Skocz do zawartości
sigreg

Panel - tak czy nie ?

Rekomendowane odpowiedzi

Hello,

Czas mam wiec rozkminki ciag dalszy :) Przzegladam sobie zdjecia zbiornikow, tutaj i na zagranicznych forach. Przegladam tez oferty sprzetu roznych producentow, i pojawilo mi sie pytanie.. zakladajac ze sumpa byc nie moze, to czy panel jest konieczny ?

Pytanie takie pojawilo mi sie po tym jak trafilem na zestaw Tunze Reefpack zawierajacy odpieniacz i filtr z wlasna pompka. Odpieniacz wiadomo co robi - to zalozmy komora 1 w panelu, filtr robi zasadniczo to co robi komora 2 w panelu, komora trzecia to zazwyczaj pompa powrotna. Mozemy sie umowic ze pompka ta dodaje tez cos do ogolnej cyrkulacji w baniaku... pompke ma tez filtr. Oba elementy zestawu maja tez grzebien do zbierania filta powierzchniowego. Czyli zasadniczo taki zestaw jest panelem, ale bez panelu, dobrze kombinuje ?

Byc moze to takie rozkminki poczatkujacego i duze uproszczenie :) Ale serio mnie to zastanowilo. Powiedzmy ze planuje kostke 50x50x50 (120 litrow) co jest jakims tam jednym z wielu czesto wybieranych rozmiarow, i takie akwaria z optiwhite mozna kupic niemalze "z półki" za bardzo przyzwoite pieniadze. W momencie kiedy chcialoby sie domówic panel i nieco pokombinowac.. nooo.. tu juz sprawy sie komplikuja - czasowo i kosztowo.

Moze panel daje jakies mozliwosci ktore pomijam ? Na pewno jest to kwestia estetyki - sprzety nie wisza bezposrednio w baniaku. Ale panel zabiera tez duzo miejsca. Zakladajac ze w panelu chcialbym zmiescic taki odpieniacz Tunze, panel musialby miec okolo 12 cm szerokosci, bedac dlugi na 50 cm czyli caly bok. Kazda przegroda mialaby okolo 12x16.5 cm. A to zostawia juz tylko 38 cm (nie liczac grubosci sciany panela) dla glownej czesci zbiornika. Mozna to ewentualnie "skompensowac" rozwazajac np zbiornik 65x50x50, gdzie te dodatkowe 15 cm przeznaczyloby sie na panel. Ale tu juz wchodzimy w mniej popularne rozmiary, inne koszta, i objetosci powyzej 150 litrow (kwestia dostepnego miejsca).

Jakie sa wiec "za" w posiadaniu panela zakladajac ze sump nie wchodzi w gre ? Czy taki reefpack jest w stanie panel zastapic ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasadniczo panel ma dwa zadania. Po pierwsze, ukryć cały sprzęt przed oglądającym, umówmy się, cześć z nas to kręci, jednak większość woli oglądać rybki i korale. Po drugie, wymusić określony obieg wody, zależny od systemu filtracji wybranego przez zakładającego. 

 

W małych akwariach - według mnie, wszystkich z panelami, można oprzeć się na cyrkulacji wywołanej pompą obiegową. Wystarczy odpowiednio umieścić wylot lub wyloty.

Zestawy tunze służyły do adaptacji zwykłych akwariów na morskie, obecnie już się nie projektuje raczej zbiorników tego typu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 hours ago, sigreg said:

Czy taki reefpack jest w stanie panel zastapic ?

Moim zdaniem w małym akwarium jak najbardziej. Ja miałem taki zestaw w akwarium 200l i byłem bardzo zadowolony. Tak jak napisałeś, nie zajmuje dużo miejsca, a spełnia swoją funkcję. Panel też miałem w kolejnym akwarium i tu Ci nie ułatwię, też byłem zadowolony:D

Szkoda, że sump odpada, bo to jest jednak zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. 

Jeśli nie przeszkadzają Ci wizualnie takie dwa pudełka po bokach to śmiało rób z reefpackiem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj o grzałce :) No i bez panela masz mocno utrudniona sprawę z dolewką automatyczną.

Edytowane przez dale (wyświetl historię edycji)

125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze w tym swoim reefpacku wykombinowalo miejsce na grzalke i montaz czujnika dolewki (bodajze w filtrze, ale nie pamietam na 100%), oczywiscie SWOJEJ dolewki ktora najtansza na rynku nie jest ;)

@rodzyngit przyznaje ze to mocno oryginalne rozwiazanie kwestii panela, podoba mi sie. Polecalbys taki ze wzgledu na brak przegrod, brak odpieniacza, czy z innych powodow ?

SUmp bylby najlepszym wyjsciem, mam tego swiadomosc. Ale za jakies 2 lata czeka mnie przeprowadzka, wiec musialbym jakos "odlaczyc" akwarium od sumpa i zorganizowac przenosiny wszystkiego o ponad 300 km. Byc moze jest to wykonalne przy dobrze zaprojektowanej hydraulice (tak zeby moc odlaczyc akwarium od sumpa i szafki bez wyciekow), ale logistycznie wydaje sie tak czy owak mocno skomplikowane.

Stad tez pomysl na kostke "stand alone" - o mozliwie prostym konfigu i wielkosci takiej zeby przeprowadzka nie byla epickim zadaniem. I tu tez koncepcja sie zmienia... doswiadczenia nie mam, wiec pierwszy wybor to byl Red Sea nano o pojemnosci 75 litrow (w wersji deluxe, czyli ze wszystkim oprocz szafki). Potem przeliczajac koszta wyszlo mi ze skladajac taki zestawik sam - na przyklad z reefpackiem, nawet dajac mocniejsza lampe (red sea 90W) za te same pieniadze spokojnie postawie 50x50x50, czyli 120 litrow.

Dalej liczac wychodzi ze gdybym zamiast reefpacka kupil sam odpieniacz tunze, to to co musialbym dac za filtr spokojnie wystarczy na nieco wiekszy zbiornik plus wklejenie panela, kosztem dodatkowym bylaby pompa powrotna. Tylko znowu wiekszy zbiornik stawia pod znakiem zapytania logistyke przy nieuniknionej przeprowadzce. I tak to sie toczy ;)

Wracajac do tematu glownego :

Zdecydowanym plusem panela (ale i minusem) o ktorym wspominalem to ilosc miejsca. Filtr Tunze wg info w internecie moze pomiescic do niecalych 0.8 litra mediow filtracyjnych. Panel (zakladajac grubosc panela 12 cm i wymiar calej tylnej sciany 50x50) to 30 litrow, pojedyncza komora okolo 10 litrow. Marzy mi sie refugium czy tez reaktor glonowy (o ile okaze sie ze zbiornik tego wymaga), przy braku panela taki reaktor stalby na zewnatrz w szafce. Majac spory panel byc moze udaloby sie takie refugium zbudowac bezposrednio w panelu. Kusiloby wtedy nawet sprobowanie sil wogole bez odpieniacza - zasypujac pierwsza komore np kulkami Maxspecta zamiast odpieniacza, a w drugiej umieszczajac glony z oswietleniem. Wtedy druga komore moznaby zrobic wogole najwieksza, Bo po co pompie powrotnej w komorze trzeciej komora wielkosci 1/3 calego panela.

Wiec zakladajac kostke 50x50x50 wybor sprowadadza sie zasadniczo do 1 lub 2:

1. 12kg skaly w zbiorniku (10%), na pewno filtr tunze zasypany kulkami maxspecta, BYC MOZE odpieniacz Tunze, i/lub BYC MOZE zewnetrzny filtr glonowy. Minusy - wyciaganie wody z akwa, a to zawsze ryzyko zalania, zapowietrzenia i innych ciekawych zdarzen. Do tego sprzet na widoku (filtr).

2. 12 kg skaly w zbiorniku, do tego zabudowany panel. Tu rozwazam powiekszenie rozmiaru do 60x50x50 jak kolega w cytowanym powyzej watku. I teraz albo komora pierwsza - odpieniacz, druga - kulki maxspecta, trzecia - powrot. Albo pierwsza kulki + wata, druga - wewnetrzne refugium, trzecia powrot. Akwa wieksze, ciezsze, drozsze, a w przyszlosci przeprowadzka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, sigreg napisał:

przyznaje ze to mocno oryginalne rozwiazanie kwestii panela, podoba mi sie. Polecalbys taki ze wzgledu na brak przegrod, brak odpieniacza, czy z innych powodo

Wydaje mi sie, ze taki panel daje swobode ustawiania i modernizacji w pozniejszym czasie (a na pewno takie beda)

 

Przy wklejonych przegrodach jest to praktycznie niemozliwe albo conajmniej trudne do wykonania, dla przykladu u siebie wkleilem pierwsza komore biorac pod uwage odpieniacz tunze 9004, po jakims czasie zmienilem go na inny i na cale szczescie nowy udalo sie  wcisnac "na milimetry"

 

7 godzin temu, sigreg napisał:

SUmp bylby najlepszym wyjsciem, mam tego swiadomosc. Ale za jakies 2 lata czeka mnie przeprowadzka, wiec musialbym jakos "odlaczyc" akwarium od sumpa i zorganizowac przenosiny wszystkiego o ponad 300 km

Jesli to jest jedyny powod to zapomnij o tym i organizuj sumpa, obsluga i serwis akwarium zdecydowanie na plus dla sumpa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rodzyngit napisał:

Wydaje mi sie, ze taki panel daje swobode ustawiania i modernizacji w pozniejszym czasie (a na pewno takie beda)

Przy wklejonych przegrodach jest to praktycznie niemozliwe albo conajmniej trudne do wykonania, (...)

No jak to? Wielokrotnie zmieniałem miejsca pomiędzy przegrodami czy to mediów filtracyjnych, czy odpieniacza szukając najbardziej odpowiedniego ustawienia dla siebie z różnych względów. Ostatecznie mam inne ustawienie niż zakładałem pierwotnie. Osobiście nie widzę w tym nic niemożliwego.

Panel bez przegród na pewno lepiej się czyści i ten fakt chyba trudno podważyć. Za to obieg wody na pewno będzie lepszy jeśli będą przegrody.

Jeśli chodzi natomiast o dolewkę, to ta też ma swoje miejsce w moim panelu. Dolewam tam wody średnio raz na tydzień. Minus jest taki że im mniej wody w dolewce tym głośniej słychać pompę (co mnie trochę irytuje).
Nie mniej jednak panelu bym nie zamienił (obojętnie czy z przegrodami czy bez) dlatego ja namawiam na panel :D.

Ale fakt trochę miejsca zabiera.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, dale napisał:

No i przy panelu masz mocno utrudniona sprawę z dolewką automatyczną

Dlaczego? Ja miałem w komorze pompy umieszczony czujnik dolewki (grawitacyjnej) i bez problemu hulało to ponad rok (z jednym małym wypadkiem, ale to nie była wina lokalizacji czujnika).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Arek77 napisał:

Dlaczego? Ja miałem w komorze pompy umieszczony czujnik dolewki (grawitacyjnej) i bez problemu hulało to ponad rok (z jednym małym wypadkiem, ale to nie była wina lokalizacji czujnika).

Masz rację, pisałem na szybko i przez wrodzone roztrzepanie napisałem odwrotnie :) Oczywiście bez panela jest trudniej, bo mamy falowanie.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach




Panel bez przegród na pewno lepiej się czyści i ten fakt chyba trudno podważyć. Za to obieg wody na pewno będzie lepszy jeśli będą przegrody.

Mam taki panel bez przegród z grzebieniem długości 50 cm. w środku dwie pompy obiegowe dające w sumie 5 tys l/h. Akwarium działa 2,5 roku i ani razu nie musiałem czyścić panela. Przy obiegu 5 tys/h nie ma szans na osadzanie się detrytusu w panelu.

Nie wiem dlaczego twierdzisz że obieg z panelem z przegrodami będzie lepszy.


Wysłane z mojego Mi 9T przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.10.2021 o 20:27, krzysiekob napisał:

Nie wiem dlaczego twierdzisz że obieg z panelem z przegrodami będzie lepszy.

A no dlatego, że nie jesteś mi w stanie opisać jaką drogę przyjmuje płynąca woda w Twoim panelu. A nawet jeśli opiszesz to będzie to opis wyłącznie z pewną dozą prawdopodobieństwa.
Mogą występować np "martwe" pola, czyli gdzieś w rogu woda może się "kotłować" i kręcić i przez to przepływ przez np. siporax albo węgiel aktywny może nie być aż tak efektywny. Przesuwając ręką wewnątrz panelu na pewno będziesz mógł odczuć różnicę przepływu w jego poszczególnych punktach.

W panelu z przegrodami obieg wody jest zdecydowanie bardziej wymuszony i przepływ przez media filtracyjne jest bardziej zrównoważony i przez to bardziej efektywny, ponieważ prędkość przepływu wody w każdej z komór panelu jest taka sama.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema. Jestem posiadaczem panela od czerwca, dodam że nigdy nie miałem z tymi i podobnymi rzeczami do czynienia hehe

Ogólnie wydaje mi się na plus i nie żałuję, ale mam jedna zagwozdkę, 20cm szer to chyba za dużo i pompa 3000l/h nie przeciska wody przez media jak powinna , albo się mylę bo dojrzewanie przebiegło fajnie i parametry nie są złe , ale jest młodo i czas musi pokazać. 

Tak jak mówię, panel z mojej strony na plus ; ) 

Edytowane przez brT (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam . 

Od 10 lat mam Panel ,żadnych zastrzeżeń odpowiednie komory duże i małe jak w sumpie i wszystko hula.   

W razie pytań służę pomocą.  

20211107_092213.jpg

20211107_092240.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.