Skocz do zawartości
michalpolak5

Akwarium FOWLR 160l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie ,po pierwszej nieudanej probie kilka lat temu z rafką przyszedł czas na próbę drugą ,tym razem powolną i z rozwagą .

Zamierzam założyć akwarium na suchej skale ,dać tylko i wyłącznie jakieś korale miękkie i wiadomo ryby ,błazenki jakąś babkę ale to z czasem.

Na wstępie chcialem się zapytać o sprzęt :

piach ATI Fiji 1-2mm

myReef-Rocks 20kg

sól Microbe-Lift Premium Reef

Lampe Viparspectra 165W

obpieniacz Bubble Magus QQ-3

i wiadomo jakieś falowniki.

Co myślicie o takim wyposażeniu ,prosze doradzić co można zmienić lub co dodać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie wymiary ma mieć to akwa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to lampka dla miękkich będzie na styk ale ok. Te lampy mają wysterowane diody na ok 2W więc rzeczywista ich moc to ok 110W.

Jak filtrację planujesz rozwiązać? Sump? Kaskada lub dwie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję zostawić kubełek zasypany Matrixem i odłamkami skały .

Wiem nie popularne w Polsce rozwiązanie ,ale na sump nie mam miejsca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, michalpolak5 napisał:

Planuję zostawić kubełek zasypany Matrixem i odłamkami skały .

Wiem nie popularne w Polsce rozwiązanie ,ale na sump nie mam miejsca

Będziesz musiał ciagle czyścić , bo syf będzie się zbierał . Na wlot można dać prefiltr , to pomoże w dłuższym serwisowaniu kubła . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obecnie przy mięsożernych rybach z Malawi filtr czyszczę dwa razy do roku a zbiornik w skutek rozmnażania się przerabia ,więc myślę że nie będzie większego problemu z działaniem filtra.

Za główny filtr chce użycz skały i w późniejszym czasie odpieniacza . Oczywiście będę robił podmianki wody .

Miał może ktoś kontakt z tą skala ,bo jest wiele opinii ale nie ma zdjęć z już działających zbiorników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości, co ci nie pykło za pierwszym razem? Gdzie postawisz odpieniacz, skoro nie będzie sumpa? Raczej nie w akwarium? Filtr kubełkowy będziesz musiał non stop czyścić, nie patrz na słodkie, to inna bajka. Jedna taka lampa chinka to będzie za mało na takie akwarium. Co do piachu, skały i odpieniacza to nie wiem. Nie używałem.

 


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, katani napisał:

Filtr kubełkowy będziesz musiał non stop czyścić

Hej,

z ciekawości zapytam - czemu bedzie musiał non stop czyścić? Chodzi o zbierajacy sie detrytus w srodku? Jesli tak to co w nim zlego, skoro mnostwo procesow filtracyjnych w nim zachodzi?

Sa co najmniej dwa modele filtrow z wbudowanym preflitrem: Oase i Unimax - dostep do samego prefiltra jest banalnie prosty i szybki. Moze to jets rozwiazanie?


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, michalpolak5 napisał:

Obecnie przy mięsożernych rybach z Malawi filtr czyszczę dwa razy do roku a zbiornik w skutek rozmnażania się przerabia ,więc myślę że nie będzie większego problemu z działaniem filtra

Jaki masz poziom nutrientów w tym biotopie,a jaki w morskim? To dwa różne światy.  No i w jaki sposób miałeś eksport tych nutrientów poza system?

Godzinę temu, arrowb napisał:

z ciekawości zapytam - czemu bedzie musiał non stop czyścić? Chodzi o zbierajacy sie detrytus w srodku? Jesli tak to co w nim zlego, skoro mnostwo procesow filtracyjnych w nim zachodzi?

Nawet nie chodzi o detrytus, który nota bene, nie stanowi medium filtracyjnego tylko materiał który ma być usunięty poza system, ponieważ jeśli się rozłoży, dostanie się do składu wody, zwiększając jej trofizm. Chodzi tu o filtr bakteryjny i złogi powstające w takich warunkach, które mają negatywny wpływ na wydajność filtracji tego typu.

Godzinę temu, arrowb napisał:

Oase i Unimax - dostep do samego prefiltra jest banalnie prosty i szybki. Moze to jets rozwiazanie?

Jeśli są faktycznie dostosowane do wody morskiej...

Filtr zewnętrzny może działać na kilka sposobów:

- filtr mechaniczny

- filtr nitryfikacyjny (produkt końcowy NO3)

- filtr denitryfikacyjny (produkt końcowy N2)

Każdy z nich potrzebuje innych warunków, często sprzecznych ze sobą.  Brak zrozumienia procesów zachodzących w akwarium morskim i jego potrzeb, prowadzi często do mylnych wniosków i teorii.

Zasadniczo, jeśli miałbym stosować taki filtr, zrobił bym prefiltr mechaniczny, zastosował dobra ceramikę (maxspecta) i płukał go w wodzie z podmian na tyle często by kulki były czyste. Wtedy dział by jako producent azotanów i fosforanów, które będziesz eksportował w postaci przyrostu bakterii poprzez odpieniacz. Dobra pozywka bakteryjna - np. wódka czy vsv działa cuda. No możesz też wrzucić do takiego filtra porcje dużych peletów, które będą pełniły role pożywki. Ale wymagają one oddzielnego koszyka.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na początku powiem że odpieniacz jest na zasadzie kaskady wieszanie na szybie.

Filtr kubełkowy jest przystosowany do wody morskiej ,ale dobry pomysł żeby zastosować prefiltr na wlocie do filtra.

Co do wydajności to obecnie posiadam ok 20 ryb i woda jest kryształ fakt zmieniam watę na wlocie co tydzień może częściej . Przy 5-6 rybach morskich nie powinno być problemu.

Zrozumcie ja nie chcę mieć typowego akwarium rafowego , tylko akwarium dla małych ryb . Skały chce wsadzić tylko na jedną stronę zbiornika dla kryjówek i dla xeni i jakiś prostych korali miękkich które lubią nie doskonałą wodę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, michalpolak5 napisał:

Na początku powiem że odpieniacz jest na zasadzie kaskady wieszanie na szybie.

Nie rozumiem tego stwierdzenia, znaczy że co? Że kubek zdejmiesz :) ? Czy mu inaczej pianę "wyłączysz" ?

2 godziny temu, michalpolak5 napisał:

Filtr kubełkowy jest przystosowany do wody morskiej

Ma ośkę ceramiczną, żadnego metalu i uszczelki silikonowe? Czy tylko napis "że do morskiej wody"?

2 godziny temu, michalpolak5 napisał:

Zrozumcie ja nie chcę mieć typowego akwarium rafowego , tylko akwarium dla małych ryb . Skały chce wsadzić tylko na jedną stronę zbiornika dla kryjówek i dla xeni i jakiś prostych korali miękkich które lubią nie doskonałą wodę.

To Ty zrozum :), możesz nieco luźniej podejść do parametrów, ale zasady są te same. Spokojnie, na tym sprzęcie da się to ogarnąć,  W takim akwarium nawet możesz odtworzyć fajny kawałek rafki - skałka, ukwiał i parka nemo. Z korali, wbrew pozorom, z xenią może być różnie, bo jak jej coś nie podejdzie, będzie zanikała, ale zawsze jakieś proste miękkasy możesz wsadzić.

Złoże w filtrze trzymane we względnej czystości, na dobrej ceramice też się sprawdzi, eksport nutrientów osiągniesz namnażajac bakterie i wypieniając je.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, michalpolak5 napisał:

Planuję zostawić kubełek zasypany Matrixem i odłamkami skały .

Zastanów się jeszcze nad tym medium filtracyjnym. Kamyki są super jeśli chodzi o powierzchnię, jednak w sasypanym kubełku utworzą się strefy, gdzie będzie się gromadził osad. Może pomyśl o ułożonych w kolumny pierścieniach typu siporax lub kulkach maxpecta. Ewentualnie większe kawałki naturalnej skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filtr to Fluval fx6 , wszędzie piszą że może być do słonej wody ,ośki nie ma metalowej a resztę to nie mam pojęcia.

Co do odpieniacza też nie wiem jak działa jest to alternatywa Tunze 9004,ponoc jest mocniejszy ,tylko że zewnętrzna zawieszana jak kaskada . Niestety też nie widziałem jej na własne oczy ,a że dostępny jest najbliżej mnie stacjonarnie w Holandii to nie chce mi się jechać tylko po to.

Dzięki za podpowiedź co do wkładów do filtra.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 godzin temu, Arek77 napisał:

Zastanów się jeszcze nad tym medium filtracyjnym. Kamyki są super jeśli chodzi o powierzchnię, jednak w sasypanym kubełku utworzą się strefy, gdzie będzie się gromadził osad

Arku ale przecież każdego rodzaju filtr jak zasypiesz Matrixem to będzie tak samo więc nie wiem czy Twoje zastrzeżenie jest do medium czy do kubełka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

matrix tworzy b. gęstą strukturę z racji tego że jest drobne i ma nieregularny kształt. Dodatkowo powierzchnia porowata sprzyja tworzeniu filmu bakteryjnego a filtr ma b. mały przepływ, dlatego tworzą się miejsca pozbawione wymiany wody - poza głównym nurtem. Kulki maxspecta z racji swojej budowy, mają sporo przestrzeni więc woda będzie płynęła całą szerokością filtra - dostępną konstrukcyjnie.

Siporaxu ja bym nie polecał, ponieważ jest wiele opisów gdzie z czasem dochodziło do szkodliwych zjawisk, np. uwalnianie się pierwiastków. Poza tym, jest wielu producentów i jest wiele podróbek na rynku, o kiepskiej jakości.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.11.2021 o 00:09, michalpolak5 napisał:

 

Miał może ktoś kontakt z tą skala ,bo jest wiele opinii ale nie ma zdjęć z już działających zbiorników.

Tak ja mam ja u siebie  w reeferze jest ok ,zerknij w moim wątku ,miałem ja też wcześniej  i nie było problemów 

Tylko 20kg  na 160l to jak dla mnie za duzo tyle dokładnie  mam w akwarium  120x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

20 kilo jest w paczce kosztuje 66€ a kilogram żywej skały w pobliskim sklepie to koszt 17€ więc koszty ekonomiczne przemawiają za paczka 20 kilo. Wsadzę kilka kilo i reszta niech sobie leży.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, chris_ek napisał:

Arku ale przecież każdego rodzaju filtr jak zasypiesz Matrixem to będzie tak samo więc nie wiem czy Twoje zastrzeżenie jest do medium czy do kubełka?

Sam mam kamyki w filtrze (Life bio fil) I fajnie spełniają swoje funkcje.... z tym, że są widoczne i łatwo dostępne. Jak widzę, że osadziło się na nich trochę brudu to lekko wzruszę i znowu jest ok. Po za tym od czasu do czasu zwiększam prędkość pompy na maksa co też przeplucze kamyki- w filtrze kubełkowym nie widzisz co tam się dzieje i nie bardzo masz wpływ na przepływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arek77 napisał:

Sam mam kamyki w filtrze (Life bio fil) I fajnie spełniają swoje funkcje.... z tym, że są widoczne i łatwo dostępne. Jak widzę, że osadziło się na nich trochę brudu to lekko wzruszę i znowu jest ok. Po za tym od czasu do czasu zwiększam prędkość pompy na maksa co też przeplucze kamyki- w filtrze kubełkowym nie widzisz co tam się dzieje i nie bardzo masz wpływ na przepływ.

Równie dobrze co jakiś czas można zwiększyć przepływ w kubełku (regulując zaworami) a co do wzruszania to przecież kubełek też można lekko poprzechylać i kamyki się poprzesuwają.

Nie chcę tutaj bronić kubełka (sam obecnie uważam, że to najgorsza opcja) tylko żeby nie tworzyć sztucznych przeszkód a przedstawiać konkretne powody.

6 godzin temu, dale napisał:

matrix tworzy b. gęstą strukturę z racji tego że jest drobne i ma nieregularny kształt. Dodatkowo powierzchnia porowata sprzyja tworzeniu filmu bakteryjnego a filtr ma b. mały przepływ, dlatego tworzą się miejsca pozbawione wymiany wody - poza głównym nurtem. Kulki maxspecta z racji swojej budowy, mają sporo przestrzeni więc woda będzie płynęła całą szerokością filtra - dostępną konstrukcyjnie.

Nie mam wielkiego doświadczenia z tego typu mediami filtracyjnymi ale trochę to do mnie nie przemawia:

- kulki maxspecta też mają powierzchnię porowatą więc nie wiem dlaczego na jednych ma się tworzyć film bakteryjny a na drugich nie

- wydaje mi się, że medium filtracyjne działa tym lepiej im bardziej woda musi się przez nie przeciskać a nie tylko je obmywać

Dodatkowo ze względu na wielkość matrixa możemy zmieścić więcej niż kulek maxspecta.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, chris_ek napisał:

Równie dobrze co jakiś czas można zwiększyć przepływ w kubełku (regulując zaworami) a co do wzruszania to przecież kubełek też można lekko poprzechylać i kamyki się poprzesuwają.

Miałem jakiś czas akwarium na kubełku i znajomi już prowadzą tak baniaki kilka lat . Nic tobie nie da kręcenie zaworami , chyba że chodzi tobie o to by były cały czas skręcone a potem je rozkręcić , co w gruncie rzeczy nic nie da . Potrząsnąć nim oczywiście można i to już trochę lepiej się sprawdza , tylko kubeł nie może być do pełna . 

 

Godzinę temu, chris_ek napisał:

Nie mam wielkiego doświadczenia z tego typu mediami filtracyjnymi ale trochę to do mnie nie przemawia:

- kulki maxspecta też mają powierzchnię porowatą więc nie wiem dlaczego na jednych ma się tworzyć film bakteryjny a na drugich nie

Tu chodzi bardziej o to że matrix to kulki i napchanie ich do filtra zmniejszy znacząco przepływ , co za tym idzie będzie się szybciej zapychać . Kulki Maxspect i siporax się układa w filtrach by nie zmniejszać przepływu , w ten sposób wolniej się zapycha i nie odkłada się tak szybko detrytus . 

 

Godzinę temu, chris_ek napisał:

wydaje mi się, że medium filtracyjne działa tym lepiej im bardziej woda musi się przez nie przeciskać a nie tylko je obmywać

Dodatkowo ze względu na wielkość matrixa możemy zmieścić więcej niż kulek maxspecta.

 

W słodkim się to sprawdza , w Morskim już nie . Nie utrzymasz dobrych parametrów wody jeśli będzie gdzież gromadził się syfek . 
To wszystko było już sprawdzone przez wielu akwarystów , tu bardziej leży problem po stronie osoby która miała X lat słodkie i teraz próbuje to odwzorować w solniczce , ale tu to nie przejdzie .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Ariel napisał:

W słodkim się to sprawdza , w Morskim już nie . Nie utrzymasz dobrych parametrów wody jeśli będzie gdzież gromadził się syfek . 
To wszystko było już sprawdzone przez wielu akwarystów , tu bardziej leży problem po stronie osoby która miała X lat słodkie i teraz próbuje to odwzorować w solniczce , ale tu to nie przejdzie

Kwintesencja kubełka!

A jeśli już, to tylko większe kawałki dobrej jakości skały. No chyba, że znajdzie się masochista, który co tydzień będzie go otwierał 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, chris_ek napisał:

Równie dobrze co jakiś czas można zwiększyć przepływ w kubełku (regulując zaworami) a co do wzruszania to przecież kubełek też można lekko poprzechylać i kamyki się poprzesuwają.

Tak, jasne, filtr o masie kilkunastu kilogramów (załadowany - woda plus media), można sobie potrząsać, a i tak niewiele to da. Fajna perspektywa :)

Jaką wydajność masz w kubełku? U mnie w sumpie przez kulki leci (nominalnie), co najmniej 12 000 l/h, w praktyce sporo mniej, Ludzie mają pompy, minimum 5000 l/h i rury, co najmniej calowe... Takie wartości chcesz porównywać :) ?

3 godziny temu, chris_ek napisał:

- kulki maxspecta też mają powierzchnię porowatą więc nie wiem dlaczego na jednych ma się tworzyć film bakteryjny a na drugich nie

A porównywałeś powierzchnię i rodzaj porów? Podpowiem, matrix to coś w rodzaju pumeksu, kulki to spiek makrocząsteczek.

3 godziny temu, chris_ek napisał:

- wydaje mi się, że medium filtracyjne działa tym lepiej im bardziej woda musi się przez nie przeciskać a nie tylko je obmywać

No właśnie nie do końca, przeciskając uzyskasz filtr mechaniczny, obmywając - filtr biologiczny.

3 godziny temu, chris_ek napisał:

Dodatkowo ze względu na wielkość matrixa możemy zmieścić więcej niż kulek maxspecta.

A patrzyłeś na powierzchnię mediów, rodzaj porów, a co za tym idzie ich użyteczność :)

3 godziny temu, chris_ek napisał:

Nie mam wielkiego doświadczenia z tego typu mediami filtracyjnymi ale trochę to do mnie nie przemawia:

No właśnie braku doświadczenia i wiedzy się nie przeskoczy tutaj niestety. Możesz uczyć się na swoich, albo cudzych doświadczeniach.

 

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matrix jest dla mnie bardzo dobrym wkładem do filtra . A chce zauważyć że dyskusja wybiegła na temat troszkę jak dla mnie drugoplanowy. Wkłady do filtra to tylko wkłady czy te czy inne to i tak będzie to siedlisko bakterii i tych dobrych i tych złych.

Chciał bym coś dowiedziec się od ludzi co prowadzą podobne zbiorniki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.