Skocz do zawartości
khazad93

Dozowanie mikro przy reaktorze wapnia

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Chciałbym poradzić się w kwestii dozowania mikro przy reaktorze wapnia. Na kanale  BRStv na YT usłyszałem że prowadzą swój zbiornik z SPS na reaktorze wapnia i podmianach 10% co tydzień. i nie ma potrzeby dozowania już niczego z mikro. Prowadziłem tak swoje akwarium przez pół roku i zrobiłem icp. Wyniki wstawiam poniżej. W sklepie akwarystycznym w którym się zaopatruje powiedzieli mi że to przez braki podawania mikroelementów (co w teorii miały zapewnić podmianki) bo woda jest wyprana. I jak się do tego zabrać?  W płynach trace których używałem do ballinga jest dozowanie do butelek z roztworami ale nie mam pojęcia jaką dawkę zastosować do lania z ręki. Drugą kwestią jest dlaczego podmiany nie wystarczyły skoro polecają je tacy wyjadacze jak BRS. Kwestia trefnej soli? Podmiany robiłem sumiennie co tydzień max co 1,5 tygodnia.

Garść informacji o akwarium:

Zbiornik 250l+ sump, oświetlenie 6x39W t5, reaktor wapnia z zasypem ARM i trochę Knoppa. Obsada koralowa spora, 50/50 sps/lps. Z sps mam 3 gatunki akropor reszta to spsowe chwasty, montipory seriatopory itd. LPS to głównie euphylie caulastree, blasto w miarę proste korale.

Dizęki za pomoc i pozdrawiam!

Mateusz

Results_31282_pl.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zobacz ten produkt , dedykowany do systemów z reaktorem  wapnia . 

https://www.faunamarincorals.de/wasseraufbereitung/spurenelemente/makro-und-spurenelemente-bei-verwendung-von-kalkreaktoren_216536_34525

Zawsze możesz spróbować zastosować się do sugestii Af .

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Część Mateusz. Jak obejrzysz jeszcze trochę filmików Ryana z BRS TV to też trafisz na filmik w którym zmienili zdanie w tej sprawie i stwierdzili że dawkowanie mikro jest potrzebne. Tak to z nimi jest. Kiedyś zachęcali do robienia wody wapiennej w zbiorniku na dolewki i dodawanie go przez auto dolewkę a po jakimś czasie zmieni zdanie i radzą dawkować kalkwasser dozownikiem. Broń Boże nie syfic tym zbiornika na dolewki. Cóż moim zdaniem dozowanie mikro nie zaszkodzi. Ja mam reaktor i oprócz tego daje raz w tygodniu all in one od Microbe Lift i w icp wyniki są ok. Moje bajorko ma 560 l. Zdjęcia poniżej. Szału nie ma i bywało lepiej ale źle chyba też nie jest.8e8c46fd1aef957ef407572392e48df3.jpg8aa5e72a50a1db8f4d2743c321716045.jpgcc51d2b237fdbd41a9120088ddfbef11.jpgb9aa1be7017ed840c0ef183c1793fb55.jpg

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@khazad93 zapominasz, że każdy system jest inny. Z tego co podajesz masz naprawdę fajne wyniki. Pytanie pierwsze czy cokolwiek się dzieje z koralami. Jeśli nie to nie szalał bym za bardzo z szybkim podbijaniem parametrów. Zacznij dozować jod i stront. Kontroluj kH bo może się okazać że zacznie Ci szybciej spadać i będziesz musiał podkręcić reaktor. Za kilka miesięcy zrób znów icp i będziesz widział jak jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

@grzechotnic Fajnie to wygląda u Ciebie  

@dadario Właśnie zaobserwowałem zahamowanie wzrostu przy SPS zwłaszcza szczepki akropor stanęły w miejscu a fajnie już zaczęły oblewać podstawki. Dlatego zrobiłem icp. Dodatkowo właśnie ostatnio musiałem reaktor skręcić bo kH poszło mocno w górę. 

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie 7.8 ale mniej wietrzymy w mieszkaniu ze względu na dziecko. W lato było 8.1. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minutes ago, khazad93 said:

Obecnie 7.8 ale mniej wietrzymy w mieszkaniu ze względu na dziecko. W lato było 8.1. 

I tu bym szukał problemu . PH 7.8 to bardzo nisko . Bo napewno po dobrym karmieniu korali rano może spadać do 7,6-7,5 ja tak miałem . Zatrzymał mi sie wzrost korali . Zacząłem lać płyny Norberta i podbiłem pH do 8,4 i działało ta naprawdę fajnie . Musisz zwiększyć pH . Są na to trzy sposoby : kalkwasser , jest jakiś płyn gotowy do kupienia co podbija pH  , No i płyny Norberta zwiększają super pH ale tez i kh, ca, mg . Sorry właściwie 4 sposoby bo bartek stosował wodę wapienną i dozował ją chyba pompą 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie doskonale sprawdza się kalkwasser i tę metodę mogę polecić. Prosta metoda i skuteczna. Sam stosuję i tego typu problemy nie występują. Jak jesteś zainteresowany mam na sprzedaż 1 szt. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom Co to za płyny Norberta ? 
@ilarios A jak stosujesz kalkwasser?  W zbiorniku na dolewkę czy masz reaktor ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, khazad93 said:

@Hoom Co to za płyny Norberta ? 
@ilarios A jak stosujesz kalkwasser?  W zbiorniku na dolewkę czy masz reaktor ? 

@norbi2222 on je ma . To są trzy proszki kh w jednej butli i ca+mg w drugiej . Rozrabiasz w ro i dozujesz po równo az uzyskasz zamierzone pH . Będziesz musiał trochę skręcić reaktor bo będzie za wysokie kh . I to cała filozofia . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, khazad93 napisał:


@ilarios A jak stosujesz kalkwasser?  W zbiorniku na dolewkę czy masz reaktor ? 

Reaktor. Bardzo prosta sprawa. Zasypujesz proszek do reaktora włączasz do prądu i podpinasz pod pompkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chwilowo niestety nie mam kasy żeby inwestować w akwarium. Dało by się tak zrobić żeby do osobnego baniaczka 5l rozrobić roztwór i podawać do akwarium pompką do ballinga załóżmy na początek 10 ml/h. Będzie to działać czy lepiej dać sobie z tym spokój ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, khazad93 napisał:

Chwilowo niestety nie mam kasy żeby inwestować w akwarium. Dało by się tak zrobić żeby do osobnego baniaczka 5l rozrobić roztwór i podawać do akwarium pompką do ballinga załóżmy na początek 10 ml/h. Będzie to działać czy lepiej dać sobie z tym spokój ? 

Możliwe, ale trudniejsze niż w gotowym sprzęcie. Roztwór musi być cały czas mieszany, najlepiej wolno. Dozowanie do akwarium tylko czystej wody wapiennej z "nad osadu".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak długo stosujesz kalkwasser ? Czytam stare wątki na forum i ludzie pisali ze przy stosowaniu reaktora PO4 jest wiązane do skał i piasku. Jak pojawią się glony to ciężko je wytępić ze względu na pożywkę w skale a dwa jak braknie roztworu i pH spadnie to PO4 zostanie z powrotem uwolnione do wody i można sobie wywalić zbiornik. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@khazad93 skup się na rozwiązaniu jednego problemu jednocześnie. Masz bardzo  niski poziom jodu i strontu. Wyrównaj je a zobaczysz jaki będzie efekt. Dalej będzie coś nie tak to będziesz kombinował dalej...

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuję wodę wapienna od około roku. Podaje na dobę około 1,2 l. Mam beczułkę 30l i z niej podaje pompa dozująca. Nic nie musi być mieszane. Roztwór nasycony już bardziej się nie nasyci od samego mieszania.

Wysłane z mojego M2101K6G przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze @dadario 

2 godziny temu, dadario napisał:

Masz bardzo  niski poziom jodu i strontu. Wyrównaj je a zobaczysz jaki będzie efekt. Dalej będzie coś nie tak to będziesz kombinował dalej...

Też mam zasyp ARM i też miałem braki m.in: stront i jod. Gdy je zacząłem podawać w zbiorniku nastała wiosna, wszystko ruszyło 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze najpierw zajmę się jodem i strontem a później będę myśleć co robić z tym pH. Chociaż nie do końca jestem przekonany z tym pH że jest to powód moich niepowodzeń skoro gość z kanału moja rafa ma piękne akwarium z aktoporami i na którymś filmiku z zimy ma pH 7.8. Mówi ze wie ze to mało ale mało wietrzy bo jest zima. I akwarium wyglądało bajka. Co o tym myślicie ? 
E: zdaje sobie sprawę ze pH w zbiorniku jest ważne i fajnie jak jest jak najwyżej ze względu na wzrost korali. Chodzi o to czy trzeba aż tak je gonić ? 

Edytowane przez khazad93 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, khazad93 napisał:

Dobrze najpierw zajmę się jodem i strontem a później będę myśleć co robić z tym pH. Chociaż nie do końca jestem przekonany z tym pH że jest to powód moich niepowodzeń skoro gość z kanału moja rafa ma piękne akwarium z aktoporami i na którymś filmiku z zimy ma pH 7.8. Mówi ze wie ze to mało ale mało wietrzy bo jest zima. I akwarium wyglądało bajka. Co o tym myślicie ? 
E: zdaje sobie sprawę ze pH w zbiorniku jest ważne i fajnie jak jest jak najwyżej ze względu na wzrost korali. Chodzi o to czy trzeba aż tak je gonić ? 

A dasz link do tego filmiku?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja cie pierdziu, jak ja bym miał tyle rzeczy pilnować, czy działa, czy dobrze podaje, czy się kręci/świeci itd to chyba bym szału dostał.

Akwarium ładne. Jego komentarz to że pH jest 7.8 to raczej narzekanie, a nie stwierdzenie, że się tak da. Ja wiem na własnym przykładzie. Jak zacząłem podbijać pH to w akwarium zaszła rewolucja.

Mierzyć i podbijać***


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra to najpierw wyprostuje chemię a później zajmę się pH. Jednak przy morskim nigdy nie jest nudno ;P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, khazad93 napisał:

Dobra to najpierw wyprostuje chemię a później zajmę się pH. Jednak przy morskim nigdy nie jest nudno ;P

Tak jak chłopaki piszą parametry i Ph doprowadź do właściwych i będzie wszystko działać. Na powyższym filmiku bym się nie wzorował. Chyba na tym filmie pozwoliłem sobie na komentarz dotyczący ilości sprzętu. Problem tego człowieka to dodawanie kolejnych poziomów filtracji a zapominanie o podstawowym serwisie, czyli odessaniu od czasu do czasu syfu z sumpa i przepłukaniu mediów.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak się jeszcze zastanawiam z tym podniesieniem pH. Niezbyt uśmiecha mi się mieszanie dodatkowych roztworów, dlatego przeszedłem na reaktor żeby mieć z tym spokój. Jak nie będzie innego wyjścia to trudno jakoś przeboleję. Testował ktoś absorber CO2 przed odpieniczem ? Rozwiązanie wydaje mi się spoko, zasypuje wkład jak się zużyje to wymieniam, nie muszę się bawić w dozowanie i pomiary pH co chwile. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.