Skocz do zawartości
atk

Piernikowa rafa 2.0

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, 

Zakładam sam dla siebie oraz dla innych nowy wątek w temacie założenia nowego akwarium. 

Szykuje restart obecnego (Piernikowa rafa), który służył jeszcze lepszemu poznaniu akwarystyki morskiej i przekonaniu się w 100% czy to faktycznie jest ulubione hobby, w które dalej chce brnąć :)

Nowe akwarium: 160x52x55h (finalnie większy wymiar się nie zmieści :() opti white przód i lewy bok szkło 12mm, tył czarny lacobel

Komin z prawej strony 20x52x55h czarny lacobel z hydraulika 4 x 40mm (zasilanie, powrót, rewizja + czwarty na okablowanie)

Stelaż aluminium 180x52x83h

Sump 140x45x45

Z racji bliskości (50km), możliwości dogadania osobistego szczegółów oraz w miarę szybkiego terminu realizacji zamówiłem całość w firmie CrazyCoral. 

Akwarium wystartuje na nowej żywej skale z indonezji. 

Na czas dojrzewania nowego akwarium, planuje postawić dwa tymczasowe akwaria 100L, jedno na ryby drugie na korale na podstawie posiadanego akwarium i rozłożenia życia na dwa :)

Teraz pozostaje czekać na realizację :D

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, atk napisał:

Akwarium wystartuje na nowej żywej skale z indonezji. 

Łoo ambitnie :D tylko skąd taką skałę wytrzaśniesz przeglądałem ostatnio sklepy i bieda jeśli chodzi o żywca - 1-2 sklepy miały ale nie dałbym uciąć ręki że to żywa a nie ożywiona. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała już wybrana... wstępnie ułożona pod klejenie... w sumie 30 kg ;) fotki poniżej

Czekam aż zrobią stelaż i na klejenie zbiornika/sumpa.

large.IMG_20211104_140357.jpg.a845388e8832564ccc315b9e96d44b1e.jpglarge.IMG_20211104_183707.jpg.b53c3ec3f49ee8f05e1742d4b677ac57.jpglarge.IMG_20211104_135121.jpg.f8505b5a9fc4e2f0e26be14d9464ecff.jpglarge.IMG_20211104_135106.jpg.86f2a75f32c9f521790a628f362082e4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała miód. powodzenia w zakładaniu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, PiotrekAT napisał:

nie myślałeś żeby połączyć żywa + sucha ? 

Myślałem... Obecnie mam sucha i ciągle jakieś problemy ze skałą... Chcę teraz zrobić baniak na wypasie... Niestety skała swoje kosztuje :( a taka jaką mam tutaj jest prawie nie osiągalna... Stąd też rabatowania na skałe brak :unsure:

Mega się cieszę, że w sklepie udało się zrobić stół do ułożenia skały... Podobno taki standard ;)

Poszły rękawiczki w ruch... Zbiorniki ze skałą do wyboru i spędziłem trochę czasu na wyciąganiu, wybieraniu i samodzielnym układaniu... Dodatkowo miałem mega wsparcie ze strony sklepu więc nie narzekam :D

Docelowo w kwestii filtracji do sumpa dorzucę trochę kulek maxspect i niech się dzieje... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ta skala to z wielkiej wanny na zapleczu? Z mojej wyłaziły potwory że trzeba było polowanie robić, życzę aby w tej nic poważnego nie było ale to i tak po czasie się dowiesz


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Dejvix napisał:

czy ta skala to z wielkiej wanny na zapleczu? Z mojej wyłaziły potwory że trzeba było polowanie robić, życzę aby w tej nic poważnego nie było ale to i tak po czasie się dowiesz

Hey... nie jest to z wanny na zapleczu ;)
A co za potwory Tobie wychodziły? Co masz na myśli?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 9.11.2021 o 15:12, atk napisał:

Obecnie mam sucha i ciągle jakieś problemy ze skałą...

Rozwiń proszę myśl... Jakie problemy były spowodowane skałą??? Co się działo w zbiorniku albo z czym nie dawałeś sobie rady???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Agresywne wieloszczety (nie te popularne)


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Yeah... Stelaż już jest 180x52x83h... Teraz myślę jak to zabudować sensownie szafką... 

Ma ktoś jakieś sprawdzone pomysły i realizacje? :)

large.IMG_20211108_132043.jpg.e50375e39cb12df42dae6c4e49cb5f78.jpglarge.IMG_20211108_132049.jpg.25d0142ec6d8384f4dd4ee880f8c1f63.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo płyta meblowa w połysku lub lacobel :)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
23 minuty temu, Beti napisał:

Albo płyta meblowa w połysku lub lacobel :)

 

Chce zrobić połysk płyta meblowa na front... I z tego samego korona na 20cm u góry... Tylko myślę i móżdże jak to sensownie zamocować do stelaża na dole... 

Ma ktoś może podobnie rozwiązane i może się pochwalić foto? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magnesy neodymowe doklejone do alu. Natomiast do płyt doklejka bądź dokręcenie blaszki.

Zabudowa dibond niebywałą zaletą są 3mm grubości i waga demintowalnych elementów zabudowy.

Jeśli masz małe dziecko to zamki meblowe na dolną zabudowę mogą być pomocne.

Korona spienione pcv plus doklejony dibond. Do doklejania wystarcza taśma dwustronna tesa.

Wadą mogą być ciemne krawędzie ciętych boków. Jeśli ma być w pełni białe to musi ktoś wyfrezować i zagiąć narożny element zabudowy na koronie i dolnej części zabudowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@chwialek- dziękuję bardzo za mega konkretną odpowiedź :) a masz może jakieś foto z takiej realizacji? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu masz temat gdzie był wałkowany temat korony. https://nano-reef.pl/forums/topic/89932-korona/

zdjęć nie mam bo swojej zabudowy nie dokończyłem. U mnie są widoczne krawędzie cięcia. Ale były tu na forumzdjęcia innych realizacji gdzie płyta była frezowana i zaginana wówczas nie było widać cięcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok... przygody ciąg dalszy...

Najpierw safety first na stromych i wąskich schodach ;)

large.IMG_20211215_114328.jpg.b92a1d122d1300ad4f2581198d03fcea.jpg

Następnie przygotowania.... cały trud wniesienia, wykręcenia... wprowadzenia... nie uszkodzenia... i taki efekt dalszych prac:

large.IMG_20211216_001104.jpg.327fc7cb24aa540d921250ab0274c64d.jpglarge.IMG_20211215_134950.jpg.e0322d998b4adf4d7ea065aaeb50271e.jpglarge.IMG_20211215_135003.jpg.81126888b95b8d4f75f02ee4445562b1.jpg

Teraz tylko pokleić hydraulikę... poprowadzić elektrykę... przywieźć i pokleić skałe... zalać prawie 700L solanki z żywego zbiornika z mausera ;) ustawienie cyrkulatorów i pompy... potem zabudowa... ustawienie  finalne i niech dojrzewa... :D 

Troszkę pracy i czasu jeszcze przede mną ;)

Pozdro :D 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, dziadziol6 napisał:

Grubo:rolleyes:

Masz fotki gdy szliście po tej palecie?:D

Myślę , że nie szli tylko przesunęli zbiornik.

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heeey... Paleta finalnie stanowiła zabezpieczenie gdyby coś trzeba było... Finalnie wniesione było szkło normalnie po schodach. Jeden z pracowników wszedł pod akwarium i na placach utrzymał kawał szkła... Generalnie nie było łatwo - strome, kręte i wąskie schody, po czym metalowa poprzeczka i dalej wąski ganek... 

Jak to powiedziano skoro stelaż wszedł to i szkło wejdzie... Z tym że stelażem można puknąć i stuknąć a szkłem już nie :)

Generalnie panowie dali radę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy przesiadka już była? Czy dopiero będzie jakie plany masz


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Beti napisał:

Czy przesiadka już była? Czy dopiero będzie jakie plany masz

Dopiero będzie... Niestety obowiązki domowe oraz firmowe skutecznie utrudniają mi ogarnięcie wszystkiego... W praktyce jeszcze nie skończyłem kleić hydrauliki... Do tego ogarnięcie elektryki... Jak będę to miał to muszę pojechać po skałe i ja posklejać chwilę przed przywozem żywej wody... 

Na start leci 700L wody z podmian z mausera który przywiozą... 

Po czym cały czas rozważam na jakich bakteriach startować cały system i na nowo dojrzewanie... 

Jedni polecają zeobak + zeostart inni microbe lift + nite out, a jeszcze inni microbacter7 czy też bio gro... Teoretycznie jest jeszcze atm chociaż nie do końca jestem przekonany (pomijając kwestie ceny)... 

W praktyce to nie będzie przekładka a raczej start nowego systemu... A jak dojrzeje to przekładam ryby i korale... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, dziadziol6 napisał:

Grubo:rolleyes:

Masz fotki gdy szliście po tej palecie?:D

A weź teraz jak ktoś mieszka w bloku jak Ja... Drugie piętro bez windy :D Nie ma szans na taki zbiornik. Zostaje kleić samemu.


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Chrusciik napisał:

A weź teraz jak ktoś mieszka w bloku jak Ja... Drugie piętro bez windy :D Nie ma szans na taki zbiornik. Zostaje kleić samemu.

Bez przesady... Wbrew pozorom da się na takich klatkach spokojnie przenieść podobne gabaryty... Kwestia wprawy i motywacji... A uważać trzeba zawsze...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo ze stelażem to nie ma obawy ale szkło to już co innego uwaga wskazana :P

Poczekamy na fotorelację ze startu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.