Skocz do zawartości
Datecs

Nowe akwarium. Strach przed sumpem.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od maja posiadam kostkę 40x40x40. Nie myślałem że tak mnie to wciągnie. Jadę na fzn3, odpieniacz QQ1, 2x nano 1600, Thor 60w. Teraz dokupiłem dolewkę KAMOER ATO ONE SE i UPS

Jak narazie obyło się bez strat, plag. Każdy koral który zakupiłem żyje i ma się dobrze - wszystko ładnie rośnie. Robię podmiany oczywiście w sobotę co tydzień :)

Zaczyna mi brakować miejsca. Myślę o większym akwarium. Czytam oglądam już z 2 miesiące i wydaje mi się że coraz mniej wiem. 

 

Chciałem kupić akwa 120x40x40 lub 120x40x50 i jechać na 2 kaskadach. Każdy poleca sumpa - nie mam znajomego z morskim, nie widziałem na żywo sumpa i trochę mnie to przeraża - ta cała hydraulika, kominy pompy rury itp.  nie widzę tego.

 

Pytanie czy jest sens prowadzić takie akwarium na kaskadach?

Jaki wymiar akwarium będzie najlepszy w okolicy 200-250l ?

Czy mogę dołożyć druga, inna lampę do mojego Thora czy myśleć o zupełnie nowym oświetleniu?

 

Olx w poszukiwaniu zestawu przeglądam ale u mnie na Podkarpaciu nic ciekawego nie widze

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Datecs napisał:

Chciałem kupić akwa 120x40x40 lub 120x40x50 i jechać na 2 kaskadach. Każdy poleca sumpa - nie mam znajomego z morskim, nie widziałem na żywo sumpa i trochę mnie to przeraża - ta cała hydraulika, kominy pompy rury itp.  nie widzę tego.

Sump jest przede wszystkim praktyczny. Jeśli chcesz mieć akwarium, w którym nie widać grzałek, filtrów, kabli, rurek itp. to wszystkie te sprzęty chowasz w sumpie i zamykasz w szafce. 

A hydraulika.... no cóż.... najlepiej I najbezpieczniej zlecić zrobienie akwa, sumpa I hydrauliki firmie z doświadczeniem lub kupić gotowy markowy zestaw.  Ewentualnie odkupić akwarium używane (ja tak zrobiłem). 

Dobrze by było podjechać do kogoś kto ma już gotowe akwarium z sumpem i obejrzeć. (Być może ktoś z forumowiczów się odezwie). 

A jeśli nie zależy Ci na super estetyce, albo masz dużo miejsca na akwa, zawsze można zrobić akwarium z panelm -dużo prostrze ale i trochę mniej praktyczne (wg mnie).  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanów się nad głębokościa akwarium 40 to wg mnie troche mało 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bałem się trochę o doświetlenie dna w odpowiedni sposób. Ok w sumie 120x40x50 jest standardowym wymiarem. Byłby ok?

 

Arek77 - właśnie poluje na jakiś używany zestaw. Nie ma niestety nic. O by było ok. Byłem już u chłopaka po akwarium 240l tylko na kubełku - wszystko z życiem itp 1800 zł. Ale jak zobaczyłem na żywo zrezygnowałem. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Datecs napisał:

Bałem się trochę o doświetlenie dna w odpowiedni sposób. Ok w sumie 120x40x50 jest standardowym wymiarem. Byłby ok?

Jak masz możliwość postawić 120x50x50 to takie stawiaj i takiego szukaj. Będzie wygodniejsze dla Ciebie w obsłudze, a i zwierzaki więcej miejsca będą miały. O takie pierwsze z brzegu: Red Sea Reefer 250 Miechów • OLX.pl

Nie wiem tylko czy taki budżet Ci pasuje.

Edytowane przez rufik (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.11.2021 o 18:29, Datecs napisał:

Czytam oglądam już z 2 miesiące i wydaje mi się że coraz mniej wiem.

Chciałem kupić akwa 120x40x40 lub 120x40x50 i jechać na 2 kaskadach. Każdy poleca sumpa - nie mam znajomego z morskim, nie widziałem na żywo sumpa i trochę mnie to przeraża - ta cała hydraulika, kominy pompy rury itp.  nie widzę tego.

Bo to trzeba zobaczyć na żywo i człowiek szybko dochodzi do wniosku iż nie taki diabeł straszny jak go malują. Akwarium na sumpie jest chyba najwygodniejsze w obsłudze. Ale można też iść w akwarium z panelem w przypadku akwarium domowego w funkcji w jakikolwiek sposób reprezentacyjnej ma to niestety nieco wad a mianowicie panel zewnętrzny wypada wówczas jakoś osłonić ... da się nie jest to niewykonalne ale zajmuje nieco miejsca obok akwarium.

W dniu 12.11.2021 o 18:29, Datecs napisał:

Pytanie czy jest sens prowadzić takie akwarium na kaskadach?

Można tak jak się zastanawiasz 2 kaskady i to też się uda. Tylko wygoda obsługi wg mnie sumpa klasyfikuje w czołówce. Kaskady od zawsze kojarzą mi się ze sporym chlupotem, dźwiękiem silnika i brzęczeniem obudowy dotykającej szkła.

 

W dniu 12.11.2021 o 18:29, Datecs napisał:

Jaki wymiar akwarium będzie najlepszy w okolicy 200-250l ?

 

W dniu 12.11.2021 o 18:29, Datecs napisał:

Chciałem kupić akwa 120x40x40 lub 120x40x50

120x60x50 lub 120x50x50 co prawda obydwa wymiary wyskakują nieco ponad litraż nad jakim się zastanawiasz ale 1 jaki sugeruję da fajne proporcje głębi do wysokości. Powierzchnia dna jest dość istotna z punktu widzenia obsadzenia koralami , daje nam możliwość uzyskania 10cm plaży dla korali stawianych na szkle/dnie. Przemawia za tym wymiarem dodatkowy fakt a mianowicie "słona woda przybliża". Dlatego właśnie proponował bym Ci wziąć pod rozwagę ten wymiar. 50cm wysokości - dlaczego otóż aby baniak nie wyglądał jak naleśnik tylko żeby ukazywał wysokość słupa wody. Osobiście skłaniał bym się nawet 120x60x60 a to dlatego że lubię i korale i ryby. A owe 60cm daje im górną część nie zabudowaną szkieletami korali, ale to już kolejne litry ponad założony pułap.

 

W dniu 12.11.2021 o 20:14, Arek77 napisał:

najlepiej I najbezpieczniej zlecić zrobienie akwa, sumpa I hydrauliki firmie z doświadczeniem

Tu się nie zgodzę :) sumpa dobieramy do metody filtracji jaką sobie założymy. Firmy nie zawsze o to się pytają i lecą schematem stosowanym u siebie.  Poza tym szczegółem użytkowym ...  weź tu znajdź fachowca.


@DatecsPrzed startem odwiedź morszczaka w okolicy, wypij z nim kawę, pogadaj obejrzyj jak to działa od środka będzie najłatwiej i najpewniej... Słuchaj, pytaj, oglądaj... Do mnie masz niestety za daleko. Lecz planując baniak warto na żywo zobaczyć jak to działa.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.11.2021 o 18:29, Datecs napisał:

Chciałem kupić akwa 120x40x40 lub 120x40x50 i jechać na 2 kaskadach. Każdy poleca sumpa - nie mam znajomego z morskim, nie widziałem na żywo sumpa i trochę mnie to przeraża - ta cała hydraulika, kominy pompy rury itp.  nie widzę tego.

Jak już Piotrek wyżej napisał, sump to bardzo dobre rozwiązanie. Do tego daje dodatkowe litry w obiegu co pozwala na łatwiejsze utrzymanie stabilności zbiornika. Hydraulika, projekt sumpa to nie problem. Na forum jest mnóstwo informacji. Jeżeli sam nie będziesz potrafił, to są firmy, które zaprojektują  system pod określony rodzaj filtracji i wykonają wszystko co trzeba. My zaprojektowaliśmy i wykonaliśmy wiele takich systemów. Niestety są to dodatkowe koszty...

W dniu 12.11.2021 o 18:29, Datecs napisał:

Chciałem kupić akwa 120x40x40 lub 120x40x50

Zbiornik o szerokości 40 cm w morskim to bardzo wąski zbiornik. Słona woda bardzo skraca perspektywę, co powoduję, że ma się wrażenie, że wszystko jest na przedniej szybie.  Minimum to 50, a jeszcze lepiej 60 cm, nawet kosztem długości akwarium. Kolejna kwestia to im większa powierzchnia dna tym lepsza wymiana gazowa. Dobrze jest gdy powierzchnia dna jest większa niż powierzchnia przedniej szyby.

Biorąc pod uwagę powyższe co napisałem, to trudno jest kupić używany zbiornik, który jest dobrze zaprojektowany. Trudno to znaczy, że nie jest to możliwe...

W dniu 12.11.2021 o 18:29, Datecs napisał:

Czy mogę dołożyć druga, inna lampę do mojego Thora czy myśleć o zupełnie nowym oświetleniu?

Światło dla koralowców to podstawa, większość początkujących akwarystów chce oszukać naturę i próbuje oszczędzić, niestety później wydaję więcej...koralowce nie rosną, zdychają...jak się akwarysta nie zniechęci początkowymi porażkami to później kupuję więcej światła...

Dwie te lampy na wielkość planowanego zbiornika to raczej przewiduję porażkę...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Datecs - pw 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za poświęcony czas i rady. Bardzo to doceniam. Oczywiście skorzystam. Pewnie będę szukał 120x50x50 lub ostatecznie 100x50x50.. Sprawa jest o tyle nie fajna, że nie stać mnie na jednorazowy wydatek na wszystko i myślę kupić wpierw akwarium + szafkę i później stopniowo uzupełniać sprzęt. Jeżeli chodzi o używane akwarium - to tylko z  okolicy.

Musze również  przemyśleć umiejscowienie takiego zbiornika. W obecnym pomieszczeniu mam juz słodkie 240l i trochę bym się obawiał dostawić kolejne 400 kg.

 

Mój pierwotny pomysł to akwarium około 120 l - większość mojego sprzętu bym wykorzystał. Ale chyba nie jest to najlepszym pomysłem. Musze kupić akwarium, szafke druga lampe. Jak będę chciał znowu większe to od początku cała zabawa. Takie 240-300l juz mi na pewno wystarczy.

Z drugiej strony - serio - mam obawy czy sobie poradzę później z prowadzeniem takiego zbiornika. Jednak obecne 64l to łatwa sprawa. Tylko wszystko tak szybko rośnie że brakuje miejsca.

Godzinę temu, AnT napisał:

@Datecs - pw 

 

Dzięki za wiadomość  -postaram się dowiedziec coś więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.