Skocz do zawartości
harnas

Cyrkulacja w akwarium 320x115x90

Rekomendowane odpowiedzi

Akwarium jest widoczne z 3 stron. Szukam rozwiazania, w ktorym nie bede musial zaslonic zadnej z tych 3 stron pompami cyrkulacyjnymi. 

Pytanie: czy wystarczyloby dac cyrkulacja tylko z jednej (krotkiej) strony ? Planuje 4 szt Tunze 6255. Ew. z przeciwniej strony moglbym dac powrot z obiegowki (ok 15000l/h przez np. 2 Loc-Line'y 25mm). 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, harnas napisał:

Akwarium jest widoczne z 3 stron. Szukam rozwiazania, w ktorym nie bede musial zaslonic zadnej z tych 3 stron pompami cyrkulacyjnymi. 

Pytanie: czy wystarczyloby dac cyrkulacja tylko z jednej (krotkiej) strony ? Planuje 4 szt Tunze 6255. Ew. z przeciwniej strony moglbym dac powrot z obiegowki (ok 15000l/h przez np. 2 Loc-Line'y 25mm). 

Wszystko zależy od konstrukcji skalnej. Przy ażurowej powinno być ok.

 

5 godzin temu, harnas napisał:

ok 15000l/h przez np. 2 Loc-Line'y 25mm)

Wątpię aby przy 25 mm tyle wody się przelało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, harnas napisał:

Akwarium jest widoczne z 3 stron. Szukam rozwiazania, w ktorym nie bede musial zaslonic zadnej z tych 3 stron pompami cyrkulacyjnymi. 

Pytanie: czy wystarczyloby dac cyrkulacja tylko z jednej (krotkiej) strony ? Planuje 4 szt Tunze 6255. Ew. z przeciwniej strony moglbym dac powrot z obiegowki (ok 15000l/h przez np. 2 Loc-Line'y 25mm). 

3 metry do sporo, pamiętaj że strumień wody się rozprasza i traci na sile, więc jeśli dasz pompy w jednym miejscu, to w ich pobliżu będzie ten strumień bardzo mocny. Dodatkowo, będziesz miał te pompy od strony komina.

Pomyśl o wylocie po drugiej stronie, tyle że spróbuj zrobić go na klasycznej hydraulice, będzie wydajniejsza.  Zaś co do pomp, pomyśl nad gyre, dużymi. Dwie sztuki, albo umieszczone pionowo w tylnych rogach, albo jedna pionowo, z tyłu, a druga poziomo pod samą koroną na przeciwległym boku, mniej rzucają się w oczy niż myślisz przy takim ułożeniu.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 hours ago, Arek77 said:

Wątpię aby przy 25 mm tyle wody się przelało.

2x25 ma podobny przekroj do 40mm...dobrze mowie ?

1 hour ago, dale said:

3 metry do sporo, pamiętaj że strumień wody się rozprasza i traci na sile, więc jeśli dasz pompy w jednym miejscu, to w ich pobliżu będzie ten strumień bardzo mocny. Dodatkowo, będziesz miał te pompy od strony komina.

Pomyśl o wylocie po drugiej stronie, tyle że spróbuj zrobić go na klasycznej hydraulice, będzie wydajniejsza.  Zaś co do pomp, pomyśl nad gyre, dużymi. Dwie sztuki, albo umieszczone pionowo w tylnych rogach, albo jedna pionowo, z tyłu, a druga poziomo pod samą koroną na przeciwległym boku, mniej rzucają się w oczy niż myślisz przy takim ułożeniu.

Tak to wyglada w tej chwili:

1796118724_2021-11-2813_27_46.thumb.jpg.3af32d655183d814afa5e73a204c2d1c.jpg

Do komina moge spokojnie przyczepic Tunze. Problem jest po lewej stronie. Nie chcialbym zaslonic tej strony pompami. Hydraulika, tzn rura 40mm, ktora polozylbym po wzmocnieniu bylaby ok wizualnie.

Oryginalny plan na lewa strone to 2x gyre 280. Mam nawet je kupione ale teraz za kazdym razem jak przechodze przy akwarium to mysle, ze te magnesy na szybie i widok na pompe na mniej wiecej wysokosci wzroku bede kuly w oczy.

Widzialem kiedys zdjecie na sieci z Gyro umieszczonym na wzmocnieniu akwarium. To byloby rozwiazanie kompromisowe tylko czy to nie byloby za blisko powierzchni wody ? Czy w takim wypadku bedzie zaciagac powietrze z powierzchni ? Nie mam doswiadczenia z Gyro bo jak mialem poprzednie akwarium to ich nie bylo na rynku. 

 

 


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, harnas napisał:

2x25 ma podobny przekroj do 40mm...dobrze mowie ?

Tak, tyle że loc-line ma przewężenia i wąskie przeloty które ograniczają wydatnie realny przepływ. A zrobienie np. po dwa maksymalnie krótkie wyloty na każdy przelot może co prawda pomóc, ale nagle robi się sporo rurek.

1 godzinę temu, harnas napisał:

Oryginalny plan na lewa strone to 2x gyre 280. Mam nawet je kupione ale teraz za kazdym razem jak przechodze przy akwarium to mysle, ze te magnesy na szybie i widok na pompe na mniej wiecej wysokosci wzroku bede kuly w oczy.

Jeżeli planujesz koronę, a biała korona modułowa z poliweglanu, aż się prosi, nawet na te 15 cm wysokości, sprawi że mniej ryb wyskoczy, zasłoni poblask od lamp, no i wizualnie przysłoni zarówno powrót, jak i zmniejszy zauważalność pompy - dodatkowo czarny magnez można obudować białą osłoną. Nie będzie się tak rzucał w oczy.

Gyre, aby nie chlapało, potrzebuje ok. 4-5 cm wody, może nawet mniej, magnes i uchwyt jest na tyle spory, że można próbować, ale tylko testy dadzą odpowiedź.

Jest jeszcze jedna opcja, dajesz do komina mocną pompę, puszczasz górą rurę przez całą długośc akwarium, zakładasz co jakiś czas trójnik i dwa-trzy segmenty locline, przez co masz punktowe nadmuchy wody i żadnej pompy. Możesz też to zasłonić niską koroną.


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 200cm x 85cm i musiałem dać pompy z dwóch stron - jak były z jednej strony to w tym miejscu była wirówka, a na drugiej stronie ledwo co się ruszało. A to jest jeszcze metr więcej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, jakie korale będziesz miał. Zakładam, ze SPS na pewno wjadą. Przy takiej długości to tylko MP60 da radę. Może jakieś wielkie Tunze. I jest ryzyko, że z jednej strony będzie majtać koralami a na końcu będzie lekko dmuchać.

Górą dałbym dwa x MP60, dołem 2x MP40. I praca na przemian, żeby raz wir szedł górą i wracał dołem, a raz szedł dołem i wracał górą.

Pomyśl o skale ustawionej ażurowo, tak jak ma @J@cekWro. Jacek też się męczył z cyrkulacją w długim akwarium. Nie pamiętam, czy rozwiązał problem u siebie.

Rurę powrotu obowiązkowo na drugi koniec przy takiej długości.

 

4 godziny temu, harnas napisał:

Widzialem kiedys zdjecie na sieci z Gyro umieszczonym na wzmocnieniu akwarium. To byloby rozwiazanie kompromisowe tylko czy to nie byloby za blisko powierzchni wody ? Czy w takim wypadku bedzie zaciagac powietrze z powierzchni ? Nie mam doswiadczenia z Gyro bo jak mialem poprzednie akwarium to ich nie bylo na rynku. 

Ja mam gyre XF350 jakieś 7 cm pod powierzchnią. Cały czas robią się wirki, ale tylko czasem zaciągnie powietrze. Żeby nie zaciągało powietrza musiałbym dać stateczniki kierunkowe (są dostępne w FX 350) Wtedy można dać pompę pod samą powierzchnię. Inaczej będzie ssać powietrze.

Tu masz jak się wirek robi, ale nie dochodzi do pompki.

Inked20211208_112616_LI

 

Edytowane przez katani (wyświetl historię edycji)

Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@harnas 2x25 ma podobny przekroj do 40mm...dobrze mowie ?

To nie jest podobny przekrój , przelicz sobie pi x r kwadrat

Pozdrawiam

Co tam masz za lampy?

Edytowane przez JerzyB (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może trochę obok tematu... ale to akurat fakt:

Pompy jeśli nie wiszą przewody po chamsku to rzucają się w oczy tylko w pierwszym roku. Jak zarośnie dobrze to gwarantuje że nikt nie będzie patrzył czy są dwie czy 10 pomp. Próba ustawienia cyrkulacji na dwóch schowanych pompach? Współczuję. Ja w akwarium 500L mam już 4 ustawione tak by było optymalnie dla LPS i akropor... I to może nie być koniec bo deadspoty są .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 hours ago, dale said:

Tak, tyle że loc-line ma przewężenia i wąskie przeloty które ograniczają wydatnie realny przepływ. A zrobienie np. po dwa maksymalnie krótkie wyloty na każdy przelot może co prawda pomóc, ale nagle robi się sporo rurek.

[...]

Jest jeszcze jedna opcja, dajesz do komina mocną pompę, puszczasz górą rurę przez całą długośc akwarium, zakładasz co jakiś czas trójnik i dwa-trzy segmenty locline, przez co masz punktowe nadmuchy wody i żadnej pompy. Możesz też to zasłonić niską koroną.

Jak male sa te przewezenia na locline ? Myslisz, ze lepiej bylo przejsc z rury 40mm na dwa locliny po 32 ?

 

Pompa do komina mi nie wejdzie (przeszkadza wzmocnienie) ale wyglada na to, ze mam zapasowy otwor w kominie 40mm wiec moglbym dac ta pompa pod akwarium. Mam zbedna pompe RO Varios-8 (ok 12000l/h) i razem z obiegiem (wydajnosc 20000l/h ale mam 1.8m roznicy wyskosci i 25m dlugosci rury do sumpa) mialbym wydajnosc zblizona do jednej duzej pompy cyrkulacyjnej - moze styknie ?

 

Jeszcze jedno rozwiazanie to ukryc pompe Tunze w Tunze Rock i umiescic gdzie w srodku - ale wtedy bede mial dlugi kabel w srodku akwarium, trudnosci z czyszczeniem tej pompy, no i dodatkowe zagrozenie dla ukwiala. 

 

13 hours ago, JerzyB said:

@harnas 2x25 ma podobny przekroj do 40mm...dobrze mowie ?

To nie jest podobny przekrój , przelicz sobie pi x r kwadrat

[...]

Co tam masz za lampy?

Przeliczylem i wychodzi ze sa podobne +/- 25%.

Lampy to Orphek P300.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, harnas napisał:

Jak male sa te przewezenia na locline ? Myslisz, ze lepiej bylo przejsc z rury 40mm na dwa locliny po 32 ?

Ja bym tak zrobił, jeśli bym musiał, a pewnie niedługo będę musiał, bo stara hydraulika po zmianie lamp wygląda koszmarnie.

1 godzinę temu, harnas napisał:

Pompa do komina mi nie wejdzie (przeszkadza wzmocnienie) ale wyglada na to, ze mam zapasowy otwor w kominie 40mm wiec moglbym dac ta pompa pod akwarium. Mam zbedna pompe RO Varios-8 (ok 12000l/h) i razem z obiegiem (wydajnosc 20000l/h ale mam 1.8m roznicy wyskosci i 25m dlugosci rury do sumpa) mialbym wydajnosc zblizona do jednej duzej pompy cyrkulacyjnej - moze styknie ?

Spróbuj raczej użyć pompy obiegowej sterowalnej, te dawne jecody/aquanove są w granicach 1 tysiąca pln, o dużych wydajnościach, przy ustawieniu na wysokości zbiornika straty były by nieznaczne, można też stosować zwężki wzmacniające ruch wody, wtedy masz szeroki strumień, o mniejszej mocy. A może pompę ustawić pionowo na kominie, żeby zasysała wodę wlotem, i wypuszczała prosto do rury cyrkulacyjnej, z kilkoma wylotami, przez to miał byś kilka kolanek mniej i super wydajność. Do tego czerwona hydraulika i czarny locline - wypas :) Poza tym, pompa do RO nie ma metalowych części w środku?

Kamienie tunze, czy zabudowa pomp jest jakimś rozwiązaniem, ale one niestety też ograniczają przepływ i nie zasłaniają pomp z zewnątrz. No i kable pozostają.

Jeśli nie zewnętrzny obieg i nie gyre - jak masz to przymierz i zobacz na wodzie jaki efekt uzyskasz, i wyjdzie że muszą być cyrkulatory klasyczne, to pomyśl o vortechu, w miarę szeroki strumień i w miarę mało widoczne, ale tu też kilka wejdzie... :(

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, harnas napisał:

Jak male sa te przewezenia na locline ? Myslisz, ze lepiej bylo przejsc z rury 40mm na dwa locliny po 32 ?

 

Pompa do komina mi nie wejdzie (przeszkadza wzmocnienie) ale wyglada na to, ze mam zapasowy otwor w kominie 40mm wiec moglbym dac ta pompa pod akwarium. Mam zbedna pompe RO Varios-8 (ok 12000l/h) i razem z obiegiem (wydajnosc 20000l/h ale mam 1.8m roznicy wyskosci i 25m dlugosci rury do sumpa) mialbym wydajnosc zblizona do jednej duzej pompy cyrkulacyjnej - moze styknie ?

 

Jeszcze jedno rozwiazanie to ukryc pompe Tunze w Tunze Rock i umiescic gdzie w srodku - ale wtedy bede mial dlugi kabel w srodku akwarium, trudnosci z czyszczeniem tej pompy, no i dodatkowe zagrozenie dla ukwiala. 

 

Przeliczylem i wychodzi ze sa podobne +/- 25%.

Lampy to Orphek P300.

Rób jak uważasz , ja bym wolał przewymiarowane rury , po co dławić przepływ.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klękajcie narody, kto na forum zawitał

 

HQI????:wub:

 

 


Akwarium - 700l - 180x62x65 , Sump - 300l 150x47x42. 

Filtrcja - podzwirowa / refugium 20W / cryptic zone

Osprzet -  Schuran 150 ~ Sicce Syncra 6.0 ~ ATI Sunpower 6x80W + 54W LED ~ 2x Jecod RW-8 ~ Kamoer P4 Pro ~ DD TopUp ~ Eheim Jager 200W

Suplementacja - Balling DIY HD

Konsumpcja Energii- 275 kWh miesiecznie

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.