm, zawór membranowy a na powrocie 32 mm. Mxspect jump 8000l/h chodzi u mnie na jakieś 60%. W ciągu roku musiałem umyć ją dwa razy ponieważ zauważyłem mały spadek mocy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Drogi Autorze, z odpieniacza będziesz zadowolony jest cichy i wydajny. Natomiast co do pompy, tutaj mnie uczono że najlepiej jest mieć zapas mocy, bo nie wiadomo jak się ułoży w obiegu, czy z czasem nie spadnie wydajność i warto by trochę podbić, poza tym, jeśli np. będziesz chciał mieć media filtracyjne w postaci kulek maxspecta (polecam) to warto mieć duży przepływ w sumpie. Nie wiązał bym tego z pracą odpieniacza. Ja do Twojego systemu celował bym w coś koło 8000 l/h firmowego (maxspect lub wyżej) bądź nawet 10000 l/h "jebao" (chińczyk). Im większy przepływ w sumpie, tym czyściejszy sump, lepsze natlenianie i cyrkulacja w akwarium. A pompa skręcona na 80% to dłuższa żywotność i cichsza praca. A różnica w cenie czasem groszowa.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje doświadczenie jest takie, że nigdy za mało wydajności pompy obiegowej. Początkowa miałem pompę tłoczącą około 5500 l/h (przy odpowiednie wysokości tłoczenia) - czyli dziesięciokrotność. I miałem problemy z odkładającym się detrytusem w sumpie, co skutkowało wysokim PO4.

Po wymianie na pompę 15 000 l/h (około 12 000 na wysokości tłoczenia) problemy się skończyły. Przy okazji okazało się, że również należy przewymiarować grzebień - u mnie trochę za bardzo przy tym przepływie woda spiętrza się na grzebieniu.

Osobiści wybrałem pompę Jebao - zgodnie z radą @dadario - mam możliwość precyzyjnego sterowania mocą pompy co 1%, co niesłychanie ułatwia wyregulowanie spływu

Edytowane przez Trurl (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że nie do końca najistotniejszy jest litraż akwarium a szerokość sumpa przez który ma woda płynąć. z inną prędkością popłynie w supie szerokim na 30 cm a z inną na 70 cm. Przy tej wielkości akwarium i założeniu, że sump ma szerokość około 40 cm podłączyłbym pompę z zapasem mocy czyli nie więcej niż 8000 l i ustawił przepływ około 3000 a 4000 litrów. Co przy założeniu, że wysokość tłoczenia będzie około 1,5 m pozwoli wykorzystać w 50% moc pompy. Na bypasie reaktor i pompa będzie w 70% obciążenia.  Robienie pralki aby sump był czysty a detrytus zostawał w akwa nie przekonuje mnie, Ja wolę wyczyścić pierwszą komorę sumpa niż akwarium. Dla namnażania bakterii tez jest lepiej kiedy ruch wody jest wolniejszy. O niepotrzebnym szumie przepływającej wody nie wspomnę.


początek 300 l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdybym miał jeszcze raz robić akwa to spływ powrót 40mm. Teraz mam otwarty zawór 32 na full i pompa 6500 idzie po czyszczeniu na 60% wiecej nie mogę puścić bo więcej nie spłynie spływem. Mocniejsza pompa i na wyjściu dałbym trójnik po to by ewentualnie podłączyć jakiś filtr przepływowy albo po prostu zwiększyć przepływ przez sump.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@fifek33, ppdpowiedz proszę jak pogodzić spływ 40mm z wejściem do rollermata Clarisea 5000 o średnicy 32mm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz cześć puścić przez rolermat a cześć normalnie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tzn jakiś trójnik, czy po prostu roller puści "bokiem" to czego nie będzie w stanie przerobić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam rolermata wiec nie wiem jak dokładnie działa

3fb2e9b49904f3537911a268a470daac.jpg

 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.