Skocz do zawartości
michalpolak5

Akwarium FOWLR 160l

Rekomendowane odpowiedzi

5 godzin temu, michalpolak5 napisał:

Chciał bym coś dowiedziec się od ludzi co prowadzą podobne zbiorniki.

Ja zaczynałem od kostki z filtrem zewnętrznym - też fluvalem. I moje uwagi oparte są na tych doświadczeniach.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ta lampa nie oświetli 100cm zbiornika, miałem taką w akwarium 70cm i nie doświetlała boków. Od razu przemyśl dołożenie 2x t5. Edit: lub drugiej lampy

 

Edytowane przez Konrad_Wwa (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.11.2021 o 11:58, dale napisał:

Chodzi tu o filtr bakteryjny i złogi powstające w takich warunkach, które mają negatywny wpływ na wydajność filtracji tego typu.

W sumpie, czy kaskadzie tez powstaje. Niezaleznie od systemu filtracji.

Co do detrytusu to nie napisalem, ze jest medium filtracyjnym, tylko w nim zachodzą procesy oczyszczania wody.

Co do wymienionych filtrów to maja oski ceramiczne. Problem dostosowania sprzętu do akwarystyki morskiej, jest dosc trudny, same produkty dedykowane do akwarystyki morskiej czesto nie sa do niej dostosowane. A co masz na mysli piszac o silikonowych uszczelkach?


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, arrowb napisał:

W sumpie, czy kaskadzie tez powstaje. Niezaleznie od systemu filtracji.

A ziemia jest płaska... czy kolega rozumie co porównuje ? W kaskadzie masz co najwyżej 1 litr złoża, przy wydajności kilkuset litrów na godzinę, w sumpie masz przepływ rzędu kilku tysięcy litrów na godzinę, Nie ma możliwości żeby powstał taki sam film bakterii i śluzu w w/w systemach, jak w kubełku.

50 minut temu, arrowb napisał:

Co do detrytusu to nie napisalem, ze jest medium filtracyjnym, tylko w nim zachodzą procesy oczyszczania wody.

Bzdury napisałeś i cofasz się rakiem Kolego. Proszę, wskaż mi jakie procesy oczyszczania zachodzą w detrytusie? Detrutus jest źródłem azotanów i fosforanów, siarki i innych pierwiastków, w skrajnym wypadku, detrytus produkuje amoniak i siarkowodór.

56 minut temu, arrowb napisał:

Co do wymienionych filtrów to maja oski ceramiczne. Problem dostosowania sprzętu do akwarystyki morskiej, jest dosc trudny, same produkty dedykowane do akwarystyki morskiej czesto nie sa do niej dostosowane. A co masz na mysli piszac o silikonowych uszczelkach?

No właśnie obejrzałem sobie dwa unboxingi tego filtra, śrubom nie wróżę długiego życia, ośka na jednym filmie błyszczała dziwnie, ale u mnie fluval miał pręt ceramiczny. Zaś, co do uszczelek, to bez wgłębiania się w szczegóły, popatrz jak wyglądają uszczelki i z czego są wykonane w profesjonalnym sprzęcie akwarystyki morskiej, np. choćby odpieniaczach Twistmana, zobacz co się dzieje z gumowymi magnesami tańszych pomp, czy choćby jak szybko zwykłe uszczelki gumowe w takim fluvalu przestają spełniać swoją rolę - u mnie padły po trzech miesiącach. Zarówno uszczelka główna, jak i oringi przy szybkozłączce głowicy z wężami.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dale napisał:
Godzinę temu, arrowb napisał:

 

A ziemia jest płaska... czy kolega rozumie co porównuje ?

Tak, teraz zrozumialem o co Ci chodzi - dzieki, a ziemia nie jest plaska, tylko pusta w srodku.

Racja sa jeszcze sruby - dzieki za zwrocenie uwagi.

Sa i drogie odpienicze z metalowymi srubami, to juz temat rzeka, jak producenci maja to w d*pie.


Pozdrawiam Bartosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że ziemia jest spłaszczona :) No i płaska, przynajmniej po horyzont. :)

A pusty jest dzwon, dlatego głośny - jak napisał Poeta.

 

ps. śruby metalowe, nierdzewne, o ile są zanurzone w wodzie, nie korodują. A weź taką śrubę zachlap i zostaw na powietrzu, albo w atmosferze "morskiej" - sam zobaczysz różnicę.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie z tymi śrubami tylko odpieniacz trzeba czasami wyjąć :) Chyba, że ktoś czyści odpieniacz w sumpie albo przenosi go pod wodą. Niektóre śruby są czymś pokrywane (niklem?), ale wystarczy kilka razy mocno dokręcić i odkręcać, żeby tą warstwę zniszczyć śrubokrętem. Ile dolewek tunze (firma znana ze sprzętu do akwarystyki morskiej, a nie typu "wszystko i nic") zardzewiało przy uzupełnianiu osmozy!? To jak mam im uwierzyć w nierdzewność śruby przy pompie odpieniacza?

Co do filtra kubełkowego to gwarantuje Wam że 80% akwarystów ma gorszy przepływ przez media w sumpach niż w takim filtrze. Najbardziej zabawni pozostaną dla mnie ludzie negujący filtry kubełkowe, a posiadający filtry przepływowe. Nie widzę ani jednej różnicy pomiędzy nimi przy zachowaniu nie metalowych elementów kubełka. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Patyczak napisał:

Co do filtra kubełkowego to gwarantuje Wam że 80% akwarystów ma gorszy przepływ przez media w sumpach niż w takim filtrze.

Ja mam większy przepływ wody przez odpieniacz, nie mówiąc o sumpie, niż w tym filtrze, ba przez konikarium pewnie jest większy nawet...

Oplatasz straszliwe głupoty chłopie, a jeśli masz na myśli, to co myślę, to na dodatek mylisz pojęcia.

2 godziny temu, Patyczak napisał:

Najbardziej zabawni pozostaną dla mnie ludzie negujący filtry kubełkowe, a posiadający filtry przepływowe

Porównujesz filtr na adsorbenty, pelety, bądź glonowy, ze specyficznym filtrem na złoże biologicznie czynne? Pysznie... To jeszcze napisz o złożach zraszanych, że tam jest mały przepływ, a to przecież prawie taki kubełek...

Ale nie przeszkadzaj sobie...


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Da się na kuble prowadzić baniak , tylko trzeba pomyśleć inaczej niż na słodkowodnym . Miałem palety , altumy z odłowu . Wiem , wiem nie powinienem mówić o słodkim , ale nawet tam syfiasty filtr namnaża problemy ( patrz co można rozmnożyć ) . Morskie nie poradzi sobie z nadmiarem detrytusu , przez to polecam media poukładane w filtrze . Sprawdzone nie tylko prze ze mnie , o uszczelki nie martwił bym się , standardowy serwis wystarczy . Ale serwis kubła musi być i tu większość poległa , częste czyszczenie , wymiana uszczelek i ty bardziej sprawdzają się proste filtry jak classic , owszem rdzewieją zatrzaski , ale te da się konserwować i wymieniać . Lampa nie starczy i tu nie patrz na producenta tylko takie 2 to podstawa od twojego baniaka . To i tak Chinki w lepszym opakowaniu .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Ariel napisał:

Da się na kuble prowadzić baniak ,

Też tak uważam.... z tym, że akwarium morskie na kubełku to wyższa szkoła jazdy dla doświadczonych. 

Najpierw trzeba wiele czasu przesiedzieć przed sumpem/panelem, nauczyć się co gdzie się dzieje, gdzie co się osadza, jakie życie się tam toczy i jaki to ma wpływ na system, zrozumieć całe akwa aby móc to wszystko zamknąć w nieprzeźroczystym pudełku.

Sam odważyłbym się postawić pierwszego akwa na kubełku....ani nawet na kaskadzie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Arek77 napisał:

Też tak uważam.... z tym, że akwarium morskie na kubełku to wyższa szkoła jazdy dla doświadczonych. 

Najpierw trzeba wiele czasu przesiedzieć przed sumpem/panelem, nauczyć się co gdzie się dzieje, gdzie co się osadza, jakie życie się tam toczy i jaki to ma wpływ na system, zrozumieć całe akwa aby móc to wszystko zamknąć w nieprzeźroczystym pudełku.

Sam odważyłbym się postawić pierwszego akwa na kubełku....ani nawet na kaskadzie. 

Tu bardziej chodzi o podejście . Każdy lubi spokój , co za tym stoi jak najmniej otwierać i czyścić kubeł . Na początku jest szał i serwis jest na bieżąco , ale po pewnym czasie już nie. Trzeba sprawdzać jak się syfek zbiera i po pewnym czasie ma się świadomość co i jak . Ale trzeba tego pilnować skoro to jedna z podstaw baniaka . Założyciel tematu i tak wie swoje , więc nie będę zaśmiecał . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, michalpolak5 napisał:

Zakupiłem skalę ,teraz czekam na ocenę czy takie ułożenie jest odpowiednie

IMG_20220113_134416_copy_1000x450.jpg

IMG_20220113_133554_1_copy_1000x450.jpg

IMG_20220113_134416_copy_1000x450_1.jpg

Nie jest źle.

Jak kolwiek byś nie ułożył to i tak, po umieszczeniu korali, stwierdzisz, że mogłeś ją ułożyć lepiej, ładniej itp;)

Ważne, aby pomiędzy skałą i szybami (przynajmniej tymi widocznymi )zachować odległość tak aby zmieścił się czyścik. 

Mnie podobają się lekkie, ażurowe i "przewiewne" konstrukcje..... ale sam nam gruzowisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skalę po kleje może jeszcze jakoś lepiej. Zależy mi na rybach więc chodzi mi o kryjówki i coś w zasadzie dwóch zatok.

Wszystko już zakupiłem ,brakuje mi tylko filtra osmozy . Może ktoś jest z Niemiec i ma namiar na jakiś nie drogi filtr , myślę że lepiej było by z żywicą ale sam nie wiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po urlopie czas zacząć robić coś z akwarium . Posklejalem skalę klejem cx5, trzyma rewelacyjnie. Skalę wsadziłem do akwarium zalałem kranówka i moczę skalę. Ale teraz moje pytanie woda zaczyna mi śmierdzieć. Wspomnę że zalane jest tydzień temu, oczywiście obieg wody jest w środku. Czy to jest normalne?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, michalpolak5 napisał:

Po urlopie czas zacząć robić coś z akwarium . Posklejalem skalę klejem cx5, trzyma rewelacyjnie. Skalę wsadziłem do akwarium zalałem kranówka i moczę skalę. Ale teraz moje pytanie woda zaczyna mi śmierdzieć. Wspomnę że zalane jest tydzień temu, oczywiście obieg wody jest w środku. Czy to jest normalne?

Skała sucha  czy kupiona od kogoś ? Jak capi szambem tzn, że coś się w niej rozkłada. Albo za słaba cyrkulacja.

No i osobiście nie moczyłbym jej w kranówce :D Ewentualnie czysta RODI

Edytowane przez Aquaman (wyświetl historię edycji)

Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, michalpolak5 napisał:

Po urlopie czas zacząć robić coś z akwarium . Posklejalem skalę klejem cx5, trzyma rewelacyjnie. Skalę wsadziłem do akwarium zalałem kranówka i moczę skalę. Ale teraz moje pytanie woda zaczyna mi śmierdzieć. Wspomnę że zalane jest tydzień temu, oczywiście obieg wody jest w środku. Czy to jest normalne?

Nie powinno się moczyć dłuższy czas skały w słodkiej wodzie, taka woda zawiera wystarczająco dużo związków organicznych plus to co spadnie do niej w postaci kużu, aby rozwinęły się bakterie. Wylej jak najszybciej wodę i przepłukaj system i skałę  kilka razy kranówką. Potem zalewaj już solanką dodaj bakterii I wtedy niech się kręci obieg na pusto. Woda słona jest "mniej podatna" na "psucie się".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala kupiona od kogoś wysuszona ,dlatego chciałem ją wypłukać . Czytałem że taką skalę traktuje się karcherem,nie mam takiej możliwości więc pomysł z kranówka. Cyrkulacja jest ponad 10.000 l /h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, michalpolak5 napisał:

Skala kupiona od kogoś wysuszona ,dlatego chciałem ją wypłukać . Czytałem że taką skalę traktuje się karcherem,nie mam takiej możliwości więc pomysł z kranówka. Cyrkulacja jest ponad 10.000 l /h

Ja też startowałem na używanej wysuszonej skałę. Aby pozbyć się całej organiki moczyłem skałę w roztworze podchlorynie sodu (użyłem wybielacz Ace). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, michalpolak5 napisał:

Skala kupiona od kogoś wysuszona ,dlatego chciałem ją wypłukać . Czytałem że taką skalę traktuje się karcherem,nie mam takiej możliwości więc pomysł z kranówka. Cyrkulacja jest ponad 10.000 l /h

No to masz odpowiedź :D Też kupiłem na samym początku od kogoś. Waliło mi w całym mieszkaniu bo zaczęło coś gnić. Kupiłem na coralhouse zwykłą suchą i spokój.

Także musisz porządnie wypłukać jak @Arek77pisze. Ale to czasu trochę zajmuje. 


Akwarium VIV 100x50x50 250L + Sump 74L  Zetlight QMAVEN 6600 200W  |  Pompa Jebao DCP 3500  AquaNova NVM-4000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W jakich proporcjach rozcieńczyć z wodą i moczyć w tym podchlorynie,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, michalpolak5 napisał:

W jakich proporcjach rozcieńczyć z wodą i moczyć w tym podchlorynie,

Na ok 50 litròw wody wlałem 6 butelek Ace (chyba litrowych). Moczyło się dwa tygodnie bez cyrkulacji - od czasu do czasu mieszałem, ruszając pojemnikiem. 

Potem kilka razy płukania w kranówce i dwa tygodnie suszyłem na słońcu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A bez wybielacza da jakoś radę ,musiał bym to zrobić w akwarium, a tego bym nie chciał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, michalpolak5 napisał:

A bez wybielacza da jakoś radę ,musiał bym to zrobić w akwarium, a tego bym nie chciał.

Pytanie tylko czy jest sens....planujesz akwarium fish only więc nie musisz mieć wyśrubowanych parametrów.... ale jak piszesz, że słodka woda się zaśmierdzała to i tak czeka cię kilkukrotna wymiana wody w akwa aby przepłukać skałę. 

Najlepjej byłoby wyciągnąć konstrukcję i przepłukać pod bieżącą wodą. Potem zpowrotem do akwa, "posolić" i niech się wtedy kręci kilkanaście dni.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.