Skocz do zawartości
inmar

Odrzut wody RO

Rekomendowane odpowiedzi

Sprawdziłem sobie ilość odrzutu wody przy zbieraniu RO do podmiany i wydaje mi się,że sporo.Napełnienie zbiornika 145 litrów zajmuje mi przy tej temperaturze dokładnie dobę a całkowita ilość zużycia wody to 760 litrów.Co miesiąc płuczę membranę.Restryktor 450,mocy membrany nie pamiętam,ale chyba 100.

Edytowane przez inmar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No masakra takie straty. Czym to Marek mierzysz ? Masz może na węzyku ro zamontowany licznik przepływowy? Szukam czegoś takiego jak wogóle jest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jest jakiś wogóle licznik wody poza oczywiście dodatkowym na rurociągu aby podpiąć na samy węzyku ro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, inmar napisał:

Spisany licznik wody przed nalewaniem i po oraz spisywanie licznika w inne dni dało mi wynik.

Maro jak tam u ciebie masz możliwość podlicznika na wodę  w sezonie ? Czy wszystko idzie tzw woda kanaliza czyli koszty

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydajność jak przy 50 gpd :(, stare liczniki wody kiedyś przekłamywały, zbyt mały upływ wody rejestrowały jak pracowała mała osmoza, ale  nie w drugą stronę. Może masz walnięty ogranicznik o membrana nie pracuje przy właściwym ciśnieniu? Ja mam taki sam zestaw, próbowałem kiedyś mierzyć kanistrami, no i u mnie proporcje wychodziły inne - mniejsze straty.

Wymień może ogranicznik, koszt niewielki, a jeden element wyeliminujemy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A z doświadczenia powiem, że jeśli nie pompa RO to chociaż druga membrana na "odpadzie" z pierwszej. Znacznie pomaga to "zaoszczędzić" na odpadzie. Ja 120L napełniam w około 4,5h... Ale mam 2xmembrana plus pompa... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dadario a jakie masz membrany i jakie ograniczniki - jak to ustawiłeś, pytam z ciekawości bo sam się nad tym zastanawiam. Masz pompę? Wiesz może jakie masz ciśnienie?


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale dużo pytań... A więc... 

Dwie membrany 100gph, druga wpięta na odcieku pierwszej. Na odcieku drugiej ogranicznik 450. W systemie po filtracji wstępnej mam również pompę ro, standardową chyba do membran 75-200gph. Ciśnienie po pompie nie wiem, przed mam zwykle w instalacji około 2,5bara. Po pompie nie mierzyłem bo nie chciało mi się przebudowywać instalacji...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba gdzieś mam starą membranę z poprzedniego zbiornika,ale próbowałem też ograniczać zaworkiem na odpadzie,coś tam się nawet on zmniejszał,ale ktoś mi napisał,że nie powinno się tak robić,powodu nie pamiętam.Moje ciśnienie instalacji to 4,5 bara.W lato przy cieplejszej wodzie napełnia się szybciej.Licznik mam nowiutki.Co do pod licznika,szybko wodociągi by się kapły,że podlewasz całą zimę ogród.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.11.2021 o 22:43, dadario napisał:

A z doświadczenia powiem, że jeśli nie pompa RO to chociaż druga membrana na "odpadzie" z pierwszej. Znacznie pomaga to "zaoszczędzić" na odpadzie. Ja 120L napełniam w około 4,5h... Ale mam 2xmembrana plus pompa... 

Przygotowałem sobie membranę na Twoje przyjście i zapomniałem zapytać o sposób podłączenia.Zasilanie podpinamy normalnie,ale odpad i to co tradycyjnie idzie do akwarium podłączamy do kanalizy ? Chyba,że też wykorzystujemy tą wodę ? Mam membranę,która leży jakieś 7 lat więc mogę ją wykorzystać,ale czystej wody może z niej już nie być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar albo poczekasz aż przyjadę oddać sprzęt... Albo:

Starą membranę sprawdź. Jeśli nie puszcza na stronie "czystej" za dużo (tds nie jest większy niż powiedzmy 15) to podłącz to tak: 

Membrana ->odpad na wejście do następnej membrany a odpad z drugiej już do kanalizy. Czysta woda z obu do żywicy i do akwarium. Oczywiście na odpadzie z drugiej dajesz ogranicznik. 

Zdjęcie zapożyczone z reefcentral.com

dualro.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@inmar tak... Na wylocie z ostatniej membrany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już to poskładałem,trochę się namęczyłem bo membrana ciągle ciekła.Bardzo się zdziwiłem bo membrana,która leżała z 6-7 lat pokazuje na TDS-ie 7.Połączyłem więc oba odcieki do do DI.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zainspirowany Waszymi doświadczeniami, zamawiam dziś drugi zestaw osmozy. Tylko zastanawiam się czy brać 100 czy 150 ? Czy wyższe wartości membrany, np. nie wymagają do poprawnego działania wyższego ciśnienia w rurach...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dale wartość mówi nam ile maksymalnie odcieku można mieć z danej membrany(jak dużą powierzchnię ma "sito" w membranie). Więc czym więcej tym lepiej,  Daleko nam do maks, aczkolwiek ciśnienie naprawdę dużo zmienia. 

Ja mam dwie setki i lepiej brać te same, ponieważ obydwie działają na jednym ograniczniku. W przypadku różnych, któraś będzie działa poza optimum. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie brałem pod uwagę dwóch różnych :) Poczytam sobie, jak dojdę do jakichś sensownych wniosków, napiszę :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie wiszę Wam piwo:D dwa dni temu przyjechał drugi zestaw osmozy. Zrobiłem prawie wszystko jak opisaliście i okazało się, że odpad można bardzo ograniczyć. Wcześniej tyle go było, że już kwiatków w domu brakowało do podlewania :lol: 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.