Skocz do zawartości
9866666

Który odpieniacz do 637l? Nyos vs Royal Exclusiv

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Obecnie mam 637l akwarium + około 120l wody w sumpie. Łącznie będzie z 700-750l.
Pienidło mam Tunze 9430, ale nie wyrabia trochę - w szczególności gdy nie podmieniam wody.

 

Znalazłem dwa ciekawe używane odpieniacze:
Nyos quantum 300 za ok 3000zł oraz Royal Exclusiv Supermarine 250 internal za 2700zł. Co o nich myślicie? Zależy mi żeby był cichy, bez wibracji.
 

Z jednej strony Nyos jest na dwóch pompach - w razie potrzeby ok. 350zł pompa. Royal za to to "stara" sprawdzona marka, ale w razie awarii pompy to wydatek 2000-2700zł (poprawcie mnie jeśli źle szukałem). Ewentualnie nowy Nyos 220 to ok. 2800zł, ale w sumie wydajność byłaby podobna do tunze 9430(?).

 

Co myślicie? 


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może w inną stronę...

Mi bardzo zależało na ciszy i wydajności, kupiłem maxpecta mj-sk400 i jestem mega zadowolony. mam go co prawda dopiero ze trzy miesiące ale jest cichy i ma niezmienną wydajność.

Dla Ciebie lepszy byłby Areaqua Duo, nie dość że ma różne konfiguracje woda/powietrze to posiada też zabezpieczenie przed przelaniem kubka to jest pewnie równie cichy jak mój i regularna cena nowego to niecałe 3000zł.

Poczytaj o nim jeśli chcesz.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, używam tego Royala. Jest cichy pod warunkiem, że wbrew instrukcji użytkownika zanurzysz rurę wylotową ;) Moim zdaniem będzie on znacznie przewymiarowany, jak na Twój zbiornik. Ale nie musisz ustawiać pełnej mocy. Wibracji nie wyczuwam. Jest bardzo wygodny w czyszczeniu. Jedna uwaga: sump mam w garażu, więc się za bardzo nie przejmuję hałasem. Być może moje odczucia byłyby inne, gdyby ten odpieniacz pracował w salonie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Flasher napisał:

A może w inną stronę...

Mi bardzo zależało na ciszy i wydajności, kupiłem maxpecta mj-sk400 i jestem mega zadowolony. mam go co prawda dopiero ze trzy miesiące ale jest cichy i ma niezmienną wydajność.

Dla Ciebie lepszy byłby Areaqua Duo, nie dość że ma różne konfiguracje woda/powietrze to posiada też zabezpieczenie przed przelaniem kubka to jest pewnie równie cichy jak mój i regularna cena nowego to niecałe 3000zł.

Poczytaj o nim jeśli chcesz.

 

Mam tez  ten odpieniacz potwierdzam jest ciuchtki  moje szkło  ma 750 l brutto --ogarnia spokojnie chodzi juz 1,5 roku 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorki, mam BK200, a nie Supermarin 250...przed chwilą sprawdziłem. Pomerdało mi się, bo wybierałem spośród tych dwóch ;) Dostępność zadecydowała.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ,mam bk 300 już dobrych parę lat z pompą przy regularnym czyszczeniu brak problemów, pracuje jak na swój gabaryt cicho , rura wylotowa wystaje z wody na około 1cm i nic nie chlupie, miałem inne odpieniacze ale ten jest faworytem.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm, maxspect ma bardzo mała ilość zasysajacego powietrza jak na to jakie akwarium może obsługiwać...
Mój Tunze 9430 ma coś około 1500l/h
Royal ma niby podobnie, a Nyos ma 2x2200l/h [emoji848]

Wysłane z mojego SM-G970F przy użyciu Tapatalka


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Weź jeszcze ten pod uwagę, super pieni i jest cichutki: Reef Octopus Octo Regal 200-INT odpieniacz białek + pompa VarioS 4-S + sterownik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ma być cicho, to tylko maxspect - jest niesłyszalny poza zwykłą szafką, natomiast jeśli stosunek wydajności do ceny, to tylko twistman. Choć ten maxspect też będzie równie wydajny - jest po prostu trochę droższy, ale z drugiej strony, ma zabezpieczenie przed przelaniem kubka (swoją drogą, udało mi się pożenić czujnik przelania z maxspecta, z głowicą czyszczącą i odpieniaczem Twistmana - steruje tym Nemo - i taki zestaw daje pełen komfort :) )


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam Twistmana 200 EXT. Akwarium stoi w sypialni więc musi być cisza. Jeszcze nie miałem tak cichego odpieniacza. Miałem wcześniej Aquamedica, Delteca i Schurana.


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, wygląda na to że można i jego tak ustawić, ja mam akwarium w oddzielnym pomieszczeniu, więc mi nie przeszkadza, jeśli bym go słyszał.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, ale tak jak pisałem. Obecnie posiadam Tunze 9430 który jest na średnicy 20cm, z pompą o wydajności 1500l/h wody oraz 1400l/h powietrza (mniej więcej). Większość z tych co mi zaproponowaliście to są odpieniacze podobnej klasy. Ten tunze jest ekstra, też ma z automatu zabezpieczenie przed przelaniem - jeżeli zaczyna się za bardzo pienić, wtedy wężyk powietrza zaczyna zasysać wodę i tłumi spienianie - działa to na prawdę fenomenalnie.  Do 500l był w zupełności wystarczający, ale po rozszczelnieniu akwarium, dodałem troche centymetrów w górę i mam 150l więcej wody, a chciałem jeszcze ryb dokupić.

Jeżeli nadal chcę być leniem i nie podmieniać wody, muszę kupić przewymiarowany odpieniacz który będzie wywalał syf z akwarium. Stąd pytanie o te dwa z tematu Royal 250 czy nyos 300.

 


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to może zamiast zmieniać odpieniacz zainwestuj w jakie media? zeolit, lifebiofil itp. lub idź w biopelletki lub lej wódkę


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, 9866666 napisał:

Większość z tych co mi zaproponowaliście to są odpieniacze podobnej klasy.

Gdyby były podobnej klasy, nie było by tego wątku. Po prostu jest to mocno przeciętna konstrukcja, taki sedan rodzinny przy samochodach top klasy. Tyle że maxspect jest produktem dużej firmy, ładnie zaprojektowanym, a twistman wołem roboczym w swojej klasie.

Mam twistmana, oglądałem i widziałem jak pracuje maxspect. Nie wiem który bym wybrał drugi raz, gdybym musiał.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, dale napisał:

Gdyby były podobnej klasy, nie było by tego wątku. Po prostu jest to mocno przeciętna konstrukcja, taki sedan rodzinny przy samochodach top klasy. Tyle że maxspect jest produktem dużej firmy, ładnie zaprojektowanym, a twistman wołem roboczym w swojej klasie.

Mam twistmana, oglądałem i widziałem jak pracuje maxspect. Nie wiem który bym wybrał drugi raz, gdybym musiał.

A to nie dziwne trochę że Maxspect ma tak mało zasysającego powietrza i wody? Wedle mojej wiedzy to im więcej mieszanego powietrza tym lepiej, a tu tylko 1500l/h DUO AD600, a MJ-SK800 nawet i 800l/h


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efekty mówią same za siebie. W twistmanie też mam pompę skręconą na ok 70-80%. Miałem stożek na pompie tunze, był mniej wydajny. 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha!

Żadnego nie będzie, Nyos zostawia mi dosłownie 3cm zapasu na zdjęcie kubka - więc się nie zdecyduję na niego. Royala kupiłem, ale okazało się że motorblock wyrobiony - poszedł na zwrot.

Zastanawiam się czy zmiana pompy z Tunze 9430.040 na 9430.044 (DC) dużo by zmieniła u  mnie. Ilość zasysanego powietrza to 1100l/h vs 1800l/h przy wodzie 2300l/h vs 2500l/h.


Było 30l >> 112l + 45l >> 375l >> 490l >>

Jest 637l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.