Skocz do zawartości
Hoom

Wysokie PO4 i no3

Rekomendowane odpowiedzi

Może mi ktoś to wytłumaczyć bo trochę tego nie kumam . Jakiś czas temu padło mi ponad 50% acropor . Zanim one padły PO4 miałem 0.06 a no3 0.6 . Korale dostawały pokarm raz w tygodniu i co drugi dzień red sea AB + . Od trzech miesięcy karmie korale jak nie normalny . Wlewam teraz na 550L w obiegu codziennie 50ml red sea AB+ i raz w tygodniu miksuje 10 kostek mrożonej ikry rybiej i krabiej dotego dosypuje łyżeczkę reef-roids . Po wlaniu tego do akwarium wodę mam białą jak mleko . Korale odżyły , przyrosty niesamowite . Acropora green bali przyrost tygodniowy to ponad 1cm . A taki jest tygodniowy przyrost candy . 
I teraz gdzie problem PO4 mam teraz 0,3 a no3 2-3 . Konsumcja rośnie niesamowicie co chwila podkręcać muszę dozowanie ati essential pro . 
to o co chodzi z tym parametrami PO4 0,2-0,3 to dużo czy mało . U mnie są te parametry od dwóch miesięcy i wyglada na to ze jest lepiej niż było kiedy były bliskie zero . @Betici ty o tym sądzisz wiem ze tez trzymasz wyższe parametry 

FAE0ABCE-5959-4165-85ED-E913D84A4808.jpeg

F115136F-1B6F-40BC-81D4-25523CADC376.jpeg

Praktycznie każda z główek candy dzieli sie teraz na dwie 

Edytowane przez Hoom (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje skromne doświadczenia są takie, że lepiej nie zbliżać się zbyt blisko do mitycznych zer....

Kiedy potrzymałem akwarium na zerach przez nieco dłuższy czas, to zawsze pojawiały się jakieś problemy. Gównie dotyczyło to śmierci koralowców.

Temat obserwuję i czekam na uwagi bardziej doświadczonych.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś pisałam o tym @Hoom

akwarium z mieszaną obsadą korali trzymam w granicach No3 10-15 po4 0.08 do 0.12 ale stabilnie,

uważam że w akwarium gdzie są LPSy nie ma co trzepać wody pod zera, koral też przywyknie do tych wyższych wartości. 

jeśli piszesz o po4 0.3 to mam rozumieć masz 0.30 ? bo 0.03 to różnica. 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, Beti said:

Kiedyś pisałam o tym @Hoom

akwarium z mieszaną obsadą korali trzymam w granicach No3 10-15 po4 0.08 do 0.12 ale stabilnie,

uważam że w akwarium gdzie są LPSy nie ma co trzepać wody pod zera, koral też przywyknie do tych wyższych wartości. 

jeśli piszesz o po4 0.3 to mam rozumieć masz 0.30 ? bo 0.03 to różnica. 

 

Hanka 736 pozuje mi od dwóch miesięcy od 86-102 czyli 0,264-0,312 . Zastanawiam sie czy zbijać te parametry skoro tak zasuwają korale . To przyrost acropory tylko przez tydzień .nigdy mi tak nie rosły .  Na 550L obiegu leje już 60mL ati essential pro 

DDEFAE35-AED5-4237-AC34-20ED2E232B2A.jpeg

D5135C82-30C9-435C-A6C9-73F33765EF26.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz stałe wartości od dawna, korale rosną a nie brązowieją, ja bym nic nie robiła w kierunku zbicia w niskie wartości, ewentualnie minimalnie z obserwacją zbiornika, mam na myśli do 0.20 ( twój wynik nie jest tragiczny, są akwaria co po4 mają pod 1.5 i też korale rosną. 

Każde akwarium jest inne, doradztwo to też zła droga, czasem się trafi a czasem nie.

Ja od dawna wyszłam z założenia że parametry książkowe nie do końca się zawsze sprawdzą. 

 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
57 minut temu, Hoom napisał:

Hanka 736 pozuje mi od dwóch miesięcy od 86-102 czyli 0,264-0,312

Oczywiście, że mogą być podwyższone poziomy nutrientów. Jednak to zawsze odbija się na kolorach acropor, co widać na zdjęciach. Ponadto w pewnym momencie PO4  zaczyna hamować wzrost koralowców.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obecnego zdjęcia nie wyciągała bym wniosków że jest źle, zdjęcia ogólnie są w złej jakości, co do hamowania wzrostu koralowców zgoda, ale nie przy wartości 0.20, jeśli ma stała wartość nic bym bardzo nie robiła, tylko kontrolować. 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minutes ago, norbi2222 said:

Oczywiście, że mogą być podwyższone poziomy nutrientów. Jednak to zawsze odbija się na kolorach acropor, co widać na zdjęciach. Ponadto w pewnym momencie PO4  zaczyna hamować wzrost koralowców.

Zdjęcia są słabej jakości . Kolory mam identycznie takie same jak wcześniej kiedy były bliskie zeru . Największa różnica jest widoczna przy lPS . Mega sie pompują i mega szybko rosną . Tylko goniopora ma widocznie krótsze polipy 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Hoom napisał:

Zdjęcia są słabej jakości . Kolory mam identycznie takie same jak wcześniej kiedy były bliskie zeru . Największa różnica jest widoczna przy lPS . Mega sie pompują i mega szybko rosną . Tylko goniopora ma widocznie krótsze polipy 

Jeżeli lubisz brązowy kolor acropor to mi nic do tego. Pomijam zieloną formose.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minutes ago, norbi2222 said:

Jeżeli lubisz brązowy kolor acropor to mi nic do tego. Pomijam zieloną formose.

Nie lubię ale boje sie je przegłodzić bo wydaje mi sie ze to była przyczyna czemu straciłem tyle corali 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hoom jak masz możliwość sprawdź po4 z inną Hanką niż 736. Ostatnio znajomemu pokazywała identycznie, a 713 0.03. Colombo kropelkowe również 0.03 pokazywało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minutes ago, Patyczak said:

@Hoom jak masz możliwość sprawdź po4 z inną Hanką niż 736. Ostatnio znajomemu pokazywała identycznie, a 713 0.03. Colombo kropelkowe również 0.03 pokazywało.

Co miesiąc robie icp 

0E6FDF7B-E43C-43B5-91B7-DDB7D1359598.jpeg

Zacznę powoli obniżać . Zwiększę trochę podawanie węgla 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Hoom napisał:

PO4 miałem 0.06 a no3 0.6

 

Dla mnie celem jest  PO4 w zakresie  0,03-0,15 i NO3 w zakresie 10 do min. 2mg/l, z tym, że niewykrywalnego poziomu fosforanów (co dla mnie oznacza poniżej 0,03) bym się nie obawiał, ale poziomu NO3 poniżej 1 mg - juz tak. Bez dużego doświadczenia lub prowadzenia zbiornika jedną wybraną metodą ULNS nie odważyłbym się zerować nutrienów -  niezbednych związków dla autoteofów.

Druga sprawa to stabilność tych związków   im bardziej stabilne tym wyzszypoziom jest do przyjęcia....oczywiście w pewnych granicach.

7 godzin temu, Hoom napisał:

to o co chodzi z tym parametrami PO4 0,2-0,3 to dużo czy mało

Jednak taki poziom fosforanów, jak dla mnie, jest ciut za wysoki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Każde akwarium można przyzwyczaić do poszczególnych parametrów, po co kombinować jeśli jest dobrze, jeśli wartości Po4 nie będą rosły, a korale mają fajne kolorki ja bym odpuściła i trzymała się tego co jest. Oczywiście to twój wybór, twóje akwarium ;)

Ja już swego czasu dość straciłam LPS ów, życie...teraz w nowym zbiorniku jest tak jak ma być, czyli prawo natury, odrobinę węgla i jakoś to trzyma się. 

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.