Skocz do zawartości
Krzysiek84

Nowy Projekt Morskiego 250x60x60

Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem nowy na grupie mam Już jedno szkiełko 250 L ale chce większe i już je zamówiłem razem z sampem 
Docelowe akwarium 250x60x60 komin zewnętrzny la lewej ścianie  do tego Samp 180x50x50
Posiadam już 
Akwarium 250x60x60
Samp 180x50x50
Odpieniacz Octo Regal 300 INT
Lampy ORP Led x 3 sztuki od Cardoos
Zastanawiam się nad proszę o radę i podpowiedzi 
 Falowniki   MAXSPECT GYRE GENERATOR - ZESTAW XF-280 x 2 sztuki 
Pompa obiegowa  Maxspect Jump MJ-DC8K
Reaktor wapnia   Reef Octopus CalReact 200 reaktor wapnia + pompa
RollerMat    Rollermat ClariSea 5000 - filtr automatycznie przewijany
Reaktor glonowy      Twistman AR-4 Reaktor Glonowy
Lampa UV      Aqua Nova Lampa UV-C 55W
Jeśli coś pominąłem ze sprzętu proszę o wyrozumiałość 
zastanawiam się na jakiej soli wystartować prosił bym o poradę
W sampie mają być trzy komory
1. Odpieniacz 
2. Żywa skała z Rollermatem
3. Pompa obiegowa
Jeśli chciałby mi ktoś pomóc Zapraszam Na FB Krzysztof Szeniawski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
31 minut temu, Krzysiek84 napisał:


 Falowniki   MAXSPECT GYRE GENERATOR - ZESTAW XF-280 x 2 sztuki 
Pompa obiegowa  Maxspect Jump MJ-DC8K
 

Witam serdecznie.Ja mam podobny rozmiar i falowniki 4 x xf 350 + vortech mp40 x 2 po paru miesiącach te pompy tracą moc a ty chcesz użyć tylko 2 szt to chyba bardzo mało jak na taki litraż.Takze musisz to przemyśleć.

Pompa obiegowa 8000 litrow moim zdaniem mało ja ma 20.000 l i idzie teraz na 70%.

Pozdrawiam Grzegorz 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za radę Pompa obiegowa już zmieniona i zamówiona 
Falowniki też zmienione 
Nadal czekam na rady co jeszcze dokupić 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Krzysiek84 napisał:

Docelowe akwarium 250x60x60 komin zewnętrzny la lewej ścianie  do tego Samp 180x50x50

Takie duże akwarium, I tak duży sump a ty chcesz reaktor glonowy?

Moim zdaniem to refugium, reaktor nie zda egzaminu w tak dużym zbiorniku, chyba że pojemność reaktora na glony to min 30litrów i mocne światło. 

Następnie, 

12 godzin temu, Krzysiek84 napisał:

Falowniki   MAXSPECT GYRE GENERATOR - ZESTAW XF-280 x 2 sztuki 

Tunze 6095 sobie kup, tam jest moc na taki długi zbiornik, też mam maxspecta i to duża jest różnica temu dokupiłam tunze.

Pompa obiegowa min 15.tys  nie napisałeś na jakiej hydraulice.

:)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
49 minut temu, Beti napisał:

 

Tunze 6095 sobie kup, tam jest moc na taki długi zbiornik, też mam maxspecta i to duża jest różnica temu dokupiłam tunze.

 

Tunze 6095 to ja mam w 250l i są na styk. Do takiego akwarium minimum 6255, dałbym 3-4 sztuki.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Danielj napisał:

Tunze 6095 to ja mam w 250l i są na styk. Do takiego akwarium minimum 6255, dałbym 3-4 sztuki.

6255 będą za mocne tak uważam, chyba że max 2 szt +2szt 6095

6095 mam 4szt i chodzą na 80% o wiele większym akwarium, przecież one mają 9000 przeplywu to nie jest mało, a wiru chyba nie zrobi, akwarium ma tylko 60cm szerokości. 

Co do 6095 w 250litrach to chyba idą na minimum, przecież to są mocne falowniki.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dwie 6095 pod multikontrolerem w cyklu mieszanym  30-100 % i nie ma zbyt wielkiej pralki, są na styk.  W 420l pracowały 3x6095 plus pompa z waveboxa 6214 i było za mało cyrkulacji. 6095 to wcale nie jest mocna pompa zważywszy na to, że pracuje w sinusoidzie. Nawet maksymalne 9000l przepływu to pryszcz na tak długie akwarium.


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Danielj napisał:

Dwie 6095 pod multikontrolerem w cyklu mieszanym  30-100 % i nie ma zbyt wielkiej pralki, są na styk.  W 420l pracowały 3x6095 plus pompa z waveboxa 6214 i było za mało cyrkulacji. 6095 to wcale nie jest mocna pompa zważywszy na to, że pracuje w sinusoidzie. Nawet maksymalne 9000l przepływu to pryszcz na tak długie akwarium.

Proponujesz 3-4szt 

https://reefshop.pl/pl/p/Pompa-cyrkulacyjna-Tunze-Turbelle-stream-electronic-6255-wydajnosc-5000-18000lh/3305

Zadaj pytanie koledze czy go stać na 4szt wydać 7-8tys ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Krzysiek84 napisał:

Lampy ORP Led x 3 sztuki od Cardoos

Co to jest za oświetlenie? Możesz dać jakiś link do tego?

14 godzin temu, Krzysiek84 napisał:

Falowniki   MAXSPECT GYRE GENERATOR - ZESTAW XF-280 x 2 sztuki 

Raczej nie XF280 (chyba, że używki) tylko XF350 - i 2 to DUŻO za mało. 4 minimum.

14 godzin temu, Krzysiek84 napisał:

Pompa obiegowa  Maxspect Jump MJ-DC8K

Pompa dwa razy za mała. Jakie otwory masz w szkle? Jaka będzie hydraulika?

14 godzin temu, Krzysiek84 napisał:

Reaktor glonowy      Twistman AR-4 Reaktor Glonowy

Tak jak pisze Beti. Albo refugium, albo odpuść glony. Taki reaktor przy tym rozmiarze nic ci nie da.

14 godzin temu, Krzysiek84 napisał:

1. Odpieniacz 
2. Żywa skała z Rollermatem
3. Pompa obiegowa

Woda powinna najpierw trafiać do rollermatu, potem ewentualnie do odpieniacza. Pozostałe OK. Przy sumpie 180cm, będziesz miał miejsce na inne rzeczy jeszcze.

Godzinę temu, Beti napisał:

6095

Trzy takie to ja miałem na początku u siebie i było mało.

 

14 godzin temu, Krzysiek84 napisał:

Samp 180x50x50

Zakładając, że komora środkowa ze skałą będzie miała ze 100cm, to będziesz potrzebował cyrkulacji w tej komorze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Krzysiek84 napisał:

Nadal czekam na rady co jeszcze dokupić

A może zamiast kupować warto zacząć od czytania/sprawdzania co się nadaje do takiego zbiornika??? 

Najwięcej uwag mam do wyboru lamp... Jesteś pewien, że zaufasz "firmie" produkującej w piwnicy lampy? Bez gwarancji, bez pewności, że to będzie działać??? Radiator, ramka z aluminium i diody dobierane " na oko"???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, dadario napisał:

A może zamiast kupować warto zacząć od czytania/sprawdzania co się nadaje do takiego zbiornika??? 

Najwięcej uwag mam do wyboru lamp... Jesteś pewien, że zaufasz "firmie" produkującej w piwnicy lampy? Bez gwarancji, bez pewności, że to będzie działać??? Radiator, ramka z aluminium i diody dobierane " na oko"???

@dadario ja tam nikogo nie bronię, bo dla mnie to dopiero efekty akwarium pod tymi lampami obronią się same... ale powstrzymałbym się od oceny typu "na oko" bo rozmawiałem w twórcą i widziałem pomiary gotowych lamp spektrometrem. Wyniki pod spektrometrem pokrywają się z "wytycznymi" o ile można się o takie wytyczne opierać. Kwestie gwarancji/rękojmi też są uregulowane prawnie jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, dadario napisał:

A może zamiast kupować warto zacząć od czytania/sprawdzania co się nadaje do takiego zbiornika??? 

Najwięcej uwag mam do wyboru lamp... Jesteś pewien, że zaufasz "firmie" produkującej w piwnicy lampy? Bez gwarancji, bez pewności, że to będzie działać??? Radiator, ramka z aluminium i diody dobierane " na oko"???

Lampa jak lampa, akurat z tym garażem to tak wiesz z przymrużeniem oka. Twórcą brakuje marketingu. Bo to co można było na fb wyczytać sprawiało dużo lepsze wrażenie niż piękne obrazki innych producentów. Głównie przy takim zakupie zastanawiałbym się nad gwarancją. Ale jak myślicie, że wasza markowa lampa ma jakąś gwarancję lub możliwości naprawy w razie jakies awarii też możecie się grubo przejechać :D Bo po co producentami po 2 letniej gwarancji ma zależeć żeby lampe naprawić, jak już ma nowy model wam do sprzedania. A szpece od elektroniki mogą powiedzieć "Taniej Pan nowe kupi". Ja w tym czasie naprawie x znanych mi urządzeń ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Sagerrak1 no niestety... Jeśli jednak lampa "wzorcowa" pokrywa się z wytycznymi to nie znaczy, że chińczyk ładujący ledy łopatą zawsze załaduje te same... Tak samo wykonanie moim zdaniem ma wiele do poprawy... Co niestey w słonym środowisku szybko wyjdzie na jaw.

@sith114 nie wiem jak Ty ale ja do tej pory z producentami sprzętów nie miałem problemu... Zadzwoń do Mariusza i poproś o naprawdę razora przed 10lat...nie będzie miał z tym problemów... To tylko jeden przykład z wielu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, dadario napisał:

@Sagerrak1 no niestety... Jeśli jednak lampa "wzorcowa" pokrywa się z wytycznymi to nie znaczy, że chińczyk ładujący ledy łopatą zawsze załaduje te same... Tak samo wykonanie moim zdaniem ma wiele do poprawy... Co niestey w słonym środowisku szybko wyjdzie na jaw.

@sith114 nie wiem jak Ty ale ja do tej pory z producentami sprzętów nie miałem problemu... Zadzwoń do Mariusza i poproś o naprawdę razora przed 10lat...nie będzie miał z tym problemów... To tylko jeden przykład z wielu...

No lampe mam diy wiec lampy nie naprawiałem, ale już nawet tłumaczyłem znajomym czemu im pan elektronik nie chce naprawić ich Radiona czy Hydry. Pytanie czy Maxspect ma taka polityke czy co. Tez dużo zależy od typu uszkodzenia. Bo przepaloną diodę to i ja wymienie niezależnie jaka to lampa.(Chyba ze kessil bo tam jakies małe są a ja nie pije to mnie sie rece trzesa). A jak w lampie pada sterowanie, chociaż 1 chip i nie masz dostpnego fw ani zapasowego modułu od producenta to jestś w d...

Co do ledów pakowanych łopatą, faktycznie fajnie by było żeby jednak takie ledy w lampie pochodził ze sprawdzonego źródła. Dlatego ja na ten moment zostałem przy powerledach nie poszedłem w cree itd. Bo jak mam kupować teoretycznie wiadomo co to mi pała nie urośnie ze zamontuje CREE. Ale to w sumie jest pytanie do producenta i jego sumienie czy powie prawdę ;) A jakie masz uwagi co do wykonania. Ciekawy jestem bo niedługo będę realizował swoją obudowę do lampy ;)

Edytowane przez sith114 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

macie jakiś link do tych lamp?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani tylko FB... Szukałem ale poza kilkoma ogólnikami niczego więcej nie ma... Poszukaj ORP LED cardoos

@sith114 nie wiem jak Hydra ale jak kumplowi padła radionka g3 to napisał do USA i po 2tyg dostał padnięty moduł... Zapłacił chyba 80$z przesyłką. A jak ktoś chce mieć  naprawione za 20zl to często się po prostu nie da..

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, dadario napisał:

Poszukaj ORP LED cardoos

Właśnie nic mi nie znajdywało, jak szukałem.

Zakładam, że o ile to nie są jakieś wielkie lampy to 3 szt będzie bankowo dużo za mało na 250cm i 60 głębokości


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
55 minut temu, katani napisał:

Właśnie nic mi nie znajdywało, jak szukałem.

Zakładam, że o ile to nie są jakieś wielkie lampy to 3 szt będzie bankowo dużo za mało na 250cm i 60 głębokości

Jak mnie pamięć nie myli 60x40 jakoś rozmiar jednej lampy i moc 200W jakoś? Tak w przyblizeniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, sith114 napisał:

Jak mnie pamięć nie myli 60x40 jakoś rozmiar jednej lampy i moc 200W jakoś? Tak w przyblizeniu.

Jak Pan sobie zażyczy większej to Panu i większą zrobią :) . 
Co do łopat... tak, prawda, QC na pewno jest lepsze i skuteczniejsze w Orpheku, Philipsie czy Radionach niż w garażowej firmie, choć ten sam chińczyk myli łopaty. 

Do autora - 3 szt jakiej mocy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, katani napisał:

Właśnie nic mi nie znajdywało, jak szukałem.

Zakładam, że o ile to nie są jakieś wielkie lampy to 3 szt będzie bankowo dużo za mało na 250cm i 60 głębokości

Z tego co pisze @sith114  jak da się je rozkręcić na maksa, to na miękkie i LPSy na górze może z bólem wystarczy światła, aczkolwiek cudów bym  nie oczekiwał. Akwarium jest długie, ale wąskie, ma netto jakieś 860 l. Jednak nie znam lamp LED prócz G5, których nie skręca się na białym. 

Też raczej bym optował za minimum czterema sztukami.

Jak nie, to za jakiś czas będzie kolejny temat - "Koralowce nie rosną..."


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Carduus, na twarzoksiążce :)


90x55x50+ sump. ATI 8x39W,Deltec A{F600. LPS-owo

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie słucham waszych rad i Lamp będzie 4 sztuki Nadal wieże w Carduus'a
co do Falowników Zaufam  doświadczenie Beti i będą 6255 x 2 sztuki i 6095 x 2 sztuki 
 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Krzysiek84 napisał:

Panowie słucham waszych rad i Lamp będzie 4 sztuki Nadal wieże w Carduus'a
co do Falowników Zaufam  doświadczenie Beti i będą 6255 x 2 sztuki i 6095 x 2 sztuki 
 

Te lampy mogą być całkiem dobre kwestia dobierz dobrze moc do obsady i powierzchni dna wysokosci etc.
Produkt jest mało znany i jakoś u nas w narodzie przyjęło sie ze jak coś nie ma metki de lub usa to sie nie nadaje.
Chłopaki napewno jakoś potrafili przebieg budowy lampy przedstawić brakuje im troche zebrania tego do kupy i pokazania jak to działa, ale jak masz zaufanie i do krakowa nie tak nie daleko czemu nie próbowac ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, sith114 napisał:

Te lampy mogą być całkiem dobre kwestia dobierz dobrze moc do obsady i powierzchni dna wysokosci etc.
Produkt jest mało znany i jakoś u nas w narodzie przyjęło sie ze jak coś nie ma metki de lub usa to sie nie nadaje.
Chłopaki napewno jakoś potrafili przebieg budowy lampy przedstawić brakuje im troche zebrania tego do kupy i pokazania jak to działa, ale jak masz zaufanie i do krakowa nie tak nie daleko czemu nie próbowac ;)

widziałem prace i wykresy i widzę że na prawdę solidnie i dokładnie to robią a ja metkę wole PL 
Do Krakowa mam tylko  80 km 

Taki  planuje Samp 
180x50x50
Będą 4 Komory 
1 wymiary 20x50x50
Rollermat ClariSea 5000
2 Wymiary 50x50x50
Reef Octopus Octo Regal 300 INT+ Pompa Vario S6 + Sterownik
3 Wymiary 60x50x50
Żywa Skała + Refugium
Lampa Al Prime Fuge
4. wymiary 40x50x50
Pompa obiegowa 
Jebao DCP-20,000

Słucham 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Krzysiek84 napisał:

widziałem prace i wykresy i widzę że na prawdę solidnie i dokładnie to robią a ja metkę wole PL 
Do Krakowa mam tylko  80 km 

Taki  planuje Samp 
180x50x50
Będą 4 Komory 
1 wymiary 20x50x50
Rollermat ClariSea 5000
2 Wymiary 50x50x50
Reef Octopus Octo Regal 300 INT+ Pompa Vario S6 + Sterownik
3 Wymiary 60x50x50
Żywa Skała + Refugium
Lampa Al Prime Fuge
4. wymiary 40x50x50
Pompa obiegowa 
Jebao DCP-20,000

Słucham 

Jeśli chcesz mieć w baniaku kulę dyskotekową to spokojnie możesz brać - nic innego po tego typu konstrukcji nie można oczekiwać. A to że pokazali że daje 350 par.... może gdzieś pod soczewką przy niskim zawieszeniu lampy. Będziesz miał hotspoty i zaraz obok tego miejsca gdzie z 300 zrobi się 50.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.