Skocz do zawartości
drogba_37

Malowanie pod wodą

Rekomendowane odpowiedzi

Mam ułożoną aranżacje z pcv spienionego, aranżację widać, nie pomyślałem niestety i pcv użyłem koloru białego, efekt jest taki że teraz wszystko to co białe strasznie zachodzi glonem. W innym miejscu użyłem pcv czarnego i wygląda super. Wyjąć tego z wody nie można, nie można też spuścić wody bo pcv jest przy samym podłożu. Macie jakiś pomysł jak to zabarwić na czarno? Jakaś farba, mazak, pisak, taśma klejąca?? Tylko to musi odbywać się pod wodą..... Oczywiście jest sporo ryb i roślin, także musi być bezpiecznie dla nich, pewnie się nie da, no ale jeszcze na Waszym forum postanowiłem zapytać

 

Edytowane przez drogba_37 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, drogba_37 napisał:

Mam ułożoną aranżacje z pcv spienionego, aranżację widać, nie pomyślałem niestety i pcv użyłem koloru białego, efekt jest taki że teraz wszystko to co białe strasznie zachodzi glonem. W innym miejscu użyłem pcv czarnego i wygląda super. Wyjąć tego z wody nie można, nie można też spuścić wody bo pcv jest przy samym podłożu. Macie jakiś pomysł jak to zabarwić na czarno? Jakaś farba, mazak, pisak, taśma klejąca?? Tylko to musi odbywać się pod wodą..... Oczywiście jest sporo ryb i roślin, także musi być bezpiecznie dla nich, pewnie się nie da, no ale jeszcze na Waszym forum postanowiłem zapytać

 

Wstaw fotkę jak to wygląda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, drogba_37 napisał:

Macie jakiś pomysł jak to zabarwić na czarno? Jakaś farba, mazak, pisak, taśma klejąca?? Tylko to musi odbywać się pod wodą..... Oczywiście jest sporo ryb i roślin, także musi być bezpiecznie dla nich, pewnie się nie da, no ale jeszcze na Waszym forum postanowiłem zapytać

Myślę że trzeba uruchomić wałek i trochę Duluxa, na koniec markerem.

Poważnie, zastanawiam się o jakie rośliny chodzi? Jeśli chodzi o akwarium słodkowodne czy morskie raczej bieda aby cokolwiek zaproponować bezpiecznego.

Ja mam podstawkę pod korale plastikową białą, na początku była zielona od glonu,

 teraz algi i wygląda świetnie :)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To akwarium słodkie, ale zawsze jak mam jakieś pytania techniczne to tu pytam, akwarium 1500L w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, drogba_37 napisał:

To akwarium słodkie, ale zawsze jak mam jakieś pytania techniczne to tu pytam, akwarium 1500L w obiegu

Świetnie, daj fotkę ;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też się chętnie dowiem czy są jakieś spraye którymi można malować plastik który będzie wewnątrz akwarium, chodzi o cyrkulacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są specjalne  farby (emalie chlorokauczukowe) z atestem do kontaktu z żywnością i wodą pitną. One powinny być ok. Z tym, że samo malowanie oczywiście poza wodą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Arek77 napisał:

Są specjalne  farby (emalie chlorokauczukowe) z atestem do kontaktu z żywnością i wodą pitną. One powinny być ok. Z tym, że samo malowanie oczywiście poza wodą.

Chyba w słonej wodzie nie do końca...:(


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Beti napisał:

Chyba w słonej wodzie nie do końca...:(

Są rodzaje żywności z dużą zawartością soli i iwasów, ale zazwyczaj takie farby są badane w kierunku migracji cząstek do żywności przy określonym czasie kontaktu i są ustalone maxymalne limity. Można by pisać zapytania do producenta. 

Osobiście uważam, jednak że takie farby będą jednak bezpieczne w środowisku wodnym morskim.....no chyba, że użyjemy jej litr na każdy metr kwadratowy akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Arek77 napisał:

Są rodzaje żywności z dużą zawartością soli i iwasów, ale zazwyczaj takie farby są badane w kierunku migracji cząstek do żywności przy określonym czasie kontaktu i są ustalone maxymalne limity. Można by pisać zapytania do producenta. 

Osobiście uważam, jednak że takie farby będą jednak bezpieczne w środowisku wodnym morskim.....no chyba, że użyjemy jej litr na każdy metr kwadratowy akwarium.

Weźmie Pan Panie Arku pełną odpowiedzialność za to co Pan poleca? Malowanie w trakcie życia w akwarium..


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do solanki najlepiej nadają się farby żywiczne, epoksydowe. Mój zbiornik techniczny pomalowany jest taką masą. Po niecałym roku eksploatacji w wodzie brak substancji szkodliwych (test ICP)

 

A jak jest potrzeba coś zamaskować pod wodą, to polecam czarny milliput ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Raff 2020 napisał:

Do solanki najlepiej nadają się farby żywiczne, epoksydowe. Mój zbiornik techniczny pomalowany jest taką masą. Po niecałym roku eksploatacji w wodzie brak substancji szkodliwych (test ICP)

 

Po roku tak ,ale jak się zachowa w następnych latach pewnie nikt nie wie . Słona woda robi swoje .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Beti napisał:

Weźmie Pan Panie Arku pełną odpowiedzialność za to co Pan poleca? Malowanie w trakcie życia w akwarium..

Na pewno nie wchodzi w rachubę malowanie tymi farbami pod wodą w obecności zwierząt. Nie pisałem nigdzie, że polecam jakiekolwiek farby i że będą one w 100 % ok. 

Jednak widząc jak po kilku latach użytkowania wyglądają betonowe baseny zabezpieczone takimi farbami baseny z mięsem zalanym solanką peklującą, uważam że powinny być ok.  

Nie są to produkty rutynowo używane w akwarystyce morskiej i nie ma na takie artykuły popytu, więc nikt nie wyda kasy na badania wpływu takiego typu farb na zwierzęta w akwarium, ale jak bym potrzebował pomalować jakiś element (np półkę na korale) taką farbą to bym to zrobił. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedyny  pomysł jaki mi przychodzi do głowy, to szpachlować czarnym silikonem akwarystycznym, do tego węgiel aktywny... Pod wodą małym kawałkami można, ale pomijając ryby które mogą się tego czepiać, to i wodzie pewnie by się mogło dostać.  Tak czy inaczej, mimo że wykonalne, nie polecam tego.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, Arek77 napisał:

więc nikt nie wyda kasy na badania wpływu takiego typu farb na zwierzęta w akwarium,

Wypraszam sobie. Co miesiąc bule stówę na icp ;)

I zobowiązuję się nie przestawać, a wyniki niniejszym przedstawić, no chyba że nie dożyję ja albo baniak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

10 godzin temu, Raff 2020 napisał:

Wypraszam sobie. Co miesiąc bule stówę na icp ;)

I zobowiązuję się nie przestawać, a wyniki niniejszym przedstawić, no chyba że nie dożyję ja albo baniak

Rafał, fajnie że nie sknerzysz i dbasz o zbiornik, pewnie to wiesz, ale może inni nie do końca zdają sobie z tego sprawę że testy ICP tylko częściowo załatwiają sprawę.

Mianowicie podają nam one ilość pierwiastków w badanej próbce, nie podają nam rodzajów związków chemicznych.  A z farb mogą uwalniać się związki organiczne, głównie złożone z węgla i wodoru, zwykle z dodatkiem w grupach funkcyjnych tlenu, azotu czy siarki. Ale myślę że nie masz powodu do bezsenności, jeśli zwierzęta zachowują się normalnie, korale rosną i wybarwiają się, nic złego się nie dzieje.  Węgla też na siłę nie ma co pchać teraz, jak zbiornik jest dojrzały, bo wyłapuje on wszystko, zarówno dobre, jak i złe rzeczy.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dale napisał:

A z farb mogą uwalniać się związki organiczne, głównie złożone z węgla i wodoru, zwykle z dodatkiem w grupach funkcyjnych tlenu, azotu czy siarki.

I zaczyna się, a było tak miło.

 

Zauważyłem, że zbyt Duza ilość wiedzy zaczyna przytłaczać i ograniczać realizację pomysłów.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego? :) Przecież to że coś eroduje, czy w jakimś stopniu reaguje,  nie znaczy że ma być szkodliwe dla życia, czy nawet zauważalne. Jeśli zrobiłeś wszystko zgodnie ze sztuką, zastosowałeś odpowiednie materiały, to nie masz się czym przejmować. Wiesz, na tej zasadzie,  to wszyscy czekamy na zalanie mieszkania przez akwarium, bo to tylko kwestia czasu żeby takie akwarium strzeliło :) Tyle że zwykle ten czas można spokojnie mierzyć w dziesiątkach lat :).

Przejmujmy się rzeczami istotnymi.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś tu wspomniał o milipucie czarnym, to chyba dobre rozwiązanie, ukształtuje cieniutkie placki i podoklejam do pcv, dziękuję wiedziałem że coś tu Panowie doradzicie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ktoś, tylko Mikołaj :santa:;)

4 godziny temu, dale napisał:

Przecież to że coś eroduje, czy w jakimś stopniu reaguje,  nie znaczy że ma być szkodliwe dla życia, czy nawet zauważalne. Jeśli zrobiłeś wszystko zgodnie ze sztuką, zastosowałeś odpowiednie materiały, to nie masz się czym przejmować

Nie gadam z Tobą!

Całą niedzielę nie myśle o niczym innym, tylko o tym, czy ten zbiornik faktycznie jest szczelny?! Analizuję każde pociągnięcie pędzla, czy aby nie została mała dziurka?? Czy nie sączy się solanka do ogrzewania podłogowego? Czy hydraulik nie wstawił po cichu jakiejś złączki, która teraz koroduje???

K……!

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, drogba_37 napisał:

Ktoś tu wspomniał o milipucie czarnym, to chyba dobre rozwiązanie, ukształtuje cieniutkie placki i podoklejam do pcv, dziękuję wiedziałem że coś tu Panowie doradzicie

Tylko rób to na kilka razy, po kawałku, no i dobrze wcieraj/dociskaj do konstrukcji, żeby wodę w jak największym stopniu wyprzeć.

 

5 godzin temu, Raff 2020 napisał:

Czy hydraulik nie wstawił po cichu jakiejś złączki, która teraz koroduje???

No a to już ICP może wykazać  :) Poziomy żelaza czy miedzi by dały znać o tym. :)


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.