Skocz do zawartości
Margolee

Konsumpcja Kh a różne oświetlenie.

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chciałbym was zapytać jakie macie lub mieliście zużycie KH w zależności od oświetlenia? Ledy, t5, hqi.

Z moich obserwacji wynika że na świetlówkach jest największa konsumpcja kh czyli wynikało by z tego że korale najlepiej rosną właśnie pod tym światłem.

Możecie się podzielić własnymi obserwacjami w tym temacie?

Podam jeszcze jedną ciekawostke. Nie lałem fito kh schodziło dziennie o 0.112 ( dwa stopnie według hanna) i tak przez tydzień. Ino dolałem dawke fito - zużycie 0 dziennie.

Ma ktoś podobne obserwacje?

 

 

Edytowane przez Margolee (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... idę po piwo i popcorn :) Ciekawy temat.

A poważnie, konsumpcja zależy od metabolizmu, a ten od wzroku - korali i glonów głównie. Ameryki nie odkryłem.  Ciekaw jest bardzo twoich warunków eksperymentu, to znaczy, na podstawie jakich obserwacji wyciągnąłeś takie wnioski.

Ale, moim zdaniem, mimo że uważam tak jak Ty że świetlówki, dobrze dobrane tworzą dobre środowisko życia koralowców, to nie dyskredytował bym ledów - zwłaszcza dobrze dobranych.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, dale napisał:

... idę po piwo i popcorn :) Ciekawy temat.

A poważnie, konsumpcja zależy od metabolizmu, a ten od wzroku - korali i glonów głównie. Ameryki nie odkryłem.  Ciekaw jest bardzo twoich warunków eksperymentu, to znaczy, na podstawie jakich obserwacji wyciągnąłeś takie wnioski.

Ale, moim zdaniem, mimo że uważam tak jak Ty że świetlówki, dobrze dobrane tworzą dobre środowisko życia koralowców, to nie dyskredytował bym ledów - zwłaszcza dobrze dobranych.

Tu akurat się zgadzam , t5 dają światło może nie fluo , ale korale rosną świetnie . Teraz mam led + t5 ( renomowanej firmy ) jeszcze nie wypróbowane , ale będzie coś dla korali i dla mnie( mojego oka ) kiedyś miałem podobne połączenie z Chin i było dobrze . 

 

59 minut temu, Margolee napisał:

Cześć,

Chciałbym was zapytać jakie macie lub mieliście zużycie KH w zależności od oświetlenia? Ledy, t5, hqi.

Z moich obserwacji wynika że na świetlówkach jest największa konsumpcja kh czyli wynikało by z tego że korale najlepiej rosną właśnie pod tym światłem.

Możecie się podzielić własnymi obserwacjami w tym temacie?

Podam jeszcze jedną ciekawostke. Nie lałem fito kh schodziło dziennie o 0.112 ( dwa stopnie według hanna) i tak przez tydzień. Ino dolałem dawke fito - zużycie 0 dziennie.

Ma ktoś podobne obserwacje?

 

 

Ja mam narazie baniak z glonami i u mnie Ca spadek jest największy , potem Mg i na końcu Kh . I obojętnie co świeciło , było tak samo , ale przy wysokim Kh nie miałem spadku Mg i Ca , tak samo jak zasolenie było wysokie . Przy zasoleniu 1.024 i małej ilości glonów ( jak dla mnie oczywiście ) , leje ATI essential pro , druga butelka rozrobiona 1:1 idzie 4x3 ml na dzień a 1 tylko 2 na dzień i spada ( powinienem lać 3 ale chcę zbić Kh ) a to się wacha . Od 9,6 do 9,3 przy stałym dozowaniu . Ale przy koralowcach pewnie jest inaczej . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Margolee napisał:

Podam jeszcze jedną ciekawostke. Nie lałem fito kh schodziło dziennie o 0.112 ( dwa stopnie według hanna) i tak przez tydzień. Ino dolałem dawke fito - zużycie 0 dziennie.

Zwróć uwagę na jeden aspekt... Jeśli fito miałeś własnej produkcji to podawałeś go wraz z słoną wodą. Więc z automatu uzupełniałeś kh i zwiększałeś zasolenie... Czy na tyle żeby wyrównać konsumpcję nie wiem, ale wkradła do obserwacji pewna zmienna której mam wrażenie nie brałeś pod uwagę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

ale wkradła do obserwacji pewna zmienna której mam wrażenie nie brałeś pod uwagę.

Obawiam się że jest tam dużo więcej zmiennych... Zwróć uwagę że aby zrobić taki test miarodajny, trzeba by mieć dwa identyczne systemy i zmienić tylko jeden czynnik. Badania na tym samym zbiorniku, w odstępie czasu już nie są wiarygodne.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę się precyzyjnie wypowiedzieć. Precyzyjnie w sensie przedstawić dowody.

Tak się składa, że zmieniłem lampę T5 na lampy LED. zamieniłem 8x54W w T5 (420W) na 3x 190W w LED.

Efekty były, po pierwsze natychmiastowe, po drugie mierzalne. Przed zmianą miałem takie odczyty PAR:

PAR FTS 28.12.2020

Po zmianie takie:

PAR June1

Lampy zostały zamontowane 15 lutego, przy konsumpcji ballinga na poziomie 180ml, przy bardzo słabym wzroście korali SPS i przy przyzwoitym wzroście korali LPS.

Po trzech tygodniach musiałem już lać 220ml (wzrost o ponad 20%),

Po 4 tygodniach 240ml,

Test ICP wykonany niedługo później wykazał braki wszystkich mikroelementów, w tym strontu i jodu, mimo, że utrzymywałem wcześniejsze dawkowanie. Dawkowanie było prawidłowo dobrane na podstawie powtarzających się testów ICP.  Musiałem znacznie podnieść dozowanie micro, jodu, żelaza i strontu.

2 maja, 2,5 miesiąca po zmianie, lało się już 310ml, czyli praktycznie x 2 w stosunku do momentu zmiany światła. Obecnie leje się 400ml. 220% stanu z 15 lutego.

Z parametrów niemierzalnych. Praktycznie wszystkie korale zaczęły rosnąć w sposób, którego wcześniej nie śmiałem nawet oczekiwać. Szczególnie widać po akroporach, które u mnie wcześniej wegetowały. Zdjęcia porównawcze wrzuciłem ostatnio do mojego tematu.

 

Co do pytania. Moim zdaniem nie ma znaczenia czy T5, czy LED. Trzeba dobrać moc światła do rodzaju korali i głębokości akwarium.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

J

2 godziny temu, katani napisał:

a mogę się precyzyjnie wypowiedzieć. Precyzyjnie w sensie przedstawić dowody.

Ja mam jeszcze jeden wniosek. Zakładam, że nie świecisz na maksa lampami LED, pewnie białe jest skręcone. Szacuję, że jest teraz około 525W w LED, czyli jakieś 25% więcej. Jak patrzę na ilości PAR to również w górnych i środkowych partiach wzrosły o około 25% w dolnych partiach znacznie więcej.

Patrząc na to co pokazałeś, to można wnioskować, że w głębokich zbiornikach lepiej sprawdzi się LED w sensie doświetlenia dna. Drugi wniosek to przeliczanie na Waty.  Wychodzi, że w zasadzie zamieniając T5 na LED trzeba rozważać podobne wartości w Watach, aby móc uwzględnić 20% mocy, którą się skręca na białych ledach.


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

Ja mam jeszcze jeden wniosek. Zakładam, że nie świecisz na maksa lampami LED, pewnie białe jest skręcone. Szacuję, że jest teraz około 525W w LED, czyli jakieś 25% więcej. Jak patrzę na ilości PAR to również w górnych i środkowych partiach wzrosły o około 25% w dolnych partiach znacznie więcej.

Tak, Niebieskie są 100%, a białe są 40 albo 50. Nie pamiętam.

1 godzinę temu, norbi2222 napisał:

Patrząc na to co pokazałeś, to można wnioskować, że w głębokich zbiornikach lepiej sprawdzi się LED w sensie doświetlenia dna. Drugi wniosek to przeliczanie na Waty.  Wychodzi, że w zasadzie zamieniając T5 na LED trzeba rozważać podobne wartości w Watach, aby móc uwzględnić 20% mocy, którą się skręca na białych ledach.

I to jest coś, o czym pewnie wiele osób zapomina. Nie dość, że przesiadając się dostarcza mniej wat, to jeszcze skręca poszczególne kanały.

I zgadzam się. Pewnie gdybym miał akwarium 55cm, to moja lampa T5 spokojnie by je doświetliła.

I jeszcze jedno, co warto rozważyć. Wg producenta, pokrycie moich lamp to 80x60 dla rafy SPS, to powinny mi nadto wystarczyć dwie. Ja mam trzy. Nie wydaje mi się, żebym osiągnął taki PAR dwiema, nawet świecąc na 100%. Moim zdaniem to nie jest wybryk Philipsa, tylko wszystkie marki zawyżają powierzchnię realnie oświetloną. Co za tym idzie, w LED byćmoże trzeba dostarczyć znacznie więcej wat niż w T5. A nawet jeszcze więcej uwzględniając to, że znakomita większość ludzi skręca biały.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dadario napisał:

Zwróć uwagę na jeden aspekt... Jeśli fito miałeś własnej produkcji to podawałeś go wraz z słoną wodą. Więc z automatu uzupełniałeś kh i zwiększałeś zasolenie... Czy na tyle żeby wyrównać konsumpcję nie wiem, ale wkradła do obserwacji pewna zmienna której mam wrażenie nie brałeś pod uwagę. 

Fito nie było własnej produkcji. Podaje easy reef booster 25- tak że teoria o słonej wodzie odpada.

5 godzin temu, katani napisał:

Ja mogę się precyzyjnie wypowiedzieć. Precyzyjnie w sensie przedstawić dowody.

Tak się składa, że zmieniłem lampę T5 na lampy LED. zamieniłem 8x54W w T5 (420W) na 3x 190W w LED.

Efekty były, po pierwsze natychmiastowe, po drugie mierzalne. Przed zmianą miałem takie odczyty PAR:

PAR FTS 28.12.2020

Po zmianie takie:

PAR June1

Lampy zostały zamontowane 15 lutego, przy konsumpcji ballinga na poziomie 180ml, przy bardzo słabym wzroście korali SPS i przy przyzwoitym wzroście korali LPS.

Po trzech tygodniach musiałem już lać 220ml (wzrost o ponad 20%),

Po 4 tygodniach 240ml,

Test ICP wykonany niedługo później wykazał braki wszystkich mikroelementów, w tym strontu i jodu, mimo, że utrzymywałem wcześniejsze dawkowanie. Dawkowanie było prawidłowo dobrane na podstawie powtarzających się testów ICP.  Musiałem znacznie podnieść dozowanie micro, jodu, żelaza i strontu.

2 maja, 2,5 miesiąca po zmianie, lało się już 310ml, czyli praktycznie x 2 w stosunku do momentu zmiany światła. Obecnie leje się 400ml. 220% stanu z 15 lutego.

Z parametrów niemierzalnych. Praktycznie wszystkie korale zaczęły rosnąć w sposób, którego wcześniej nie śmiałem nawet oczekiwać. Szczególnie widać po akroporach, które u mnie wcześniej wegetowały. Zdjęcia porównawcze wrzuciłem ostatnio do mojego tematu.

 

Co do pytania. Moim zdaniem nie ma znaczenia czy T5, czy LED. Trzeba dobrać moc światła do rodzaju korali i głębokości akwarium.

Świetne przedstawienie tematu. Choć przyznam że zburzyłeś moją teorie że t5 wymiata.

Widocznie może faktycznie nie chodzi o rodzaj ( led, t5)  tylko o moc.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
On 11/10/2021 at 5:06 PM, Margolee said:

Świetne przedstawienie tematu. Choć przyznam że zburzyłeś moją teorie że t5 wymiata.

Widocznie może faktycznie nie chodzi o rodzaj ( led, t5)  tylko o moc.

 

Tak jak kiedyś królowały HQI i nowe "te piątki" były tylko "namiastką" słońc HQI ( w opinii starych wyjadaczy), tak teraz historia się powtarza z LEDami.

Prawda jest taka, że zwierzaki w akwarium muszą dostać swoją porcję "watów światła" i nic tego nie zmieni. W innym przypadku będzie wegetacja jak pisał @katanilub jeszcze gorzej.

Nowe lampy LED są już coraz fajniej konstruowane pod kątem kolorów świecenia ( oprócz upartego trędu do pakowania za dużej ilości białych diód ) i myślę , że za jakiś czas w akwarystyce nie będzie już oświetlenia świetlókowego. 

 


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.